Schoenen!Schoenen! bij C. Lamoot- Dumoulin Kosmos Tourisme REKLAAM Molières geheel in leder 50 Pr. liPF KOSMOS TOERISME 26, Groote Markt Koning Albert I YPER - Tel, 515. Dixmudestraat, 40, YPER. lahaye, lid van het brandweerkorps, onthoudt zich. IX. Tentoonstellingswagen «De Kust en West-Vlaanderen Tusschenkomst der stad. M. Vanderghote. Dit punt betreft de tus schenkomst der stad die gevraagd werd voor den tentoonstellingswagen De Kust en West-Vlaan deren». In datum van 14 April 1936 hebben wij vanwege het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen eert omzendbrief ontvangen, bij den welken ons het feit ter kennis wordt gebracht dat er, dodt bemiddeling van den Belgisch- Luxemburgschen Dienst voor toerisme een ten toonstellingswagen De Kust en West-Vlaande ren zal ingericht worden. Deze wagen zal een rondreis doen in Holland, Weenen en Noorwe gen en de onkosten daarvan worden op ongeveer 45.000 fr. geschat. Het provinciebestuur stelt voor dat de stad Yper voor een som van 1000 fr. in de onkosten zou tusschenkomen. Het schepen college heeft het geradig geoordeeld deze vraag aan het advies van den raad te onderwerpen, ten einde te weten zoo het ja dan neen noodig is eraan gevolg te geven. M. Missiaen. De stad Yper heeft verleden jaar reeds voor de tentoonstelling van Brussel een som van 5000 fr. gegeven om er een diorama te hebben, dat daar ergens in een verloren hoek der expositie geplaatst werd en waarvan de stad Yper absoluut niet het minste voordeel heeft ge had. Al de bezoekers die daar het diorama van Yper gingen bezichtigen, waren er steeds gansch alleen, zoodat er dus wel mag gezegd worden dat het geld, dat daaraan besteed werd, gansch ver loren uitgegeven werd. Nu wordt er ons nogmaals een som van 1000 fr. gevraagd voor een soort ten toonstelling, die echter op een gansch andere ma nier opgevat wordt. Alhoewel ik er hoegenaamd niets tegen in te brengen heb dat er reklaam voor Yper gemaakt worde, toch kan ik ermede niet instemmen daarvoor geld uit te geven als het niets opbrengt. Vooraleer deze som van 1000 fr. te stemmen zou ik eerst willen weten wat er daarvoor aan Yper zal gegeven worden. Wat wordt er voorzien om in dien tentoonstellings- wagen de aandacht op Yper te vestigen en wat zal onze stad bekomen in verhouding met het geen er aan de andere steden gegeven wordt Wanneer het nogmaals is om daar ergens in een verloren hoekje geplaatst te worden, dan vind ik dat wij dit geld beter voor iets anders zouden gebruiken. M. Vanderghote. Uit een onderhoud dat wij gehad hebben met een afgevaardigde die ons over dit voorstel van een tentoonstellingswagen is komen spreken, vernamen wij dat men van ge dacht was het diorama, dat in de tentoonstelling van Brussel gediend heeft, thans opnieuw in den tentoonstellingswagen te plaatsen en dat al de brochures en het propagandamateriaal, welke de stad ter beschikking zou stellen, aan de bezoekers in die vreemde landen zouden uitgedeeld worden. Dit zijn de eenige voordeelen welke de stad Yper voor haar bi jdrage zou genieten.'Wat deze pro paganda echter zal opbrengen, dat kunnen wij nu nog niet weten. M. Missiaen. Ik vraag alleen maar te Weten wat er aan Yper zal gegeven worden in verhou ding met hetgeen andere steden zullen krijgen. Indien het nogmaals is om in een verloren en niet bezochten noch gezienen hoek geplaatst te worden, dan is het nutteloos. M. Vanderghote. Wij hebben de verzekering dat het diorama van Yper zal tentoongesteld wor den en dat het gegeven propagandamateriaal aan de bezoekers zal uitgedeeld worden overal waar de tentoonstellingstrein zal stilhouden. M. Missiaen. Indien ik geen nadere inlich tingen omtrent mijne vraag bekomen kan, dan zal ik tegen het voorstel stemmen. M. Van der Mersch. Ware het niet beter die som van 1000 fr, voor een ander doel te besteden. De raad heeft hier onlangs een comiteit tot be vordering van het vreemdelingenverkeer te Yper benoemd en volgens mij ware het beter die MET NAAR De H. BLOED PROCESSIE te BRUGGE op Maandag 4 Mei. Prijs 18 fr. Afreis om 8 uur. Naar OOSTACKER (Belgisch Lourdes), op 7 en 21 Mei. Prijs 24 fr. Afreis om 8 uur. Voor alle verdere inlichtingen en inschrijvin gen gelieve men zich te wenden bij 1000 fr. aan dit comiteit te geven. Wij weten im mers niet wat er met dit geld zal gedaan worden. M. Seys. Heeft er onlangs te Brugge geen vergadering van burgemeesters plaats gehad om die kwestie te bespreken en weet men niet wat de andere steden van gedacht zijn te doen M. Vanderghote. Wij hebben daarover nog geen verder nieuws ontvangen. M. Seys. Volgens hetgeen ik gelezen heb zal dit voorstel maar weinig bijval hebben. Volgens mij zullen maar weinig steden geneigd zijn daar aan mede te werken, zoodat er waarschijnlijk geen middel zal zijn dezen tentoonstellingswa gen in te richten. M. Vanderghote. -- Wij zullen dit voorstel maar ter stemming leggen. Het schepencollege dringt niet verder aan en de raad zal beslissen wat er dient gedaan te worden. Ik stel dus voor over de ons gedane vraag te stemmen. Al de raadsleden, zonder uitzondering, stem men neen. X. Openverklaring plaats Politiecommis saris. M. Vanderghote. Ik vraag aan den raad de plaats van politiecommissaris van Yper te willen open verklaren. XI. Dickebuschsteenweg Verplaatsing der waterleiding Aardewerken Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. De Heer schepen van open bare werken zal hierover verslag willen uitbren gen. M. Delahaye. Verleden week heeft de ope ning plaats gehad der inschrijvingen voor de aanbesteding der aardewerken voor het verleg gen der waterleiding in den Dickebuschsteen weg. Het verschil van prijs tusschen den laag- sten aanbieder, die ingeschreven heeft voor de som van 17.750 fr., en diengene die het herstel lingswerk der baan uitvoert, wiens aanbod de som van 49.350 fr. beloopt, is kolossaal. Op voor stel van het schepencollege heb ik mij in betrek king gesteld met den laagsten aanbieder, Ver- faillie Cyriel, van Zillebeke, die mij verklaarde het werk voor dien prijs te willen doen. Wij hebben echter ook het bezoek ontvangen van den aannemer der baan, Mahieu Henri, van Yper, die al zijn voorbehoud maakt voor de werken welke voor rekening der stad door een anderen aan nemer zullen uitgevoerd worden en die de stad verantwoordelijk stelt voor al de schade welke binnen de vijf jaar aan de betonlaag der baan zou kunnen komen. Het had natuurlijk beter ge weest dat de aardewerken door denzelfden aan nemer, die de herstelling der baan doet, zouden uitgevoerd worden, doch het verschil van prijs is echter te groot. Morgen ontvangen wij het be zoek van den Heer ingenieur van Bruggen en Wegen die zich met de herstelling van den Dicke buschsteenweg bezig houdt. Het schepencollege is t'akkoord om te vragen zoo het niet beter ware de waterleiding en de koppeling der buizen te laten liggen waar ze nu zijn. Wij zouden de lei ding er nog gemakkelijk tien jaar in den steen weg kunnen laten en dan later, wanneer het mocht noodig blijken, een gansch nieuwe water leiding leggen. Dit ware voor het oogenblik een onkost van 120.000 fr. gespaard en met een dek king van een 20 cm. beton is de baan tegen alle schommelingen verzekerd, zoodat het gevaar van beschadiging der waterleiding veel zal ver minderen. Wanneer wij nu de oude buizen uit halen, dan zal de damming, daar het aldaar zeer slechten grond is, niet lang weerstaan en zullen wij telkenmale verplicht zijn de baan te her stellen. Daarom zou ik voorstellen de zaak te verschuiven tot de naaste zitting. Intusschen zou den wij samen met den Heer ingenieur kunnen uitzien naar een middel om de buizen in den steenweg te laten. Ik zou het op mij niet dur ven nemen de huidige leiding uit te smijten, daar de werken door twee verschillige aannemers zullen gedaan worden. Wij kunnen nochtans een werk, waarvoor maar 17.000 fr. gevraagd wordt, niet uitgeven voor 45.000 fr. Daarbij staat er in het lastenkohier van den Staat beschreven dat het verkeer op de te herstellen baan niet mag be lemmerd worden, zoodat de helft der baan steeds moet vrij blijven, wat voor ons groote moeilijk heden zal meebrengen zoo wij de oude buizen uitnemen. Ik stel dus voor die zaak te verschui ven en eerst nog met den Heer ingenieur der provincie te onderhandelen. M. Vanderghote. Indien niemand zich daar tegen verzet dan zullen wij dit punt uitstellen ten einde eerst nog met den Dienst van Bruggen en Wegen erover te onderhandelen. XII. Baan Yper-Pilckem Verbeterings- werken 2' kavel Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens het verslag van den Heer arrondissementsingenieur De France, die de aanbiedingen heeft onderzocht, wordt voor gesteld de werken toe te vertrouwen aan de laagste aanbieders, Victor Titeca en zoon, aanne mers te Yper, die ingeschreven hebben voor de som van 119.512 fr. 10. De voorziene kasseistee- nen zijn in zweedsch graniet van 14x20x14. Het schepencollege stelt voor deze aanbesteding goed té keuren onder voorbehoud de noodige toelagen voor dit werk te bekomen. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. Xm Stadsscholen Plaveien der koeren Plans en bestek Aanvulling. M. Vanderghote. Dit punt betreft de aanvul ling van een vroegere beraadslaging door den gemeenteraad genomen. De Heer schepen De lahaye zal daarover verslag geven. M. Delahaye. Ik stel voor de plans, bestek en beschrijving der werken goed te keuren. De eerste aanbesteding voor het plaveien van den koer van de Middelbare School voorzag de som van 36.472 fr. 72. Voor de Stadsjongensschool der St- Niklaasstraat zal het werk de som bedragen van 40.633 fr. 20, voor de Stadsmeisjesschool in de St Janstraat 21.568 fr. 18 en voor de Stadsmeisjes school der Rijselstraat wordt de som van 31.915,92 frank voorzien. M. Vanderghote. Den 9 December 1935 werd er omtrent dit werk een eerste beraadslaging door den gemeenteraad getroffen. Als gevolg daarop hebben wij den bundel der uit te voeren werken aan het provinciaal bestuur overgemaakt ten einde de noodige toelagen te bekomen. De Heer bouwmeester der provincie is daarop naar Yper gekomen om de ontworpen werken te on derzoeken en heeft ons verscheidene eischen ge steld. Onder meer heeft hij gevraagd dat in de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat ook de kleine koer der froebelafdeeling zou geplaveid worden. Hij heeft verder ook gewezen op de noodwendig heid zekere voltooiingswerken aan de school gebouwen uit te voeren. Het is om die reden dat wij thans met een nieuw bestek voor den dag komen, zoodat het eerste bestek, dat wij den 9 December laatstleden goedkeurden, vervalt. Ten einde tijd te winnen heeft het schepencol lege den verbeterden bundel reeds overgemaakt aan den Heer gouverneur en den Heer minister van openbare werken. Het bestek voorziet de totale som van 129.910 fr. 95 voor het plaveien der koeren van de drie stadsscholen. Het tweede bestek voor de voltooiingswerken, zooals beplan tingen, schilderen, enz., bedraagt de som van 27.308 fr. 39. Het schepencollege stelt voor dit ver beterd en aangevuld bestek goed te keuren, ten einde het schepencollege toe te laten deze bun dels officieel naar Brugge te sturen om de noo dige toelagen te kunnen bekomen. M. Van Alleynnes. Daarvoor krijgt gij ook een toelage van den Staat M. Vanderghote. Ja, het is daarom dat wij den bundel voor het plaveien van den koer der Middelbare School voor onderzoek opsturen. Ik stel thans voor het gedane voorstel te willen stemmen. Al de raadsleden keuren dit voorstel eenparig goed. XIV. Dickebuschsteenweg Plaatsen van voetpaden en borduursteenen Kosten Over eenkomst. M. Vanderghote. Op voorstel van het Be heer van Bruggen en Wegen, dat de verbeterings- werken van den Dickebuschsteenweg uitvoert, wordt gevraagd zoo de stad t'akkoord gaat het plaatsen van voetpaden en borduursteenen op haar kosten te nemen, zooals dit gedaan werd voor den Dixmudesteenweg. Het schepencollege stelt voor dit in princiep te willen goedkeuren. M. Missiaen. Tot wat verbinden wij ons wanneer wij dit goedkeuren Wanneer wij dit aanveerden, zijn al de verplichtingen voor de stad, terwijl deze die de aanbesteding doen er geen enkele hebben. M. Vanderghote. Dit is omdat het werk van het plaatsen der boordsteenen deel zou uit maken van dezelfde aanbesteding als de herstel lingswerken der baan. M. Missiaen. Die aanbesteding is reeds ge daan. M. Delahaye. Ja en het plaatsen der boord steenen is erin ook reeds voorzien. De stad moet alleen maar tusschenkomen voor hetgeen haar eigenlijk toekomt. Voor den Vlamertinghe- en Komt zien naar onze prijzen en oordeelt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3