M Vandendriessche Gemeenteraad van Yper niCUEBLl^CH - Muziekfeest Gemeente Briefen DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. 3 Een mild lenteweer begun stigde ons feest van Zondag 1.1., een weertje, dat honderden muziekliefhebbers en kunstmin naars naar hier deed toestroo- men, een weertje, dat honder den nieuwsgierigen en kijklus- tigen naar byi ten dreef, een weertje om te bevlaggen en te feesten, een weertje om stoeten te vormen en concerten uit te voeren. Zelfs de gebeurlijke onweersbuien, ons door het weerkundig instituut van Ukkel aangekondigd, konden het over hun hart niet krijgen hier de feeststemming te komen storen. Om 2 j u. werd de stoet ge vormd aan de Jongensschool, n vi„_nrtp geopend door de vierende gilde «De Vijverzonen», gevolgd door de Keeren Burge meester, Schepenen en Gemeenteraadsleden en ook tal van eereleden. Waar waren de anderen 't Was een keurige stoet, een mooie verschei denheid van gildevanen, een wemeling van mu zikantenpetten, een glinstering van metaal in de helle zonneflikkering, een stoet, die veel beziens had vanwege de talrijke volksmenigte. Als opening der concerten werden de Braban- gonne en de Vlaamsche Leeuw uitgevoerd, waar na de Heer Burgemeester een korte, maar in slaande rede hield, waarin hij de verdienste van •onze muziekgilde deed uitschijnen, de talrijke vreemde maatschappijen een hartelijken wel- komsgroet toestuurde;, de hoop uitdrukte met •evenveel praal de 25° verjaring te mogen vieren •en, eindelijk, aan allen een aangenamen dag toe- -wenschte. Nu volgden de lange reeks der concerten, alle verdienstvol en bewonderenswaardig uitgevoerd. gilde «De Vijver onen opende den stoet. De flinke prestaties van nederige buitenmuzie- ken. sober maar effektvol, getuigen van onver droten krachtinspanning midden tijden van crisis, getuigen van wilskracht in tijden van verwilde ring en verslapping De kunstige vertolking der stukken, opgevoerd door de stadsmuzieken, onder virtuozen leiding, hebben de meest-eischende liefhebbers hun volle goesting bezorgd. Waarlijk, 't is het getuigenis van velen, alle gilden hebben in de mate van hun kracht, zich zelf overtroffen. De standvastige aanwezigheid van een talrijk publiek, aan beide kiosken, is er het bewijs van, dat het welvervuld programma in ieders smaak gevallen is. Zoo verliep tot ieders tevredenheid één der schoonste dagen in ons eenvoudig buitenleven, dank aan onze kleine muziekgilde, dank aan zoo veel welwillende deelneming der maatschappijen, dank aan allen, die hiertoe op welkdanige manier ook een steentje hebben bijgebracht. Aanstelling van Eerw Heer Albert SCHREURS als Pastoor der Parochie. O De dag der aanstelling was er bijzonder voor geschikt. Van 's morgens vroeg was -de bevol king in haar schik om de huizen te versieren gansch de gemeente was bevlagd en een blijde geestdrift heerschte bij alle inwoners. Dit was dus een klaar" bewijs dat de gemeente Christen en Katholiek is en blijk geeft van eerbied en ge negenheid voor haren nieuwen herder, als afge zant des Heeren. De zoo talrijke welkomgroeten, gelukwenschen en opschriften, getuigden ervan dat de E. Heer Schreurs hier bij allen welgekomen is en te Brielen de priester op zijn plaats zal zijn. Om 2 ure 1/2 kwam Z. E. H. Deken van Yper samen met E. H. Pastoor en dezes twee getuigen, Z. E. H. Kanunnik Deschepper, Deken van O. L. Vrouw te Brugge en familielid van den E. H. Pastor, en den E. H. Pastor van Ichteghem, aan op Brielen Hoekje waar men te dier gelegenheid een mooie poort had opgericht. De nieuwe paro chieherder werd er verwelkomd door de Heeren Gemeenteraadsleden met Heer Burgemeester Verbiese aan 't hoofd, den kerkraad en den disch- raad. Vervolgens trokken de au tos plaatsewaarts, alwaar de nieuwe Herder verwelkomd werd door Heer David, gemeentesecretaris en koster, in naam der openbare besturen. Dan speelde het De E. H. Albert Schreurs heeft de» herderlijken staf ontvangen. Rechts de E, 13. Vermaut, deken te Yper. muziek van Elverdinghe de Brabangonne en de Vlaamsche Leeuw. Nadiéh trok de geestelijkheid het kerkelijk gewaad aan bij René Decreus, waar Antoon Schouteten in: dichterlijke bewoordingen den nieuwen Pastoor den staf aanbood. Vervol gens trok de stoet voorbij den Heer Pastoor, de burgerlijke overheden der Gemeente en de fa milieleden van den Herder. De stoet was prachtig. Het muziek van Elver dinghe speelde zijn schoonste arias. Na den optocht door de kom der gemeente, trokken Eerw. Heer Pastoor en de geestelijkheid ter kerk, waar Agnes Vanderstichele den Eerw. Heer Pastoor zeer liefelijk welkom heette en hem den kerkdeursleutel overhandigde. Daarop trok de E. H. Pastoor de kerk binnen waar de kerkelijke plechtigheden plaats hadden. In enkele stonden was de kerk, die door de zor gen van Heer Lerouge prachtig versierd was, stampvol. Z. E. H. Deken van Yper hield een treffend gelegenheidssermoen over 't geestelijk en 't wereldlijk gezag en prees de priesterlijke deugden van E. H. Schreurs. Een Te Deum werd gezongen en de zegen van 't Allerheiligste sloot de plechtigheid op Brielen's blijden dag. Het feest liep goed van stapel. Al de parochia nen bieden aan hun nieuwen Herder hun beste gelukwenschen en hopen voor Hem een lange en gelukkige loopbaan om op de gemeente het goede te stichten, tot stoffelijk en zedelijk belang der bevolking. Tot slot dient hier een woord van dank gericht aan al dezen welke medegewrocht hebben ten einde dit feest zoo goed te doen lukken. (Opschriften geven wij aanstaande week). REDE UITGESPROKEN DOOR HEER DAVID Eerwaarde Heer Pastoor, In naam der openbare besturen, der gemeente en van de bevolking van Brielen, treed ik heden op, om U als onzen nieuwen Herder te groeten en te verwel komen. Die welkomgroet, op deze plechtigheid uitge sproken in 't bijzijn van Zeer Eerw. Deken van Yper en van uwe getuigen, is niet enkel een formaliteit, maar als christenen en katholieken, spreken wij uit volle overtuiging en met den diepen eerbied, die wij aan 't geestelijk gezag verschuldigd zijn, zeggen wij Wees voor ons de goede Herder van uit het Evangelie, die zijne schapen kent en door zijne schapen gekend wordt en dien de schapen overal volgen, op 't gehoor van zijne stem Ja, Èerweerde Heer Pastoor, wij zullen U volgen op den weg der waarheid, die leidt naar de zaligheid, op den weg van den vrede die leidt naar 't geluk. Van onzen kant zullen wij U steunen in den last welke uwe zending en uwe taak van zielenherder mede brengen. Laten wij te zamen, hand in hand, werken voor het goede, voor elkeen der bevolking van onze Gemeente. Nogmaals hertelijk welkom en God geve U vele geluk kige jaren, als Pastoor van Brielen. Verslag der zitting van Maandag 18 Mei 1936 De gemeenteraad werd Maanaag avond bij hoogdringendheid te 18 u. bijeengeroepen met het volgend punt op de dagorde Dickebuschsteenweg Verplaatsing der wa terleiding a) Uit te voeren werkenb) Over eenkomst met den Belgischen Staat. De openbare zitting wordt te 18 u. 35 geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Vanderghote, bur gemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Van Alleynnes en Verbeke, raadsledenVer sailles, secretaris. M. Vanderghote. Gezien de Staat eischt dat de waterleiding van den Dickebuschsteenweg verlegd worde vooraleer de wegeniswerken er uitgevoerd worden, en het wenschelijk is dat de aardewerken toevertrouwd worden aan denzelf den aannemer die de baan zal herstellen, gezien de gemeenteraad anderzijds besloten heeft buizen 'in geutijzer te plaatsen, stelt het schepencollege thans voor de 1100 m. nieuwe buizen, die moeten gelegd worden tusschen het Oefeningsplein en den Watertoren, te doen plaatsen door den leve rancier voor den prijs van 168.300 fr. voor het leveren der buizen en van 12 fr. 50 den loopenden meter voor het plaatsen, 't zij voor de totale som van 182.500 fr. Tot aan het Oefeningsplein zul len de oude buizen uitgenomen en ook geplaatst worden door de werklieden der stad. De aarde werken zullen gedaan worden door den aannemer Mahieu Henri aan den prijs van 6 fr. 50 en 10 fr. den loopenden meter. Het schepencollege stelt dus aan den raad voor het aanbod van de Fon- deries de La Louvière volgens haar schrijven van 25 Maart 1936 en dit van den Heer Mahieu voor de bedelfwerken, volgens zijn schrijven van 15 Mei 1936, goed te keuren en het schepencol lege te machtigen deze werken uit te voeren en de noodige bestellingen te doen. M. Verbeke. Ik houd eraan hier te herhalen wat ik reeds in de geheime zitting zegde, name lijk dat het voor de stad niet noodig is die groote uitgaaf te doen voor het verleggen der water leiding, gezien het niet bewezen is dat de oude leiding niet meer kan gebruikt worden. De Heer schepen van openbare werken getuigde het hier zooeven nog dat zij, mits enkele kleine herstel lingen, nog verschillige jaren lang kon dienst doen, zoodat het niet noodig is er honderd dui zenden franken aan te bestedén. Had de stad Yper de verkeerde beweging niet gedaan van zich tegen het tracé der baan te verzetten om te beletten dat ze enkele landerijen zou doorsnij den, dan kon de oude leiding gemakkelijk blij ven steken onder de oude baan. De Staat heeft echter van het vroeger ontworpen tracé afgezien en besloten de bestaande baan te verbeteren. Daardoor komt het dat de stad nu verplicht is de oude waterleiding op te breken en dien zwa- ren last, voor het vernieuwen der leiding, op de bevolking te doen drukken. Men zegt wel dat de Staat voor een deel in de kosten zal tusschenko- men, doch zulks belet niet dat de gemeenschap toch een zwaren last zal moeten dragen, die hoe genaamd niet noodig is maar door de verkeerde stappen, door het stadsbestuur van Yper aange wend, veroorzaakt werd. Ik zal mij dan ook om die reden tegen de uitvoering van het werk ver zetten en tegen het thans gedane voorstel stem men. Een tweede vraag die ik wilde stellen, is waarom er geen rekening gehouden werd met de mededinging en de voorkeur niet gegaan is naar de buizen in eternit die veel voordeeliger zijn. Tusschen den prijs der buizen in geutijzer en dezen der eternitbuizen is er een verschil van 32.000 fr., dat gansch ten bate der stad zou ge^ weest zijn in geval men de eternitbuizen verko zen had. Wanneer ik zie dat, tegen alle gewoonten in, de grootste uitgaven besloten worden, niet tegenstaande het werk met veel minder kosten even goed kon uitgevoerd worden, dan doet mij zulks denken dat hier in dit geval andere invloe den, die met het algemeen belang niets te zien hebben, gewerkt hebben. Daarom zal ik tegen het voorstel stemmen. M. Lemahieu. De Heer Verbeke meent dat het tengevolge is van verkeerde stappen, door de stad gedaan om de huidige baan niet te verleg gen, dat wij nu verplicht zijn de waterleiding te verplaatsen. Ik houd eraan hier te verklaren dat het niet de stad Yper is, maar het zijn de eigenaars der drie hofsteden, langs waar de nieuwe baan moest gaan, die samen met het ge meentebestuur van Vlamertinghe aangedrongen hebben om de baan niet door hun land te leggen. Daarbij, had de Dickebuschsteenweg nu nog moe ten verlegd worden, dan wisten wij ook niet wat er met de oude baan ging gedaan worden. De grond dier oude baan kon verkocht worden en dan had de waterleiding er misschien toch moe-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3