Schoenen!Schoenen! bij C. Lamoot - Dumoulin REKLAAM Molières geheel in leder 50 Fr. fBV 8 Une idéé intéressante Cevonden en Verloren Voorwerpen ALLERHANDE NIEUWS GEGOMD PAPIER IN ROLLEN ONZE SCHEEPVAART Dixmudestraat, 40, YPER. HANDBOOGSCHIETINGEN Burgerlijke Stand van Yper HÉLÈNE NEYSENS Lange Meersch, 6, YPER Le Daily Telegraph de Londres, dans son numéro du 6 mai dernier, reproduit une lettre que lui adresse M. le Capitaine Perrott, bien connu a Ypres puisqu'il a résidé parmi nous de- puis la guerre jusqu'en 1934. Nous extrayons de cette lettre, le passage suivant qui concerne nos Halles, et qui nous semble renfermer une idéé trés intéressante L'une de ses beautés les plus frappantes était la grande salie Pauwels, mesurant quelques 190 pieds de longueur sur 39 p. de largeur. Les murs de cette magnifique salie étaient couverts de peintures retragant les grands événements de l'histoire d'Ypres dont un des plus célèbres fut la défense d'Ypres contre les anglais en 1383. La reconstruction des Halles se poursuit de- puis quelques années, et on se propose de re- constituer le tout dans son ancienne splendeur, y compris la salie Pauwels. On suggère a ce propos de reproduire, sur les murs de cette salie, l'un des épisodes les plus remarquables de la défense d'Ypres par l'armée Britannique pendant la dernière guerre, et de mettre a cette fin la paroi Est de cette salie Pauwels a la disposition de la Nation Anglaise. Sans doute, les avis les plus divers seront émis sur le choix de eet épisode. Le manque de caractère pictural des guerres modernes rend difficile la réalisation de cette idéé, mais il est indéniable que l'idée elle-même mérite d'attirer l'attention ét l'adhésion générale. Tous les anciens Yprois se rappellent cette grande peinture murale reproduisant une attaque des remparts d'Ypres par l'armée de l'évêque de NorfolkA gauche, les remparts garnis de dé- fenseurs avec au fond, un canon crachant le feu au centre et formant l'avant-plan, les guerriers anglais a l'attaque et franchissant le fossé sous les flèches des arbalêtriers Yprois. C'était un tableau fort mouvementé, et la figure la plus saillante en était celle d'un chevalier anglais, s'avancant a mi-corps dans l'eau et se proté- geant contre les flèches au moyen de son grand bouclier aux armes de l'Angleterre. II est de fait que, lorsque le jour sera venu de refaire nos peintures murales, il serait de mau- vais goüt de reproduire eet épisode-la de notre histoire locale. Par la défense de notre ville pen dant 4 désespérantes années d'un combat inces sant, les armées anglaises ont placé des senti ments plus affectueux a cóté de ce lointain sou venir de nos guerres confuses du moyen-age oü, tantót alliées et tantót ennemies des Anglais ou des Frangais, nos communes flamandes se fai- saient constamment la guerre entr'elles. Comme le dit notre ancien concitoyen, M. le Capitaine Perrott, le choix d'un épisode propice, puisé dans l'histoire de la défense d'Ypres pen dant le dernier siège, sera singulièrement dif ficile. C'est l'affaire des artistes. Mais nous com- prenons combien la perspective de cette commé- moration doit plaire aux cceurs anglais. En attendant, nous nous refaisons ainsi de plus en plus a l'idée que le jour approche, quoique trop doucement, oü les Halles reparaitront dans leur ancienne gloire, puisque de pareilles ques tions commencent déja a se poser. Et c'est pour les Yprois un grand encouragement a persévérer dans leurs efforts pour obtenir au plus tót l'achè- vement d'un monument qui est la personnifica- tion de l'histoire de leur ville. Stappen zullen op uw linoleum niet meer ge zien worden indien gij de Lavécire gebruikt die wascht en boent en een schoonen, blijvenden en niet kleverigen glans geeft. Vraagt staal aan den drogist. Gevonden. Zondag 10 Mei, door M. Rébéré Jean, een ceintuur. Door M* Nevejans Agnès, een wit kinder handschoentje. Woensdag 13, door M. Beun Albert, een mani- velle van auto. Donderdag 14 is bij M. Louage Edgard een wit hondje toegekomen. Op het grondgebied van Dickebusch werd Maandag avond een groote ijzeren ketting ge vonden. Zich te bevragen bij den veldwachter. Verloren. Vrijdag 8 Mei, door M. Blootacker Roger, een geldbeugel een weinig kleingeld in houdende. Zaterdag 9, door M' Gheysen Victorine, haar eenzelvigheidskaart. Door M" Muylle Marie, haar portemonnaie met wat pasgeld erin. Les personnes qui désirent U acheter des PIÈCES D OR peuvent s'adresser ou écrire S, M Firmin Legrand. 6, rue du Pont, COMINES (France). YPER. Rijwiel diefstal. De genaamde Tally, van Poperinghe, er wonende in de Cassel- straat. had Zondag avond alhier zijn velo ge plaatst tegen den gevel der herberg Gambrinus, in de Statiestraat. Wanneer hij echter, rond 10 u., de herberg verliet, was zijn velo nergens meer te vinden en bleef hem alleen nog de magere troost over zijn wedervaren te verhalen aan de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Landlooper. De 50 jarige Hullaert Louis, van Yper, die, zonder bestaansmiddelen zijnde, zich op het politiebureel was komen aangeven, werd Dinsdag door de politierechtbank verwezen om voor onbepaalden tijd naar het gesticht van Merxplas gezonden te worden Verkeersongeval. De jeugdige Alleman Arthur, 14 jaar oud, wonende Rijselsteenweg, kwam Donderdag morgen per velo door de Bo- terstraat gereden en volgde op korten afstand een auto die plots, voor eenige voorbijgaande voetgangers, moest stoppen. De jonge wielrijder kon niet tijdig remmen en botste met geweld tegen het achterste van de auto. Hij bekwam ge- lukkiglijk niet het minste letsel, doch het voor wiel van zijn fiets was totaal ingedrukt. BRIELEN. Inhaling. Morgen, Zondag 17" Mei, wordt E.H. Schreurs als pastoor der parochie aangesteld. Een puike stoet zal den nieuwen her der om 2 u. 30 namiddag aan Het Hoekje af halen en naar de kerk leiden. Al de parochianen beijveren zich om hun nieuwen pastoor een feestelijke ontvangst voqr te bereiden. BOESINGHE. Brand. In den nacht van Woensdag op Donderdag is er brand uitgebroken in de poort nevens het huis van Verstraete Cy- rille, veekoopman. Ket was de neef van dezen laatste die het onheil rond 1 u. 30 's morgens be merkte en het alarm gaf. Dadelijk waren de brandweermannen, vergezeld van den Heer bur gemeester, ter plaats om het vuur te bestrijden. De auto van den Heer Verstraete, die in de poort stond, was reeds in lichte laaie, zoodat het voer tuig onmogelijk kon gered worden. Met behulp van bereidwillige geburen werden de meubels uit het bedreigde huis in veiligheid gebracht. Na eenigen tijd hard werken kon de brand over meesterd worden vooraleer hij verdere uitbrei ding nam. De poort en de auto echter werden ver nield. LE BIZET. Plechtige inhaling van den nieuwen pastoor. Zondag laatst had de inha ling en de liturgische aanstelling plaats van den nieuwen parochieherder, E. H. René De Vlae- mynck. Te 3 u. namiddag werd de nieuwe pastoor aan den ingang der gemeente door de burgerlijke overheid verwelkomd. Een prachtige stoet, waar aan ruim 600 Meenenaars deelnamen en alzoo hun ne genegenheid aan E. H. de Vlaemynck betuig den, doortrok de mooi bevlagde en versierde straten der gemeente en leidde den nieuwen her der naar de kerk. De liturgische aanstelling werd voorgezeten door den Z. E. H. Vroman, deken van Meenen, die een dieptreffend gelegenheidssermoen hield. De kerkelijke plechtigheid werd met het Te Deum» besloten. MEESSEN. Wielrijder omvergereden. Verleden week Donderdag kwam de 54 jarige Colle V. langs den steenweg van Wytschaete ge reden, toen hij op zeker oogenblik een stuik kreeg van het koetswerk van een autobus met grensar beiders beladen, waarvan de voerder een andere autobus, die ook grensarbeiders vervoerde, wilde voorsteken. De wielrijder, die ten gronde ge worpen werd, liep enkele kneuzingen op en kloeg van inwendige pijnen. KOMEN. Verkeersongevallen. De genaam de Vanelslande C., kwam 's avonds per moto van Wervick naar huis gereden, in gezelschap van Mertens P., toen opeens, op het gehucht «Laag Vlaanderen de vork van het voorwiel doorbrak en beide opzittenden ten gronde geslingerd wer den. Vanelslande liep een schouderbreuk op, terwijl zijn makker er met enkele kneuzingen van af kwam. Op het oogenblik dat de 45 jarige Lecat zijn werkhuis ging binnentreden, werd hij door een bestelauto gevat en ten gronde geworpen. Met een groote hoofdwonde opgenomen, moest het slachtoffer ter verzorging naar een kliniek over gebracht worden. GHELUVELT. Schichtig paard. Decocker Georges, landbouwer, wonende op den Poesel- hoek, was even in de herberg van Callens Jozef gegaan, waar hij een boodschap moest doen, toen zijn paard, door een voorbijrijdende auto op geschrikt, opeens begon te steigeren en op hol sloeg. De landbouwer sprong dadelijk toe om het dier bij den kop te vatten, doch gleed uit en viel juist voor de pooten van het paard, dat geluk- kiglijk bleef staan. In zijn val had de landbou wer enkele kneuzingen aan de heupen en een diepe wonde aan den rechterarm opgeloopen. VOOR INPAKKING TE KOOP TEN BUREELE DEZER. Binnengevaren Vrijdag 8 Mei 1936, de André (schipper De Boeuf) met 15 ton beurtgoed voor verscheidenen de Julia (schipper De Dobbelaere) met 100 -ton maïs voor M. Vandeputte, leper. Maandag 11, de Stilla Juvans (schipper Kooyman) met 15 ton beurtgoed voor verscheidenen. Woensdag 13, de 2 Gezusters (schipper Verstraete) met 106 ton kasseien voor M. Henri Mahieu, leper. Donderdag 14, de Disponible (schipper Demeyer) met 132 ton baksteen voor M. Vanderghote, leper. Weggevaren Vrijdag 8 Mei 1936, de Louise (schipper La Haye) met 28 ton oud ijzer, verzonden door de Weduwe Van- darnme. leper. Zaterdag 9, de Albert Elisabeth (schipper Dewitte) met 46 ton oud ijzer, verzonden door de Weduwe Van- damme, leper. Waterhoogtebeneden pand 2.95 m. toegelaten te varen 1 m. 67. Komt zien naar onze prijzen enfcoordeelt STAANDE PERS 'ZONDAG 17 MEI 1936 Om 2 2 uurMERCKEMOppervogel 80 fr. Inleg 13 fr. 50 Kleine vogels 10 fr. Alle vijftal een primé van 15 frank. DONDERDAG 21 MEI 1936 Om 2 i uurOOSTVLETEREN Oppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, ieder 40 fr.twee kallen, ieder 20 fr.; 30 primés van 15 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 2 1 uurZILLEBEKE-HOOGHEOppervogel 60 fr. twee zijdvogels, ieder 30 fr. twee kallen, ieder 20 fr.20 vogels van 12 fr. en 20 van 10 fr. voor 50 schutters. Inleg 13 fr. Om 3 uur YPER-HOEKJE Koningschieting. Daarna groote prijsschieting. ZONDAG 24 MEI 1936 Om 2 j uurRENINGHE Oppervogel 80 fr. twee zijdvogels, ieder 40 fr.twee kallen, ieder 20 fr.30> primés van 15 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. van den 9 tot den 15 Mei 1936 GeboortenLaconte Fernande, Cartonstraat, 32. Verfaillie Alberic, Zillebekestraat, 1. Rondelez Da- miana. Arsenaalstraat. Vandewalle Wilfried, Recol- lettenpoort, 5, (van Poelcapelle). Hollebeke Renée, Dixmudestraat, 38. Cneudt Walther, Recollettenpoort, 5, (van Gheluvelt). Hullaert Lucienne, Lindendreef, 75. Vandenberghe Yolande, Zonnebekesteenweg, 188. HuwelijkenVermeersch Andreas, wever en Van Uxem Marguerite, weefster, beiden te Yper. Ghes- quiere Marcellus, smid en Terriere Yvonne, winkel juffer, beiden te Yper. OverlijdensLaga Elisabeth, 63 j., z. b., echtg. Ver- vaeke Oscar, Poperinghesteenweg, 8. Vlietinck Euge nia, 62 j., z. b., echtg. Savels Emiel, Grachtstraat, 6. HuwelijksbeloftenDaniel Bouchaert, fabriekwer ker, en Madeleine Ververken, z. b., beiden te Yper. Daniel Dethoor, gaswerker en Maria Desmedt, dienst meid, beiden te Yper. Jozef Luypaert, handelaar, te Kortrijk en Berthe Braem, z. b., te Yper. Evariste Verleure, autorijtuigmaker en Bertha Neysens, winkel juffer, beiden te Yper. Cyrillus Mahieu, landwerker, te Yper en Maria Defever, z. b., te Reninghe. Eerste met Onderscheiding in Snijkursus voor Damen heeft de eer, Mevrouw, Mejuffer, lied. te laten weten dat zij zich als KLEER MAAKSTER komt te vestigen bij hare ouders. Zij beveelt zich aan uwe geëerde orders voor het maken van Mantels, Kleederen, Tailleurs en alle naaiwerk. Het is veelal moeilijk zijne kleederen te doen afwerken, zoo men de stof bij de kleermaakster zelf niet koopt. Bij haar integendeel blijft U, Mevrouw, Mejuffer, volkomen vrij uwe stof te koopen naar uw goesting en waar het U belieft. Verzorgd werk Spoedige bediening Matige prijzen. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek; - KJJ'.int \NKOvnir.i\f;r\'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8