HET YPERSChE LA REGION D' Zielmissen 16e JAAR, Nr 52 28 MAART 1936 16e ANNÉE, N° 52 28 MARS 1936 -öijvoegsel mum Supplément WEKEL! JKSCH OVERZICHT De vroegere Voetvolkskazerne Coöperatieve voor Oorlogsschade «Yper en de Omstreken» Aan alle liefhebbers van reizen 6ij de Ypersche Pafronaatsjeugd van Sf-Maarfen Priesterlijke Benoemingen BEDANKING Zondagrusf Repos Dominical De wagen der gebeurtenissen is nogmaals aan T rollen. De vergadering die te Londen gehouden werd in plaats van te Geneve, heeft eenerzijds eene belangrijke samensnoering te weeg ge bracht van Frankrijk en Engeland tegenover Duitschland en heeft daarbij voor gevolg gehad dat Engeland de stellige verzekering gegeven heeft aan België en Frankrijk dat men op zijn steun en bijstand mocht rekenen in geval het Reich een aanval in 't schild voerde. Maar... de stelling van Londen verschilt nog hemelsbreed van deze van Parijs, Zooals wij verleden week reeds zegden, zien Frankrijk en België de vijandelijke legers met angst voor hunne deur staan. Daarom riepen beide landen de voorschriften in van het Verdrag van Locarno en van den Volkerenbond op het verdrag van Versailles, om vooreerst die woordschennis te bestatigen en te schandvlekken 't gene Ban ook gedaan werd maar ook om de terugtrek king van de nieuwe bezettingslegers te eischen. Hier lag de stronkeisteen. Na de overtreding bestatigd te hebben, wilde Engeland de zaak zóó laten, na zijne stellige verzekering gegeven te hebben dat het, bij een aanval, aan de zijde van Frankrijk en België zou staan. Ofwel, werd nog voorgesteld eene internationale controolbezetting in die streek te laten legeren. Doch, niettegenstaande deze voor stellen ontoereikend schenen, zette Engeland nog eene andere deur open Duitschland werd uit- genoodigd zijne tegenvoorstellen te doen Dit alleen was reeds wat ver gedreven en Frankrijk, dat voet bij stek houdt, liet daarop weten dat het zijne klacht niet ingediend had om besprekingen te houden, vooral niet met zijn tegenstrever, die plichtig is, maar om reglemen ten en strafmaatregelen toe te passen. Duitschland, dat sedert lang reeds bewezen heeft dat het zich niet veel gelegen laat aan ver dragen en overeenkomsten, dat herwapend heeft, zijne schulden niet betaalt, het neutraal gebied weer bezet heeft en daarop eene volksraadple ging op touw zet, maakt daarenboven nog ge bruik van het gemis aan verstandhouding der bondgenooten, om vlakaf te weigeren van te doen wat men hem voorstelt en van zijne legers weer terug te trekken. Daarbij weigert het ..in onder handeling te treden zoolang hem geen gelijke rechten toegekend worden. Wat de tegenvoorstellen betreft, wil het deze wel doen en zal ze kenbaar maken, doch niet vóór 31 Maart. Want Hitier en zijne medewer kers hebben nu geen tijd zeggen ze, omdat Zon dag de volksraadpleging moet plaats hebben en dat zij hun tijd noodig hebben om deze voor te bereiden. De heer Flandin, die ook in verkiezingsperiode zit, heeft verklaard dat hij niet wil terugkomen op het akkoord dat te Londen getroffen werd en dat het Reich te kiezen heefthet aldus aan nemen, zooniet het verwerpen. Hij is geenszins geschikt om in nuttelooze en tijdverspillende onderhandelingen te treden. Er is een verdrag of er is geen het werd geschonden of het werd niet geschonden en als het verbroken werd door een van de partijen dan moet deze onder de toe passing vallen der voorziene maatregelen, zelfs strafmaatregelen. We staan dus hier voor het drievoudig geval dwarsheid van Duitschland, onwankelbare vast heid van Frankrijk en verzoenende, handelwijze van Engeland dat iedereen zou willen gerust hou den en zelfs tot overeenkomst brengen om we reldvrede te behouden. En intusschen groeit de stoutmoedigheid van het Reich aan. De bezettingslegers zijn veel tal rijker dan men het officieel heeft kenbaar ge maakt de vijandelijke vliegtuigen doorkruisen reeds de lucht en spieden de grens afde zware kanonnen staan op post en zelfs wordt reeds van HoUaüdsehe zijde gemeld dat versterkingen en bolwerken aangelegd worden in het nieuw bezette gebied. Deze gebeurtenissen, omdat zij ons zoo nakend aanbelangen, stellen al de andere in de schaduw. De strijd tusschen Ethiopië en Italië wordt er eenigszins mede vergeten. Nochtans moet daar over aangestipt worden dat er aldaar buiten' de bombardementen met vliegtuigen weinig, ver andering komt. Nochtans is er steeds meer en meer sprake dat het tot onderhandelingen zou komen om den strijd stil te leggen en op vreed zame wijze tot eene overeenkomst te geraken. RIK. Kosteloos. Gij meent dat het niet-mogelijk is te reinigen en te kuischen zonder wateren terzelfdertijd te boenen. Beproeft hetde drogi'st geeft staal van Lavécire die wascht en boent. O Nu dat men de grondvesten van de voetvolks kazerne blootgelegd heeft, achten wij het niet ongepast, het een en het ander over dien bouw te doen kennen. De grondvesten van de kazerne werden in bo gen gemetst, die op 3500 ingeheide palen rustten. De eerste paal werd den 4 April 1820 ingeslagen, en den 27" der zelfde maand werd aan den noord- westerhoek de eerste steen gelegd door Majoor Lobry, geniebevelhebber alhier. Deze bomvrije kazerne (voor het geschut van dien tijd) werd in de jaren 1820-1822 gebouwd zij vormde een rechthoek van 111,50 m. op 83,75 m. en de binnenkoer besloeg 36,52 aren. Zij werd den 6 September 1823 betrokken en kon of 1626 of 2000 soldaten herbergen, naar ge lang de bedden voor één of voor twee man dien den.' Ingevolge het koninklijk besluit van 16 Januari 1827 werd de kazerne door de stad overgenomen den 12 Maart 1828, onder voorwaarde deze te onderhouden en de kleine herstellingen op hair kosten te doen. Tusschen de grondvesten van den zuidkant der kazerne bemerkte men nog een gedempten steen- put van het oude waterstelsel. Zillebekevijver verschafte water aan de stads grachten oost van het Ypertje en vandaar werd het door 10 buizen naar 163 groote steenputten of moerpijpen geleid, onderling verbonden en verder door middel van looden darmen met 545 mindere putten in gemeenschap gesteld. Dicke- buschvijver van zijn kant spijzigde de vestingen west van het Ypertje en vandaar kwam het wa ter door 6 buizen in 104 moerpijpen terecht en verder in 261 mindere putten, die insgelijks door looden darmen in verbinding waren. De kazerne werd opgericht ter plaats waar een twintigtal jaren vroeger het klooster der Predik- heeren gesloopt werd, doch deze grond volstond niet om de kazerne te bouwen, dewijl men langs den zuidkant daartoe nog verscheidene huizen moest onteigenen en zelfs het Vli(e)nderstraetje (Kauwer-Mauwerstraetje) opnam. Het klooster dat de Predikheeren aldaar be zaten hadden ze in 1780 gekochthet was vroeger de eigendom geweest van de Jezuïeten, die het in 1773 verlaten moesten. Toen het Jezuïetenklooster met kerk en College daar tusschen 1588 en 1622 gebouwd werd, ont stond er een groote verandering in die wijk. De Nieuw- of Minnaerstraete, die van de Tem pelstraat, dicht bij de poort, naar het uiteinde der Mondstraat liep, nabij de Schuttelaarstraat, werd ten deele door dat klooster ingenomen. In den noordoosterhoek van de Esplanade bleef evenwel nog een zijde van den ingang dier straat tot aan den wereldoorlog bestaan, ook het zuide lijk deel was tot dat tijdstip nog als Arsenaal- straat bekend. Een nieuwe verbindingsweg werd dan ook te dien tijde tusschen de Tempel- en de Paterstraat aangelegd, die men de Geeselaarstraat en nader hand de Studentenstraat heette. De Heeren aandeelhouders zijn verzocht de jaarlijksche algemeene vergadering te willen bij wonen op Zondag 19 April 1936, om elf uur voor middag, in het Hotel ContinentalRené Co- laertplaats te Yper, ten einde te beslissen over de verscheidene punten der DAGORDE 1. Verslag van den beheerraad en van den raad der commissarissen. 2. Onderzoek en goedkeuring van den bilan van 1935. 3. Ontlasting aan beheerders en commissa rissen. 4. Benoeming van beheerders en commis saris. De Beheerraad. Op Zondag, den 5 Juli 1936, wordt een reis ingericht per autobus's morgens te 7 u. vertrek naar Zeebrugge waar de haven bezocht zal worden, onder geleide van een Gids. Hond 11 ure vertrek naar Blankenberghe aankomst rond 11 1/2 ure, waar aan de Zee verbleven wordt tot rond 7 ure 's avonds. De reis kost 17 fr. per man. Te dien .einde worden van nu af Spaarkaarten uitgegeven die" te bekomen zijn in het Christen Volks huis, St Jacobstraat, 30, leper, van 3 ure tot 4 1/2 ure op het bureel létter B. De reis is toegelaten aan allen, leden en niet-leden. HET BESTUUR. Het jaarlijksch avondfeest van Half Vasten, in onzen levendigen St Maartenskring, werd nogmaals eene plaatselijke gebeurtenis van blij-gezond vermaak en hartelijke ontspanning. De ouderen, vrienden en weldoeners van het Patro naat. waaronder menige geestelijke en burgerlijke overheden, waren talrijk bijeengekomen in de over volle ruime feestzaal der Lange Meerschstraat. Met ons aloude Tuinelied werd het feest geopend, waarna Poltje, het kwiklustig benjamijntje van 't Pa tronaat, opperbest De Jacht deklameerde. Het muzikaal deel van 't programma, werd te recht gewaardeerd en met krachtig applaus begroet. Stillekens aan, door C. V., was een fijn kluchtlied, uiterst aanmoedigend voor de aspiranten van 't huwe lijksbootje. Zwikzwak en Dikzak waren twee blijmoedige Yper sche piotten van d'oude klasJ. D. en M. A. steeds bereid om "t Vaderland, in nood, met heldenmoed te verdedigen. De twee leugenaars, A. V. en A. D. waren de waar dige afstammelingen der Leden onzer vroeger ver maarde Ypersche Leugenaarsgilde der Vrange En wat gezegd van Ras Massa en Ras Pecksoem. beide sympathieke figuren uit de Oude Wachtvan Sint Maartenscongregatie. Teruggekeerd uit het land van den Negus, waar zij de boltraliefhebberij invoer den, zongen zij, in harmonisch dialoog, een Abyssinisch Heldendicht. Ook was 't een ongehoord succes 1 De knappe Tooneelafdeeling had op touw gezet, het doeltreffend spel Ze gaan ne gang, in drie bedrijven, van J. Nielen, bewerkt door Fr. Dirickx. Met nieuwe kundige leider en gedeeltelijk-verjongde groep ak- teurs kwamen zij de gunstig bekende traditie van hunne voorgangers voortzetten. De lastige hoofdrol van den barbier-spekuleerder Jef Verlinden, met deze van zijn schoonvader L. Jans- sens, zijn zoon Bert, zijn gast Rik en zijn vriend den onbetaalbaren Arthur, werden allerbest vertolkt. Smid Michiels, schilder Voet, rentenier Peeters, notarisklerk Cnudde, en schipper Verbert, gelukten erin de karakteristiek van hun spel gunstig weêr te geven. Aan allen een vurig en hartelijk proficiat. Tusschen de bedrijven in deed E. H. onderpastor De Coninck, de verkleefde Bestuurder van Sint-Maar- tenspatronaat eene welgepaste aanspraak, en bedankte uit ganscher hart al zijn edelmoedige medewerkers die dit welgelukt feest hebben mogelijk gemaakt. Mocht zijnen dringenden oproep aan de ouders gun stig beantwoord worden opdat zij hunne jonge zonen talrijk zouden zenden naar het jeugdpatronaat waar zij in deugd, vreugd en christen verbroedering, deftig en eerlijk zullen opgroeien. Bisdom Brugge. Zijn onderpastoor benoemd te Oostroosebeke, E. H. Debusschere, leeraar aan t Col lege te leperte Beernem, E. H. Seynaeve, id. te Wyt- schaete te Ruddervoorde, E. H. Van Kesbeeck, id. te Langemarck te Kuurne, E. H. Rooryck, id. te Poel- capelle. De familie Pierre Vanderghote-Cuvelier bedankt vrienden en kennissen die haar hunne deelneming betuigden in den rouw, dien zij onderging, bij het af sterven van haar teergeliefd dochtertje en bloedver wante BENEDICTA VANDERGHOTE Kortemeerschstraat, 8. leper, Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Maart, om 8 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondagen 29 Maart en 5 April, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Ongeschoeide Karmelieten (Mondstraat), tot zielelafenis van Heer Henri PINTE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 April, om 8 J uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles TEMPERMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 April, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Gerard VICTOR geboren Emma BEHAEGHEL De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 29 Maart Dimanche 29 Mars

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9