TANDPIJN 2 EISCHT DENTOGÈN E buitengewonen en gewonen dienst. M. Missiaen. Er zijn nog meer andere wijzigingen die gij zooeven voorgesteld hebt en die ook belangrijk zijn. M. Vanderghote. Dit is omdat wij enkel sedert Januari de noodige inlichtingen ontvangen hebben vanwege het provinciaal bestuur. M. Missiaen. Ik heb vroeger gezegd dat de inge schreven cijfers niet juist waren. M. Van der Merseh. Indien wij de cijfeis nu moe ten veranderen, is het de schuld van het provinciaal bestuur dat ons gevraagd had de stadsbegrooting vóór Januari te willen stemmen. M. Vanderghote. Thans hebben wij bij uitzondering toelating bekomen om nog een twaalfde te mogen be talen. Na einde Juni zal zulks niet meer mogelijk zijn, zoodat ik aandring om het gedane voorstel van wijzi ging der begrooting nu te stemmen, opdat deze dan spcedig zou kunnen goedgekeurd worden. M. Missiaen. Ik kan in alle geval geen verantwoor delijkheid opnemen voor de gedane veranderingen en ik behoud mij alle recht later de cijfers te kritikeeren indien het mocht noodig zijn. Dit is geen manier van werken, eerst alles rap, rap moeten afhandelen en later dan weer alles overhoop werpen. Moesten wij den gouverneur alzoo doen werken en dan zes maanden nadien weer alles doen herbeginnen, wat zou hij zeggen! M. Van der Mersch. Het is onze schuld niet wan neer de begrooting nu moet gewijzigd worden. M. Missiaen. Ik betwist zulks niet, doch ik zeg maar dat gij ongelijk gehad hebt gevolg te geven aan de vraag van denHeer gouverneur en de begrooting zoo rap af te werken. M. Vanderghote. Indien er geen andere opmerkin gen zijn. zal ik de voorgestelde wijzigingen der begroo ting aan de goedkeuring van den gemeenteraad voor leggen. De gewone dienst sluit met een boni van 1.453 fr. 63. Ik stel voor dit te stemmen. Stemmen ja de Hoeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Ver gracht en Verbeke. De Heer Missiaen verklaart aan die stemming geen deel te willen nemen en zijn voor beeld wordt door de Heeren Michiel en Coutelle ge volgd. M. Vanderghote. Thans blijft nog de buitenge wone dienst te herzien. Gezien de kop ervan heelemaal veranderd is en het bedrag van artikel een van 453.072 fr. 44 tot op 660.667 fr. 03 gebracht werd door de bestendige afvaardiging, stelt het schepencollege voor de buitengewone ontvangsten der begrooting vast te stellen als volgt. Het schepencollege heeft tevens de gelegenheid te baat genomen om nog enkele andere wijzigingen te doen. Artikel een, geraamd boni op ln Januari 1936, wordt op 660.667 fr. 03 gebracht. Artikel 2, niet geïnde ontvangsten over de afgesloten vorige dienstjaren, blijft ongewijzigd, 't zij 1000 fr. Artikelen 3, 4 en 5 worden niet veranderd. Het schepencollege stelt voor een artikel 5bis in te schrijven en er de som van 115.000 fr. in te voorzien als subsidie van den Staat in het verleggen der waterleiding van Dicke- buschvijver. Artikel 6 blijft onveranderd. Artikel 7, subsidies van het Rijk en de provincie voor het her stellen, oprichten, heroprichten van gemeentelijke ei gendommen, wordt van 350.000 fr. op 1.350.000 fr. ver hoogd, gezien de werken aan Dickebuschvijver uit te voeren goedgekeurd werden. Artikel 8, waarin de Staats- en provinciesubsidiën voor de besteeniging der speelplaatsen voorzien zijn, bedroeg 90.000 fr. Nu wordt voorgesteld die som met 20.000 fr. te verhoogen, ge zien er nog sommige vroeger niet voorziene werken in de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat zullen uitge voerd worden. Artikel 9, 170.000 fr. voor leeeningen op korten termijn, blijft ongewijzigd behouden. Artikel 10 betreft de leeningen op langen termijn. Het sche pencollege stelt voor het voorzien krediet van 315.000 fr. tot op 415.000 fr. te brengen. Het artikel betreffende de leeningen voor het subsidieaandeel, wordt van 440.000 fr. tot op 1.440.000 fr. gebracht. De onvoor ziene ontvangsten, waarvoor 1000 fr. ingeschreven werd, blijven onveranderd Artikel 12, 22.500 fr. als aandeel der aanpalende eigenaars in de nieuwe voorlanden, wordt ook niet veranderd. De ontvangsten in den bui tengewonen dienst sluiten alzoo met de som van 5.984.167 fr. 03. In de uitgaven blijven artikelen 1, 2, 3, 4 en 5 ongewijzigd. In artikel 6, voor uitbreidings werken van het kerkhof, was er 5000 fr. voorzien. Nu wordt er voorgesteld, gezien de uitgevoerde werken en de overeenkomst met de Commissie van Openbaren Onderstand, daarvoor 35.000 fr. in te schrijven. Artikel 7, onteigening met voorschot van den Staat, 4000 fr., en ook artikel 8. 240.000 fr. voor het aanleggen van watervoorziening, veranderen niet. Artikel 9, overdracht van het overschot voorzien in de begrooting van 1935 voor waterwerken en watervoorziening, wordt van 675.000 fr. op 2 millioen gebracht, 't zij een vermeerde ring van 1.325.000 fr. 00 Hier dient een nieuw artikel 10 ingeschreven te worden voor herstelling der gemeen telijke eigendommen, 't zij 50.000 fr. voor verandering van het huis van den Heer Bestuurder der Loye. Voor de herstelling der Kleine Pennestraat, enz. wordt een som van 50.000 fr. voorzien. Artikel 13, verbeteringswer- ken aan Oude Veurnestraat en Dixmudestraat, wordt op 15.000.fr. gebracht. Voor de herstelling van de steenwegen Yper-Komen en Yper-Pilckem en van den Dickebuschsteenweg wordt nu een krediet van 650.000 frank ingeschreven. Daar reeds verscheidene dezer aanbestedingen hebben plaats gehad, is het ons moge lijk dit cijfer juister te bepalen. Vroeger was er 125.000 frank voorzien voor verbeteringswerken aan den steen weg Yper-Komen, 115.000 fr. voor het eerste vak en 135.000 fr. voor het tweede vak van den steenweg Yper- Pilckem, en 135.000 fr. voor den Dickebuschsteenweg. Het artikel voor het aanleggen van nieuwe voorlan den verandert niet. Het voorziene krediet voor de be steeniging der speelplaatsen wordt van 130.000 fr. tot op 160.000 fr. verhoogd. Artikel 16, aankoop van mate riaal voor het medisch schooltoezicht, wordt niet ge wijzigd. Artikel 17, terugbetaling van leeningen door middel van de subsidiën der openbare besturen, voorzag de som van 440.000 fr. Hiervoor moet nu 1.440.000 fr. ingeschreven worden. Artikel 18 en volgende verande ren niet. Het algemeen bedrag der buitengewone uitga ven bedraagt alzoo de som van 5.271.592 fr. 54, zoodat de buitengewone dienst sluit met een algemeen over schot van 712.574 fr. 49. Ik stel voor dit te willen goed keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck en Vanderghote. De Heeren Vergracht en Verbeke ont houden zich, terwijl de drie socialistische raadsleden aan de stemming nogmaals geen deel nemen. V. Stadsfinanciën Staten van onwaarden Vaststelling. M. Vandei ghote. Het schepencollege stelt voor een ontlasting ten bedrage van 1000 fr. op de gemeente lijke belasting op balcons en -loggias goed te keuren. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. M. Vanderghote. Voor de gemeentelijke belasting op de muziektuigen voor het dienstjaar 1934 werd de staat van onwaarden en ontlastingen op 350 fr. vastgesteld. Indien er geen bemerkingen zijn, stel ik voor dezen staat eveneens te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. De Heer voorzitter laat vervolgens nog weten dat de staten van onwaarden bepaald werden op10.634 fr, voor de belasting op het straatgebruik voor het jaar 1934 op 4.296 fr. voor de belasting op het straatge bruik in 1933 op 3.784 fr. voor zelfde belasting in 1932 op 4.102 fr. 25 voor de gemeentelijke belasting op wed den, loonen en pensioenen in 1932. Dit groot verschil in de voorziene ontvangsten dezer laatstgenoemde be lasting komt voort, volgens den uitleg door den Heer burgemeester gegeven, uit het feit dat een groot deel van het personeel gebezigd voor het onderhoud der engelsche kerkhoven intusschen de stad verlaten heeft. De staat van onwaarden van zelfde belasting op de wedden, loonen en pensioenen voor het jaar 1933 be draagt de som van 2.176 fr. 50. Al deze verschillige staten van onwaarden worden telkens zonder opmerking en bij afzonderlijke stem ming goedgekeurd. VI. Stadsjongensschool Huis van den Bestuur der Verbeteringswerken Plans Bestek Las- tenkohier. M. Vanderghote. Ik verleen het woord aan den Heer schepen van openbare werken om hierover uitleg te geven. M. Delahaye. Dit punt betreft de veranderingen die aan de woning van den Heer Bestuurder der Loye dienen gebracht te worden. Die woning is onder alle opzichten niet geschiet en wij hebben dan ook aan den Heer stadsbouwmeester gevraagd een plan en een be stek van de uit te voeren noodige verbeteringswerken te willen opmaken. Samen met den Heer ingenieur der provincie heeft de Heer stadsbouwkundige een bestek opgemaakt voor de werken die daar moeten gedaan worden. Het is wel verstaan dat de Staat en de pro vincie voor 68 ten honderd tusschenkomen in de kosten dezer verbeteringswerken. Het bestek, volgens het op gemaakt werd, voorziet een totale uitgaaf van 72.000 fr. Het schepencollege stelt voor dat het bestek en het plan. die reeds door de Commissie van Openbare wer ken goedgekeurd werden, thans ook door den gemeen teraad zouden goedgekeurd worden. M. Vanderghote. Vraagt iemand het woord daar over Zooniet stel ik voor dit ontwerp goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. VII. Vergoeding voor schade aan den steenweg Yper-Komen Overeenkomst. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Van der Mersch. M. Van der Mersch. De raad weet dat de stad ver leden jaar haar proces gewonnen heeft en een vergoe ding van 200.000 fr. werd toegestaan als oorlogsschade voor het herstel van het gedeelte van den steenweg Yper-Komen dat op het grondgebied van Yper gelegen is. Thans wordt de overeenkomst met den Staat, waar bij een vergoeding van 200.000 fr. aan de stad wordt toe gekend, aan de goedkeuring van den gemeenteraad onderworpen. De Heer schepen geeft hierop lezing van de voorge stelde overeenkomst. Hij vraagt de bekrachtiging ervan en verklaart dat de som reeds betaald is. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. VIII. Openbare Onderstand Onderzoek der kas le kwartaal 1936. M. Vanderghote. Volgens het proces-verbaal van onderzoek der kas van den-Openbaren Onderstand slo ten de ontvangsten, voor het le kwartaal 1936, met de som van 4.791.785 fr. 53 en de uitgaven met 4.751.196 fr. 70, alzoo een overschot latende van 40.588 fr. 83. Deze som stemde overeen met den inhoud der kas. IX. Openbare Onderstand Ontslag en overdracht van pachten. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen ons advies uit te brengen over de beraadslaging, den 28 April 1936 door de Commissie van Openbaren Onderstand geno men en waarbij Charles Ramboer gemachtigd wordt zijn pacht over te laten aan zijn dochter en schoonzoon die zulks aanvaarden aan de bestaande voorwaarden tot het einde der pacht. De pacht werd aangegaan voor een termijn van 9 jaren ingaande op 1 October 1934 en bedraagt de som van 1300 fr. voor een perceel land van 1 ha. 86 ca. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raadsleden stemmen ja. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. M. Vanderghote. Ons advies wordt ook nog ge vraagd over een tweede beraadslaging genomen den 5 Mei 11., waarbij We Ampe, landbouwster te Woesten, toegelaten wordt haar pacht, aangegaan voor 9 jaar, over te laten aan haar schoonzoon Georges Debyser- Ampe. Ook dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijge treden. X. Openbare Onderstand Bouwen van een nieuw huis Plans Bestek Lastenboek. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in datum van 31 Maart 1936 een be raadslaging genomen waarbij zij, gezien het woonhuis der hoeve van Leuridan Maurice, te Oostvleteren, niet meer bewoonbaar is en gezien er daar groote her stellingskosten moeten aan gedaan worden die op 53.000 fr. mogen geraamd worden, besluit aan de hoogere overheid machtiging te vragen om op die hoeve een nieuw huis te mogen bouwen. Het schepen college stelt voor hierop een gunstig advies te willen uitbrengen. Al de raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer Missiaen die zich nogmaals onthoudt. i_n_ir=i i=i r=ii—n—in=ii—i i—h=ii=i i=i r=i i=ic=n=l wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE. 5 frank in alle Apotheken. 1=] 1=11=11=11=] 1=1 BB I=1I=II=]I=]I=]I=11=11=1 XI. Kerkfabriek van St Jacobs Begrooting voor het jaar 1936. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies uit te brengen over de begrooting der Kerkfabriek van St Jacobs voor het jaar 1936, die sluit met de som van 49.045 fr. 30 in ontvangsten en 33.012 fr. in uitgaven, een batig slot latende van 16.033 fr. 30. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Verbeke en Vander ghote. Onthouden zich de Heeren Lemahieu en Bie buyck als leden der Kerkfabriek, Missiaen. Michiel, Coutelle en Vergracht. XII. Kerkfabriek van St Pieters Rekening over het dienstjaar 1935. M. Vanderghote. De rekening voor het jaar 1935 van de Kerkfabriek van St Pieters, waarover het sche pencollege voorstelt een gunstig advies uit te brengen, sluit in ontvangsten met de som van 22.886 fr. 01 en in uitgaven met 22.685 fr. 73, 't zij met een batig slot van 200 fr. 28. De Kerkraad vraagt ook dat de verschillige overschrijdingen van kredieten in de begrooting door den gemeenteraad zouden goedgekeurd worden. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Verbeke en Vanderghote onthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle en Vergracht. XIII. Stadsverzekeringen a) Burgerlijke ver antwoordelijkheid der stad.; b) Burgerlijke verantwoor delijkheid der scholen. M. Vanderghote. Het ware misschien best de open bare zitting te schorsen M. Van der Mersch. Voor mij is het gelijk, mijn verslag is gereed, doch wij kunnen ook eerst de vol gende punten der dagorde afhandelen. M. Vanderghote. Wij zullen dit punt dan voorbe houden en er nadien op terugkomen. XIV. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwe gen Autobuslijn Yper-Locre-Dranouter met vertak king van Locre naar de Fransche grens Verlenging der verleende machtiging. M. Vanderghote. De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen vraagt de verlenging der machtiging voor de autobuslijn Yper-Locre-Dranouter met vertak king naar de Fransche grens. Na het daarover inge stelde onderzoek van commodo en incommodo. dat zon der opmerkingen gesloten werd, stelt het schepencol lege voor een gunstig advies over deze vraag uit te brengen. M. Lemahieu. Ik vraag het woord niet omdat ik tegen het voorstel van verlenging der machtiging ben, deze autobuslijn is er noodig, doch ik zou willen dat er binst den zomer, of ten minste van 1 Juli tot 1 Sep tember van ieder jaar, nog een autobus meer 's avonds uit Locre zou vertrekken. Nu vertrekt de laatste autobus om 5 u. en eenige minuten. Dit is te vroeg, men heeft den tijd niet om eens tot op den Zwarten en den Rooden berg te gaan. De laatste autobus zou ginder ten vroegste rond 7 u. 30 of 8 u. 's avonds mogen vertrekken gedu rende die twee maanden, dit ware veel beter. In den winter en zelfs nu nog is de uurtabel, zooals hij thans vastgesteld is, goed doch vanaf 1 Juli zou er een auto bus meer in dienst moeten gesteld worden. Jvr. Cornillie. In plaats van tot 1 September zou die autobus nog gemakkelijk tot den ln October mogen rijden. M. Vanderghote. Ik stel voor thans het voorstel te stemmen. Dit wordt zonder verdere opmerkingen goedgekeurd. XV. Vuurkruisenbond van Yper en Omliggende Aanvraag voor het verschaffen door het stadsbestuur van de juweelen Vuurkruisen M. Vanderghote. Wij hebben, in datum van 8 April 1.1., een brief ontvangen, aan den gemeenteraad gericht, vanwege den Vuurkruisenbond van Yper, waarin ons gemeld wordt dat de inhuldiging der vlag van den bond gesteld is op Zondag 28 Juni aanstaande en bij denwelken ons ook gevraagd wordt de juweelen der vuurkruisen te willen schenken, zooals dit reeds door andere steden, en namelijk door Kortrijk en Rousse- lare. gedaan werd. Er zijn in 't geheel een honderdtal rechl hebbenden en, indien de raad met deze vraag in stemt, zal zulks een uitgaaf van ongeveer 850 fr. ver oorzaken. M. Verbeke. Ik zou hierbij ook de schriftelijke vraag willen koppelen door V. O. S. gedaan en die ik vruchteloos hier in de geschriften gezocht heb. Het ware nu het gepast oogenblik om ook die vraag aan den raad voor te leggen. M. Vanderghote. Het schrijven van den V. O. S. was aan burgemeester en schepenen gericht. M. Verbeke Het is toch de raad die over de vraag moet beslissen. Ik vraag gelijke behandeling, gelijkheid in feite en in rechte. Zoowel de eene vraag als de andere moet goed- of afgekeurd worden. M. Vanderghote. Laat ons nu eerst deze vraag on derzoeken. Later zal dan ook de andere vraag hare beurt krijgen. M. Lemahieu. Ik heb er niets tegen dat de oud soldaten het vuurkruis ontvangen, doch aangezien zij dit kruis van den Staat bekomen waarom geeft de Staat hun ook de juweelen niet Wanneer iemand een eereteeken ontvangt, moet hij zelf het juweel betalen. Aangezien de oudstrijders het vuurkruis in den dienst van den Staat gewonnen hebben, is het ook de Staat die het hun zou moeten geven. Ik zal dus, voor wat mij betreft, niet tegen het voorstel stemmen, doch ik zal mij onthouden, te meer dat wij onze begrooting nog hebben moeten wijzigen en dat wij met het geld der stad niet moeten spelen, het kan nuttiger gebruikt worden. M. Van der Mersch. Ik ben niet van het gedacht van den Heer schepen Lemahieu. Hij zegt dat iemand, wanneer hij een decoratie ontvangt, ook het juweel er van moet betalen. Doch hier is zulks het zelfde niet. Velen van deze die het vuurkruis bekomen zijn vrij willigers en vanwege de stad ware het een schoone daad hen het juweel aan te bieden. M. Lemahieu. Ik geloof (Jat de Heer schepen mij niet goed begrepen heeft. Ik zegde alleen dat zij het vuurkruis bekomen niet van de stad, maar van den Staat, en dat de Staat dus ook de onkosten ervan moet dragen. M. Van der Mersch. Er is een groot verschil tusschen oudstrijders en vuurkruisers. Reeds velen dezer laatsten hebben het juweel zelf gekocht en zullen het van de stad dus niet meer moeten krijgen. M. Missiaen. Ik zal mij eveneens onthouden om dezelfde reden van den Heer schepen Lemahieu. Het is een gevaarlijk voorgaande de juweelen te koopen. Ik betwist niet dat de vuurkruisers niet verdienste-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2