hij, over enkele wekCTi, Koning Leopold in de hoogste Engelsche Orde bevorderde. De gedachtenis van Hem, die door zfjn volk «ls een vader bemind en geërd werd, zal hier bij ons-levendig bewaard blijven. Na een eerste maal, in het begin van December 1928, door de ziekte aangetast te zijn, schijnt Koning George V slechts de gezondheid terugge kregen te hebben om de innige vreugde van zijn heerlijk jubileum te smaken efl alzoo de waardige belooning te ontvangen van een leven gansch aan den dienst en het heil van zijn land gewijd. Geheel het Britsche Keizerrijk vierde, in Mei laatstleden, dit zilveren jubileum met een tref fende eensgezindheid en geestdrift die bewezen hoezeer de Britsche onderdanen, over ongeveer de drie vierden der wereld rond verspreid, aan hun Vorst gehecht zijn. Hier ook te Yper werd de 25° verjaring der kroning van Koning George V, zoo door de alhier gevestigde Engplsche kolonie als door de inwo ners zelf, met luister gevierd cn werden er, te dier gelegenheid, tal van ontvangsten en plech tigheden ingericht. Grondwettelijke Vorst, heeft George V zich steeds stipt gehouden aan de wetten van zijn rijk. Nooit poogde hij zijn wil aan anderen op te dringen, bleef steeds buiten en boven alle par tijen, kwam zelden tusschen in de inwendige politieke geschillen, en behield eveneens steeds het grootste voorbehoud in de wederlandsche politiek. Doch zijn invloed was er niet minder groot om en de zeer bescheiden raadgevingen, die hij zijne ministers gaf, werden steeds gevolgd. Tijdens politieke crisissen deed zijn invloed zich méérmaals gelden. De overleden vorst was 27 jaar oud toen hij zich tot de troonbestijging moest voorbereiden en, in Mei 1910, wanneer hij tot Koning uitgeroepen werd, was hij volledig op de hoogte zijner ge wichtige taak. Steeds was hij bezorgd om de toe nadering tot Frankrijk, door wijlen zijn vader, Edward VII, in 1903 bewerkt tengevolge van de uitdagende vermetelheid van Willem II die ieder oogenblik den vrede van Europa bedreigde, te behouden en te verstevigen en, in 1914, was Parijs een der eerste Europeesche steden die het bezoek der Engelsche vorsten ontving. Tijdens den oorlog bezocht hij menigmaal het front in gezelschap van Koning Albert, van Clé- menceau en Maarschalk Foch. Zijn eerste bezoek aan het Belgisch front ge schiedde op het einde van November 1914, na de schitterende overwinning aan de Yzer. Toen ver leende de Britsche vorst aan Koning Albert de Orde van den Kousenband. Deze plechtigheid had plaats in de gothische zaal van het stadhuis van Veurne, waarna beide Vorsten de dappere Bel gische troepen in schouwing namen. In 1915, tij dens een nieuw bezoek aan het front, deed de Koning een zwaren val van zijn paard. Het hos pitaalschip, dat den Koning naar Engeland over bracht, werd korten tijd later tot zinken gebracht. Wij herinneren ons ook nog hoe hij hier, ter gelegenheid eener omreis in België en een bezoek aan de Britsche krijgskerkhoven van het gewe zen front, den 11 Mei 1922, samen met Maarschalk Haig onze stad bezocht. Door wijlen Heer burge meester Colaert, omringd van andere plaatselijke overheden, werd deze Hooge bezoeker hier aan de Meenenpoort ontvangen, op de plaats waar later de Britsche Gedenkpoort opgericht werd. Sir Blomfield, bouwkundige en ontwerper van het heerlijk praalgebouw toonde daar ter plaats zelf aan den Vorst de plans van het toekomstig mo nument. George V was eenvoudig en natuurlijk in zijn omgang. Dadelijk wist hij allen, die met Hem in aanraking kwamen, op hun gemak te stellen en dit is wel een der redenen waarom hij, evenals onzen goeden en minzamen koning Albert, in zoo een hooge mate de algemeene volksgunst genoot. George V was ook een groot sportman, hij hield veel van zeilen, beoefende het paardrijden en stond als een der beste schutters van zijn land Koning George V en Koning Albert 1 Bovenstaande foto werd g-nomen in 1915, op het Belgisch Front, tijdens een bezoek van den Briischen Vorst aan onze troepen. bekend. Hij was tevens ook een groot verzame laar en bezat o. m. een der zeldzaamste en kost baarste postzegelverzamelingen ter wereld. George V, Koning van Engeland en Keizer van Indië, werd te Marlborough House den 3 Juni 1865 geboren, en was de tweede zoon van Koning Edward VII en Koningin Alexandra. In 1877 trad hij als kadet bij de vloot en verbleef twee jaar op het oefenschip Brittaniate Spithead. In 1880 ondernam prins George een reeks van lange reizen. Samen met zijn broeder, prins Al bert-Victor, bezocht hij Zuid-Amerika, Zuid-Afri ka, Australië, Java, Ceylon, enz. Twee jaar later was hij onder-luitenant aan boord van de Cana da die in Noord-Amerika en West-Indië voer. Hij voleindigde zijn studiën te Greenwich en werd, in 1885, tot luitenant bevorderd. Na op ver schillende oorlogsschepen in dienst te zijn ge weest, kwam hij in 1889 op het admiraalschip van het Kanaal en voerde het bevel over ver- schillige schepen. Den 14 Januari 1892 overleed zijn oudste broe der, de hertog van Clarence, en zoo werd de marineloopbaan van prins George, die zich nu tot j de troonopvolging moest voorbereiden, onder broken. In 1893 huwde hij prinses Mary van Teek. Toen zijn vader, in 1901, den troon beklom, werd George Hertog van Cornwall. Ditzelfde jaar deed hij met zijne gemalin een omreis in de Engelsche koloniën en, bij zijn terugkeer uit Australië, werd hem den titel van Prins van Wales toege kend. In 1905 ondernam hij nog een bijzondere naar Engelsch-Indië. Den 6 Mei 1910 overleed zijn vader, Edward VII, en werd de Prins van Wales Koning van Engeland. Eerst een jaar later, namelijk den 22 Juni 1911, werd hij in West minster Abdij met groote plechtigheid gekroond. u i i wee—wwni» i 11 Na de officieele bezoeken in Ierland, het land van Wales en Schotland, ondernamen de Brit sche vorjten, in December van ditzelfde jaar een nieuwe reis naar Engelsch-Indië, waar te Delhi een nieuwe kroningsplechtigheid plaats greep. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Victoria-Louisa, bezochten zij Berlijn in 1913 en, in April 1914, bracht Koning George een officieel bezoek aan Parijs. Hun oudste zoon, de prins van Wales, werd op 23 Juni 1894 te Richmond geboren. De andere zonen zijn de hertogen van York, van Gloucester en van Kent. De Britsche vorsten had den eveneens een dochter,'prinses Mary. In de eerste jaren van hun bewind heerschten onrust en zeer ernstige arbeidsgeschillen in En geland. Er woedde een uiterst hevigen partij strijd en gedurig rezen de meest erge moeilijk heden met Ierland op. De wereldoorlog, waarin Engeland zich gewikkeld zag, deed deze binnen- landsche moeilijkheden op het achterplan schui ven. Den dag der oorlogsverklaring stond gansch Engeland als een man rond zijn vorst geschaard en aan de Koninklijke Familie, die zich op het balkon van het Buckingham paleis vertoonde, werd door een ontzaglijke menigte een aller- geestdriftigste ovatie gebracht. Na den oorlog was zijn laatste reis, die hij naar het buitenland bracht, deze welke hij in 1923 in Italië deed. Een der grootste bekommeringen van Koning George V was den vrede te bewaren en op Kerstmis 1935 richtte hij nogmaals een Kerstboodschap tot al zijne onderdanen, waarin hij eens te meer zijn groot verlangen naar vrede in de wereld uitdrukte. Doch zijn gezondheids toestand, die door de ziekte van 1928-1929 min of meer ondermijnd was geworden, was weerom erg geknakt en de dood zijner geliefde zuster Victoria, in December laatstleden, bracht den 70 jarigen grijsaard een gevoeligen slag toe. Hij heeft het, niettegenstaande de verkleefdste zor gen, niet kunnen overleven en is zachtjes ontsla pen omringd zijner naastbestaanden, terwijl al zijne onderdanen voor hem vurig baden, God save the King»! De mare van het overlijden van Koning George V, die dadelijk overal rondgeseind werd, ver wekte overal de grootste ontroering. Van uit alle landen kwamen er dan ook bij de Britsche Ko ninklijke Familie telegrammen van deelneming toe en te allen kante werd er aan den overleden vorst de ontroerendste rouwhulde gebracht. Hier te Yper werd Dinsdag morgen, van zoodra het overlijden van Engeland's Koning bekend was, de nationale vlag halftop geheschen op het stadhuis. Dienzelfden avond werd, ten teeken van rouw, de dagelijksche plechtigheid van den Last Postonder de Meenenpoort geschorst. Vervolgens werden nog volgende telegrammen verzonden Telegrammen van de Stad Yper PRIVAAT SECRETARIS BUCKINGHAM PALEIS LONDEN Burgemeester Yper biedt aan de Koningin en de leden der Koninklijke Familie de diepe ge voelens der deelneming van de bevolking en de stad. Vanderghote, burgemeester Yper. LORD MAYOR LONDEN. Burgemeester van Yper biedt U zijne oprechte gevoelens van diepe deelneming Vanderghote. Op 6 Oogit 1923, verg-zelde de Prin» ven Welt» de 10.000 Britache hedevaardcr*, die dat jaar naar Yper kwamen Op de foto link* ziet men Hem met Prin* K \'el van België in den e'.oet. Op de foto reebt* neemt Hij, van op de tribune, dan *toet in o ogenschouw

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2