- HET YPERSCKE- LA REGION O'V t Zielmissen 17e JAAR, Nr 1 4 APRIL 1936 17e ANNÉE, N° 1 4 AVRIL 1936 WEKELIJKSCH OVERZICHT Leest en verspreidt HET YPERSCHE NOTARIAAT ONZE SCHEEPVAART Aan alle liefhebbers van reizen De Goede Week in de Kathedraal PALM PLECHTIGHEID Kerk der Paters Karmelieten Het Hoogfeest van Paschen in de Paterskerk BEDANKING Zondagrust Repos Dominic; 1 Bijvoegsel 'ïïïZzïz Supplément 0 De Rijkskanselier Hitler heeft volksraadple ging gehoudenOp weinig uitzonderingen na, stemde gansch de duitsche bevolking ja aldus beduidende dat men zijne handelwijze goedkeurde en dat men een Reichstag wilde, samengesteld uit de mannen die zijne plannen helpen doorvoeren. Oppervlakkig beschouwd, is dit een uitslag zooals er nog nooit eene Regee ring bekomen heeftDoch' ais men er Verder op ingaat, dan wordt het eéne belachelijke zaak. Iedereen weet immers dat het niet mogelijk is. dat er in Duitschland 99,50 menschen met Hit- Ier akkoord gaan. Het is klaar dat noch de ver drukte Joden, noch de verboden tegenstanders partijen, noch de gekrenkte katholieken met hem kunnen zijn. En toch bewijst, de bekomen Uitslag dat ze voor Hitier stemden. Waarom Omdat men niet anders kon en niet anders mocht. - Na aldus getoond te hebben aan de wereld dat hij gansch zijn volk op zijn kant had, heeft Hit- Ier zijn antwoord opgesteld op de besprekingen van Londen. Het is een omvangrijk docümpnt van 25 bladzijden waarvan de voornaamste pun ten aldus samen te vatten zijn 1. De bezetting van het neutrale gebied, die zooveel ophef heeft gemaakt, is gedaan en zal blijven. Geen spraak meer van terugtrekken. 2. Het verdrag van Lo carno, dat te Londen gesloten werd, wordt ver worpen. 3. Het Reich moet in rechte gelijk ge steld wor,den met al de andere landen, zoolang men het met minderwaardigheid aanziet of be handelt kan er geen sprake zijn van toegevingen of overeenkomsten. 4. Het - voorstel wordt her nieuwd om een vredesverdrag aan te gaan, in volle -vrijheid en gelijkheid .om gedurende 25 jaar volkomen vrede te hebben. Dit voorstel wordt niet alleen gedaan aan Frankrijk en Bel gië maar ook aan al zijne buren van Noord- en Zuid-Oosten. Rond deze hoofdpunten wordt er dan uitge werkt wat er zou kunnen en moeten gedaan wor den eene eerste periode zou bepaald worden die niet meer dan 4 maanden zou mogen beslaan om overeenkomsten op te stellen tusschen de'Euro- peesche staten voor dén vrede. Gedurende dit tijdperk zullen de bezettingslegers niet versterkt worden en dit mag bestatigd worden door eene vierledige afvaardiging een fransche, een bel- gische, een duitsche en een onzijdige vertegen woordiger. Engeland en Italië mogen in 't ver drag van 25 jaar optreden als waarborg van uit voering. Ook een luchtverdrag wordt opnieuw voorgesteld. De gedane overeenkomstvoorstellen worden eveneens gedaan aan Holland. Er wordt tevens gevraagd dat in deze verschillige landen niets zou geschreven worden in de dagbladen, noch onderwezen in de scholen, noch verspreid door boeken, noch ingeprent in de jeugdoplei ding dat de goede verstandhouding zou kunnen schaden. Om aan dit nieuw, groot vredesverdrag eene plechtige bekroning te geven, zal er na het sluiten overgegaan worden tot eene algemeene volksraadpleging in de beide landen(!). Daarna wil Duitschland terug plaats nemen in den Vol kerenbond Eindelijk zal er een internationaal scheidsgerecht in leven geroepen worden om over de geschillen te beslissen. Wij kunnen daar voor 't oogenblik niet verder over schrijven, het woord is aan de betrokken mogendheden, die nu moeten bijeen komen. De strijd tusschen Ethiopië en Italië schijnt ook een heele andere wending te nemen. Vol gens de jongste Italiaansche berichten, zouden de legers van den Negus weer eene gevoelige nederlaag hebben geleden. Na wekenlang bom bardement op troepen, op versterkingen, op ste den, dorpen en stapelplaatsen, zelfs op Rood- Kruisposten, dat uitgevoerd werd door 20 en 30 vliegtuigen in eens, was de verwoesting zoo groot, de schade zoo aanzienlijk en de schrik zoo ge weldig, dat het bijna niet meer te betwijfelen viel of de Italiaansche legers, moesten zonder groote moeite en zonder veel verliezen een zege praal behalen. Of het een glorierijke en wel doende zegepraal mag genoemd worden valt sterk te betwijfelen Italië heeft voor zijn veld tocht 450.000 man moeten gebruiken, een mach tig leger vliegtuigen, talrijke kanonnen en tanks en allerlei oorlogsmateriaal dat bij Ethiopifé ontbrak. En die zucht naar koloniale overwinnin gen heeft aan het land reeds 9 milliard frank ge kost. Of de strijd daarmee ten einde is en of de bekomen voordeelen tegen de kosten en de Ver liezen zullen kunnen opwegen is een andere zaak. RIK. De Heer D. J. Florizoone, oudstrijder, candidaat- notaris te Oostduinkerke, komt tot notaris benoemd te worden ter standplaats Wulveringhem, in vervanging van den Heer Vermast, overleden. Binnengevaren Vrijdag 27 Maart 1936, de André(schipper De Boeuf) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 28, de «Vios», (schipper Bastiaanse) met 130 ton phosfaat voor M.M. Blootacker en Vermeersch, leper de Maria (schipper Van Veen) met 85 ton phosfaat voor M Talpe, Kortrijk de 4 Gebroeders (schipper Bytaert) met 125 ton graan voor M.M. Bloot acker en Vermeersch, leper. Maandag 30, de Julia (schipper De Dobbelaere) met 115 ton maïs voor M. Vandeputte, leper. Woensdag L April, de St Antonius(schipper Magnus) met 101 ton graan voor M. Hollebeke, leper. Weggevaren Zaterdag 28 Maart 1936, de André(schipper De Bceuf) met 10 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 2 April, de «Elise», (schipper La Haye) met 47 ton oud ijzer, verzonden door Weduwe Van- damme, leper. Waterhoogte Toestand normaal. Op Zondag, den 5 Juli 1936, wordt een reis ingericht per autobus's morgens te 7 u. vertrek naar Zeebrugge waar de haven bezocht zal worden, onder geleide van een Gids. Rond 11 ure vertrek naar Blankenberghe aankomst rond 11 1/2 ure, waar aan de Zee verbleven vtordt tot rond 7 ure 's- avonds. De reis kost 17 ff. per man. Te dien einde worden van nu af Spaarkaarten uitgegeven die te bekomen zijn in het Christen Volks huis, St Jacobstraat, 30, leper, van 3 ure tot 4 1/2 ure op het bureel letter B. De reis is toegelaten aan allen, leden en niet-leden. HET BESTUUR. Op Palmzondag. Te 10 u. Plechtige Hoogmis. 's Namiddags, te 3 J u. Sol. Vespers en Lof. Te 4 u. meditatie over het Bitter Lijden van Onzen Heer Jezus-Christus, door Eerw. Heer De Busschere, be stuurder der H. Familie. Op Witten Donderdag wordt de gedachtenis gevierd van de instelling van het aanbiddelijk H. Sacrament. Te 7 u. Plechtige Hoogmis, Waaronder al de aan wezigen verzocht worden ter H. Tafel te naderen. Na de H;. Mis, vergezellen de mannen het H. Sacrament met licht, tot aan het Rustaltaar. Te 3 u. ceremonie der voetwassching aan dertien arme lieden. Te 8 u. plechtige avonddienst met meditatie. Op Goeden Vrijdag wordt de gedachtenis gevierd van het Bitter Lijden en den Dood van O. L. H. Jezus- Christus. De morgendienst begint te 7 u. Al de aanwezigen gelieven het H. Kruis te komen vereeren. 's Namiddags te 3 u., gezamenlijke oefening van den Kruisweg. Op Goeden Zaterdag, (Paaschavond), te 6 i uur, plechtige wijding der Paaschkeers en der Doopvonte. De H. Mis, waaronder algemeene Communie, begint rond 8 uur. Van af 8 i u. kan men gewijd water bekomen. Op den Hoogdag van Paschen HH. Missen te# 6. u., 7 u„ 8 u. en 11 i uur. Onder de Plechtige Hoogmis van 10 u., zal de Mis van Gounod en het wereldbe roemd Alleluia j> van Haendel, door het gemengd zangkoor, met begeleiding van orgel en orkest uitge voerd worden. *s Namiddags, te 3 i u„ Sol. Vespers en Lof, waar onder feestpredikatie over de Verrijzenis des Heeren. Op Zondag 5 April wordt de verjaring herdacht van den zegevierenden intocht van Jezus in Jerusalem. Onze Palmplechtigheid te leper wordt dan ook op gevat en gevierd als een machtige betooging Christus- Koning ter eere. Voor de palmplechtigheid komen de vier parochies'van de stad samen. 1. De wijding der palmtakken zal plaats hebben in St Niklaaskerk, om 9 u. Zooals verleden jaar worden de geloovigen vriendelijk verzocht, zooveel mogelijk, een palmtak (buksboom) mee te brengen, zij die er geen hebben, zullen aan de kerkdeur een palmtak krijgen die dan ook, onder de ceremonie gewijd wor den. Op die wijze wordt de uitdeeling dér palmen ver gemakkelijkt en alle overrompeling vermeden: alleen de priesters, kerkheeren, misdienaars zullen hun palm tak gaan ontvangen, in het koor, uit de hand van Z. E. H. Deken. 2. Daarop volgt de Palmprocessie, die gaat langs de Stuersstraat, Boterstraat en Leet. Allen dragen den groenen palmtak en zingen mee O. A. het zegelied Christus vinciten het gekende lied Hosanna filio David Aan St Maartenskerk gekomen, houden wij voor de gesloten kerkdeur de indrukwekkende «statie» 'ter wijl het zangkoor Gloria laus zal zingen glorie, lof en eere aan U Christus-Koning». 3 Daarna wordt, om 10 u. de plechtige Hoogmis gezongen in de Kathedraal. Onder het zingen van het lang Evangelie (t.t.z. het verhaal van de Passie van O. Goddelijken Zaligmaker) houdt iedereen den ge- wijden palmtak in de hand. Het Credo wordt door het volk meegezongen. De kinders der broederschap van het H. Kind Jezus van Praag, moeten zoohaast mogelijk hunne Commu niebons in een -gesloten enveloppe met hunnen naam erop, in de brievenbus van het klooster steken, voor de tombola die zal plaats hebben den Maandag 20 April, te 2 uur in St Maartens patronage. Naar wij konden vernemen, worden de plechtige diensten in de stemmige Paterskerk, ze verschoont voortdurend weer eens opgeluisterd door het ge waardeerd Gemengd Koor dat, met zijne verzorgde uitvoeringen van Kerstdag laatstleden, onder de kun dige leiding vah Meester G. Van Overbeke, zooveel bijval mocht oogsten. Onder de Hoogmis» te 9 u., zal voor het eerst uitge voerd worden de tés verschenen (1935) Feestmis van H. Schmid voor 4 gemengde stemmen, met een keurige begeleiding voor snarenkwintet en drgel. - - Onder het Lof, te 5 u., krijgen we eenige heerlijke nummers te hooren 1. Docti sacris Mendelssohn 2. Ave Maris Stella J. Mitterer 3. Victimae Paschali Reyns 4. Tantum ergo J. Mitterer 5. Psalm 150 C. Franck De uitvoeringen van het Gemengd Koor der Paters verdienen, om haar kunstige waarde, aanmoediging en belangstelling vanwege de minnaars van godsdien stige muziek, wier rol het isde heilige teksten op doel treffende wijze in het hart te doen doordringen, de godsvrucht op te wekken en geestelijke vruchten voort te brengen. Heer Julien LOGIE-VOISIN en kinders bedanken langs dezen weg al de vrienden en kennissen die de begrafenisplechtigheden hebben bijgewoond van hun geliefde Vrouw en Moeder JULIANA VOISIN echtgenoote van Heer Julien LOGIE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 April, om 7 uur, in de parochiale kerk van Brielen, tot zielelafenis van Heer Léon ROSSELLE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen, worden op Zondag 5 April, om 8 i uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles TEMPERMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 April, om 11 uur, in Sintr Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Gerard VICTOR geboren Emma BEHAEGHEL Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 April, (Paaschdag), or .8 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pelagie RONDELEZ Huisvrouw van Heer Henri VICTOOR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodij de ZIELMIS bij te wonen die zal gezong worden op Zondag 12 April, (Paschen), om 8 11 in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise LOUF Weduwe van Heer Nestor GLISSOUX. De vrienden en kennissen worden uitgenoodig de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 April (Paschen), om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Georges CORNETTE. Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM, qui sera célébrée le Lundi de Paques, 13 Avril, a8 heures, en l'Eglise Saint-Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur Louis DE DUYTSCHAEVER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 13 April, (2e Paaschdag), om 8 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis vap Heer Louis DE DUYTSCHAEVER. i i Vrienden en kennissen worden uitgenoc^J de JAARMIS bij te wonen die zal gezc worden op Maandag 13 April, (2° Paasch jF om 9 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis v- l Heer Robert RONDELEZ Echtgenoot van Vrouw Marie KNOCKAEk't/ De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte Zondag 5 April Dimanche 5 Avril

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9