M.@f KOSMOS Gemeenteraad van Yper Oproep tot de Oud-Strijders KARNAVALFEESTEN te BINCHE Op Dinsdag 25 Februari 1936 KOSMOS TOERISME Groote Markt, 26 YPER Tel. 515 CARNAVALSTOET BANQUE DE BRUXELLES AGENCE d'YPRES, 13, rue des Chiens Location de Coffres Forts BANK VAN BRUSSEL Agentschap IEPER, 13, Hondstraat Verhuring van Brandkoffers Het Vérstandhoucftngscomiteit van de Ypersche oudstrijders ontging, vanwege het stadsbestuur, eene uitnoodiging tot de onthulling van de plaat Groote Markt Albert I», welke zal plaats hel>7 ben Zondag 16 Februari, om 11 ure, aan 't Belfort, De vaandels, der afdeelingen zullen aan de plechtigheid deelnemen. Voor wat de neerlegging der kroon betreft. Al de schikkingen reeds genomen zijnde, en aan de leden bekend gemaakt, deze bloemenhulde blijft gesteld op 12 ure 15. Zooals gemeld, vergadering der maatschappijen aan 't lokaal der Invaliden Café Au Saumon om 12 ure. Er wordt een oproep gedaan tot al de aange sloten .leden hunne, vlaggen te volgen, en zich aan te sluiten voor de plechtigheid ter eere en nagedachtenis van den diepbetreurden Vorst Albert I. Namens het Verstandhoudingscomiteit De Secretaris, De Voorzitter, Ch. DEDULLE. Isaï GRUWEZ. - naar de zeer gekende (LES GILLES) Afreis te Yper, aan het Kosmos bureel, om 8.15 u. PRIJS 38 Frank. Terug na de avondfeesten (om 19 uur). INSCHRIJVEN bij Enkele dagen scheiden ons van den gröoten dag, waarop klein en groot met geestdrift de prachtige groepen zullen bewonderen en hare ophefmakende dansen zullen toejuichen. Den grooten dag voor onze kleine nering, en voor grootere ook, want vergeet niet dat een goe dag voor den eenen ook den anderen kan geluk kig maken. Daarom is het schoon te kunnen be- statigen dat alle klassen der bevolking van Yper het hare bijbrengen öm de feestelijkheden te doen gelukken. Den grooten dag, omdat de Stadsoverheid ons heeft toegelaten het feest eerder te laten begin nen en, na de stoet, het uitvoeren der balletten, in den schouwburg, heeft toègestaan. Het feest begint dus vanaf 10 u. Reeds vier of vijf maat schappijen van buiten stad zullen zich in den voornoen aan de Juryleden aanbieden. En na den noen, om 12 u., komt de jury dan wederom in Werking. Om 2 u. stipt zet de stoet zich in beweging. Hij begint aan den Veurnesteenweg en gaat langs de Capronstraat, Maarschalk Fochlaan, René Co- laertplaats, Statie-, Tempel- en Bóterstraten, Van- denpeereboomplaats, Boesinghestraat en Vee markt, waar de eerste stilstand plaats heeft. Na 15 minuten rust trekt hij weer vooruit langs de Surmont-, Carton-, Lange en Korte Thourout- straten tot op de Markt, waar de stoet in oogen- schouw wordt genomen door de Overheden, ver- eenigd op het Stadhuis. Vandaar gaat hij verder langs de Staatsbaan naar de Meenenstraat tot aan de Bascule en terug tot aan de Meenenpoort, waar een tweede rustpoos van 15 minuten ge houden wordt. De stoet vervolgt dan. verder zijn weg door de Meenenstraat langs de St Jacobstraat, Bukker- straat, om in de Rijsselstraat te komen al de Grimminckstraat, ten einde voorbij het Nazareth te. trekken en voor onze lieve oudjes te defileeren. In de Rijsselstraat, laatste rustpoos (15 minuten), om van daar te vertrekken naar de Groote Markt, waar de Apotheose rechtover het stadhuis plaats grijpt. Om 8 u. 's avonds, in den Stadsschouwburg, op de Vandenpeereboomplaats, Luisterlijk Avond feest, gegeven door de Espagnols van Halluin. Dit feest zal bestaan in bet uitvoeren van 3 bal letten, ieder maal in verscheidene kleedij. Tus- schen de balletten zullen eenige aangename lie deren uitgevoerd worden. Bij het koopen der kaarten voor het ondersteunen van het werk van den carnavalstoet, wordt er een kaart bij gegeven die moet dienen als kostelooze ingang tot dit avondfeest. Voor dezen van buiten stad zal er middel zijn dit feest bij te wonen, mits een ge ring inganggeld te betalen waarvan de opbrengst zal dienen om onze werking te ondersteunen. Ten einde zooveel mogelijk ruchtbaarheid aan onzen carnavalstoet te geven, is er gezorgd om de leden der pers, zoowel deze van het binnen land als deze van Noord Frankrijk, uit te iioodi- gen. Het Bestuur. Verslag der zitting van 10 Februari 1936 De zitting wordt te 18 u. 50 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote, burge meester-voorzitter; Lemahieu en Van der Mersch, schepenen; Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Leuridan en Ver- beke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heeren Delahaye, Mis- siaen en Van Alleynnes hebben zich laten veront schuldigen de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen. I. Proces-verbaal der zitting van 27 Januari 1936. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, dat vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Openbare Onderstand Begrooting 1935 Wijziging. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft, in hare zitting van 28 Januari 1936, een beraadslaging genomen waar bij zij besluit, mits goedkeuring door den gemeen teraad, de hiernavolgende wijzigingen aan haar begrooting voor 1935 te brengen. Sommige arti kelen van de eerste afdeeling der gewone uit gaven worden van 1.345.000 fr. tot op 1.435.500 fr. verhoogd, 't zij een vermeerdering van 90.500 fr. In de derde afdeeling, zijnde de buitengewone uitgaven, worden enkele artikelen van 155.000 fr. tot op 168.000 fr. gebracht, 't zij een verhooging van 13.000 fr., en de vierde afdeeling, betreffende de landbouwuitbating, wordt van 73.000 fr. op 76.000 fr. gebracht, 't zij een vermeerdering van 3.000 fr. DaartegenÖVér worden andere artikelen als volgt verminderd, tn de eerste afdeeling of de gewone uitgaven wordt het krediet van 435.000 fr. op 344.500 fr. teruggebracht, 't zij een vermindering van 90.500 fr. De derde afdeeling, buitengewone uitgaven, wordt van 30.000 fr. op 17.000 fr. verminderd, of een vermindering van 13.000 fr., en de vierde afdeeling, voor de land bouwuitbating, wordt van 37.000 fr. tot op 34.000 frank gebracht, 't zij een vermindering van 3000 frank. Dit maakt een totale vermindering van 106.500 fr. Daarbij worden nog de ontvangsten en uitgaven voor orde van 21.500 tot op 24.000 fr. verhoogd, zoodat het slot der begrooting, die sluit met een overschot van 555 fr. 84, ongewijzigd blijft. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. III. Muziekschool - Rekening over het dienst jaar 1935. M. Vanderghote. Ik verleen het woord aan den Heer schepen Van der Mersch. M. Van der Mersch. De rekening voor 1935 der stedelijke muziekschool sluit in ontvangsten met de som van 57.730 fr. en in uitgaven met 57.696 fr. 79, wat een overschot laat van 33 fr. 21. Ik vraag aan den raad deze rekening te willen goedkeuren M. Vanderghote. Indien er niemand hierop een bemerking wenscht te maken, stel ik voor de rekening te stemmen. De voorgestelde rekening wordt eenparig goed gekeurd. IV. Stadsschouwburg Uitrusting tooneel Krediet. M. Vanderghote. Voor de tooneeluitrusting van den stadsschouwburg hebben wij een aan bod gekregen van den Heer Leroy, van Staden. Den 27 Januari 1936 heeft hij ons een brief ge schreven, waarin hij de lijst geeft der schermen en decors die hij voor het stadstheater voorstelt. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van dit schrijven, dat eén omstandige beschrijving bevat van de aangeboden schermen. M. Vanderghote. Voor het leveren dezer schermen, met inbegrip van het nóodige hout en de ramen, en voor de decors op speciaal lijnwaad geschilderd, vraagt de Heer Leroy de totale som van 12.850 fr. Het schepencollege vraagt aan den raad daarvoor het noodige krediet te willen stemmen, dat zal genomen worden op de oorlogs schade die wij voor de uitrusting van den stads schouwburg nog mogen verwachten. Alzoo zou de stad in de mogelijkheid gesteld worden de troe pen, die hier een voorstelling komen geven, over het noodige tooneelmateriaal te laten beschikken. M. Leuridan. Gij hebt, Mijnhegr de voorzit ter, lezing gegeven eener lijst welke een groote verscheidenheid schermen, bevat en waardoor wij hebben kunnen vaststellen dat het voortaan zal mogelijk zijn zoowel klassiek als romantiek en zelfs ultra modern toonéel te geven. Ik geloof toch dat, vooraleer dergelijke beslissing te nemén, eerst tweemaal dient nagedacht te worden en dit om twee. redenen. Spijts alles is het toch maar oude genre wat ons daar in dit schrijven voorgesteld wordt. De moderne tooneelschikking bestaat thans meest uit doeken, wat toelaat de noodige tooneeluitrusting op zeer goedkoope en toch kunstvolle wijze in te richten. Met een mi nimum van tooneeJ accessoria kan men met die doeken al de gewenschte tooneelen verbeelden, zonder dat men daarvoor schermen noodig heeft die een bosch, gelagzaal, salon, of zoo iets meer voorstellen. Hef ware, volgens mij, de moeite waard eens het oordeel daarover in te winnen van een technieker om te weten zoo het wel noo dig is den stadsschouwburg uit te rusten met een gansche reeks schermen. Ik heb ook nog een tweede bemerking te maken. Eens dit onderzoek gedaan, zou men zich dan ook nog niet zoo spoedig mogen verbinden. Thans ontvangt men een aanbod van een persoon en onmiddellijk stelt het schepencollege ons voor dit eene aanbod goed te keuren. Het ware nochtans eveneens de moeite waard beroep te doen op verschillige vak mannen en schilders, ófwel zoo noodig daarvóór een openbare aanbesteding uit te schrijven. Men dient zoo breed mogelijk te handelen, ten einde het beste en ook het goedkoopste te hebben. Daarom kan ik althans op het gedane voorstel geen gunstig advies uitbrengen. M. Vanderghote. Ik moet aan den Heer Leu ridan laten opmerken dat al de tooneelmaatschap- pijen niet altijd over al het noodige tooneelger;ef beschikken om elders een vertooning te geven. Hetgeen wij thans voorstellen voor den stads schouwburg te koopen is alleen een eerste inzet die aan al de maatschappijen moet toelaten hier eep vertooning te kunnen geven. De firma, die ons het aanbod gedaan heeft, is hier te Yper goed gekend, zij heeft in stad en ook in gansch Vlaan deren reeds verschillige leveringen gedaan. De maquetten, die wij gezien hebben, bewezen ons dat wij met de vijf decors, die ons in den brief zijn voorgesteld, over gansch een materiaal zul len beschikken dat toelaten zal bijna al de stuk ken van het repertorium te laten opvoeren. De voorgestelde uitgave moet aanzien worden als een eerste stap om de uitbating van het stadstheater mogelijk te maken. Ten einde hier in stad over een degelijke tooneeluitrusting te beschikken, stel ik voor dat de raad het schepencollege zou toelaten die uitgave te doen. De som is niet te groot en vóór den oorlog bezat de stad in het stadstheater ook decors en schermen, waarvan het herbeleg moet gedaan worden. Het is een uit gaaf die dient gedaan te worden, want de maat schappijen die gekomen zijn om een voordracht in den schouwburg te geven of er een tooneel- stuk op te voeren, hebben dit moeten doen in zeer ongepaste voorwaarden en soms met een tooneelschikking die waarlijk niet waardig is van een stad als Yper. Opdat de vergaderingen of de tooneelopvoeringen voortaan in den stads schouwburg op een waardiger manier zouden kunnen doorgaan, stel ik voor het gevraagde kre- diet te verleenen. M. Leuridan. Ik heb niet beweerd dat het- stadstheater niet moet uitgerust worden, doch alleen maar gevraagd te onderzoeken zoo het niet mogelijk is de tooneeluitrusting op een andere manier te doen dan zich daarvoor een reeks schermen aan te schaffen. Thans wordt er geen stel doeken, doch alleen maar vaste schermen 1 voorzien. Wat mijn tweede vraag betreft, waarop gij niet antwoordt, was het doel ervan te wéten waarom gij u vergenoegt voor het uitvoeren van dit werk slechts een man aan te spreken. Hier te Yper zijn er ook talenten die zich mogelijks met andere stielmannen zouden kunnen verstaan om voor den schouwburg een stel schermen te schil deren. Ik weet bij persoonlijke ervaring dat een inwoner van Yper voor een feestzaal van stad een reeks schermen geschilderd heeft die als Société Anonyme TOUTES OPERATIONS DE BANQUE DE BOURSE ET DE CHANGE aux meilleures conditions. DÉPOTS DE TITRES A DÉCOUVERT La galerie des coffres-forts vient d'être agrandieune nouvelle série de coffres de toutes dimensions est a la disposition de la clientèle a des prix avantageux. Naamlooze Vennootschap ALLE BANK-, BEURS- EN WISSELVERRICHTINGEN aan de beste voorwaarden. VRIJE BEWARING VAN TITELS De kofferzaal werd zooeven vergroot en eene nieuwe reeks koffers, van alle grootte en aan voor- deelige prijzen, staat ter beschikking der kliënteel. I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3