HET YPERSChE- LA REQIOND'Y 17e JAAR, Nr 3 18 APRIL 1936 17e ANNÉE, Nr 3 18 AVRIL 1936 Öijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT Zondagrusf Repos Dominical Eervolle Onderscheidingen Gevonden en Verloren Voorwerpen Bezoek van Oudsfrijders Inhuldiging der Vlag van den Bskkersbond Broederschap van 't- H. Kind Jezus van Praag Aan de Vrienden van Lourdes Werken en Bidden STERFGEVAL 1" Zielmissen Indien er geen nieuwe verwikkelingen ont staan, is er veel kans dat de strijd tusschen Ethiopië en Italië op een einde loopt. Vooreerst werd de groote overwinning en de vooruitgang van de Italiaansche legers bevestigd. En de laatste berichten, die wij tot heden kennen, mel den zelfs de inname van Dessie, die eens de hoofdstad van Ethiopië was en waar de Negus langen tijd zijn hoofdkwartier opstelde. Dit wil nochtans heelemaal niet zeggen dat Italië in den strijd, zonder tegenspraak, het land meester is. Immers komt de Negus slechts onlangs de alge- meene mobilisatie van al de strijdbare krachten te doen. En wanneer wij terugdenken aan den strijd van Engeland tegen de Boeren, hebben wij daar gezien dat de Boeren, na drie maanden in slagorde verslagen werden, doch het duurde nog drie jaar eer de engelschen volledig de over hand bekwamen. Er is ten andere nog een andere factor waarmede af te rekenen valt, namelijk het regenseizoen dat weldra zal intreden en dat, misschien meer nog dan de onbeholpen leger benden van den Negus, de Italiaansche troepen en hunne werken zal te keer gaan. Er moeten deze week onderhandelingen begin nen te Geneve, waar men zal trachten het geschil op te lossen, zonder verder te strijden. De Negus had reeds sedert lang toegestemd toe te treden tot deze onderhandelingen. Italië is thans ook bereid er aan meê te doen. Het is misschien wel om bovengemelde redenen dat het daarin toe stemt. Sommigen hadden gedacht dat het alleen erin toestemde omdat zijne laatste overwinningen hem toelieten grooter voorwaarden te stellen. Anderen dachten dat het was omdat Engeland zenuwachtig begint te worden en de openbare meening er hoe langer hoe heviger opgaat niet alleen tegen de wreede handeling van Italië met bommen en giftgassen maar ook tegen een soort bedreiging van de engelsche koloniën waar Ita lië thans aan paalt. De besprekingen die weldra zullen aanvangen moeten ons daar verder over inlichten. Wat de spanning betreft tusschen Duitschland en Frankrijk en de andere landen die Locarno geteekend hadden, is deze week heel kalmpjes verloopen. Eerst en vooral omdat de fransche regeering te veel werk heeft met de aanstaande verkiezingen en vervolgens omdat, na de uit zending van het fransch plan, een studie daarover moest gemaakt worden en de meeningen getoetst. Duitschland is vooreerst verbolgen omdat men met een ander plan wil voor den dag komen, te gen zijn plan dat het schoonste voorstel is dat er kan gedaan worden, zoo zegt het. Het is ook zeer verbeten op de bijeenkomsten der stafoffi cieren der Locarno-houders, die de maatregelen willen bespreken te Londen, om onderling hulp te bieden in geval het Reich zou aanvallen. Het fransch plan wordt ook niet overal gretig aan genomen. Men vindt er wel een zeer sterke rich ting in om algemeenen vrede te handhaven, maar het is voor velen te zeer uitgebreid. Anderen en daar ligt wel waarheid in leggen Frankrijk ten laste dat het veel te veel gewerkt heeft om Italië niet te misnoegen en dat het nu te veel eischend is als zijn eigen veiligheid in gevaar komt. Ten andere heeft het fransch plan aange nomen en als stelregel gezet dat de gelijkheid in rechteneen werkelijkheid mag genoemd worden. Doch pas werd dit vooruitgezet of en kele regelen verder wil het in 't geheel niet hoo- ren dat men aan Duitschland zou toelaten ver sterkingen op te werpen in het vroeger ontzette gebied dat weer komt bezet te worden. Daarin ligt ten eerste tegenspraak en ten tweede roept men luide van alle zijden zoodus Duitschland moet open blijven om de franschen toe te laten erin te stormen, terwijl de fransche grens zoo danig versterkt is dat het niet moet vreezen voor een oprukken der duitsche legers. Zoolang er echter nog geen bespreking is ge schied, is het moeilijk te veronderstellen en gis singen te maken over hetgene er zal uit voort spruiten. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 19 April Dimanche 19 Avril Ons suikerij, zoo wijd vermaard. Wordt door geen ander geëvenaard Wat prijs betreft en kwaliteit Koop «PACHA» dus voor uw profijt. Bij Koninklijk Beshiit van 7 April 1936 werd, ter gelegenheid van Koning Albert's verjaardag, de Heer eerenotaris Charles-Constant D'Huvet- tere, Voorzitter-Stichter der Maatschappij Eigen Heerd te Yper, tot Officier in de Leopoldsorde bevorderd. Wij bieden den Heer eerenotaris D'Huvettere onze hartelijkste gelukwenschen om deze hooge en welverdiende onderscheiding en wenschen dat hij dit schoon kruis van Officier nog lange jaren zou mogen dragen. Bij Koninklijke Besluiten van 8 April 1936 zijn benoemd Tot Ridder in de Leopoldsorde Mijnheer Michel Duthoy, Provinciale Inspec teur van het Technisch Onderwijs te Yper Mijnheer Robert Lepoutre, Provinciaal Raads lid, te Waasten. Tot Ridder in de Kroonorde Mijnheer Georges Versailles, Secretaris der Stad Yper. Mijnheer P. Gallant, kapitein-bevelhebber van het stedelijk gewapend brandweerkorps van Wervick. In het Staatsblad van 17 April 11. verscheen de benoeming van Mgr Lamiroy H., bisschop van Brugge, tot Commandeur in de Kroonorde. Wij bieden aan allen onze welgemeendste ge lukwenschen. Gevonden. Zaterdag 11 April, door Mevr. Coulembier, een lederen handzakje. Door Mej. Deprost Georgette, een sjerp. Door M. Desegher Albert, een handschoen. Dinsdag 14, door Mevr. Landerwyn Germaine, een dameshandschoen. Door M. Vanderghote, een borstspeld. Door M. Dezitter Albert, een gebroken gouden oorring. Woensdag 15, door Mevr. Tiberghein Joseph, een zilveren brelok met twee portretten. Door M. Gobert Alphpnse^een gouden armband met steenen versierd en dien hij ter beschikking der eigenaarster behoudt. Al de gewenschte inlichtingen omtrent deze voorwerpen kunnen ten politiebureele bekomen worden. Verloren. Zondag 12 April, door een Engel schen toerist, een brieventasch een belangrijke som geld inhoudende. Door Mevr. Ente Marie, een ceinture met wit ten beukei. Maandag 13, door een inwoonster van Rijsel, twee bankbriefjes. Dinsdag 14, door M. Vercruysse Jules, een re genscherm. Morgen, Zondag 19 April, ontvangt onze stad het bezoek van een groep oudstrijders, vergezeld van den Heer Commandant Van Gyseghem, van Mechelen, die hier vroeger reeds onzen beiaard kwam bespelen. Naar aanleiding van dit bezoek zal de Heer Van Gyseghem 'zich opnieuw laten hooren en ons, tusschen 12 en 13 u., op een BEIAARDCONCERT vergasten. De plechtige inhuldiging der vlag van den Yperschen Bakkersbond, welke eerst vastgesteld was op Zondag 24 Mei, zal, om wille der wetge vende kiezingen die op dien dag plaats grijpen, van veertien dagen vervroegd worden en door gaan op Zondag 10 Mei aanstaande. Wij hopen binnen kort in de mogelijkheid te zijn het volledig programma der voor dien dag op touw gezette feesten te kunnen kenbaar ma ken. Maandag 20 April, te 2 uur, zal in de patro nagezaal van St Maarten (Lange Meersch), de jaarlijksche Tombola der kinderen plaats hebben. FRANCISCAANSCHE BEDEVAART Uit oorzaak der kiezingen is de Bedevaart naar Lourdes verdaagd, en zal ze geschieden van 12 tot 20 Juni e. k. Het Bestuur. Dinsdag aanstaande, 21 April, zal onze stadgenoote, Eerwaarde Zuster Theresia van Jezus, in de wereld Mejuffer Martha Hallaert, uit de Hondstraat, hare eeywige Geloften uitspreken en den H. Sluier ontvan gen in het klooster der Ongeschoeide Karmelietessen te Blankenberghe. De plechtigheid begint te 10 u. met Hoogmis en Sermoen, en mag door de familieleden, vrienden en kennissen bijgewoond worden. Terwijl wij fier gaan op onze Missionarissen, de beste onzer Broeders en Zusters, mogen wij toch de waarde niet onderschatten van dezen die, zooals Zuster The resia van Jezus, zich aan het beschouwend leven, dat is, een leven van gebed en slachtoffering van zich zelf, hebben toegewijd. Zeer juist schreef in de helft der vorige eeuw, Donoso Cortes, een Spaansch diplo maat Dezen die bidden, doen meer voor de wereld dan dezen die strijden. En als de wereld van dag tot dag slechter wordt, is de reden daarvan dat er meer wordt geoorlogd dan gebeden.Onlangs sprak ook onze H. Vader Pius XI, de Paus der Katholieke Actie, de volgende treffende woorden't Is gemakkelijk te begrijpen dat diegenen meer tot den aangroei der Kerk eri het heil van het menschdom bijdragen, die er voortdurend voor bidden en boeten, dan dezen die den akker des Heeren al arbeidende bewerken. Indien genen, door een regen van genaden, dien akker niet besproeien, dan zouden de Evangelische werkers heel wat minder vruchten door hun arbeid oogsten Veroordeelen en minachten wij dan niet meer de biddende kloosters, onder voorwendsel dat zij op sluiten en aan de Maatschappij ontrooven zoovele zielen, wier uitwendige werkzaamheid zoo vruchtbaar zou zijn geweest. Zij zijn geenszins verlorenin waar heid vormen zij een keurbende. Onder alle mensche- lijke schepselen zijn zij de beste. Laat ze vrij wegvluch ten, zij blijven toch met ons vereenigd. Laat het schij nen, dat zij zich slechts heiligen voor zichzelf, in wer kelijkheid volmaken zij zich voor ons allen. Als de katholieke zaak levenskrachtig genoeg blijft, om aan zeer sterke vijanden te weerstaan en om op alle punten der aarde zeer stoutmoedige werken van apostolaat te ondernemen, dan komt zulks, doordat er in haar schoot legioenen van zielen zijn die bidden en boeten, en wier heilig en steeds op hoog peil gehouden leven aan alle Evangelische werkers de kracht en de genade uitdeelt Aan Eerwaarde Zuster Theresia van Jezus en aan hare Familie bieden wij onze eerbiedige en rechtzin nige gelukwenschen Mevrouw Henri Castel, geboren Maria De Brabander; Mijnheer Robert Castel Jufvrouw Agnes Castel Mijnheer Sylvain Castel De familiën Castel, Vamhaelewyn, De Brabander en De Burgrave, melden met diepe droefheid het afsterven van him teerbeminden echtgenoot, vader en bloedverwant, Heer HENRI-LOUIS CASTEL Echtgenoot van Mevrouw Maria DE BRABANDER geboren te Wytschaete, den 23 Oogst 1866, en godvruch tig overleden te leper, den 17 April 1936, gesterkt door de laatste Heilige Sacramenten. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben in de pa rochiale kerk van Sint Jacobs te Yper, op Woensdag 22 April, om 10 uur. Vergadering ten sterfhuize, Meenensteenweg, 30a, om 9 1/2 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 April, om 8 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Justin SPEYBROECK Zonnebekesteenweg, 115, Yper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 April, (Beloken Paschen), om 8 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Ludovica BENOOT Huisvrouw van Heer Jules VANRAES. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 April, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jéröme DEPUYDT Dickebuschsteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 April, om 11 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Jules DECROCK Veurnesteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 April, om 8 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Camille LARNOU Echtgenoot van Vrouw Hélène MESSIAEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 13