HET YPERSCKE- LA REGION D' t Zielmissen I Bijvoegsel Supplément h WEKELIJKSCH OVERZICHT St Vincentiuscollege leper LIEFDADIGHEIDSFEEST leper V. K. B. J. S. Jozef's Kerk der Paters Karmelieten NÉCROLOC3E STERFGEVAL REMERCIEMENT Zondagrust Repos Dominical 1- 16e Jaargang, Nr 46 15 Februari 1936 16e Année, N° 46 15 Février 1936 (O) De begrafenisplechtigheden van den koning van Engeland, hebben een gelegenheid gegeven tot zeer gewichtige gesprekken tusschen de Staatshoofden en vertegenwoordigers van ver- schillige mogendheden zoowel te Londen als te Parijs. Sedert den oorlog in Ethiopië aan den gang is, werd de wereldvrede erg bedreigd. Wij hebben er reeds op gewezen hoe Frankrijk in het nauw ge bracht werd doordat het als lid van den Volkeren bond gedwongen was toe te treden tot de straf maatregelen die op Italië moesten toegepast wor den. Aldus was de toenadering die ten koste van veel moeite tusschen beide landen ontstaan was, weer verbroken. Daaruit volgde dat Italië zich meer en meer naar Duitschland toe keerde, het geen eene nieuwe bedreiging was voor Frankrijk. Daarenboven was er in den laatsten tijd veel sprake van het herstellen van den troon van Oostenrijk. Maar de kleine Staten der Balkan- sche vereeniging kregen het warm, omdat zij vreesden dat de troonopvolger, Otto, zich niet zou tevreden stellen met de kroon van het tegenwoor dige Oostenrijk, en dat hij zou trachten zijn vorig Keizerrijk weer samen te stellen ten nadeele der verdeelingen die na den wapenstilstand gedaan werden. Ten derde, het aanstekelijk voorbeeld van Italië, dat nieuwe koloniën begeert voor zijn volk en daarom den tegenwoordigen oorlog heeft uitgelokt, heeft nog andere landen den kop doen opsteken. Sommigen gingen zelfs zoover dat zij eene nieuwe algemeene verdeeling eischten der koloniën. Onmiddellijk ging daarmeê roering ko men in Duitschland, dat zijne afgenomen kolo niën terugvraagt. Aldus kan men begrijpen dat de gesprekken die te Londen en te Parijs gevoerd werden, van het grootste belang moesten zijn. Tien natiën waren er die op hunne reis gebruik wilden maken van deze onvoorziene gelegenheden. Doch om alles goed te begrijpen zou men eerst een oogslag moeten werpen op de nieuwe kaart van Europa. Dan zal men inzien welk belang het heeft voor den wereldvrede, dat Tchecoslovakye, Yoegoe- slavie, Roemenie, Rusland, Oostenrijk en Turkije een verbond zouden sluiten in verstandhouding met Frankrijk. Alleen Duitschland kijkt maar met wantrouwen op naar zulke overeenkomst, omdat het zich dan heelemaal afgezonderd, zelfs omsingeld zou voelen, 't Is nochtans de schoonste gelegenheid die het vinden kan om te laten zien dat zijne woorden rechtzinnig zijn en dat het werkelijk zeer vredelievend is. Tot nu toe heeft het niets anders gedaan dan zijne bewapening versterkt, waarom zouden het zijne geburen niet mogen doen. 't Is ook een gelegenheid om terug te komen tot den Volkerenbond, waar men hem graag zal ontvangen, en aldus mede te werken aan algemeene vredesonderhandelingen. Er valt natuurlijk nog heel wat te doen op dat veld en de onderhandelingen die te Londen en te Parijs gehouden werden zijn slechts een inzet. Frankrijk zal ook een heel anderen weg moeten opgaan dan het tot hiertoe gedaan heeft. Het heeft te veel zijne andere belangen verwaarloosd, om de vriendschap van Italië niet te verliezen. En het is niet te betwijfelen dat het er meer bij ver loren dan gewonnen heeft. Wat de oorlog in Ethiopië betreft, is er voor 't oogenblik al niet veel nieuws te melden. De berichten die van beide zijden komen zijn altijd nog even tegenstrijdig. Maar dat Italië, al wil het zoo rechtzinnig schijnen, de waarheid niet zegt, begrijpt iedereen. Wat wil men bijvoorbeeld offi cieel komen zeggen dat er sedert het begin van de vijandelijkheden slechts 775 en 204 man sneu velden op de beide fronten als men .reeds vroeger bekend heeft dat er in een groot gevecht 45 offi cieren sneuvelden. Hoeveel mannen moeten er dan niet gevallen zijn Of waren het misschien slechts officieren die ten aanval gingen. RIK. Le Cercle Royal 'Comoedia' a Ypres Excellente séance artistique. mardi dernier, au Cercle Catholique d'Ypres, a l'occasion de la Soirée Drama- tique offerte par la Société Dramatique et Lyrique Le Cercle Royal Comoedia de la Jeune Garde Catho lique de Courtrai. Un public sélect y fut tenu sous le charme d'une brillante interprétation des deux ceuvres au programme: Les Papillotes, un acte en vers de Rosemonde Gerard. Les Assureurs, comédie gaie en un acte et deux ta bleaux de Claude Roland et Gabriel d'Hervilliez. Ce fut une agréable surprise que l'intermède oü l'on applaudit les artistes amateurs dans leurs monologues variés d'un lyrisme touchant, sublime ou désopilant. Aux charmantes actrices et aux dévoués acteurs de la réputée phalange Courtraisienne, nos chaleureuses félicitations. Zondag en Maandag, 9 en 10 Februari, gaven de leerlingen van 't Bisschoppelijk College het jaarlijksch liefdadigheidsfeest ten voordeele van de armen der stad, die ondersteund worden door St Vincentius- genootschap. Grooter dan ooit was de toeloop van 't volk. En nie mand van de belangstellenden zal het beklaagd hebben, want het succes was verdiend. Eerst kwamen de leerlingen der Lagere Afdeeling voor 't voetlicht met Piro en Harlekijntje Dit lieve sprookjesspel door Yvonne Waegemans en Rafael Mathys, dat sinds een jaar of wat de ronde van Vlaanderen doet, treft door het bekoorlijk naïeve van de uitwerking, die naar gedachte en vorm, past in den mond van kinderen zonder in 't oor van groote men- schen kinderachtig te klinken. De leuke liedjes op muziek van Jaak Opsomer, die gezongen werden met begeleiding van een orkest met de welwillende mede werking van eenige muzikanten uit stad werken niet het minst mee om er een aantrekkelijk spelletje van te maken. De jonge gastjes van de Lagere Afdee ling hebben werkelijk goed hun best gedaan, en meer dan een heeft het bewijs geleverd, o. m. Piro en Harle kijntje zelf, dat er stof in steekt om, mits verdere oefe ning, flinke acteurs te worden. Spijts nog zekere onhan digheid bij enkele spelertjes, mag de opvoering zeer goed geslaagd heeten en dat is het mooiste loon voor de niet te schatten som van verduldige moeite die 't aanleeren van zulk een omvangrijk spel aan kleine kleuters moet gevergd hebben. De groote studenten speelden Bij het wassen van den vloeddramatische schets door C. Staes. In dit stuk wordt een conflict uitgebeeld tusschen een ver keerde opvatting van plichtbesef en de hoogere wet van menschelijkheid, conflict dat ontstaat door de bot sing van karakters, op een menschelijk natuurlijke wijze uitgebeeld. Dus eigenlijk niet in den trant van hetgeen men thans gewoon is modern te noemen. De uitvoering was voortreffelijksober en toch le vendig, voornaam, genuanceerd, elke speler met de houding, den toon, de gebaren die aan zijn karakter pasten zonder bokkesprongen en gekke circustoeren, zonder opgeschroefd pathos noch sensatie, die grieze len doet. Dus ook al niet modern Wellicht niet 't Woord doet er ook niets toe maar zeker zal het voor velen, zooals voor mij, een aangename verrassing ge weest zijn eindelijk weer eens menschen op het tooneel te zien en te hooren, menschen zooals we zelf zijn, waarin wij onszelf erkennen, en daarom toch gaan wij naar het tooneel, om er door de voor stelling van het menschelijk leven menschelijk aange grepen te worden. We hebben al te veel duivels en geesten allerlei, clowns en marionetten, caricaturen en abnormalen en abstracties de gekste toeren op de planken zien uithalen Studenten, gij hebt (jen goeden weg ingeslagen. Als ons tooneel nog ooit weer gezond wil worden dan moeten we terug tot menschelijk natuurlijke uit beelding van het menschelijk leven. Dan kunnen we lichtspel best missen bij dit stuk was er geen dan kan de grimeering tot haar eenvoudigste uitdrukking herleid ze was hetdan wordt zelfs het decor bijzaak het was simpel en zeer smaakvolmet een minder mooi decor, zou het spel niet minder aangegre pen hebben. Hooger lof kan bezwaarlijk over het ac- teeren zelf gezegd wordenProficiat, jongens Het jeugdfeest van de Vrouwelijke Katholieke Bur gers en Middenstandsjeugd, gaat door op Dinsdag 18 Februari (niet op 20 Februari zooals eerst werd gemeld) in de feestzaal der H. Familie, G. de Stuersstraat. Het feest begint om 19.30 u. zeer stipt. Ernst en luim zullen zich om de beurt voordoen. Het programma bevateen spreekbeurt door Me juffrouw Beatrijs van der Hallen, Oblaat van Schoten hof. Wat heeft de vrouw zooal gepresteerd op gebied van kunst en cultuurOpvoering van het blijspel Om een Obligatie Tusschenin liederen, muziek en het mooie spreekkoor van Jozef Boon C. SS. R. Aan ons de zee Voor eenieder een prachtige gelegenheid om in een stemmige atmosfeer, een paar blije uurtjes door te brengen. 9 Woensdagen van S. Jozef Toekomenden Woensdag Te 7 J u., Mis met zang, Offerande en algemeene Communie voor een der gebuurten der stad. 's Avonds te 6 u., Rozenkrans, Sermoen door den E. P. Julianus, Karmeliet, aanbevelingen, oefeningen, zegen en lofzang. Wij verwachten vele geloovigen steeds getrouw aan de godsvrucht tot den H. Jozef. Madame Synave, née Honorine Durant Mademoiselle Bernadette Synave, en religion Soeur Marie-Renée, fille de la Sagesse Monsieur Alphonse Vermeersch-Synave et ses enfants; Monsieur Emile Durant et ses enfants Monsieur et Madame Eugène Roty-Embrasse et leurs enfants Madame Paul Verheyen-Roty et sa fille Mademoiselle Julia Roty Monsieur et Madame Jules Brillon-Roty et leurs en fants Les families Synave, Durant, Pattein, Dujardin, recommandent a vos prières l'ame de Monsieur RENÊ SYNAVE Ancien Constructeur de Machines Agricoles né a Watou, le 14 Aoüt 1863, et décédé a Bruges, le 3 Février 1936, administré des Sacrements de Notre Mère la Sainte Eglise. Les funérailies ont eu lieu a Bruges, le Mercredi 5 Février. 3, Rue Longue du Marais. Ypres. Heer en Mevrouw Marcel Tant-Noyelle Heer Jerome Tant Juffrouw Julienne Tant Heer Leonard Tant-Couckuyt Heer Aloïs Noyelle-Sedeyn De familiën Tant en Noyelle, laten Ued. met diepe droefheid, doch met kristene ge latenheid, kennen het pijnlijk en onherstelbaar verlies welk zij komen te ondergaan door het afsterven van hun teerbeminden zoon, broeder, kleinzoon, neef, kozijn en bloedverwant Heer André-Joseph TANT Zoon van Marcel en Irma NOYELLE geboren te Sint-Jan, den 2 April 1921 en overleden te leper, den 11 Februari 1936, gesterkt door de Genade middelen onzer Moeder de H. Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Elverdinghestraat, 8. Mademoiselle Louise Dupont Monsieur Jules Van Tieghem-Dupont, enfants et petits-enfants Madame Veuve Valère Dupont-Geudens et enfants Monsieur et Madame Daniel Dupont-Dumont Madame Veuve Julien Liégeois-Monteyne, enfants et petit-enfant Madame Veuve Arthur Monteyne-Crillaerts, enfants et petits-enfants Les families Dupont, Monteyne et Van Tieghem. remercient, par cette voie, les amis et connaissances pour les marques de sympathie qui leur ont été té- moignées et pour leur presence a l'enterrement de Mademoiselle LAURE DUPONT leur sceur, belle-sceur, tante, grand'tante, nièce et cou- sine bien-aimée. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Februari, om 8 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Guillaume OSSIEUR-PATTOU De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 Februari, om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Louis LOGIER Echtgenoot van Vrouw Clemence WINDELS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 Februari, om 8 i uur, in de kerk van O. L. Vrouw Gasthuis, tot zielelafenis Juffrouwen Maria en Ivonne DEZITTER. Heer en Vrouw Georges Deduytschaever noo- digen hunne vrienden en kennissen uit de JAAR MIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Februari, te 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van hunnen teerbeminden zoon Heer Roger DEDUYTSCHAEVER. Monsieur et Madame Georges Deduytschaever ont l'honneur de prier leurs amis et connaissances d'assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera célébrée le Dimancbe 16 Février, a 9 heures, en l'église St Nicolas, pour le repos de l'ame de leur fils bien-aimé Monsieur Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel BEIRNAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Februari, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Oscar DEPUYDT-ABEEL Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera célébrée le Dimancbe 23 Février, a 11 i heures, en l'église St Martin, pour le repos de l'ame de Madame Oscar DEPUYDT-ABEEL. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 16 Februari Dimanche 16 Février ;en urj dt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9