TANDPIJN Gemeenteraad van Yper 2 Le Last Post a Ypres Haig House d'Ypres EISCHT DENTOGÈNE Afin de démontrer une fois de plus tout l'inté- rét que constitue pour notre ville l'institution du «Last Post» nous donnons ci-dessous-un apqrgu des visites faites au cpurs de l'année 1935 a la Porte de Menjn par des per^oryialités Bri- tanniques et par les groupes les p^us inqportants d'aneiens combattants, visites auxqqplles la Com mission du Last Post était officiellement re- presentée. 3 I-evrier, Lord Gajway, Gouverneur Genial de la Nouvelle Zélande, avec sa suite 21 Avril, 400 membres de, la British Legion d.u Comté de Surrey, sous la présidence de Sir Wil liam Pulteney, Lieutenant général. Ce fut en présence de l'envoyé de S. M. le Rpi, le com mandant Baron Jacques de DLxmude, officier d'ordonnance, et c}e Sir Ovey, ambassadeur de Grande Bretagne en Belgique, et, d'autres per- sonnalités que fut remis ün coffret contenant le parchemin mentionnant le nom des section? de Surrey qui ont contribué a former un capital de 400 livres, destiné au Last Post Committee d'Ypres. 19 Juin, Sir Lyons, premier Ministre d'Austra- liet 21 Juillet, Pèlerinage de 160 légionnaires écos- sais, accompagnés de Lady Haig 3 Aoüt, 250 dames, membres de la British Legion 5 Aoüt, 140 membres du South Western Area 10 Aoüt, 40 membres du Hunts County de la British Legion 20 Aoüt, 68 membres de la British Legion de Stocton-on-Tees 25 Aoüt, un groupe important d'architectes an glais, membres de la South Eastern Society of british architects 6 Septembre, 100 membres du British Ex-ser vice civil servants 27 Septembre, 220 anciens officiers et soldats du Honourable artillery Regiment de Londres 17 Octabre, Diffusion par 11. N. R. de l'inter- view sur le Last Post. II est souvent question dans les comptes- rendus de visites et de pèlerinages des anglais de quatre institutions au sujet desquelles le grand public ne possède que des notions assez vagues. Ce sontLe Last Post Committee, le Haig House d'Ypres, le Talbot House de Pope- ringhe, et le Ypres Memorial Church and British Settlement (Y.M.C.A.B.S.). Nous avons demandé a M. l'avocat Butaye, membre du Last Post Committee, de nous pré- ciser le but de cette association, et de dire en trés peu de mots en quoi a consisté son activité. Nous avons donné son court apergu dans notre dernier numéro. Nous continuons cette semaine par le Haig House d'Ypres. Par acte du notaire De Cock, a Ypres, du 28-4-32, publié au Moniteur Beige du 14-5-32, l'Association sans but lucratif Haig House d'Ypres a été- créée dans le but 1) D'aider en toutes fagons les pèlerins et les anciens combattants de la British Legion et leurs families, lors de leur pèlerinage a Ypres ou les environs, en créant un bureau de ren- seignements et en leur fournissant des «homes» a Ypres ou environs, avec les objets ou les soins nécessaires ou désirés. 2) De procurer aux membres de la British Legion de la colonie britannique, habitants de l'arrondissement d'Ypres, et leurs families et aux pèlerins et anciens combattants Bri- tanniques, le moyen de se livrer aux exercices sportifs, tels que golf, criquet, tennis, terrain de jeux, etc. 3) De conserver certains sites de guerre. En conséquence, elle peut établir et adminis- trer tous cercles et habitations se rapportant a son triple but et acquérir tous immeubles nécessaires a cette fin. Cette association a done pour but de venir en aide aux pèlerins et anciens combattants de la British Legion en tout premier lieu, mais aussi aux autres pèlerins. Ces visiteurs anglais sont loin d'être tous des gens fortunés, et il y a parmi eux beaucoup de femmes. Tous ont besoin a Ypres d'une maison de refuge, oü ils puissent trouver ce que les hotels ne savent pas leur donner le moyen de se reposer de leurs fatigues, de se faire soigner, et de se renseigner. L'Association jusqu'ici a poursuivi ce but en mettant a la disposition des autorités de la British Legion, a Londres, la maison qui lui appartient, sise rue Courte de Thourout, a Ypres. La British Legion y a établi son bureau de renseignements, elle y donne a tous les pèlerins anglais de passage a Ypres les soins dont ils peuvent avoir besoin, mais elle ne tient pas hotel. L'association n'a pas encore été appelée a réaliser les autres objets qu'elle a en vue. Verslag der zitting van 27 April 1936 De openbare zitting wordt te 18 u. 10 geopend: Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye én Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Gor- nillie, de Heeren* Seys, Biebuyck. Missiaen, Mi- chiel, Coutelle, Vergracht. Van Alleynnes en Verbeke, raadsleden. I. Proces-verbaal der zitting van 6 April 1936. De Heer secretaris geeft lezing van het proces verbaal der laatste zitting, waarna het Zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. Op dit oogenblik komen meest al de gemeente bedienden de raadszaal binnen en de Heer bur gemeester rechtstaande, voorbeeld dat door al de raadsleden gevolgd wordt, drukt zich uit als volgt Mevrouw, Mijne Heeren, Het is voor mij een zeer groot genoegen u te mogen mededeelen dat bij Koninklijk Besluit van 8 April aan Mr Georges Versailles, onzen zeer verdienstelijken Stadssecretaris, de onder scheiding van Ridder in de Kroonorde toege kend is geyeest. Ik acht het mij een plicht en ben .verzekerd de tolk te zijn van deze vergadering om, te dezer gelegenheid, den Heer Secretaris onze beste en hartelijkste gelukwenschen aan te bieden en hem tevens te bedanken voor de groote diensten die hij sinds 28 December 1912, dag zijner benoeming, aan onze stad heeft bewezen en steeds bewijst. Ik denk dat het nutteloos is hier lang over zijne verdiensten uit te weiden wij weten allen dat hij in den dienst van stad een zeer voorname en voortreffelijke ambtenaar is die steeds met groote offervaardigheid en stiptheid, met zijne groote bekwaamheid en zijne ervaring het Be stuur ter zijde heeft gestaan en met een gewe tensvol plichtbesef zijn zwaar ambt van Secre taris en Hoofd van het Bestuurlijk personeel heeft vervuld. Deze taak heeft hij met dezelfde toewijding vervuld zoowel gedurende de kalme jaren die den oorlog voorafgingen als ge durende de pijnlijke oorlogsjaren en, na den oor log, midden de moeilijkheden van allen aard die alsdan zijn opgedoken. De onderscheiding die U, Heer Secretaris, werd toegekend is dan ook de waardige belooning van uwe zeer gewaardeerde diensten. Ik ben gelukkig, in blijk van onze sympathie en van de gevoelens van dankbaarheid van het Bestuur en van de Bevolking van Yper, U het ju weel van d.eze onderscheiding aan te bieden en tevens den wensch uit te drukken dat Yper nog lange jaren moge genieten van uwe dienstvaar dige toewijding, van uwe gewaardeerde mede werking. (Langdurige toejuichingen). M. Versailles, secretaris. Ik bedank u harte lijk, Mijnheer de Burgemeester, voor de loffelijke woorden die gij zooeven te mijnen opzichte hebt uitgesproken ter gelegenheid van het toekennen van het eereteeken dat ik op uw voorstel beko men heb. Ik bedank u tevens ook voor de over handiging van het juweel, doch indien ik mij zekere verdiensten mag toekennen, meen ik deze alleen verworven te hebben door het gewetens vol kwijten van de mij opgelegde taak, gedrags lijn die ik ook in de toekomst voort zal blijven volgen. (Toejuichingen). De aanwezige gemeentebedienden verlaten hierop allen gezamenlijk de raadszaal. H. Proces-verbaal van nazicht der stadskas 1' kwartaal. M. Vanderghote. Volgens het nazicht der stadskas, dat op 31 Maart laatstleden gedaan werd, béliepen de ontvangsten de som van 4.998.605 fr. 70 en de uitgaven 4.062.557 fr. 84, zoodat er een batig slot was van 936.047 fr. 86. M. Missiaen. Ik zou een opmerking wenschen te maken, immers ik zie dat er in de stadskas nog een som van 900.000 fr. beschikbaar is en van een anderen kant heeft men voorschotten ont vangen van het Gemeentekrediet. Ik begrijp niet goed, alswanneer er nog geld in kas is, waarom men nog geld moet gaan ontleenen. M. Vanderghote. Dit komt omdat er een som van boven de 800.000 fr. voorbehouden is voor werken die zullen uitgevoerd worden. Wij hebben het goed gevonden dit geld op onze veertiendaagsche rekening te plaatsen, "ten einde erover te kunnen beschikken naarmate wij het noodig hebben. raFlFinRFlFIRElBBBBBaEia wordt gestild, weggenomen r JT door de DENTOGÈNE. l?/' 5 frank in alle Apotheken. l=mi=)ElElS]ElElElE]E]Eiem=ll=;Q III. Openbare Onderstand Begrooting voor 1935 Wijziging. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in zitting van 7 April 11. besloten de volgende wijzigingen van haar be grooting voor 1935 aan de goedkeuring van den gemeenteraad voor te leggenArtikel 27 der uitgaven, voor toelagen aan de maatschappijen van Onclerlingen bijstand, wordt van 62.500 fr. tot op 62.600 fr. gebrachtartikel 49, onderhouds kosten van behoeftigen, van 50.000 fr. (ot op 53.000 fr. en het artikel voor de terugbetaling van onderhoudskpsten, van 15.500 fr. tot op 17.000 fr., wat een gezamenlijke verhooging van 4.600 fr. uitmaakt. Anderzijds wordön artikel 31 van 63.QÓ0 fr. tot op 62.400 fr. artikel 33 van 15.000 fr. tot op 14.Q0.0 fr. en artikel 36 van 149,000 fr. tot op 146.000 fr. verminderd, 't zij te zamen een ver mindering van 4.600 fr.„ zoodat het, slot der be grooting ongewijzigd blijft. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies Uit te, bren- gen- - - y Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen, lid van de Commissie van Openbaren Onderstand, die zich onthoudt. IV. Openbare Onderstand Afstand aan den Belgischen Staat van een strook grond. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand vraagt een gunstig advies over haar beraadslaging van 31 Maart 1936, waarbij zij voornemens is te verkoopen aan den Belgischen Staat, voor het rechttrekken der baan Caeskerke- Loo, een strook grond van 270 m2 uit perceel nr 406b der sectie B, gelegen te Loo, aan den prijs van 15.000 fr. de hectare en mits een vergoeding van 17 per honderd voor kosten van wederbeleg, 't zij samen voor de som van 1579 fr. 50. Volgens schatting van den Heer ontvanger der Domeinen, heeft deze grond een waarde van 14.000 fr. de hectare, en tijdens het gedane onderzoek van commodo en incommodo werden er tegep dezen verkoop geen opmerkingen gemaakt. Het sche pencollege stelt dus voor op deze vraag een gun stig advies uit te brengen. Dit wordt met dezelfde stemming als zooeven aangenomen. V. Openbare Onderstand Overdracht van pacht. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand vraagt een gunstig advies over haar beslissing van 7 April 1936, waarbij zij August Platteeuw, landbouwer te Bixschote, van zijn pacht van gronden te Langemarck ontslaat en hem machtigt zijn pacht door zijn zoon te laten voortzetten. Indien er geen bemerkingen te maken zijn, stel ik voor hierover te stemmen. Al de raadsleden stemmen nogmaals ja. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. M. Vanderghote. Den 31 Maart 1936 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten de pacht van Callens Alois, landbouwer te Yper, Potyze, door dezes zoon Omer te laten voortzet ten. Ik stel voor hierop eveneens een gunstig ad vies uit te brengen. Algemeene instemming. De Heer Missiaen al leen onthoudt zich nogmaals. VI. St George Memorial Church Rekening over het dienstjaar 1935. M. Vanderghote. De rekening der Angli- kaansche kerk St-George Memorial Church voor 1935 sluit als volgt Ontvangsten 46.623 fr. 28 en uitgaven 35.702 fr. 42, zoodat zij een batig sal do overlaat van 10.920 fr. 86. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te willen uitbrengen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghote onthouden zichde Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. VII. Kerkfabriek van St Maartens Reke ning over het dienstjaar 1935 M. Vanderghote. De rekening voor het jaar 1935 van de Kerkfabriek van St Maartens sluit in ontvangsten met de som van 69.216 fr. 88 en in uitgaven met 69.202 fr. 39, zoodat er een over schot is van 14 fr. 49. De raad der Kerkfabriek heeft hierbij eèri aanmerking gevoegd volgens dewelke de voorziene kredieten van een deel der artikels overschreden werden en er gevraagd wordt deze overschrijdingen te mogen afnemen van andere artikelen die een overschot laten. Het schepencollege vraagt aan den raad een gun stig advies te willen uitbrengen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als hiervoren aangenomen. Vm. Brandweer - Rekening over het dienst jaar 1935. De Heer voorzitter geeft lezing van verschei dene cijfers waarvan wij onmogelijk verstaan kunnen op wat zij betrekking hébben. 7154 fr. 65 is het laatste cijfer dat hij aanhaalt, zoodat wij meenen te begrijpen dat de rekening der brand weer voor 1935 in ontvangsten en uitgaven sluit met de som van 7154 fr. 65, Op voorstel van den Heer voorzitter, wordt deze rekening goedgekeurd. Alleen de Heer De-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2