- HET YPERSCPE- LA REQION D'YPF ?ES t Zielmissen 16' Jaargang, Nr 37 14 December 1935 16' Année, N° 37 14 Décembre 1935 Bijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT Gevonden en Verloren Voorwerpen PRIESTERWIJDING Zondagrust Repos Dominical Kerstviering in St Maartens Kerstnacht in de Paterskerk NECROLOGIE BEDANKING STERFGEVALLEN Wij dachten deze week groot nieuws te kunnen geven over het geschil Italië-Ethiopië, doch wij moeten te vroeg met dit overzicht gereed zijn, om te kunnen wachten naar een mogelijke uit zenden van de oplossing van het vraagstuk. Eene oplossing hooren wij zeggenJa, niets minder. Doch of de werkelijkheid wel zoo nabij is, zooals men het te Parijs en Londen denkt, valt nog sterk te betwijfelen. Ziehier waarover het gaat Iedereen heeft gevoeld, zoowel bij het lezen der dagbladen als bij het overloopen van ons we- kelijksch overzicht, dat Frankrijk tegelijkertijd wilde getrouw blijven aan den Volkerenbond en zijne werking en getrouw blijven ook aan zijn herwonnen vriendschap met Italië. De positie van den Heer Laval was, zooals wij 't reeds ge zegd hebben, uiterst moeilijk maar zijne on tegensprekelijke behendigheid heeft hem tot nu toe ruimschoots gediend. Hij heeft eenerzijds wel moeten toetreden tot de strafmaatregelen door den Volkerenbond voorgesteld, maar hij heeft de strengste sancties kunnen doen uitstellen, en Italië weet hem daarvoor dank. Nochtans kon dit niet blijven duren en op vandaag, 12 Decem ber, moest de Volkerenbond de strafmaatregelen verder inzetten en een der gevaarlijkste beslis singen tegen Italië nemen namelijk het opleggen van 't verbod tot uitvoer van petrool. Indien men weigert petrool te leveren aan Italië en indien de toepassing daarvan werkelijk in voege treedt, dan wordt den heer Mussolini een der gevoeligste slagen toegebracht die hem kunnen treffen en die zijne kansen op een zegepraal zeer doen zak ken. Wat heeft de heer Laval daartegen gevonden Eene laatste en wanhopige poging te wagen, in overeenstemming met Engeland, om vóór dien datum, of minstens rond dien datum voorstellen te doen ten einde den strijd te doen eindigen. Hij is er toe gekomen Engeland met zijn plan te doen instemmen. Samen hebben de twee regee ringen dag en nacht gewerkt om voor 12 Decem ber gereed te zijn met voorstellen die zoowel den Negus als M. Mussolini zouden bevredigen. En dit plan was gereed tegen den 10 December. Maar het moest eerst nog door Londen goedgekeurd, daarna naar Italië en Abyssinië gezonden en zoo kon men onmogelijk van allen het gewenschte antwoord hebben, vooraleer de 18 van den Volke renbond op 12 December moesten bijeenkomen en beslissen. Welk was dit plan Juist daarop hebben wij tot het laatste oogenblik gewacht, om den jujsten inhoud van dit plan te kennen, dat zeer geheim gehouden werd om geen nuttelooze en gevaar lijke beknibbelingen uit te lokken. Op 't oogenblik dat wij hier schrijven is nog niets uit gekomen dat als stellig mag aangenomen worden. Nochtans werd er uitgebracht dat het voorstel, als groote trekken, het volgende zou bevatten Italië zou een deel van het reeds be zette gebied van Abyssinië bekomen, en daar tegen zou aan den Negus een uitweg op de zee verleend worden ook zou een voorkeur tot colo- nisatie aan Italië toekomen en enkele meer an dere voordeelen door een protectoraat, tegen andere vergeldingen aan Ethiopië. Engeland zou enkele toegevingen doen, Frank rijk ook en daardoor zouden deze twee mogend heden den Negus trachten over te halen om ook toe te stemmen. Doch niet zoodra werd er daar van gesproken of de regeering van Ethiopië liet weten dat er geen spraak kon zijn van een duim gronds af te staan en dat het onmogelijk was onderhandelingen aan te knoopen zoolang een vreemde soldaat op zijn grondgebied bleef. Ten andere kwamen de engelsche dagbladen ook da delijk op tegen zulke wijze van regeling, omdat men daardoor ten slotte gelijk gaf aan den aan valler, die aldus meestal de gewenschte voordee len daaruit zou trekken. Italië heeft daarenboven deze week nog eene daad gesteld die de openbare meening tegen hem ophitsthet heeft door zijn vliegerskorps het Rood Kruis te Dessie doen aanvallen met bom men die veel schade en verschillige dooden heeft gezaaid in de Rood-Kruisinstellingen, waartegen de vreemde en inlandsche geneesheeren dadelijk een protest hebben uitgezonden. Ziedaar de toe stand op 12 December. RIK. Gevonden. Maandag 9 December, door M. Hardy Raymond, een sjerp. Woensdag 11, door M. Deconinck Marguerite, een sajetten doek. Donderdag 12, door M. Denys Gerard, een manivelle van auto. Al deze voorwerpen berusten ten politiebureele. Verloren. Vrijdag 6 December, door Mevr. Rousseu, van Rousbrugge, een portemonnaie een groote som geld inhoudende. Maandag 9, door M. Luyten Achille, een gouden knopring. Door M. Meyfroodt Hector, een bruin lederen brie- ventasch inhoudende eenzelvigheidskaart en papieren. Woensdag 11, door M. Cornette André, een manivelle van auto. Door de kinders Craye een lederen boekentasch met schoolgerief. Eerw Heer Elie DUPON, zoon van Mijnheer en Mevrouw Henri Dupon-D'Haene, te Yper, zal op Zaterdag 21 December aanstaande priester ge wijd worden, te Brugge, door Z. E. Monseigneur Lamiroy. De plechtige eeremis van den nieuwen priester zal plaats hebben te Yper, op Donderdag 2n Januari 1936, te 10 1/2 uur, in de parochiale kerk van St Niklaas. Onze stadgenooten zullen eraan houden een vurig gebed te storten voor God's uitverkoren geestelijken dienaar. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 15 December Dimanche 15 Décembre Met bijzonderen luister zal Kerstdag aanstaande in St Maartenskerk gevierd worden. Tot de plechtige Kerstnachtmis wordt iedereen toe gelaten en vriendelijk uitgenoodigd. Onder de Middernachtmis en de Hoogmis (10 uur), zal de vierstemmige Mis van Rheinberger met bege leiding van orgel en orkest uitgevoerd worden, onder leiding van den Heer Maur. Baert, Kapelmeester. De Solemneele Mis wordt voorafgegaan (kw. vóór Middernacht) door de roerende plechtigheid van het aanbrengen van het Kindeke Jesus in de kribbe, en het aandoenlijk Kerstlied Stille Nachten 't Is Midder nacht (Minuit, chrétiens). De kerk schitterend verlicht zal geopend wor den een half uur vóór de ceremonie, dus te 11 u. Na middernacht wordt niemand meer binnengelaten. Een gezegende Kerstnacht te wege, geheiligd door een vurige H. Communie en de vrome ingetogenheid van ons christen volk MONDSTRAAT Om beter zijn stilte en ingetogenheid aan den heiligen Kerstnacht te behouden, zal dit jaar het aantal plaat sen beperkt worden tot het aantal stoelen in de kerk en zal er ook onder de plechtige Nachtmis niet rond gegaan worden voor stoel- en schaalgeld. Toegang tot de kerk wordt slechts verleend aan hen die voorzien zijn van een toegangskaart. Deze kaarten zijn kosteloos in 't klooster te verkrijgen en die eerst om hun kaart komen, hebben de eerste plaatsen. De plechtige Metten, door de Kloosterlingen gezongen, beginnen te 10 u., gevolgd door de Kerkprocessie en den zang van het Martyrologium of aankondiging van Christus' geboorte, zooals dit sedert heuglijke tijden bij de Karmelieten in voege is. Onder de Nachtmis zal het Gemengd Koor volgend repertorium uitvoeren 1. Stille Nacht, voor 4 gemengde stemmen, a capella. 2. Het Eigen der mis in 't Gregoriaansch. 3. Weihnachts-Festmesse van Fr. Schöpf, voor 4 ge mengde stemmen met begeleiding van orgel en orkest. 4. Adeste, van V. Ncyello, met solo voor sopraan, duo voor Tenor en Bas, en vierstemmig gemengd koor. 5. Kerstnacht, van H. Carpay, met solo voor Tenor en zesstemmig gemengd koor. Parmi les onze victimes de la catastrophe aérienne de Tasfield, nous déplorons la mort a l'age de 47 ans de notre sympathique concitoyen d'avant la guerre, Monsieur Eugène SAMYN, époux de Dame Maria Van den Bogaerde, industriel a Gand. Devant se rendre en Angleterre pour affaires il s'em- barqua a Evere, mardi après-midi, accompagné de son épouse jusqu'a l'avion. Le regretté défunt laisse le souvenir d'un grand tra- vailleur, d'un époux et d'un père modèle. Nous présentons a sa veuve et ses enfants si durement éprouvés, ainsi qu'aux families Samyn-Fache et Van den Bogaerde-Creton, nos condoléances émues. On nous prie d'annoncer le décès de Monsieur EUGÈNE SAMYN Industriel L'inhumation se fera dans la plus stricte intimité. II ne sera pas envové de faire part, le présent avis en tenant lieu. Vrouw Weduwe Camille Despeghel-Segers Heer Maurice Despeghel Heer en Vrouw Lucien Despeghel-Van Raes De familiën Despeghel en Segers, danken, langs dezen weg, de talrijke vrienden en ken nissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis van Heer Camille DESPEGHEL hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoonvader en bloedverwant Vrouw Weduwe Daniel Heughebaert, geboren Leon- tine Sambaere Heer André HeughebaertJufvrouw Rozanna Heu ghebaert Hegr Roger Heughebaert Heer en Vrouw Henri Heughebaert Vrouw Weduwe Jules Sambaere-Callens Heer en Vrouw Marcel D-uprez-Heughebaert en hunne kinders Heer en Vrouw Georges Heughebaert- Kools en hunne kindersVrouw Weduwe Masson- Heughebaert en dochter Heer en Vrouw René Sinaeve- Heughebaert en hunne kinders Heer en Vrouw André Kools-Heughebaert en dochter Vrouw Weduwe Maurice Sambaere en dochterHeer en Vrouw Gaston Sambaere-Van Eetvelde De familiën Heughebaert, Sambaere, Hoet en Callens melden met diepe droefheid het afsterven van Heer Daniel-Julianus HEUGHEBAERT hun teerbeminden echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon, broeder, schoonbroeder, oom, kozijn en bloedverwant, geboren te Yper, den 1 April 1893, en er schielijk over leden, den 8 December 1935. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Patteelstraat, 9. Mevrouw Weduwe Emile Beirnaert, geboren Marie- Urbanie Vandaele Mijnheer en Mevrouw Daniël Beirnaert-Butein en hun kinders Cecile en Fernand Mijnheer en Mevrouw Georges Beirnaert-Deconinck en hun kinders Jean-Marie en Annie Jufvrouw Adrienne Beirnaert Mijnheer Gaston Beirnaert Jufvrouw Marguerite Beirnaert Mijnheer en Mevrouw Leon Beirnaert-Noppe Mijnheer Michel Beirnaert Mijnheer en Mevrouw Henri Beirnaert-Van Beveren, kinders en kleinkindersMevrouw Weduwe Frangois Oestlandt-Vandaele, kinders en kleinkinders Mijnheer en Mevrouw Honoré Vandaele-Notredame, kinders en kleinkindersMevrouw Weduwe Theodore Vandaele- Hauspie, kinders en kleinkindersMevrouw Weduwe Jules Vandaele-Lacante, kinders en kleinkinders De familiën Beirnaert, Vandaele, Santy eil Tanghe, melden het afsterven van hunnen teergeliefden echt genoot, vader, schoonvader, grootvader, broeder, schoon broeder, oom, grootoom, kozijn en bloedverwant Mijnheer Emile-Herman BEIRNAERT Ridder der Orde van Leopold II Vereerd met 't Burgerlijk Eereteeken van le Klas Lid van den Werkrechtersraad van leper geboren te leper, den 29 Mei 1866, en er godvruchtig overleden, den 12 December 1935. De Plechtige Lijkdienst, gevolgd door de Begraving op het stedelijk kerkhof, zal plaats hebben op Maandag 16 December 1935, te 10 uur, in St Niklaaskerk te leper. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. de Stuersstraat, 14. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 December, om 8 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles VANDEPUTTE-VERMEERSCH. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 December, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules PYCK-PRIEM. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 December, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Mijnheer Constant WATERBLEY en Echtgenoote Amelia WYCKAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 December, om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules DAEL en dochter. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 December, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PLATEVOET en dochter Agnès. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Woensdag 25 December. (Kerstdag), om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Joseph DEPLANCKE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het SOLEMNEEL JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gecelebreerd worden op Donderdag 26 De cember, om 9 uur, in St Maartenskerk, tot ziele lafenis van Mevrouw Elisa ROOSE Echtgenoote van Mijnheer Maurits Vanderghote.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9