Een Anti - Teringdispensarium te Yper Fédération des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres Dank zij een gelukkig initiatief en een bij zonder gewaardeerde medewerking is de Natio nale Belgische Anti-teringbond erin geslaagd een geneeskundig maatschappelijk centrum op te richten voor het opsporen van de prophylaxie der longtubereulose in het burgerlijk hospitaal te leper, in lokalen bereidwillig te zijner be schikking gesteld door de heeren Bestuursleden der Commissie van den Openbaren Onderstand. De uitslagen der longteringbestrijding gedu rende de laatste jaren laten ons toe een gedachte te vormen van den omvang der kwaal die de Dis pensaria te bestrijden hebben, alsook van het toenemend succes hunner activiteit. Hoewel wij ons ten zeerste verheugen over het feit dat de tuberculose afneemt, blijft ze toch de verschrik kelijkste der maatschappelijke ziekten. Ieder jaar vergt zij ongeveer 10.000 slachtoffers in België. Om de beteekenis daarvan te verstaan moet men veronderstellen dat bijna ieder jaar de be volking van een stad als leper erdoor wegge maaid wordt. Dit beteekent insgelijks dat er in België 70.000 teringlijders zijn waarvan velen zich laten behandelen maar waaronder ook velen zich niet verzorgen want de ziekte openbaart zich dikwijls zonder argwaan te wekken. Lang zaam neemt ze toe ze is slechts kenbaar aan teekens welke de geneesheer alleen bekwaam is te ontdekken ze kan een erg stadium bereiken zonder dat de zieke er ernstig acht op slaat hij denkt soms met herhaalde griep geplaagd te zijn. Het was een roemvolle eeretitel voor den Duit- schen geleerde Robert Koch toen hij het bewijs leverde dat de Tuberculose van microbischen aard was en dat bijgevolg een zieke een gezond per soon kon besmetten. Hij bewees dat de kiem zich in verschillende organen kan vestigen en zoo verscheidene aandoeningen kan veroorzaken, onder meer hersenziekte, buikvliesontsteking enz... alle verschillend van uitzicht maar van denzelfden aard. Van deze aandoeningen is de longtering de ergste uit een maatschappelijk oogpunt. Ze is ernstig omdat ze zooveel voorkomt en door de overtalrijke aanwezigheid der kiemen die zich in de fluimen der zieken bevinden en him om geving kunnen besmetten indien er geen zorg voor gedragen wordt. De onheilen door de tuberculose verwekt ver- eischen vanwege de Openbare Besturen en van wege het privaat initiatief een actie ter bestrij ding van dien geesel. Deze actie werd voor onge veer 40 jaar begonnen en thans beschikt het land over Sanatoria, Koloniën, Preventoria en Dis pensaria 't zijn allemaal instellingen met één zelfde doelhet aantal sterfgevallen in ons land door tuberculose veroorzaakt te verminderen. Het Sanatorium is een instelling die de zieken opneemt welke vroeger verzorgd werden in ver schillende diensten der gasthuizen ofwel tehuis. Het Sanatorium moet gelegen zijn in een ge zonde streek en zooveel mogelijk omgeven van aangename landschappen. Het betracht de gene zing of de blijvende verbetering der tubercu- leuzen hiervoor is in het Sanatorium de phty- sioloog, gewapend met de apparaten die de mo derne wetenschap inzake longtering aanbiedt, namelijk voor het onderzoeken en stilleggen der longen (bvb. door pneumotorax). Dat is het eeni- ge doel niet van het Sanatorium de zieke neemt er de gewoonte aan van reinheid en neemt ook zekere voorzorgen die hij, na zijn terugkomst in zijn familiekring steeds zal toepassen. Hoewel de Sanatoria voorheen de zieken weigerden welke te ver aangetast waren, nemen zij nu erge long teringlijders aan, mits de ziekte niet al te ver ge vorderd is. Deze gelukkige uitslag is toe te schrij ven aan het feit dat bij de behandeling door pneumotorax, enz... ook de heelkundige behan deling toegepast wordtdeze laat den geneesheer toe een groot aantal zieken te behandelen die men eertijds als verloren beschouwde. Heden zijn er in ons land 26 Sanatoria met een totaal van 3.170 bedden waarin 7.730 zieken in 1935 in de beste voorwaarden en met zeer be moedigende uitslagen verzorgd werden. Naast de Sanatoria vereischt de bestrijding der tuberculose ook instellingen welke voor doel heb ben te beletten dat de ziekte bij de kinderen met verdachte erfelijkheid of die reeds door de Kochbacil besmet zijn zou ontluiken. Het zijn de Preventoria. De kinderen in de Preventoria geplaatst be hoeven een strenge en gedurige controol. Zij zijn aan een inwonend regiem onderworpen. Het verblijf in een Preventorium vereischt een zekeren duur, een observatieperiode van ten minsten 3 maanden, gebeurlijk te verdubbelen. Maar daar de kinderen in Preventoria geplaatst schoolplichtig zijn en hun lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling bijzondere aandacht vereischt, moet het Preventorium een onderwijs inrichten en eveneens oefeningen tot bevordering der lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. De Pre ventoria zijn dus genees- en opvoedkundige in stellingen meestal aan de kust gelegen, waar de voorwaarden betreffende het klimaat het best vervuld zijn. Hiernaast werken de Tehuizen of Homes voor de beveiliging der kindsheid, voorbehouden aan nog gezonde kinderen wier ouders teringlij ders zijn, kinderen die in een besmetten familie- haard leven. Het doel dezer Homes bestaat in het vrijwaren dezer kinderen voor besmetting. Zij nemen deze kinderen op als ze nog heel klein zijn, zoo mogelijk vanaf den dag hunner geboor te, en behouden ze zoolang er gevaar van besmet ting bestaat. De uitslagen door de toepassing de zer princiepen zijn schitterend en waarschijnlijk, wanneer de entstof B. C. G. in groote mate zal aangewend worden bij de geboorte der kinderen die in de omgeving der zieken leven, zullen de statistieken nog verbeteren. Om die reden vol tooit de afdeeling voor de beveiliging der kinds heid de actie der algemeene prophylaxie waar van het Dispensarium het grootste werktuig is. Haar programma bestaat in het opzoeken en het bijstaan (binnen de grenzen waarover men be schikt) van hen die na een geneeskundig onder zoek als teringlijders erkend worden. Het ont staan van het Dispensarium in 1900 zonder staatstoelage was heel nederig. Langzaam nam het werk uitbreiding het kreeg de sympathie van het publiek en won het vertrouwen der zie ken en zoo groeide het regelmatig uit. In 1914 waren er 25 Dispensaria in werking onder het geleide van den Nationalen Bond tegen Tubercu lose. Heden bereikt het aantal 104. Zij hebben van al de bronnen der laatste uitvindingen geno ten. Elk Dispensarium heeft zijn eigen labora torium of kan beroep doen op een naburig labo ratorium waar de fluimen nauwkeurig onder zocht worden. De Radiologie werd een onmis baar element voor de diagnostiek der Tubercu lose. 45 Dispensaria bezitten Radiografische in stellingen. Wat nu het personeel betreft kwam er een nieuw element de verpleegster-bezoekster. Onze 104 Dispensaria worden bijgestaan door 140 verpleegsters die behalve de huisbezoeken vele diensten in de Dispensaria vervullen bij de ge neeskundige raadgevingen. Dit toont reeds al het belang dat in den strijd tegen de Tubercu lose aan de rol der verpleegster-bezoekster moet toegekend worden. Verheugen we ons over het feit dat ons weldra een nieuwe medewerking verleend wordt aan het Dispensarium te leper. Er hoeft hier een hul de gebracht te worden aan de edelmoedigheid en het doorzicht der Commissie van den Open baren Onderstand en het Stadsbestuur dat den nood van onze bevolking zoowel verstaat en dat het eerste deel eener organisatie mogelijk maakt door het ter beschikking stellen aan het Dispen sarium van lokalen en een radiologische in stelling. De behoeftigen onzer stad kennen van nu af den weg naar het toekomstig Dispensarium. De sympathie van al de mutualisten van het land verschaft den prophylaxiedienst een uitgestrekt actiegebiedhun onvoorwaardelijke medewer king bewijst dat allen het volstrekt neutraal karakter van het Dispensarium wel begrijpen. Dat is een punt van overwegend belang voor het werk. Op Zondag 24 Mei aanstaande zullen er in stad door de zorgen van het Comiteit van het Antitering Dispensarium van Yper, bloempjes verkocht worden ten voordeele van dat werk. Ook zullen vrijkaarten van 5 en 10 frank en autovaantjes tegen 5 frank in de eerste dagen ten huize aangeboden worden. Wij doen een beroep op de vrijgevigheid van al onze medeburgers opdat zij dit menschlievend werk mild zouden steunen en zich tevens ver dienstelijk maken met mede te werken aan zijne bewerkstelliging. (O) Compte-rendu de la réunion du 10 Mai 1936 La réunion est ouverte a 15 h., sous la prési- dence de M. l'avocat Arth. Butaye, assisté de M. L. Geuten, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre La Vallée de la Lys a Wervicq. Parmi les délégués qui assistent a la réunion nous notons la présence de M.M. les bourgmestres de Messines et de Poelcapelle M. C. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres M. L. Vandevoorde, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre «Ypres et les environs», a Ypres, etc. M. Ie Dr H. Brutsaert, ancien membre de la Chambre des Représentants, retenu par vine réunion de la Fédération Houblonnière a Pope- ringhe, s'est fait excuser. Malgré l'absence de nouvelles de la part du ministère et de M. Ie Directeur général Ver- haeghe, dont le rapport, promis lors de l'entrevue avec les délégués de la Coopérative d'Ypres et de la Fédération, n'est pas encore parvenu, M. le président a cru bon de ne pas ajourner la réunion de ce jour. Le mois prochain, en effet, le nouveau ministère sera en pleine formation et la Fédération ne saurait guère se réunir uti- lement a ce moment la. Bien que l'Etat ait cessé d assigner les sinistrés devant les tribunaux en remboursement soit d'intérêts prétendument indus, soit de presta tions regues en vertu de transactions faites avec les Hauts Commissaires Royaux ou les Commis- saires d'Etat, on a constaté ces derniers temps que certains receveurs de l'enregistrement se sont remis a envoyer des avis aux sinistrés, les sommant, sous menaces de poursuites. de rem- bourser telle ou telle somme regue il y a 10 ou 15 ans. La Fédération a toujours conseillé aux inté ressés de n'opérer aucun remboursement sans consulter préalablement les deux Coopératives pour dommages de guerre. Sauf dans certains cas, oü des indemnités auraient été payées deux fois, les sinistrés, qui regoivent un avis émanant du receveur de l'enregistrement, ne doivent y donner aucune suite pour le moment, jusqu'a ce que le ministère ait pris une décision positive dans cette question. Du fait que fes pouvoirs spéciaux ont cessé, le ministère ne peut plus, a l'heure actuelle, pren dre de décret-loi, comme on lui avait demandé précédemment de le faire. Mais le ministre inté ressé peut donner ordre aux receveurs de cesser, une fois pour toutes, ces demandes de rem boursement, car il est intolérable qu'on vienne maintenant réclamer des sommes que nos sinis trés ont employées de bonne fois il y a plusieurs années. M. le président propose a l'assemblée d'en- voyer, d'accord avec la Coopérative pour dom mages de guerre d'Ypres, la lettre suivante a M. le Ministre des Finances Ypres, le 11 mai 1936. Monsieur le Ministre, La Fédération des Sinistrés de l'arrondissement d'Ypres, dans sa réunion d'hier, a vivement insisté pour que l'audience, qui vous a été demandée il y a environ deux mois, pour ses délégués et ceux de la Coopérative des Sinistrés d'Ypres et environssoit accordée sans retard. En effet, se conformant a votre désir, ces délégués ont eu, il y a un mois, avec Monsieur le Directeur général Verhaeghe, une entrevue qui n'a pu amener aucune solution satisfaisante. Après cela est intervenue la dissolution des chambres. Nous savons qu'il n'est plus possible de recourir a un décret-loi. Nous nous bornons done a solliciter de vous que des ordres soient donnés pour que cessent, jusqu'a ce qu'une solution définitive puisse intervenir, l'envoi aux sinistrés de réclamations menagantes au sujet de pré- tendues rectifications de comptes liquidés depuis de longues années et relatives a des calculs d'intérêts ou a des contrats conclus avec les représentants de vo tre département. Au nom de la Fédération et de la Coopérative sus- dites, je viens vous priér a nouveau, Monsieur le Ministre, de bien vouloir recevoir nos quatre délégués le plus tót qu'il vous sera possible, pour parler de cette question. Dans l'espoir d'une réponse favorable, je vous prie d'agréer, Monsieur le Ministre, l'expression de nos sen timents les plus distingués (signé) Arthur Butaye, Président de la Fédération des Sinistrés. de 1'Arrondissement d'Ypres. Cette proposition est approuvée a l'unanimité par les délégués présents, qui commentent en- suite longuement la situation. Pour ce qui con- cerne les retenues d'office sur les comptes non encore entièrement liquidés, les sinistrés, qui se trouvent dans ce cas, ne pourront faire valoir leurs droits que le jour oü le ministère aura pris une décision définitive. M. le bourgmestre de Poelcapelle informe l'as semblée de ce que les débris de quatre grands abris en béton n'ont pas encore été enlevés sur une propriété de la Fabrique d'Eglise de Poel capelle, située sur la limite des communes de Bixschote et de Boesinghe.. M. le président demande de bien vouloir le documenter entièrement, afin que la Fédération puisse intervenir utilement dans ce cas particu lier. Presque tous les abris, qui étaient dans l'ar rondissement d'Ypres encore au nombre d'en- viron 3000 il y a quelques années seulement, ont été enlevés a l'entière satisfaction des pro- priétaires. Pour ce qui concerne la ville d'Ypres, tous les abris, sauf ceux se trouvant sur les pro- priétés de la Commission d'Assistance Publique, ont été démolis et décharge a été donnée la semaine dernière pour le travail exécuté, de sorte que la ville ne pourrait plus faire valoir aucune reclamation. Après un échange de vues sur ces différentes questions, les délégués se séparent a 16 h. 30. La prochaine réunion est fixée au deuxième dimanche au mois de Juillet.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3