CINEMA FLORA, Groote Markt, Y per De Concerten der Handelsfoor Les Tournaisiens a Ypres CONSTANT REMY LUCIEN BAROUX HENRI ROLLAN MADELEINE OZERAY UN CHIEN DE SA CHIENNE LUCIENNE LEMARCHA RAOUL MARCO MARTHE MUSSINE MARCELLE GENIAT RAYMOND COR DY 3 GEMEENTERAAD VAN YPER De stad Yper heeft wederom prachtige dagen beleefd. Indien de standen der Handelsfoor bij zonderen aantrek opleverden, moet men beken nen dat de concerten even belangrijk zijn en machtig veel volk naar de stad lokken. Den Zondag hadden wij, volgens loffelijke ge woonte, de Stadsharmoniën, die beurtelings haar programmas op geheel behoorlijke wijze hebben uitgevoerd, 's Avonds in den Schouwburg ver gastte de Club des XX uit Doornijk, ons op een heèl "bijzondere uitvoering die veel bijval had. Het was een moeilijk en echt kunstvol program ma dat deze maatschappij ons aanbood. Werken van Peter Benoit, Paul Gilson waren op de eere plaats. De bestuurder M. Géo Clément heeft ons bewezen dat hij niet alleen een allerbesten beiaardspeler is, maar ook een toondichter van talent en een uitnemenden bestuurder. Aan hem en zijne uitmuntende muzikanten zeggen wij van harte tot wederziens. Benevens het prachtig programma der Harmonie, hadden wij drie beste zangers, waaronder M. Vande Casteele een bij zondere melding verdient. Mevrouw Clement was ook een allerbeste begeleidster op het kla vier. Vriendenbanden zijn thans gevlochten tus- schen Doornijk en Yper en we verhopen stellig dat ze duurzaam en vruchtbaar zullen wezen. Den Maandag was het nog een ander paar mouwen. Muziek langs alle kanten. De eene na de andere kwamen de Maatschappijen toe en, onder 't spelen van haar schoonste stapmarschen, trokken zij de lokalen der Handelsfoor binnen. Om 11 u. hadden wij een prachtige uitvoering der Jonge Accordeonisten. Dat het een succes was, is onnoodig te zeggen. Zulks bewees het langdurig handgeklap waarmede die uitvoering en de woorden van dank begroet werden. Op de markt kregen wij vooreerst het muziek van Keyem te hooren. Deze maatschappij, onder het bestuur van M. Van Eygen, miek goeden in druk en gaf ons een allerbeste uitvoering. Vervolgens kwam de Koninklijke Philharmonie van Nieuwpoort aan de beurt. Haar bestuurder, M. Bolleire, en zijn muzikanten bekwamen een welverdienden bijval. De «Société Royale Grande Harmonie wan Wervick, die zich daarna deed hooren, moet bij de beste der streek gerangschikt worden. Bestuurder en Voorzitter, zijn mannen op de rechte plaats en het prachtig programma werd op meesterlijke wijze uitgevoerd. Het mu ziek van Steenwerck, dat de reeks concerten sloot, is een schoone en prachtige maatschappij. De sympathieke M. Dutrie mag fier zijn, het is een beste muziek en onder het bestuur van M. Courcelle was de uitvoering onder alle opzichten onberispelijk. Ook op de R. Colaertplaats was het een waar muziekfestival. La Fraternitévan Houthem is, onder het bestuur van M. Sieuw, een schoone maatschappij. Deze die zich het meest met haar belangen bezig houden, mogen fier zijn over hun werk. De Volksharmonie van Meenen Barakken heeft allerbesten indruk gemaakt en veel bijval geno ten. M. Soenen, bestuurder, weet zijn beste: man nen op het voorplan te doen verschijnen. De tuba solo en de twee fluitisten hebben een wel verdiend applaus geoogst. M. Baudrez is ons niet onbekend. Met meer dan een maatschappij reeds hebben wij zijn talent kunnen schatten. Ditmaal aan 't hoofd van Le Bizet, heeft hij ons op een allerbeste uitvoering vergast. M. Sapelier sloot de reeks met de «Indépen- dante uit Bergues. Allerbeste maatschappij die, ónder het bestuur van M. Salewyn, een machti gen en welverdienden bijval genoot. Bergues is een Harmonie die onder de beste mag gerang schikt worden. Den Zondag en Maandag middag vergastte de Heer Géo Clément ons op twee prachtige beiaard concerten. De uitgelezen programma's vielen ten volle in den smaak van het publiek en het zal altijd met veel genoegen zijn, dat wij vernemen zullen dat M'' Géo Clement naar ons wederkeert. De Handelsfoor 1936 is voorbij en heeft een macht van volk naar Yper gebracht. Onder muzi kaal opzicht vooral heeft zij een waar succes gekend. Neringdoeners, handelaars, nijveraars, steunt de Handelskamer, steunt de Handelsfoor, 't is uw plicht en 't is voor 't algemeen welzijn. Eendracht maakt macht Parmi les multiples concerts du Festival orga- nisé a l'occasion de la 13® Foire Commerciale d'Ypres, il convient de mentionner spécialement la brillante manifestation d'Art de l'Harmonie Club Musical des XX de Tournai, sous l'habile direction de M. Géo Clément. Un auditoire select, parmi lequel maints con- naisseurs, était réuni, Dimanche soir, au Théatre Communal, sous la présidence du trés dévoué M. Hector Vermeulen-Meynne, entouré de son Comité et de notabilités tournaisiennes et Yproises. Le programme vocal et instrumental, com- portait un choix varié d'oeuvfes de haute musi cologie, toutes excellemment interprétées par l'Harmonie tournaisienne et son brillant soliste- clarinettiste, M. Léonce Allard, lr prix avec dis tinction des Conservatoires royaux de Bruxelles et Gand. MM. Francois Coulon, ténor, Marc Van de Casteele et Edmond Depret, barytons, trois pre miers prix de Concours nationaux et internatio- naux, charmèrent leur public, par une délicieuse exécution de romances réputées de Faure et Leoncavallo, avec accompagnement d'harmonie. Madame Géo Clément-Beyens, lauréate du Conservatoire de Tournai, fit valoir son beau talent de pianiste-accompagnatrice. M. l'Echevin Van der Mersch fut l'éloquent interprète de l'assistance ravie pour féliciter et remercier chaleureusement l'excellente phalange musicale de l'antique ville d'Art et son Direc- teur-virtuose, auquel il remit, en souvenir, la médaille Yproise. Cette soirée artistique se termina par une vi- brante Brabangonne et le joyeux air folklorique Les Tournaisiens sont la Nombre de concitoyens, insuffisamment ren- seignés, ont regretté leur absence a cette fête de Grand Art. Aussi pouvons-nous assurer, qu'a la prochaine annonce que... les Tournaisiens sont la, les Yprois seront aussi... la, et cette fois en trés grand nombre. Done un cordial Au revoir et a bientót a nos sympathiques frères wallons de la Cité des Chonq Clotiers AVEC Vrijdag 17, Zaterdag 18, Zondag 19, Maandag 20, Donderdag 23 April, om 8 uur 15 Zondag om 2 u. 30 en 5 uur. OPGELETGeen vermeerding van de prijzen der plaatsen. De film met de 15 vedetten die VOLLEDIG in een enkele vertooning zal afgerold worden. Een prachtige film, een groot stuk, een vertolking van allereerste gehalte, een volledig welslagen, in een woord EEN GROOT MEESTE It WERK. Er is geen film die zooals DE GEHEIMEN VAN PARIJS ons in zoovele middens, zoo schilderachtige als ver schillende, verplaatst. Brengt de droevige en prachtige roman van Fleur de Marie ons inderdaad niet van het schitterend hof van Gérolstein naar de kroegen der stad, al gaande door het Sint- Lazarus gevang der verdwaalde vrouwen. Vodden, hoftoiletten, grauwe stoffen... drama en kluchtige comedie... DE GEHEIMEN VAN PARIJS vormen waar lijk een prachtig schouwspel. Herinnert U De Ellendigen en komt een vergelijking maken Daarbij een schoon komiek met SHIRLEY TEMPLE Een beweegbare teekening en de PATHÉ JOURNAL. KINDEREN NIET TOEGELATEN. AVEC Verslag der zitting van 6 April 1936 De openbare zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle en Van Alleynnes, raadsledenVersailles, secretaris. De Heer schepen Lemahieu zit de vergadering voor. M. Lemahieu. Vooreerst moet ik den Heer burge meester verontschuldigen, die voor stadszaken naar Brussel is gegaan en dezen avond om 8 u. 45 een radio rede over Yper zal houden. I. Proces-verbaal der zitting van den 16 Maart 1936. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver- baal der laatste zitting, waarna het zonder opmerkin gen goedgekeurd wordt. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Lemahieu. De Commissie van Openbaren On derstand vraagt de goedkeuring van hetgeen zij in haai laatste beraadslaging besloten heeft nopens het aandeel dat haar toekomt voor de gevraagde grond- vergunningen. Er zijn elf eeuwige vergunningen en acht \oor twintig jaar, wat te zamen de som van 2005 fr. uitmaakt. Al de tegenwoordige raadsleden brengen een gun stige stemming uit. III. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwe gen Goedkeuring der besluiten genomen in verga dering van 19 Maart 1936. M. Lemahieu. Mevrouw, Mijnheeren, tijdens de laatste zitting van den gemeenteraad werd er gevraagd inlichtingen in te winnen bij de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen over haar voorstel, benevens de tram Yper - Kemmel - West-Nieuwkerke - De Seule, terzelfdertijd ook een autobusdienst op die lijn in te richten. In den loop der maand Maart heeft er hier een vergadering daarover plaats gehad en als gevolg op ons aandringen zal de autobus alleen den Zaterdag dienst doen. De mazouttram Yper - Kemmel - West- Nieuwkerke-De Seule blijft dus loopen, maar de tram lijn zal opgebroken worden tusschen Kemmel en Waas ten en vervangen worden den Vrijdag door de autobus Waasten-Kemmel-Poperinghe die ook het vervoer der pakjes en der botermanden zal verzekeren. Tusschen Yper-De Seule blijven de mazouttrams loopen en ge durende het zomerseizoen zullen er misschien nog meer trams ingericht worden. Het goederenvervoer zal op die lijn voorts door de stoomtrams verzekerd worden, lederen Zaterdag zal er een autobus ingericht worden van West-Nieuwkerke langs Wulverghem, Kemmel, Voormezeele Kruisstraat en vandaar langs het Berlekot en de Rijselpoort naar Yper, zoodat deze dienst aan de tram geen schade zal berokkenen, maar integendeel het voordeel zal bieden dat ook de gemeente Wulver ghem bediend wordt. De Heer Vergracht is binst deze uiteenzetting de raadszaal binnengetreden. M. Coutelle. Zal de uitbater van dezen autobus dienst door de trammaatschappij niet vervolgd worden, wanneer hij den Zaterdag rijdt M. Lemahieu. Het is de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen zelf die dezen autobusdienst inricht, zoodat de uitbater ervan dus niet zal kunnen vervolgd worden. M. Coutelle. Er bestaat dus geen vrees dat men hem zal moeilijkheden aandoen M. Lemahieu. Neen, daarbij het tarief van het vervoer van reizigers en pakjes zal hetzelfde zijn als van de tram. Het schepencollege stelt voor dit voor stel goed te keuren. De Heer schepen Lemahieu geeft hierop lezing der voorgestelde beraadslaging, waaruit blijkt dat de ge meenteraad van Yper zich t'akkoord verklaart met de besluiten genomen in de vergadering van 19 Maart 11. aangaande het behouden van de tramlijn Yper-Kem- mel-De Seule en het opbreken der lijn Kemmel-Pont Rouge, en besloten wordt het verslag dier vergadering mede te deelen aan de autobusuitbaters Anselin. Cap- pelle-Bossaert, Gruson en Cousin. Het tarief toe te passen op die verschillige autobuslijnen, door deze laatsten uitgebaat, zal hetzelfde zijn als op de buurt spoorwegen. Deze beraadslaging wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. De Heer Verbeke komt thans op zijne beurt de raadszaal binnen. IV. Aankoop van twee strookjes grond voor het bouwen van twee electrieke kabienen. M. Lemahieu. In de laatste zitting van den ge meenteraad werd er machtiging verleend aan den Openbaren Onderstand om twee strookjes grond te verkoopen. Nu moeten wij zelf een beraadslaging ne men om die twëe strookjes grond aan den Openbaren Onderstand te koopen, daar de uitbreiding van het electrisch net het bouwen van twee nieuwe electrische kabienen op den buiten noodzakelijk maakt. Die twee strookjes grond hebben ieder een grootte van omtrent 30 vierkante meter en moeten dienen om er een elec trische kabien op te plaatsen. De raad heeft vroeger een gunstig advies uitgebracht over de beraadslaging van den Openbaren Onderstand wegens het verkoopen van deze gronden, en thans dienen wij den aankoop ervan te stemmen. Het schepencollege stelt dus voor een besluit te nemen waarbij aan de hoogere overheid machtiging wordt gevraagd om van de Commissie van Openbaren Onderstand de volgende twee strookjes grond uit ter hand te mogen koopen, het eerste gelegen te Yper, sectie B, deel van nr 203a. langs de Oude Kortrijk'straat, eener grootte van 30 m2, aan den prijs van 20 fr. per vierkanten meter, en het tweede bekend op het kadaster onder sectie D, deel van nr 203a, langs de baan Yper-Waasten, insgelijks 30 m2 groot, aan den prijs van 10 fr. den vierkanten meter. Ik vraag dat de raad deze gronden van openbaar nut zou wil len verklaren. M. Van Alleynnes. Deze gronden moeten dus voor de Electriciteitsmaatschappij dienen. Zal de stad dan ook later het oprichten der electrische kabienen moeten betalen i._. M. Lemahieu. Neen. Voor de uitbreiding van het electrisch net moet de stad alleen maar het geld voor schieten. doch elk jaar wordt daarvan door de maat schappij een deel terugbetaald. Al de kosten die door de stad gedaan worden, zijn haar dus terugbe- taald. M. Van der Mersch. Dit heeft altijd zoo gedaan geweest. De voorgestelde aankoop wordt hierop eenparig be-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3