Tentoonstelling der Nieuwe Modellen VOORWIELDRIJVING Hondstraat, 29 YPER Tel. 430 HANDELSFOOR, YPER - In de Stadshallen, van 9 tot 13 April 1936 Idea e Veering; Onvergelijkbare Wegvastheid Hoogste graad van zekerheid 6 VERGUNNING ADLER met 4 onafhankelijke wielen BETEEKENENDE Prijzen van af S6.900 Fr. Yper, Stad der Herdenking "AB Pt 'üfSUfl IMPERIA Garage National - Van der Danwlietle Gü Maandag 6° dezer, om 8 u. 45 's avonds, hadden wij het groot genoegen door de radio, op de vlaamsche golflengte van het N. I. R., een vraag gesprek te mogen beluisteren tusschen den Heer Vanderghote, burgemeester van Yper, en een speaker van het N. I. R. over Yper, stad der Herdenking Dit voor ons zoo boeiend onderwerp, al deze bijzonderheden over onze goede stad Yper die wij reeds lang kennen en die zelfs in den vreem de voor velen geen geheim meer zijn, werden op een uiterst aangename wijze voorgedragen en het is goed ze van tijd tot tijd eens te herhalen, en vooral in de radio, dit propagandamiddel bij uitstek dat geen grenzen kent en tot in de verste en afgezonderste hoeken der wereld doordringt. Wij zijn dan ook gelukkig de lezing van dit merkwaardig vraaggesprek aan onze lezers te kunnen aanbieden, en wij laten dadelijk het woord aan den Heer J. Vanderghote, burge meester van Yper Yper heeft in de 12e en 13" eeuw een tijdperk van groote weelde en voorspoed gekend. Dank aan de ongeëvenaarde ontwikkeling van hare lakennijverheid, was Yper te dien tijde, vóór Gent en vóór Brugge, de groote handels hoofdstad van Vlaanderen. Onmetelijk was te dien tijde hare weelde, haar macht, haar trots. Helaas, reeds met de 14' eeuw breekt de onder gang van Yper aan, de ondergang van Yper ge sproten uit broedertwist en burgeroorlog en vanaf de 15' eeuw door een lange reeks van oor logen, plunderingen en veroveringen bestendigd. Yper, die rond haar statig belfort, als een aan lokkelijke prooi, te prijken lag aan het kruis punt der strategische wegen, wordt en blijft, de eeuwen door, het weerloos slachtoffer der be- geerigheid der heen en weer schommelende heir- scharen, het steeds bestormd en gefolterd bol werk der naeenvolgende strijdlustige regeerin gen. Het noodlot heeft dan ook gewild dat, in 1914, Yper, als sleutelsteen der verdediging der fransche zeehavens, het slachtoffer werd van den wereldoorlog, die onze haardsteden in püirien sloeg en de bevolking den ballingsweg opjaagde. Zijn de Duitschers ooit binnen de muren ge komen Yper werd den 7 October 1914 3oor een Duitseh legerkorps bezet. Deze vijandelijke macht verliet de stad den 13 October om ter hulp te snellen van de troepen die in het Noor den van Frankrijk aan den slag waren. Deze on- gewenschte gasten, kwamen Goddank de stad niet meer binnen. Zijn er hoogtepunten geweest, dagen van bijzonder, gevaar, van bijzondere beteekenis tij dens de vier jaar lange belegering Drie groote en hevige veldslagen werden om Yper geleverd. De eerste slag greep plaats van 21 October tot 15 November 1914. De vijandelijke aanvallen werden door de Franschen en de Brit ten gestuit. Op 22 November, gebeurde de eerste beschieting van Yper met zwaar geschut en brandstichtende granaten. Onze grootsche La kenhalle, waar het Stadhuis gevestigd was, werd, met onze vermaarde archieven, de prooi der vlammen. Niettegenstaande het gevaar van een bijna dagelijksche beschieting bleven talrijke in woners ter plaats. Onder hen kwam een voor- loopig bestuur tot stand dat in stad de goede orde en den branddienst verzekerde, de bevoor rading van de bevolking en de redding der kunstschatten waarnam. Den 22 April 1915, twee de aanval van Yper. De stad, met stikgassen be stookt, werd, op bevel der militaire overheden, door hare laatste inwoners ontruimd. Een dui zendtal mannen, vrouwen en kinderen hadden gedurende de laatste zes maanden hunne ge hechtheid aan hunne haardsteden ten prijze van hun leven betaald. Naderhand werd de stad ten gronde toe vernield. De laatste wanhopige aan val op Yper greep plaats van 9 tot 30 April 1918. De Duitschers, die erin gelukt waren tot over den Kemmelberg te geraken, wat hen de weg naar Duinkerke en Calais vrij maakte, hadden bijna gansch de stad omsingeld toen zij door een hevig tegenoffensief teruggedreven werden. De verdediging van Yper schijnt mij een zeer zware taak te zijn geweest Inderdaad. De Stad was van alle kanten onophoudend bestookt met licht en zwaar ge schut. Enkele kruisstraten, in de nabijheid der stad, dragen nog heden voor de Engelsche bede vaarders de beteekenisvolle namen die zij te dien tijde droegen, zooals Hell Fire Corner (de Hoek van het Helsche Vuur), Schrapnell Corner, enz... Geen week ging voorbij zonder dat op een of ander deel van den Sector van Yper een aanval óf eeh hevige beschieting plaats greep. Wij, oudstrijders, herinneren ons hoe dikwerf wij, met verbazing, van uit de loopgrachten aan den Yzer het oorlogsgeweld nagingen dat te Yper hoogtij vierde. Ook is het met reden dat Groot Brittanje mag, roemen over het feit dat, spijts de onverpoosde en hardnekkige krachtinspanningen van den vij and, dan!: aan ae Heldhaftigheid van zijn zonen,, per iico.t werd ingenomen. Yper is gedurende vier lange jaren voor het Britsch leger geweest, wat Verdun voor het Fransch leger was. De Britsc.ie legers hebben er zware verliezen geleden die officieel op ruim 240.000 gesneuvel den geschat worden. Geen wonder dan dat de naam van Yper met de oorlogsgeschiedenis van Groot Brittanje vergroeid is en als een geheiligde, bodem in vrome eer wordt gehouden. En zoo is ontstaan de onweerstaanbare drang, die jaarlijks uit Groot Brittanje, Frankrijk,. Duitschland en uit alle landen der wereld dui zenden en duizenden bedevaarders naar Yper lokt. Yper heeft dan ook sinds den oorlog bezoek van talrijke personaliteiten ontvangen Ja. Under deze talrijke bezoeken mogen wij aanstippen het bezoek van den Voorzitter van de Fransche Republiek Poincaré, die, op 25 Ja nuari 1S20, met Maarschalk Foch en Eerste Mi nister Miilerand naar Yper kwam om haar, in tegenwoordigheid van Koning Albert, met het Fransch Oorlogskruis te vereerenop 19 Mei 1920, bezoek van Maarschalk French die het British Military Cross aan Yper overhandigde in 1922, bezoek van den Koning van Engeland met Field Marshal Haig. Hetzelfde jaar, bezoek van den Lord Mayor van London. In 1923, bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin van Spanjebezoek van de Eerste Minister van Australië. In 1925, bezoek van Koning Albert van Prinses Beatrice en Prins Henri de Batten- berg. In 1926, bezoek van den Eersten Minister van New-Zealand. In 1927, Lord Plumer. In 1928, bezoeken van den Lord Mayor van London, van Lord Baldwin, Eerste Minister van Groot Brit tanje, van Louis Marin, Fransch Minister. In 1930, Majoor Generaal Lindsay uit Canada, Bri gadier Generaal Jackson uit Amerika. In 1931, Lady Haig aan het hoofd van de Schotsche Be devaart, den Hoog Commissaris voor Australië. In 1933, Lord Hailsham, Minister van Oorlog van Engeland. In 1934, eerste officieel bezoek in Bel gië van Z. M. Koning Leopold. In 1935, bezoek van Lord Galway, Gouverneur Generaal van Nieuw-Zeeland, van den Eersten Minister van Australië. Wat bewijst dat Yper, als stad van herdenking, de wereld door, van een ongeëve- - naard moreel standing geniet.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 6