jGYCLISTES moyeux a roue libre et a frein tEcrncdo et I'Aialc KÖSMÖSTÖZÊN le CHAMPION des Vlaamsche Toeristenbond Vos promenades auront bien plus de charme si votre Vélo est équipe du moyeu Exigez sur le corps et sur le bras les marques déposées IN AUTOCAR Wie met Kosmos reist, reist veilig. KOSMOS TOERISME YPER Tel. 515. Misbloei bij de Fruitboomen DE WERKLOOSHEID EN Dc OPENBARE WERKEN IN HaT GRENSARBEIDERSGEBIED Sgrjjedg TAK IEPEK o Reis naar het Groot-Hertogdom Luxemburg per Specialen trein. Op Zondag 21 Juni biedt de Vlaamsche Toe ristenbond u een eenige gelegenheid aan om een goedkoope reis te doen naar het Groot-Hertog dom Luxemburg. Deze reis is natuurlijk bedoeld als algemeene kennismaking met deze bekoor lijke streek. De prijs is bespottelijk laag 55 fr. Het vertrek zal plaats hebben te Poperinge rond 4 uur, dus stoppen te leper rond 4.15 u. juist vertrekuur wordt later nog medegedeeld. Aankomst te Luxemburg, omstreeks 10 uur, alwaar gelegenheid tot mishooren. Bezoek aan de stad en middagmaal. Te 13 uur vertrek per trein naar Echternach ■en bezoek aan dit mooie stadje. Van daaruit een mooie wandeling van 12 km. voor de flinke trap pers. Voor de anderen treinreis naar Grundhof, en kleinere wandeling van 8 km. in de buurt van Grundhof (Zwarte Ernz, enz.). Vertrek uit Grundhof omstreeks 18 uur. Men wordt verzocht zoo gauw mogelijk in te schrijven bij- den plaatselijken vertegenwoordi ger, Cartonstraat, 16, te leper, want de inschrij vingen worden stopgezet zoodra het maximum aantal deelnemers is bereikt. Voegen wij hierbij ■dat reeds verschillende deelnemers zijn aange- teekend. geven gelegenheid tot bewonderen van natuur schoon, bezoeken van kunststeden en allerhande aantrekkelijkheden Men kan zich van nu af reeds laten inschrijven voor de hiernavolgende reizen zonder vrees voor waarde vermindering der buitenlandsche munt, gezien het Bestuur van Kosmos Toerisme de verworven bonificatie vóór de afreis zal terug betalen aan de reeds ingeschrevene belangheb bende. KOSMOS ROEPT U VOOR 3 dagen Belgische Ardennen Prijs 395 fr. Afreizen op: 27/&—12-26/7—15-30/8—13-20/9. 4 dagen Mont St Michel Prijs 795 fr. Afreizen op 28/6-12-22/7—5-23/8—9/9. 4 dagen Ardennen en Luxemburg Prijs 495 fr. Afreizen op: 20/6-4-19/7-4-22/8^5-12/9. 5 dagen Rijnboorden Prijs 695 fr. Afreizen op 21/65/78-31/87-13/9. 7 dagen Zwarte Woud Prijs 1.150 fr. Afreizen op 18/619/78/8. 7 dagen Zwitserland met bezoek aan Kussnacht Prijs 1.295 fr. Afreizen op 27/626/724/85/9. 9 dagen Lourdes Prijs 1.695 fr. Afreizen op 24/617/7-6-25/812-25/9. 15 dagen Oostenrijk Prijs 2.325 fr. Afreizen op 18/720/8. 12 dagen Nice en Azurenkust Prijs 2.475 fr. Afreizen op 30/619/8. Regelmatige reizen worden ingericht naar Parijs Vogezen Zwitsersche Meren Duitschland Jura Savooie en Alpen Centraal Europa Italië, enz Bijzondere voorwaarden voor familie-wagens 4-5-6 personen voor binnen of buitenlandsche reizen. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen gelieve men zich te wenden bij 26, Groote Markt Koning Albert I Er is dit jaar buitengewoon veel bloei geweest op de meeste fruitboomen. Doch op alle boomen die over vloedig gebloeid hebben, is er daarom nog niet veel jong fruit te vinden. Wanneer wij de boomen na den bloei onderzoeken, dan valt het ons op. dat vele bloe men afvallen zonder vruchten- gegeven te hebben. Ver der, dat de vruchtjes, die wij aanvankelijk op de boo men bemerkten, in de maand Juni afvallen, op het oogenblik dat zij nog maar de grootte van een hazel noot bereikt hebben. In beide gevallen was het mis- bloeien, dus het achterwege blijven van de bevruch ting, de Oorzaak van het niet dragen van de boomen die veel gebloeid hadden. De vruchten kunnen tijdens de maanden Juni en Juli ook afvallen, doordat zij bewoond zijn door een made, door dewelke zij uitgevreten worden. Dat verschijnsel heeft natuurlijk met den bloei niets te maken. Het misbloeien van de fruitboomen kan aan ver schillende oorzaken te wijten zijn. Wij zouden deze oorzaken in twee groepen kunnen indeelen a) Oorzaken van het midden waarin de boomen gekweekt worden b) Oorzaken die in den aard van de boomen zelf gelegen zijn. a) Uiterlijke oorzakendaartoe behoorenhet we der, b. v. te groote natte, vorst., enz. Deze oorzaken bederven de bloemen, hetzij door overtollig nat, hetzij door bevriezen, ofwel beletten zij de insecten van uit te vliegen en beletten alzoo dat het stuifmeel van de eenen op den anderen boom gedragen wordt, wat, zoo als wij onmiddellijk zullen zien, zeer nadeelig is voor het verzekeren van de bevruchting van de boomen. b) Innerlijke oorzakenhier moeten wij wijzen op een verschijnsel, dat de laatste jaren uitvoerig be studeerd is geworden en dat gekend is onder den naam van zelfsteriliteitvan de fruitboomen. Deze term beduidt, dat een boom die zelfsteriel is, niet met zijn eigen stuifmeel kan bevrucht worden en dus op de bevruchting met het stuifmeel van een anderen boom van dezelfde soort, doch van een andere variëteit aan gewezen is. Bij sommige fruitboomen is het dan nog niet gelijk van welke andere variëteit het stuifmeel afkomstig is. Er zijn bijvoorbeeld pruimenvarieteiten, die niet met het stuifmeel van bepaalde andere varië teiten kunnen bevrucht worden. Zulke koppels van variëteiten noemt men ihtersteriel. Naast de zelf- en intersteriliteit moet onze aandacht nog gaan naar de hoedanigheid van het stuifmeel en het tijdstip van den bloei. Er zijn verschillende varië teiten van peren en appelen die stuifmeel voortbrengen, dat voor de bevruchting niet geschikt is, omdat het op de stempels van de bloemen niet ontkiemt. Boomen die zulk stuifmeel voortbrengen kunnen natuurlijk niet in aanmerking komen om de anderè te bevruchten. Daarbij komt dan nog dat er ongeveer twee weken verschil bestaat tusschen het tijdstip van vollen bloei van de vroeg- en de laatbloeiende variëteiten van de meeste onzer fruitsoorten. De vroege bloeiers zijn bijna uitgebloeid tegen dat de late in bloei komen, zoodat het stuifmeel van de vroege bloeiers niet kan dienen om de late bloeiers te bevruchten. Welke practische besluiten kunnen wij uit deze ge gevens trekken Wat de uiterlijke oorzaken van het misbloeien van onze fruitboomen betreft, kunnen wij niet zoo heel veel doen. Wij kunnen bij den aanleg van boomgaarden en fruittuinea voor een voldoende beschutting zorgen. Deze moet aangebracht worden omwille van den wind, doch helpt ook eenigszins tegen de nadeelige invloeden van het weder op den bloei. Verder kunnen wij de vroegste en de teerst bloeiende soorten en variëteiten op de meest beschutte plaatsen zetten. Tegen vorstschade aan den bloei wordt in sommige landen ook gebruik gemaakt van kleine ka chels die mazout verbranden en daardoor warmte en rook voortbrengen welke beide beschuttend werken, doch daarvan wordt hier in de practijk nog geen ge bruik gemaakt. Tenslotte wijzen wij op het groot be lang van de aanwezigheid van voldoende insecten, en vooral van bieën, in den boomgaard. Bij een boomgaard van eenige beteekenis hoort een biehal. Wat de innerlijke oorzaken van het misbloeien be treft, moeten vooral bij het aanplanten van de fruit boomen de noodige schikkingen getroffen worden. Bij het opmaken van een beplantingsplan voor een boom gaard of fruittuin moet men er op bedacht zijn. de va riëteiten die ongeveer tegelijkertijd bloeien, naast mekaar te planten. Naast een variëteit met slecht stuif meel plaatsen wij er twee met goed stuifmeel. De varië teiten met slecht stuifmeel komen dus tusschen deze met goed stuifmeel te staan. Indien al de geplante variëteiten goed stuifmeel voortbrengen, dan kan men drie tot vier rijen van dezelfde variëteit naast mekaar plaatsen. De variëteiten met slecht stuifmeel zet men ten hoogste in dubbele rijen. In elke fruitaanplanting moeten ten minste twee variëteiten met goed stuifmeel, die tegelijkertijd bloeien, voorhanden zijn. en dit voor elk bloeitijdstip. De aandachtige lezer zal zich reeds afgevraagd heb ben, hoe hij kan weten welke variëteiten er goed en welke slecht stuifmeel voortbrengen, en welk het juiste bloeitijdstip voor elke variëteit is. Om over deze en vele andere zaken betreffende de fruitteelt ingelicht te worden, is het voldoende lid te worden van de West-Vlaamsche Pomologische Vereeniging. Al de be- roepsfruitkweekers en liefhebbers zijn in deze vereeni ging op hun plaats. Men schrijft in bij den Heer R. Verhoustrate, tuinbouwleeraar. te Beernem. Het lid geld bedraagt slechts 5 fr. per jaar. Het postcheck- nummer van den Heer Verhoustrate is 148656. De voordeelen van het lidmaatschap van deze vereeniging zijn menigvuldig. Tusschen 4 Mei en 30 Mei 1936, had de werk loosheid in het Grensarbeidersgebied, de volgen de dalende beweging Is"' week 9539 gecontroleerde werkloozen 2'' week 9373 3'' week 9170 i 4'' week 8549 Alhoewel het cijfer voor de vierde week (van 25 Mei-30 Mei) een merkelijke verbetering aan duidt, daalde het aantal werkloozen gedurende de maand Mei toch in veel geringere mate dan gedurende de maand Aprilhet gemiddelde voor de maand Mei bedraagt 9156, hetzij 2, 7 min dan voor April. (In April was het aantal werk loozen gedaald met 10, 8 tegenover Maart). Zooals blijkt uit de volgende tabel, bleef in het gewest Meenen-Moeskroen de werkloosheid gedurende de drie eerste weken der maand con stant, om een plotse vermindering van 500 een heden te ondergaan, zoodra de stakende bouw arbeiders het werk hernamen. Dit geldt ook voor het Iepersche, waar eveneens in de laatste week het aantal werkloozen sterk daalde. Een kleine verslapping in de textielnijverheid heeft ook in zekere mate een remmenden invloed uitgeoefend. Voor de gewesten Roeselaere en Veurne ge schiedde de vermindering in een regelmatig en tamelijk snel tempo. Zoo is op het oogenblik de werkloosheidscoëfficient nog slechts 0,28 van de totale bevolking de toestand is er volkomen normaal. Verliezen wij uit het oog niet dat voor gansch het grensarbeidersgebied het gemiddeld cijfer voor dé 4'' week van Mei (8549) ruim 600 eenhe den min bedraagt da&t het gemiddelde dezer maand (9156) en 860 eenheden min dan het ge middelde van April. Voor de streek Meenen-Kortrijk-Moeskroen, kunnen wij een vergelijking maken met Mei 1935. Dan waren in dit gewest 11.439 gecontroleer de werkloozen nu zijn er 6864, hetzij 40 min dan verleden jaar. min 20,4 min 13,7 min 2,15 min 3,5 plus 0,82 Het verheugt ons te kunnen mededeelen dat de studie van twee groote ontwerpen door het Regeeringscommissariaat in het leven geroepen, namelijk de Drinkwatertoevoer voor Zuidelijk West-Vlaanderen 'en de Leiewaterbedeeling aan de Vlasroterijen en Saneering der Heuleval- lei in de bevoegde diensten reeds zoo ver gevor derd is dat wij de zekerheid hebben de uitvoering ervan binnen kort een aanvang te zien nemen. B is 2 s 2 fe - 9 .5 03 L. •O CL -S 2 s -S 3 s t= 5 'i li O o i Veurne 38.393 176 140 Roeselaere 31.191 860 742 leper 75.328 1441 1410 Kortrijk 143.133 2641 2549 Meenen-Moeskroen 130.879 4280 4315

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 11