Plechtige Communie Drukkerij Dumortier 17 JAAR, N 8-23 MEI 1936 Weekblad voor het Arrondissement Yper 17 ANNÉE, N 8-23 MAI 1936 Jotirnal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres COMPOSITION CHAMBRE DE DISCIPLINE DES NOTAIRES Que fait done Monsieur Ie Ministre des Finances Een Anti - Teringdispensarium te Yper PATERNOSTERS KERKBOEKEN GEDACHTENISSEN 3 4, Boterstraat, 34 YPER Hoe men geldig stemt- HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN LA R ON D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Abonnement 18 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés de l'Arrondissement d'Ypres pour I'exercice 1936 -1937. PrésidentM° Victor Pieters, Notaire a Reninghe. Syndic M" Pierre Cassiers, Notaire a Poperinghe. Rapporteur M'' Jos. Dupont, Notaire a Gheluwe. SecrétaireM' Guillaume De Vos, Notaire a Wervicq. TrésorierMe Wilfrid Van Eecke, Notaire a Poperinghe. Membres M" Gaston Lahousse, Notaire a Ypres. M' Prosper Therry, Notaire a Neuve-Eglise. II y a plus de deux mois, la Fédération des sinistrés de notre arrondissement et la Coopéra- tive des sinistrés Ypres et environsont de- mandé pour leurs délégués une audience a M. Gérard, Ministre des Finances, afin de trailer avec lui de questions bien définies, et trés im- portantes pour notre population. M. Ie Ministre leur a répondu qu'il avait d'abord besoin d'étu- dier ces questions, et a fait savoir que son Direc teur général, M. Verhaeghe, aurait a Ypres une entrevue qui pourrait leur donner quelque satisfactionCette entrevue eut lieu, mais on sait que, malgré toute la bonne volonté de M. Verhaeghe, elle ne put aboutir a rien. Ce ne sont pas des distinctions et des demi-mesures qu'il faut, e'est une solution nette et définitive qui mette, une fois pour toutes, nos sinistrés a l'abri des tracasseries de l'Office de Liquidation La Région d'Ypres rappela alors, dans une série d'articles, en quoi consistaient ces preten tions injustifiées de l'administration. M. Ie Minis tre a dü les lire, mais il a préféré laisser écouler la période des pouvoirs spéciaux si bien qu'il n'y a plus aujourd'hui moyen de résoudre nos difficultés par le moyen si simple d'un Décret-Loi. II y a presque quinze jours déja, les dites Fé dération et Coopérative ont de nouveau insisté auprès de M. le Ministre pour obtenir une au dience, afin de lui demander, cette fois, que des ordres soient donnés pour que les sinistrés soient laissés en paix, au moins provisoirement, jusqu'a la constitution d'un nouveau ministère. Est-ce trop demander Cependant cette demande est restée sans ré- ponse. Des pseudo-Commissaires d'Etat conti- nuent a Bruxelles l'examen de nos dossiers en cours qui devraient être ici, et c'est la-bas qu'il nous faut aller discuter. Les receveurs de l'En- registrement continuent a inonder le pays de demandes de «restitution» avec menaces de poursuites. Les tribunaux continuent a être saisis de réclamations soulevées par l'Etat contre les transactions conclues avec lui et exécutées depuis dix ans au moins. Et l'agitation continue parmi les sinistrés dont on peut dire que pas un seul n'est a l'abri de ces tracasseries administra- tives. Nous nous refusons a croire a de la mauvaise volonté, mais nous devons constater cependant que c'est la toute première fois que les sinistrés du front sont traités avec pareille désinvolture. Nos délégués ne sont heureusement pas gens a se décourager, et si après de nouvelles tenta- tives ils ne parviennent pas a se faire entendre d'un ministre, ils sauront s'adresser de nouveau a une Autorité supérieure, auprès de laquelle ils ont toujours trouvé bon accueil et bon appui. Zooals wij het in ons laatste nummer aankon digden, heeft de Nationale Belgische Anti-Tering- bond hier ook te Yper, in het burgerlijk hospi taal waar de Commissie van Openbaren Onder stand heel bereidwillig de noodige lokalen te zijner beschikking stelde, een dispensarium op gericht voor het opzoeken en voorkomen der longtering. De zoo snelle vermenigvuldiging der dispen saria in geheel het land, in 1914 bestonden er slechts 25 terwijl er nu reeds 104 zijn bewijst het groot nut dezer inrichting en getuigt van de uitstekende diensten welke men ervan mag ver wachten. Het doel van het dispensarium is het opzoeken en het bijstaan van allen die, na een geneeskun dig onderzoek, als teringlijders erkend worden. Daartoe beschikt het over radiologische instel lingen en een laboratorium waar de fluimen der zieken nauwkeurig onderzocht worden. Het dis pensarium is alzoo het bijzonderste werktuig in de actie der prophylaxie of bestrijding der tuber culose, gezien men er de ziekte van bij haar ontstaan kan ontdekken en de aangetaste per soon die nog niets vermoedt, in plaats van te moeten wachten tot de ziekte zich door uitwen dige teekenen verklaart en te ver gevorderd is, zich alzoo aanstonds kan laten verzorgen en negen en negentig maal op honderd de zekerheid heeft te zullen herstellen. De inrichting en de in werking stelling van zulk dispensarium vergt echter groote onkosten waarvoor de bekomen toelagen ontoereikend zijn. Gezien het groot nut der inrichting, heeft de Nationale Bond tot bestrijding der tering toch niet geaarzeld hier een dispensarium in te rich ten, overtuigd dat het is dat het op de genegen heid en den onvoorwaardelijken steun der be volking rekenen mag. In andere omstandigheden reeds heeft de Yper- sche bevolking steeds blijk gegeven van haar sympathie jegens het anti-tering werk, en nu dat het gaat om een eigen dispensarium, hier te Yper zelf ingericht, te steunen, zal stellig en vast niemand willen ten achter blijven. Door de zorgen van het Comiteit van het Anti- tering Dispensarium van Yper, zullen morgen, Zondag 24 Mei, hier in stad, ten voordeele van dat werk, bloempjes verkocht worden aan den prijs van 50 c'nen stuk. Autovaantjes aan den prijs van 5 fr., alsook vrijkaarten van 5 fr. en 10 fr. zullen met hetzelfde doel ten huize aangeboden worden. Het Comiteit verhoopt dat de aangeboden bloempjes, autovaantjes en kaarten een goed onthaal zullen genieten bij de Ypersche bevol king, die alzoo in ruime mate aan de verwezen lijking van dit menschlievend werk zal willen medehelpen. Ieder kiezer, na de overhandiging van zijn op roepingsbrief aan een der bijzitters van het stern- bureel, ontvangt uit de handen van den voorzit ter van dit bureel twee stembiljetten, een rood voor den Senaat en een wit voor de Kamer van volksvertegenwoordigers. Ieder stembiljet bevat de lijsten der voorge dragen candidaten, werkelijke en plaatsvervan gende, gerangschikt naar hun voordrachtsorde onder het nummer dat bij loting aan hunne lijst werd toegekend, zonder aanduiding noch van be roep en woonplaats, noch van politieke kleur. In de stemcel gekomen, na zich vergewist te hebben dat de hem overhandigde stembrieven niet bevuild, noch gescheurd zijn, ontvouwt hij de stembiljetten en brengt, op ieder dezer af zonderlijk, zijne stem uit op een der volgende manieren 1) Indien de kiezer de voordrachtsorde aan neemt van de candidaten, zoo werkelijke als plaatsvervangende, der lijst welke hij onder steunt, dan maakt hij, m|t het te zijner beschik king gesteld potlood, het wit middelpunt zwart van het vakje bovenaan deze lijst. Dit is wat men noemt een kopstem. 2) Indien de kiezer noch de orde der werke lijke, noch de orde der plaatsvervangende candi daten aanvaardt, zooals zij op de lijst zijn voor gedragen, dan maakt hij met het potlood, dat zich te zijner beschikking in de stemcel bevindt, het wit middelpunt zwart van het vakje nevens den naam van den werkelijken candidaat dien hij verkiest en ook nevens den naam van den plaatsvervangers aan wien zijn voorkeur gaat. Dit noemt men een voorkeurstem. 3) Zoo de kiezer enkel de voordrachtsorde van de werkelijke candidaten aanneemt en de voor drachtsorde der plaatsvervangers wil wijzigen, dan brengt hij zijne stem uit nevens den naam van den candidaat-opvolger dien hij bevoordee- ligen wil. 4) Neemt hij slechts de voordrachtsorde der candidaten-opvolgers aan en wenscht hij deze der titelvoerders te wijzigen, dan geeft hij zijne stem aan den titelvoerder zijner keus, met het wit middelpunt van het vakje nevens diens naam zwart te maken. Het is verboden te panacheeren, 't is te zeggen dat men niet voor meer dan één lijst mag stem men door bvb. meer dan een kopstem uit te brengen, of door een voorkeurstem te geven aan den titelvoerder eener lijst en een voorkeurstem aan den plaatsvervanger eener andere lijst. De kiezer mag maar een enkel vakje zwart maken, wanneer hij bovenaan den kop eener lijst stemt. Wenscht hij een voorkeurstem uit te brengen, dan mag hij twee vakjes zwart maken van een en zelfde lijsteen nevens den naam van den candidaat-titelvoerder en een nevens den naam van den candidaat-opvolger zijner keuze. Een voorkeurstem nevens den naam van een enkelen candidaat heeft dezelfde" waarde voor de partij als een kopstem. In tegenstrijd met hetgeen vroeger bestond, moeten als geldig aanzien worden de stembil jetten waarop de kiezer een kopstem heeft uitge bracht en terzelfdertijd nog een voorkeurstem heeft gegeven aan een candidaat van dezelfde lijst. In dit geval wordt de kopstem als niet be staande aanzien en is het de voorkeurstem alleen die telt en voor geheel de lijst in aanmerking komt. Zijn ongeldig 1) Alle andere stembiljetten dan deze welke, op het oogenblik der stemming, door den voorzitter

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 1