DOODKISTEN Le Dentiste A. BOUCKAERT Téléphone N 588 74, rue de Lille YPRES De Tandarts A. BOUCKAERT Telefoon Nr 588 - 74, Rijselstraat IEPER VOOR UWE Val. HOF - VANDENDRIESSCHE 22, Maarschalk Frenchlaan, (Meen en poort) YPER Model der streek. Eenige fabrikant van Fransche en Engelsche Modellen. Veurnesteenweg werd er ook zoo te werk ge gaan. Wanneer de overname gedaan wordt, dan moeten de stad en de Dienst van Bruggen en Wegen tusschenkomen. M. Vanderghote. De stad komt in de aanbe steding niet tusschen en de aanbeSteder is voor zijn uitgevoerde werken verantwoordelijk tegen over den Staat. M. Missiaen. Is het in het lasténkohier ook voorzien dat de aannemer verantwoordelijk is tegenover de stad M. Delahaye. Ja. Bij de herstelling van den Vlamertinghesteenweg is het voorgevallen dat de laag asschen maar een dikte had van 8 cm. in plaats van 10 cm. zooals voorzien en de aannemer is verplicht geweest het werk te vernieuwen. M. Missiaen. Zulks is daar gebeurd voor de overname der werken. M. Vanderghote. Willen wij dit enkel in princiep stemmen Volgens mij bestaat er geen gevaar dat de uitvoering der werken niet zal geschieden zooals beschreven is, gezien zij onder het toezicht van den Staat staan. M. Missiaen. Jawel, volgens mij bestaat er wel gevaar. Zooeven werd er hier nog gezegd dat de grond van den Dickebuschsteenweg zeer slecht is. Wanneer er daar eenige maanden later een inzakking gebeurt, wie zal er verantwoordelijk zijn voor de schade M. Delahaye. De aannemer. M. Missiaen. Neen, is hij niet verantwoor delijk tegenover de stad gezien dit niet voorzien is in het lastenkohier. Hij is dus, voor wat betreft de werken die de stad aangaan, tegenover nie mand verantwoordelijk. Ons kent hij niet, daar de aanbesteding uitsluitend en alleen door den Staat gedaan wordt. Al de risicos zijn dus voor ons en wij zijn niet gedekt tegen den aannemer. M. Vanderghote. Thans wordt er alleen maar gevraagd het princiep dezer overeenkomst te stemmen. M. Missiaen. —Daarmede loopt men niet ver, het moet zwart op wit beschreven staan, zooniet vermag de stad niets tegen den aannemer. M. Vanderghote. Ik denk dat de vrees van den Heer Missiaen in feite niet gegrond is, im mers wij zullen de boordsteenen niet overnemen wanneer zij niet goed geplaatst zijn. M. Missiaen. Maar, wanneer zes maanden nadien de grond zakt, wie zal er dan verantwoor delijk zijn 9 De Staat neemt geen verantwoorde lijkheid op voor de werken die de stad aanbe langen en van een anderen kant heeft de aan nemer niets te zien met de stad, gezien het de Staat is die de aanbesteding doet. M. Delahaye. In het lastenkohier staat wel beschreven dat voor het deel der werken, welke ten laste der stad uitgevoerd worden, namelijk de verschillige stoepgedeelten, de aannemer ver antwoordelijk is voor alle schade met inbegrip van het onderhoud gedurende den geheelen waar- borgtermijn die vijf jaar bedraagt. Dit is het lastenkohier waarop de aannemer ingeschreven heeft. Daarin is er dus wel onderscheid gemaakt tusschen het deel der werken uit te voeren ten laste van den Staat en dit ten laste der stad, zoodat beide gevallen er wel in voorzien zijn. M. Van Alleynnes. Dit belet niet dat de aan nemer met de stad niets te zien heeft. M. Missiaen. Neen, gezien de stad in de aan besteding hoegenaamd niet moet tusschenkomen. M. Biebuyck. De Heer schepen heeft slechts nog eens dit artikel van het lastenkohier te her lezen om het tegenovergestelde te bewijzen. M. Missiaen. Wanneer de stad later een klacht moest indienen, dan zal de aannemer eenvoudig zeggen dat zij daar niets in te zien heeft. Hebt ge reeds vergeten wat er met het Belfort gebeurd is? M. Van Alleynnes. De stad heeft in het werk Agréé des Chemins de fer Beiges et du Ministère des Postes, Télégraphes et Téléphones. TIENT SES CONSULTATIONS du Mardi au Samedi de 8 a 12 et de 14 a 18 h. Autres jours et heures sur demande. Aangenomen door de Belgische Spoorwegen en het Ministerie van Posterijen, Telegrafen en Telefonen. HOUDT ZIJNE RAADPLEGINGEN van Dinsdag tot Zaterdag van 8 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Andere dagen en uren op aanvraag. j niets te zien. M. Vanderghote. De aanbesteding wordt door den Staat gedaan, doch er zijn twee meesters, in 't fransch zegt jnen.adeux maitres d'ouvrage». De Staat zegt aan de stad ik kom niet tusschen in uwe moeilijkheden, maar hij betaalt recht- j streeks den aannemer en de stad komt in de onkosten slechts proportionneel tusschen voor de geplaatste boordsteenen. De aannemer blijft verantwoordelijk voor het deel ten laste van den Staat en ook voor het deel dat ten laste der stad komt. M. Missiaen. De stad heeft vroeger voor rekening van den Staat de aanneming van het Belfort gedaan en wanneer wij daar nadien die moeilijkheden tegenkwamen, dan zegde de Staat ik trek mij daarvan niets aan, het is de stad die de aanbesteding gedaan heeft. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER M. Van der Mersch. Het bestek en de voor waarden in het lastenkohier beschreven bestaan uit een eerste deel betreffende de werken die uit- sluitelijk ten laste van den Staat zijn, en daarbij komt een tweede deel voor de werken uit te voeren ten laste der stad Yper. Dit is dus wel klaar voorzien. M. Missiaen. Ik betwist zulks niet. Ik spreek nochtans goed vlaamsch genoeg om mij te doen verstaan. De aannemer is verantwoordelijk voor wat in het lastenkohier voorzien is. Maar de stad komt in de aanbesteding niet tusschen, zoo dat de aannemer dus met de stad niets te zien heeft. Waar is het handteeken van den aan nemer dat hij ook tegenover de stad verantwoor delijk blijft M. Van der Mersch. Vermits hij het lasten kohier onderteekend heeft, is zulks voldoende. M. Delahaye. Wij hebben een voorgaande ge had met de verbeteringswerken van den Vla mertinghesteenweg. Dit was daar juist hetzelfde. M. Missiaen. Neen, er bestond daar ook geen overeenkomst tusschen den aannemer en de stad. M. Vanderghote. Wij zullen die kwestie voor veertien dagen uitstellen. XV. Stadsverzekeringen aanbesteding a) Brandb) Burgerlijke verantwoordelijkheid der stadc) Burgerlijke verantwoordelijkheid der scholen. M. Van der Mersch. Ik zou eerst aan den raad willen vragen zoo het noodig is dit punt in openbare ofwel in geheime zitting te bespreken. Voor mij is het gelijk. M. Missiaen. Volgens mij is het gevaarlijk dit in openbare zitting af te handelen. M. Van der Mersch. -- Wij zouden dit misschien eerst in sectie kunnen onderzoeken. Er moeten daar tal van cijfers en namen van maatschap pijen genoemd worden. M. Van Alleynnes. Het ware beter dit in ge heime zitting te doen. M. Missiaen. Ja, het is niet wenschelijk dit in openbare zitting af te handelen. M. Vanderghote. Wij zullen dan de openbare zitting een oogenblik schorsen. M. Missiaen. Laat ons liever eerst de andere punten der dagorde afhandelen. M. Vanderghote. Mij is het goed, maar wij moeten dan toch over de aanbesteding der ver zekering stemmen. XVI. a) Kleine Pennestraatb) Handels kwartier Wegenis Overname. M. Vanderghote. Gij kent allen den erbar- melijken toestand der Kleine Pennestraat. Het schepencollege stelt'voor thans het princiep van overname dezer straat in de openbare wegenis te stemmen, in een aanstaande zitting zullen wij dan voor den dag komen met een bestek om deze straat op de goedkoopst mogelijke manier te herstellen. Volgens een gedane schatting zal dit werk een uitgaaf van ongeveer 30.000 fr. vergen. Ook voor het Handelskwartier waren wij voor nemens voor te stellen deze straat in de openbare wegenis over te nemen, doch daar dit aanleiding zou kunnen geven tot zekere moeilijkheden, ware het volgens mij beter dit punt nog wat te ver dagen, aangezien het daar uit te voeren werk veel aanzienlijker is en tot technische moeilijk heden kan aanleiding geven. M. Missiaen. Niets belet ons nu ook reeds het princiep daarvan te stemmen. M. Vanderghote. Neen, ik stel dus voor te stemmen over de overname dier twee straten in de openbare wegenis. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XVII. Mededeelingen. M. Missiaen. Waarom zijn de werken der uitbreiding van de electrische leiding langs den Rijselsteenweg stopgezet M. Delahaye. Er is daar een kleine moei lijkheid opgerezen, doch ik denk wel dat men erin zal gelukken ze deze week nog op te lossen. Overal wordt er aan de werken voortgedaan M. Missiaen. Dit is niét waar, vermits ze" daar stilgelegd zijn. U M. Delahaye. Het ware beter dit in geheime zitting nader te verklaren. M. Missiaen. Zullen de huizen langs den Kemmelsteenweg ook bediend worden door de electrische leiding M. Delahaye. Men is bezig met het opmaken van een plan waarbij die huizen langs den Kem melsteenweg en ook deze van den Verlorenhoek van de electriciteit zullen kunnen genieten. Er zal een contract gesloten worden tusschen die menschen en de maatschappij. Ik moest dit plan vandaag ontvangen, doch ik heb het nog niet gekregen. Het princiep is echter reeds aanvaard' dat ook die menschen de electriciteit zullen heb ben aan dezelfde voorwaarden en denzëlfden prijs als de andere. M. Missiaen'. Er is een brief aan het stadsbe stuur gestuurd geweest door een syndicaat om loonsverhooging voor de stadswerklieden te vra gen. Sedertdien heb ik vernomen dat het loon van zekere werklieden verhoogd werd, en dit zonder dat de raad erover geraadpleegd werd. Het is nochtans de raad die de loonen vaststelt en het schepencollege heeft het- recht niet den gemeenteraad alzoo over het hoofd te zien. Ik protesteer tegen deze handelwijze niet omdat ik tegen de loonsverhooging opkom, doch ik zou wil len weten waarom de loonen van sommige en niet van al de stadswerklieden verhoogd werden en waarom zulks niet door tusschenkomst van den gemeenteraad geschiedde. M. Delahaye. Over een veertien dagen is er een loonsverhooging toegestaan geweest om dat het loonbasis aan de ongeschoolde werklie den uitbetaald niet in overeenstemming was met de andere betaalde loonen. Nu zijn wij bezig die kwestie te onderzoeken en binnen kort zal ze aan den raad voorgesteld worden. M. Missiaen. Uw inzicht is misschien goed geweest, doch het is de raad die erover moet be slissen en niet het schepencollege. Ik geloof niet dat de raad van gedacht is zich alzoo aan den kant te laten stellen en ik neem er nota van dat gij in de eerste zitting met een voorstel over deze kwestie voor den dag zult komen. M. Vergracht. Ik zou in de geheime zitting ook nog een vraag wenschen te stellen. M. Van Alleynnes. Er werd nog niet geant woord op de vraag van den Heer Missiaen om de loonkwestie der stadswerklieden in de aanstaan de zitting te behandelen. M. Vanderghote. Dit zal gedaan worden. M. Coutelle. Wanneer zullen de voorlanden op de Kalfvaart in orde gebracht worden Het is daar soms een echte modderpoel. M. Vanderghote. De Heer stadsbouwkundige Gits is bezig met het bestek voor de voorlanden op de Kalfvaart en Bruggesteenweg op te maken. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 15 geschorst. Juist 40 minuten nadien wordt de zitting weer geopend en de Heer voorzitter, na lezing gegeven te hebben van een tien of vijftiental inschrij vingen van verscheidene maatschappijen en na verklaard te hebben dat nog andere inschrijvin gen niet aangenomen werden, zegt dat het sche pencollege voorstelt de verzekering toe te staan aan de maatschappij «Patriotique Beige» voor de som van 2999 fr. 87 J. Op zijn aanvraag wordt dit voorstel zonder een woord uitleg en zonder dat er gezegd werd welke verzekering het betreft, tegen brand ofwel bur gerlijke verantwoordelijkheid, ofwel alles te zamen, door den raad gestemd. Alleen de Heer schepen Van der Mersch onthoudt zich. De openbare zitting wordt vervolgens aan stonds opgeheven. wendt U in vertrouwen tot het Huis VERZORGD WERK MATIGE PRIJZEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4