I1ET YPERSCIKE - LA REGION D' Zielmissen 16e Jaargang, Nr 38 21 December 1935 16e Année, N° 38 21 Décembre 1935 assay» Bijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT Verklaringen voor Beenhouwers Décès du Sculpteur Mr DEBEULE PRIESTERWIJDING Kerstnachtmis in St Maartens Kerstnacht in de Paterskerk Zondagrusf Repos Dominical Zie Notarieele Aankondigingen op volgende bladzijden. Overal groote beroering deze week, door het kenbaar maken van het plan Laval-Hoare om het geschil tusschen Ethiopië en Italië bij te leggen. Wie zou ook niet verstomd gestaan hebben, bij het lezen der voorstellen. Men moet maar even nadenkenEthiopië heeft al gedaan wat moge lijk was om de vijandelijkheden niet in gang te zetten het heeft gevraagd dat men onpartijdige rechters zou aanstellen om de zaak in der minne te regelen, en dat land dat slechts onhebbelijk gewapend was, dat nergens iemand had uitge daagd, wordt brutaal, zelfs barbaarsch aange vallen door een vijand die enkel spreekt van recht en beschaving, die de Rood-Kruis instellin gen bombardeert, enEthiopië zou, uit dank baarheid zeker, een heel groot deel van zijn land aan dien vijand moeten afstaan, en hem daarbij nog laten binnendringen om stilaan meester te spelen in een ander gedeelteHoe vernuftig de menschen die aan dat plan gewerkt hebben ook mogen zijn, is het onbegrijpelijk dat zij zou den durven hopen hebben, het te zien aannemen. En 't mooiste van de zaak is, dat Italië zelf er niet mede akkoord gaat. Dat is, weliswaar, niet heel ernstig, omdat Italië niet mag laten zien dat dit de voordeeligste oplossing voor hem zou zijn en dat Ethiopië dan alleszins niet zou instemmen. Maar de Negus laat zich daar niet mêe om den tuin leiden en hij heeft dat plan dadelijk bestem peld zooals het móest: de aanvaller, die door ieder een beschuldigd werd en in 't ongelijk gesteld, zou om zijn schurkenstreek nog eene groote be looning ontvangen. Doch niet alleen de Negus denkt aldus, maar de wereld-over is men van die gedachte. Zelfs in den Volkerenbond is men reeds gewaar vooraleer het officieel antwoord van Italië en Ethiopië aangekomen zijn dat men zulk plan niet mag steunen. En in Engeland, alhoewel een vooraanstaand engelsch minister, met de goed keuring der Regeering, dit plan heeft opgesteld, gaat er een geweldige kreet los dat mag niet zijnHet was als een onheilspellend voorteeken dat de heer Samuel Hoare zijn neus brak op het ijs in Zwitserland, het scheen te willen zeggen dat hij ook zijn neus zou breken op het plan. En in derdaad, terwijl wij dit neerschrijven, vernemen wij dat hij zijn ontslag komt te gevenDat ver wekt nog al wat opschudding Thans moet er in den Volkerenbond eene beslis sing genomen worden. Terwijl deze regelen ter pers gaan, zal het antwoord van de twee in strijd zijnde landen in Geneve toegekomen zijn, en aangezien men reeds overtuigd is dat geen van beiden het plan zal aannemen, is het onver mijdelijk indien men wil logisch zijn met de vorige handelwijze dat de sancties op Italië verder moeten toegepast worden. Intusschen schijnt de tijd te werken met Ethiopië. De Italiaansche legers schijnen vast te zitten op hunne tot hiertoe zonder moeite ver overde stellingen, en het vijandelijk leger wordt steeds sterker en zal waarschijnlijk zelf begin nen aan te vallen. In de Republiek van Tcheko-Slovakye heeft de oude voorzitter, M. Masaryk, .de nationale Held, zijn ontslag gegeven. Hij was voorzitter der Re publiek sedert 1918. Thans werd, met eene ont zaglijke meerderheid het Voorzitterschap opge dragen aan den heer Benes. Deze is een der knap ste mannen der internationale politiek. Op 't oogenblik dat hij tot voorzitter van Tcheko- Slovakye wordt aangesteld, is hij voorzitter der algemeene vergadering van den Volkerenbond. Door iedereen werd hij daar als een uitstekend man gewaardeerd en men vraagt zich af wie hem in die moeilijke eereplaats zal vervangen In China, waar men nog niet genoeg had aan de plunderingen der bandietenbenden, aan dè plagen van burgeroorlog en 't ingrijpen van Japansche legers, komt men voor de zooveelste maal eene nieuwe ramp te ondergaan door over stroomingen werden er thans meer dan twee mil- lioen menschen zonder dak en zonder bestaan gezet. Men zou zich wellicht afvragen hoe zulks mogelijk is en of er geen overdrijving bestaat in de cijfers. Neen, een dagbladschrijver, die de ramp met eigen oogen gezien heeft, verklaart dat het ons onmogelijk is in Europa daar een waar denkbeeld van te vormen, maar dat het werkelijk zoo is en dat de huizen van die ongelukkigen meestal uit leem vervaardigd zijn en daar liggen, na de overstrooming, als een hoop modder. RIK. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER Nous apprenons le décès de M. Debeule Alois, l'artiste statuaire gantois bien connu, qui colla- bora dans une si large mesure a la renaissance de nos divers monuments publics Yprois. Les funérailles ont eu lieu jeudi dernier, a la Cathédrale de St Bavon. Parmi la foule, l'on re- marqua de nombreuses personnalités gantoises, ainsi qu'une nombreuse délégation de la gilde de St Luc, dont il était membre depuis plus de cinquante ans. .Le long et fervent amour qu'il porta aux choses de l'art, la série incomparable de travaux qu'il a réalisés, lui donnèrent une grande place parmi les artistes beiges. Son oeuvre lui survivra. Travailleur infatigable, doué d'une puissance créatrice étonnante, il se caractérisait par cette persistance dans la volonté de créer pour la seule recherche du beau et du bien. Ses amis, qui ont pu apprécier la droiture de son caractère, son aménité, sa bonté, la fran chise de son accueil, le regretteront profondé- ment. On l'aimait pour sa grande simplicité, pour son large coeur, ouvert aux plus claires émotions. Nous rendons a sa mémoire l'hommage dü a ses belles qualités et nous présentons a sa fa milie, a ses fils, MM. Jules, Albert et Marc De beule, l'expression de nos sincères condoléances, et de notre admiration pour l'oeuvre de leur père. Parmi les ceuvres réalisées a Ypres par feu M. Debeule, nous signalerons notamment 1) les 2 statues qui ornent le pignon de l'Hos- pice Belle, 2) les statues du Droit et de la Justice qui contribuent tant au cachet de notre beau Pa lais de Justice, 3) les statues du Commerce et de l'Industrie de la fagade flamande de la Banque de Courtrai, 4) les médaillons des 7 péchés capitaux dans la fagade de l'Hötel de Ville, qui rappellent ceux qui ornaient l'ancienne chatellenie, 5) toute la statuaire du Théatre communal, 6) les Evangélistes du pourtour du choeur de la cathédrale, les statues de l'écran du Maitre Autel et celles du pourtour de l'abside a la hauteur du triforium, etc., 7) les oeuvres en cuivre de la Chaire de Vérité de la cathédrale, 8) et surtout, la plus belle, la plus impres- sionnante oeuvre du statuaire que nous ayons a Ypres, celle du monument Yprois prés des Halles, qui est bien, et de loin, le plus beau monument que l'on possède en Belgique a la mémoire de nos héros beiges tombés pour la défense de la Patrie. Eerw. heer Elie DUPON, zoon van Mijnheer en Mevrouw Henri Dupon-D'Haene, te Yper, heden Zaterdag priester gewijd te Brugge door Z. E. Monseigneur Lamiroy, zal zijne plechtige eeremis opdragen Donderdag 2 Januari 1936, te 10 1/2 uur, in de parochiale kerk van St Niklaas te Yper. Onze stadgenooten zullen eraan houden op deze plechtigheid talrijk tegenwoordig te zijn. Onze beste Ypersche gelukwenschen. Tot de plechtige Kerstnachtmis wordt iedereen toegelaten en vriendelijk uitgenoodigd. De vierstemmige Mis van Rheinberger, met begeleiding van orgel en orkest, zal uitgevoerd worden onder leiding van den Heer Maur. Baert, Kapelmeester. De Kerstnachtmis wordt voorafgegaan (kw. vóór middernacht) door de roerende plechtigheid van het aanbrengen van het Kindeke Jezus in de kribbe, en het aandoenlijk Kerstlied Stille Nachten 't Is MiddernachttMinuit, chré- tiens). De kerk schitterend verlicht zal geopend worden een half uur vóór de ceremonie, dus te 11 u. Na middernacht wordt niemand meer bin nengelaten. Een gezegende Kerstnacht te wege, geheiligd door een vurige H. Communie en de vrome inge togenheid van ons christen volk! MONDSTRAAT Om beter zijn stilte en ingetogenheid aan den heiligen Kerstnacht te behouden, zal dit jaar het aantal plaat sen beperkt worden tot het aantal stoelen in de kerk en zal er ook onder de plechtige Nachtmis niet rond gegaan worden voor stoel- en schaalgeld. Toegang tot de kerk wordt slechts verleend aan hen die voorzien zijn van een toegangskaart. Deze kaarten zijn kosteloos in 't klooster te verkrijgen en die eerst om hun kaart komen, hebben de eerste plaatsen. De plechtige Metten, door de Kloosterlingen gezongen, beginnen te 10 u., gevolgd door de Kerkprocessie en den zang van het Martyrologium of aankondiging van Christus' geboorte, zooals dit sedert heuglijke tijden bij de Karmelieten in voege is. Onder de Nachtmis zal het Gemengd Koor volgend repertorium uitvoeren 1. Stille Nacht, voor 4 gemengde stemmen, a capella. 2. Het Eigen der mis in 't Gregoriaansch. 3. Weihnachts-Festmesse van Fr. Schöpf, voor 4 ge mengde stemmen met begeleiding van orgel en orkest. 4. Adeste, van V. Novello, met solo voor sopraan, duo voor Tenor en Bas, en vierstemmig gemengd koor. 5. Kerstnacht, van H. Carpay, met solo voor Tenor en zesstemmig gemengd koor. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 December, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Petrus VERSCHOORE en Vrouw Sophie RONSSE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 December, om 9 uur, in de Paterskerk, tot zielelafenis van Heer Edmond SIMOENS. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Woensdag 25 December (Kerstdag), om 8 uur, in de kerk van O. L. Vrouw Hospitaal, tot zielelafenis van Heer Leon ROSSELLE en overleden kinders. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Woensdag 25 December, (Kerstdag), om 8 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Joseph DEPLANCKE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Woensdag 25 December (Kerstdag), om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heeren César en Sylvère RAMBOER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen opge dragen worden op Woensdag 25 December (Kerst dag), om 9 uur, Zondag 29 December, om 9 uur, en Maandag 30 December, om 7 uur, in de kerk der Eerw. Paters Karmelieten, Mondstraat, tot zielelafenis van Heer Emiel DEGROU van wegens de Broederschappen H. Scapulier, S. Joseph en H. Theresia. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het SOLEMNEEL JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gecelebreerd worden op Donderdag 26 De cember, om 9 uur, in St Maartenskerk, tot ziele lafenis van Mevrouw Elisa ROOSE Echtgenoote van Mijnheer Maurits Vanderghote. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 December, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph DUFLOU. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 December, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Elisa DEBUYSERE echtgenoote van Heer Arthur BOUTENS Tempelstraat, 27. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 22 December Dimanche 22 Décembre en deze van et celle de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station op le Woensdag 25 December Mercredi 25 Décembre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9