I1ET YPERSChE- LA REGION D' t Zielmissen 16e JAAR, Nr 50 14 MAART 1936 16e ANNIE, N° 50 14 MARS 1936 Bijvoegsel 1 z: Supplément WEKELIjKSCH OVERZICHT Au Cercle Catholique d'Ypres CONFÉRENCE S. Jozef's Kerk der Paters Karmelieten STERFGEVALLEN BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical De strijd tuschen Italië en Ethiopië, die reeds zoo langen tijd aller belangstelling gaande maak te, is al met eens een kleinigheid geworden in tegenwoordigheid der brutale gebeurtenissen die deze week, aan de poorten van ons eigen land plaats grepen en gansch de wereld verbluften. De slag ging nogmaals uit van Duitschland. Al met eens, zonder voorafgaande bedreigin gen, zonder in 't minst te laten voorzien wat er zou gebeuren, roept Hitier uit dat het vredesver drag, het verdrag van Locarno en al wat het Duitsche Reich bindt en knelt, niet meer bestaat voor hem. Het ontzette Rijngebied, waar geen legers meer mochten verschijnen, wordt opnieuw door duitsche troepen bezet en de kanonnen van het Reich staan weer schietens gereed gericht op België en Frankrijk, vlak bij de grens. Dit was nu eene brutale overtreding van het verdrag van Locarno en onmiddellijk moest er door Frankrijk en België beroep gedaan worden op den Volkerenbond. Immers voorzag het verdrag dat er in zulke omstandigheid moest overgegaan worden tot toepassing van strafmaat regelen, net zooals het gedaan wierd voor Italië. Helaas, de omstandigheden waren hier heele- maal anders. Indien er overgegaan wierd tot strafmaatregelen kon dit niets anders beteeke- nen dan oorlogEn ditmaal was het geen oorlog die in een nog half verwilderd land en in barre vlakten zou gevoerd worden, maar een oorlog die nog eens gansch Europa te vuur en te zwaard zou zetten. Vandaar de algemeene verslagenheid die op dit brutaal feit volgde. In opgezweepte verbolgenheid ging Frankrijk er dadelijk op los, om, met de medewerking van Engeland, dat eveneens het verdrag getee- kend had, te eischen dat die nieuwe bezettings legers onmiddellijk moesten teruggetrokken wor den en sancties toegepast op den schender van 't verdrag. Gelukkiglijk had Hitier, naast zijn niet te ver rechtvaardigen uitval, een zalvend middel aan gebracht. Nu, zeide hij, dat Duitschland weer op gelijken voet gesteld was met de andere mo gendheden, zijn we bereid een nieuw algemeen verdrag aan te gaan met onze buren om gedu rende minstens 25 jaar vrede te sluiten. Engeland, nu, dat in een heel anderen toestand is om de werkelijkheid met koude beredeneering in te zien, heeft onmiddellijk zijne volledige af keuring te kennen gegeven voor de inbreuk gemaakt door Hitier, op een vrijwillig aange nomen verdrag. Maar het heeft ook ingezien wat wij hooger zegden dat men onverbiddelijk overging tot een brutalen oorlog indien men overging tot de sancties. De vergadering die door den Volkerenbond moest gehouden worden te Geneve, werd, na eene eerste bijeenkomst te Parijs, verlegd op Londen. De gemoederen zijn intusschen wat be daard en men ziet met meer koelbloedigheid den toestand in. Daarbij heeft Hitier, na de on dubbelzinnige verklaring van Engeland dat onmiddellijk voor België en Frankrijk zou tus- schenkomen in geval van een aanval, zijne voor stellen nog verruimd en verklaard dat hij ook bereid is het voorgestelde verdrag van 25 jaar aan te gaan langs den kant van Oostenrijk en Polen. De bijeenkomst is vastgesteld op 't einde dezer week, en alhoewel Frankrijk eerst verklaard had dat het zou weigeren te onderhandelen zoolang de duitsche legers over den Rijn waren, hoopt men er toe te komen eene overeenkomst in 't minnelijke te bekomen. Aan degenen die vooruitzetten dat men geen betrouwen mag stellen in een door Duitschland onderteekend verdrag, antwoorden Hitier en zijne aanhangers, dat het Reich tot nu toe niets anders gedaan heeft dan verdragen over boord gewor pen die door anderen onderteekend werden en alleen schande brachten aan Duitschland, maar dat Hitier zelf rechtzinnig is en blijven zal en dat een akkoord vrijwillig in eervolle omstan digheden, zooals nu, door hem onderteekend, zal uitgevoerd en geëerbiedigd worden. Onze Eerste Minister, Heer Van Zeeland, heeft daarop doen uitschijnen dat dit alles aanneem baar is, maar dat België door dien vooruitgang der duitsche legers tot aan zijne grens, veel meer bedreigd is dan Frankrijk zelf, omdat wij noch dezelfde legermacht noch dezelfde versterkingen bezitten, en dat er daarom andere waarborgen moeten gegeven worden dan die van het Reich om ons eigen land buiten gevaar gesteld te zien van weer, zooals in 1914, al met eens overrompeld te worden. Wat er van dit alles zal komen zal de bijeenkomst van Londen nader moeten uit wijzen. RIK. La Conférence de Jeudi soir par M. l'Ingénieur Muller, professeur aux Facultés Catholiques de Lille, a obtenu le plus vif succes. Un auditoire select, sous la présidence de M. Ernest Seys, en presence de M. le Doyen d'Ypres, de M.M. le Principal et Professeurs du Collége St Vincent et de maintes notabilités civiles, était réuni en la salie des fêtes. Présenté par M. le bourgmestre Vanderghote, le brillant conférencier nous fit faire durant deux heures un merveilleux voyage a travers le Haut Valais en Suisse, du Glacier du Rhone a Zermatt. Agrémentée par la projection de merveilleux clichés coloriés et le charme oratoire du parfait cicerone chaleureusement applaudi, cette magnifique conférence laissera le meilleur souvenir. M. l'Echevin Van der Mersch se fit l'interprête de l'assistance émerveillée pour féliciter et remercier Monsieur Muller ainsi que son collaborateur M. l'Abbé Bonte, notre dévoué curé de St Pierre, qui assuma avec son excellent appareil la parfaite projection des superbes panoramas Helvétiques. Et ce fut le vceu unanifne de revoir l'an prochain a Ypres, l'excellent conférencier Lillois. Les Dames de Rousbrugge s'apprêtent a fêter au mois de juillet, le septième centenaire de leur fon- dation. Le comité des fêtes constitué pour la célébration du jubilé vient d'inviter le R. P. De Meulemeester, archiviste a Bruxelles, a donner deux conférences avec projections lumineuses sur le passé de cette antique abbaye dont il a publié l'histoire. Ces conférences auront lieu dans la salie du Patro nage St Martin, rue Longue du Marais, a 7 h., le Mardi 24 Mars, en flamand et le Jeudi 26 Mars, en francais. Tous ceux qui s'intéressent au passé d'Ypres y sont invités. L'entrée est libre. Mijnheer en Mevrouw Cyrille Sohier-Goudenhooft, kinders en kleinkinders Mijnheer en Mevrouw Jules Arnaert-Goudenhooft, Donderdag 19 Maart, Feest van den H. Jozef Vanaf 5 ure, zal de H. Mis ononderbroken op gedragen worden, en de H. Communie uitgereikt. Te 9 u., zeer plechtige Hoogmis. 's Avonds te 6 u., zeer plechtig Lof, voorge zeten door den Z. E. H.Vermaut, pastoor-deken. Na het lof, gelegenheidssermoen over den H. Jozef, door den E. P. Julianus, Karmeliet. Mevrouw Richard Deconinck, geboren Euphrasie Terryn Mijnheer en Mevrouw Alois Vandemaele - Terryn Mijnheer en Mevrouw Cyrille Terryn-Vincke Mijnheer en Mevrouw Jules Terryn-Dejonckheere Mijnheer en Mevrouw Emiel Soenen-Deconinck Mijnheer Oscar Deconinck Mijnheer en Mevrouw Frans De Geeter-Deconinck De familiën Deconinck, Decroos, Terryn, Callens, melden met diepe droefheid het overlijden van hun teergeliefden echtgenoot, schoonbroeder, oom en bloed verwant, Mijnheer Richard-Polydore-Marie DECONINCK Weduwnaar van Mevrouw Alida TERRYN Echtgenoot van Mevrouw Euphrasie TERRYN Voorzitter der Kerkfabriek Gewezen Gemeenteontvanger Vereerd met het Burgerlijk Eereteeken van 2«' Klas, geboren te Voormezeele, den 27 Juni 1859 en aldaar godvruchtig in den Heer ontslapen, den 12 Maart 1936. De Plechtige Lijkdienst, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Voormezeele, op DINSDAG 17 MAART 1936, te 10 uur. Vergadering ten sterfhuize, Dorp, 64, te 9 J uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrouw René Dezeure, geboren Hélène Decoene Heer en Vrouw Daniel Dezeure-Keirsebilck en kin ders Simonne en Maria De familiën Dezeure, Lamaire, Decoene en Liebaert, melden met droefheid het afsterven van hun teerbe minden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Heer René DEZEURE geboren te Zuydschote, den 28 Oógst 1861, en aldaar godvruchtig overleden, den 12 Maart 1936. De Plechtige Lijkdienst, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Zuydschote, op MAANDAG 16 MAART 1936, te 9 4 uur. Vergadering ten sterfhuize (Lizern),.te 9 uur. De vrienden en kennjssen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Mevrouw Marcus Verfaillie, geboren Julie Ugille Juffrouw Marie Verfaillie Juffrouw Georgina Verfaillie Juffrouw Suzanne Verfaillie De familiën Verfaillie, Ugille. Degryse, Everaet en Devolder, danken, langs dezen weg, de talrijke vrienden en kennissen voor de innige merken van deelneming hen betuigd tijdens het afsterven vaii Heer Benedictus-Marcus VERFAILLIE hun teergeliefden echtgenoot, vader en bloedverwant en ook voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. kinders en kleinkinders Mijnheer en Mevrouw Cyrille Goudenhooft-Masureel, kinders en kleinkinders Mijnheer en Mevrouw René Goudenhooft-Klaessens en kinders Mijnheer en Mevrouw Leopold Goudenhooft-Verleene, kinders en kleinkind Mijnheer en Mevrouw Louis Goudenhooft-Ceriez en kind Mijnheer en Mevrouw Henri Gérard-Goudenhooft, kinders en kleinkinders Mijnheer en Mevrouw Jerome Desegher-Goudenhooft en kinders Mijnheer en Mevrouw Alphonse Goudenhooft-Braem en kind De familiën Goudenhooft en Vangheluwe, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd en ook voor de tegenwoordigheid op de begrafenis van Heer EL1E GOUDENHOOFT hun teergeliefden broeder, schoonbroeder en oom. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 8 4 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leontine DETHOOR Huisvrouw van Heer Camille-Achille OSSIEUR en zoon Camille. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Maart, om 8 4 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Henri FAES. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Maart, om 8 4 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Charles CLAREBOUT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Ongeschoeide Karmelieten (Mondstraat), tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST-DEDRYVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Maart, om 9 uur, in de kerk der E. E. Paters Capucienen, Posthoorn- straat, tot zielelafenis van Vrouw Camiel BEKE geboren Mathilde VERMANDER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 11 4 uur. in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Gustave GILLIS geboren Lucie TANGHE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gelezen worden op Maandag 16 Maart, om 10 uur, in Sint-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Franqois DENYS Slachthuisstraat, 30. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 8 uur, in de kapel van Belle Godshuis, tot zielelafenis van Heer Raymond COFFYN Pennestraat, 48. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Constant COOL. Vrienden en kennissen worden verzocht de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot ziele lafenis van Vrouw Emiel DEGROU. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 15 Maart Dimanche 15 Mars

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9