KORTRIjKSCHE - ONDERLINGE - Brand -- Leven Ongevallen 2 WAAR ZljT GIJ HET ZEKERST EN VOORDEELIGST VERZEKERD TE KORTRIJK Algemeen Opziener Omer Robyn Onderhoud der gebouwen (5.000 fr.) en van het materiaal (5.000 fr.) Aansluitingen (25.000 fr.) Amortisaties (30.000 fr.) M. Vandrrghote. Het schepencollege stelt voor die som op 15.000 fr. terug te brengen. M. Van Alleynnes. Om welke reden M. Vandrrghote. Wij denken dat er niet veel water werken zullen moeten uitgevoerd worden. Tot op heden werd er nog geen amortisatie voorzien, daar alles nog in goeden staat is. M. Missiaen. Hoeveel bedraagt het kapitaal dat in de watervoorziening steekt M. Vanderghote. Die schatting werd nog niet ge daan. Wanneer de werken aan Dickebuschvijver zullen gedaan zijn, dan zullen wij die berekening eens kunnen doen. Daarom denken wij nu maar voorloopig 15.000 fr. als amortisatie te rekenen. M. Missiaen. Dit is weinig voor een kapitaal dat verschillige millioenen bereikt M. Seys. Dit is niet voldoende, wij zijn daarover t'akkoord, maar. zooals de Heer burgemeester zegt, zal men een volledige schatting kunnen maken eens dat alles gedaan is. M. Missiaen. Ik zie niet in waarom de stad winst moet maken op den waterdienst. Nu komt ge 85.000 fr. over en ik was van meening voor te stellen de prijzen Van het water te verminderen. Vroeger was er een deficiet, en de prijzen werden daarom verhoogd, doch nu voorziet gij een overschot van 70.000 fr. plus 15.000 frank vermindering van amortisatie, dit maakt samen 85.000 fr. Bijna iedere week zijn er menschen die komen vragen om niet meer te moeten betalen. M. Seys. Industrieel beschouwd zou dit alzoo niet mogen berekend worden, doch laat ons dit nu voor een jaar nog zoo laten. Wat is dit een jaar uitstel M. Missiaen. Voor de menschen die niet kunnen betalen is dit een groote som die zij een jaar langer moeten geven. M. Seys. Indien f ieer belangwekkende gevallen zijn. kunnen deze altijd aan het schepencollege voor gelegd worden. M. Vanderghote. Ik stel voor een som van 15.000 fr. voor amortisatie in te schrijven. Dit voorstel wordt aanvaard. B. Ontvangsten. Verkoopingen en verhuringen (230.000 fr.) Werken voor derden, aansluitingen (25.000 fr.) M. Vanderghote. Hiermede is de stadsbegrooting ten einde. Thans blijven er nog enkele artikelen over die in geheime zitting moeten gestemd worden. Ik stel voor deze bespreking seffens te beginnen, daarna kun nen wij mogelijks de openbare zitting opnieuw openen om de andere punten der dagorde te behandelen. De raad treedt hierop, te 20 u. 55, in geheime zitting. Verslag der zitting van 10 December 1935 De zitting wordt te 18 u. 10 geopend verklaard. Zijn tegenwoordig de Heeren Vanderghote, burgemeester voorzitter; Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck, Vergracht en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heeren Van Alleynnes en Leuridan hebben zich voor dezen avond laten veront schuldigen. In de zitting van gister avond waren wij gekomen tot aan punt elf der dagorde. De gewone be grooting, zooals zij er nu uitziet na de bespreking die erover heeft plaats gehad, sluit in ontvangsten met de som van 3.487.564 fr. 66 en in uitgaven met 4.546.402 fr. 40, zoodat er een tekort is van 1.058.837 fr. 74 dat thans moet aangevuld worden door de vernieuwing der opcentiemen en belastingen die het schepencollege besloten is nu aan den raad voor te dragen. De Heer Missiaen komt hierop de raadszaal binnen. XI. Heffing voor een termijn van 5 jaar van 33,33 opcentiemen op de provinciale belasting op de rijwielen Hernieuwing. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de vroegere beraadslaging, waarbij besloten werd 33,33 opcentiemen te heffen op de provinciale belasting op de rijwielen, te vernieuwen voor een termijn van vijf jaar die aanvangt den 1 Januari 1936 en eindigt den 31 December 1940. Deze opcentiemen worden door tus- schenkomst van den ontvanger der rechtstreeksche be lastingen geïnd. De voorgestelde beraadslaging, waarvan de Heer voorzitter lezing geeft, wordt goedgekeurd door de Hee ren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote. Stemmen neen de Heeren Missiaen, Vergracht en Ver beke. De Heer Coutelle treedt thans op zijne beurt de raadszaal binnen. M. Vanderghote. De opbrengst dezer belasting mag geschat worden op 18.000 fr. en is in te schrijven op bladzijde 8 der begrooting onder paragraaf 5. XII. Taksverordening op de gewone voertuigen Hernieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor artikel een der beraadslaging in 1934 genomen betref fende de taks op de gewone voertuigen te veranderen als volgtEr zal vanaf 1 Januari 1936, voor een termijn van vijf jaar eindigende den 31 December 1940. een belasting geheven worden op de gewone voertuigen andere dan motorvoertuigen. Voor het overige blijft de vroeger gestemde taksverordening onveranderd. Ik stel voor deze nieuwe beraadslaging te stemmen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Alleen de Heeren Missiaen, Coutelle, Vergracht en Verbeke stemmen neen. M. Vanderghote. De opbrengst dezer belasting wordt geschat op 12.000 fr., som die thans in de begroo ting moet geschreven worden op bladzijde 10, para graaf 17. XIII. Taksverordening op het slachtreeht Her nieuwing voor een jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de beraadslaging van 15 Juli 1935 voor een jaar te her nieuwen. Volgens de nieuwe beraadslaging, die ik nu aan de goedkeuring van den raad onderwerp, zou dit slachtreeht, bepaald op 7 centiemen per kilogram vee levend gewogen, dus nog geheven worden van 1 Januari 1936 tot 31 December 1936. M. Verbeke. Ik wijs nogmaals op de vraag die ik hier over die kwestie reeds vroeger gedaan heb en ik dring er opnieuw voor aan. In een voorgaande zitting heb ik de vraag der beenhouwers, om vermindering der slachtrechten te bekomen, gesteund. De Heer burge meester heeft mij alsdan verwezen naar de aanstaande begrooting om, tijdens de bespreking ervan, deze ver andering te doen. Ik vraag thans, M. de burgemeester, dat gij uwe belofte zoudfr gestand blijven. Ik zie echter dat gij dit niet doet, aangezien gij nu vraagt die taks te hernieuwen. M. Vergracht. Ik vraag hetzelfde dan den Heer Verbeke. M. Verbeke. Ik zal uw voorstel, zoo gij het staande houdt, niet kunnen stemmen. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft de mo gelijkheid van een vermindering der slachtrechten in gezien, doch op voorstel van den Heer schepen van openbare werken en van den Heer schepen Lemahieu werd besloten dit jaar groote onkosten voor het slacht huis te doen. Onder meer werd de vernieuwing van een deel van het materiaal voorzien, zoo dat het niet mogelijk is dit jaar de gevraagde vermindering toe te staan. M. Verbeke. Is de verlichting van het slachthuis, die er nog steeds ontbreekt, ook in deze groote onkosten begrepen M. Vanderghote. De bestelling ervan is gedaan. M. Lemahieu. Voor wat het plaatsen der electrici- teit betreft, het bevel van uitvoering werd reeds ge geven. M. Vanderghote. Men zal er dit jaar ook een gansch nieuw systeem van rioleering aanleggen om het vuil water weg te leiden. Zooals gij het, ten andere, reeds zult bemerkt hebben, werd er in de begrooting een ver meerdering van 15.000 fr. voorzien voor het onderhoud der bebouwde eigendommen. De Heer Michiel komt thans insgelijks zijne plaats innemen. M. Verbeke. Men moet waarlijk naar Abessinië niet gaan om de malaria op te doen. Men hoeft zich slechts enkele dagen rond het slachthuis op te houden om zeker en vast die ziekte te krijgen door het afval van dieren dat daar alle slag van ongedierte aanlokt. M. Delahaye. Er werd besloten groote werken in het slachthuis uit te voeren. Dit jaar zal de rioleering er aangelegd worden, wat dus reeds een merkelijke verbetering zal zijn. M. Verbeke. Het verheugt mij te zien dat mijne inspanning beloond wordt. M. Delahaye. De electriciteit zal thans in de eerste acht dagen in het slachthuis aangebracht worden. Het bevel werd reeds gegeven om dit werk te doen. M. Vanderghote. Ik stel voor de nieuwe beraadsla ging te stemmen. Stemmen ja De Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Verbeke. M. Vanderghote. De opbrengst van het slachtreeht mag op 62.000 fr. geraamd worden en is in te schrijven op bladzijde 18, paragraaf 3, der begrooting. XIV. Taksverordening op de balkons en loggias Hernieuwing voor een jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de vroegere beraadslaging betreffende de taks op de bal kons en loggias, in datum van 30 November 1931 door den gemeenteraad genomen, te vernieuwen mits deze verandering er aan te brengener zal voor een termijn van een jaar, loopende van den 1 Januari 1936 tot den 31 December 1936, een taks geheven worden op de bal kons en loggias die boven den openbaren weg uit springen. Deze taks is door den eigenaar verschuldigd en de thans voorgestelde beraadslaging zal aan de goed keuring der hoogere overheid onderworpen worden. M. Vergracht. Die taks zou groote veranderingen moeten ondergaan. Voor de huizen met een balkon van 10 of 12 meters lang betalen de eigenaars slechts de taks voor een balkon, terwijl de menschen, wier huis twee of drie kleine balkons heeft, twee of driemaal meer moeten betalen dan de anderen. M. Vanderghote. Deze kwestie werd reeds onder zocht en de bestaande verordening zou inderdaad veel verbeteringen moeten ondergaan voor wat aangaat de groote balkons en ook voor wat betreft het onderscheid dat dient bepaald te worden om uit te maken wat als een balkon moet aanzien worden en wat geen balkon is. Zoo bijvoorbeeld een uitsprong van slechts 20 cm., dit mag geen balkon genoemd worden maar is eerder een deurvenster. Er dient ook een onderscheid gemaakt te worden tusschen de verschillige balkons ten aanzien van het getal deuren en vensters die erop uitgeven. Om als balkon te kunnen aanzien worden moet men er ten minste kunnen op zitten of staan, alle andere uitsprong is maar een halve balkon. Het is daarom dat wij de vernieuwing dezer taks nu maar voor een jaar voor- Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tel. 159 stellen. Voor het oogenblik kennen wij nog den weerslag niet, dien een verandering van de bestaande verorde ning op financieel gebied zou hebben. Wij zullen die kwestie dit jaar eens grondig onderzoeken. M. Vergracht. Ik vraag niet dat gij die taks zoudf opslaan, maar wensch dat gij dit eens zoudt onderzoe ken om zoo mogelijk het groot verschil, dat ik u zoo even aanwees, weg te nemen. M. Vanderghote. Ik ben t'akkoord en 't is in dien zin dat wij de verordening zullen wijzigen. Doch het is moeilijk nu reeds de financieele gevolgen dezer ver andering te schatten. M. Vergracht. Ja, maar gij moogt dit toch geen jaar meer verzetten. M. Vanderghote. Neen, ten andere gij zult het mij wel tijdig herinneren. Ik beloof u in Februari aan staande een nieuw ontwerp van verordening voor te leggen, die wij dan voor 1937 zullen kunnen goedkeuren. M. Verbeke. Met betrek op deze kwestie, zou ik hier een bepaald geval willen aanhalen. M. Vanderghote. Ik ken dit geval. M. Verbeke. Die mensch is het slachtoffer van het geen de architect voorzien heeft. M. Seys. Als dit maar een geval is, men zou daar kunnen een slag in slaan. M. Verbeke. Men mag er toch de ruiten niet gaan inslaan. M. Vanderghote. Ik weet wat de Heer Verbeke bedoelt. Dit is geen balkon. M. Verbeke. Ware het niet mogelijk voor dit geval een ontwijking van het reglement te voorzien Kan er op een bepaalde aanvraag in dien zin niets gedaan wor den voor hem alleen of misschien ook voor nog andere personen die zich in hetzelfde geval zouden kunnen bevinden M. Vanderghote. Dit kan niet zijn. M. Verbeke. Ik vraag zoo het schepencollege dien man niet in verhoor zou kunnen nemen of zoo hij u mag schrijven om zijn geval uiteen te zetten. M. Vanderghote. Iedereen is steeds vrij een recla matie in te dienen. Ik stel voor thans de vernieuwing der taksverordening op de balkons en loggias te stem men. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven goedgekeurd. M. Vanderghote. De voorziene opbrengst dezer be lasting bedraagt 7.600 fr. en dient ingeschreven te wor den onder de rubriek der rechtstreeksche belastingen op bladzijde 10, paragraaf 19, der begrooting. XV. Begrafenisrechten en grondvergunningen Hernieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de beraadslaging van 18 December 1934 te vernieuwen voor een termijn van vijf jaar, gaande van den 1 Januari 1936 tot den 31 December 1940. De uitslag der stemming is nogmaals dezelfde als daareven, zoodat dit voorstel eveneens goedgekeurd wordt met 8 stemmen tegen 5. M. Vanderghote. De opbrengst hiervoor wordt ge schat op 40.000 fr. en moet ingeschreven worden op bladzijde 12, paragraaf 3, der begrooting in de afdee- ling der onrechtstreeksche belastingen. XVI. Taksverordening op de ontgravingen Her nieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de taksverordening op de ontgravingen, die getroffen werd den 16 September 1929, te vernieuwen voor een termijn van vijf jaar. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen en steeds met dezelfde stemming als voor de voorgaande punten goed gekeurd. M. Vanderghote. Hiervoor wordt er een ontvangst van 2000 fr. voorzien. Deze som is in te schrijven op dezelfde bladzijde als de begrafenisrechten, onder para graaf 5 der onrechtstreeksche belastingen. XVII. Vernieuwing voor een jaar van 25 opcen tiemen op de Staatsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de beraadslaging, waarbij 25 opcentiemen geheven worden op de Staatsbelasting op wedden, loonen en pensioenen, voor een jaar te vernieuwen. Deze 25 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelasting worden door den gemeente ontvanger geïnd. De rollen ervan worden echter opge maakt door tusschenkomst van den ontvanger der be lastingen in wiens voordeel hiervoor een vergoeding van 30 centiemen per rol voorzien wordt. Ook deze vernieuwing wordt met dezelfde stemming goedgekeurd. M. Vanderghote. De opbrengst dezer opcentiemen mag op 55.000 fr. geschat worden en is in te schrijven op bladzijde 10, paragraaf 1 van de rechtstreeksche belastingen. XVIII. Vernieuwing voor een jaar van 90 opcen tiemen op de Staatsbelasting op het inkomen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de 90 opcentiemen op de Staatsbelasting op het inkomen, zijnde 90 opcentiemen op de cedulaire grondbelasting en 90 opcentiemen op Staats bedrijfsbelasting op de in België gemaakte winsten der landbouwuitbatingen, handels- en nijverheidsinrichtingen, voor een termijn van vijf jaar te vernieuwen. Een vergoeding van 20 centiemen per artikel wordt aan den Staatsont- vanger toegekend voor het gebeurlijk wijzigen der rollen wegens laattijdige aanzegging der opcentiemen. M. Missiaen. Het weze mij toegelaten hier mijn oordeel te zeggen over de punten 18 en 19 der dagorde, gezien deze nauw met elkander in betrekking staan. Tot hiertoe hebben wij al de andere belastingen, die door het schepencollege werden voorgesteld, verworpen, niet omdat wij van oordeel zijn dat het geen geld noodig heeft om de stad te besturen, maar omdat wij geen het minste betrouwen hebben in het schepencol lege dat veel uitgaven doet die zich hoegenaamd niet verrechtvaardigen en wij geen verantwoordelijkheid in die uitgaven willen nemen. Nu hebben wij nog een andere reden het thans gedane voorstel niet te stem men, gezien er geen rekening gehouden wordt met de mogelijkheid van vermindering der door de stad uit te geven gelden. Ik vraag dan ook dat de raad die 90 opcentiemen thans niet zou goedkeuren, omdat wij nog niet weten welke opcentiemen de stad zal noodig hebben om de begrooting werkelijk in evenwicht te brengen. Zoolang wij niet weten wat de stad zal moe ten uitgeven als annuiteiten voor de leeningen bij het Gemeentekrediet aangegaan, is er niemand die met juistheid kan zeggen hoeveel opcentiemen er zullen noodig zijn. Nu zijn de voorgestelde opcentiemen bere kend op de sommen die ingeschreven zijn. Deze sommen berusten op niets, zoodat de voorziene opcentiemen veel hooger zijn dan noodig. Nu dat men er overal naar streeft de belastingen te verminderen, moet men zien

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 12