VIVRE et AIMER Emballagepapier TANDPIJN CINEMA FLORA Le Coupable doit Expier L'Homme des Cavernes IN ROLLEN tl">»7 EISCHT DENTOGÈNE Lijnen LE SEAU - KEMMEL - YPER DIXMUDE- OOSTENDE Joan CRAWFORD Franchot TOME .Tii n Joan Crawford Jonn Crawford ïte Mirambo den oorlog verklaard heeft. Stanley bevrijdt den Cheik van dezes aanvaller en, dank aan de medehulp en de vriendschap der zwarten die hij op gansch zijn tocht heeft weten te win- winnen, bereikt hij na een reis van 1100 kilo meter het Tanganikameer, waar hij, te Udjidji, het geluk heeft Livingstone terug te vinden en door de bevolking geestdriftig ontvangen wordt. In 1874 maakt Stanley te Zanzibar toebereidse len voor een tweede reis door 't zwarte land, doch ditmaal is zijn doel meer verreikend. Hij besluit den loop te verkennen van den stroom Lualaba, die volgens zijn meeningwelke ten andere juist bevonden werd, naar het Westen loopt en zich in den Atlantischen Oceaan moet werpen. Samen met den ontdekkingsreiziger Po- cock volgt hij, niettegenstaande het lot bij het werpen van kop of munt er anders over besliste, den loop van den Lualaba. Stanley komt alzoo aan de watervallen, die hij den naam van Stan ley-Falls gegeven heeft, en heeft thans-de zeker heid dat de Lualaba naar het Westen afdaalt. Deze ontdekking is voor de toekomst van onzen Belgischen Congo van het grootste belang ge weest Stanley verneemt verder dat de boot van Pocock in de watervallen door de golven ver zwonden werd en komt, eindelijk, uitgeput van vermoeienis, na een zwerftocht van 999 dagen door Midden-Afrika, aan de monding van den Congostroom, aan den Atlantischen Oceaan. De apotheose van deze prachtfilm toont de te genstelling tusschen den toestand, zooals hij door Stanley gevonden werd, en hetgeen sedertdien door onze pioniers in Congo tot stand werd ge bracht. Deze treffende apotheose vervult het hart -der Belgen met een rechtmatige fierheid en ook met een diepe bewondering voor den stoutmoe- digen ontdekkingsreiziger Stanley, de Boula Matariof Rotsenbreker, en voor het werk van onzen grooten vorst. Leopold II, die België be giftigde met een uitgestrekte kolonie voorzien van onuitputbare bronnen van rijkdom, en mil- lioenen menschen van het toen nog bestaande, barbaarsch slavenjuk verloste. De Brabaneonne welke dit eerste gedeelte van dien filmavond sloot, werd dan ook door al de toeschouwers rechtstaande en met den mees ten eerbied aanhoord. Het tweede gedeelte ving aan met de steeds belangwekkende actualiteiten, welke de Heer Brussin, de uitbater der Cinema, zoo welwillend was te laten afrollen. Daarna werd de nederlandsche versie van den nieuwen propaganda klankfilm, een belgische productie, over de Katoennijverheid in ons land vertoond. Dadelijk zijn we te Gent, een der voor naamste centrums van de katoennijverheid, over gebracht en, na enkele mooie stadszichten, zien wij hoe het ruw katoen, in balen aan de kaaien gelost, in de modern uitgeruste spinnerijen en weverijen bewerkt en afgewrocht wordt tot ga ren, lint, bedtijken, tafellakens, enz. en zelfs tot de meest verscheidene bonneterie artikelen. Machtige weefgetouwen, groote spinmolens, al zelfwerkende machines die een minimum van personeel en toezicht vereischen, getuigen van de overgroote belangrijkheid der katoennijver heid in België, waar er ongeveer 1600 weverijen bestaan die duizende en duizende arbeiders be zigen. Hierop volgde een niet minder belangwekkende film over een aloude en nochtans weinig gekende nijverheid, waarvan velen zelfs het bestaan in België niet eens vermoedden, namelijk de kunst tapijten. Het is waarlijk merkwaardig en voor velen van ons iets gansch nieuws te zien hoe er varen en geoefende werklieden en arbeidsters die prachttapijten, naar teekeningen van ver maarde meesters, vervaardigen en die levendige vlaamsche kermissen van Teniers of andére be roemde tafereelen zoo getrouw en zoo mooi kun nen weergeven. Vele dezer kunsttapijten, die hier vroeger in België vervaardigd werden, be vinden zich in het buitenland en onder meer in Spanje waar enkele dezer werken nu nog met fierheid aan de bezoekers getoond worden. De film vertoont verder enkele mooie specimens van voltooide tapijten, waarvan vele verleden jaar in de Brusselsche tentoonstelling door duizende bezoekers terecht bewonderd werden, en leert ons ook dat België niet alleen deze tapijten ver vaardigt maar ook nog verschillige huizen bezit waar oude tapijten op kunstige wijze, door ge schoolde werkkrachten, hersteld worden. Een ander deel van zelfde film was gewijd aan de kunstmeubelnijverheid, waarvan de zetel te Mechelen gevestigd is, en gaf ons een heele reeks oude en ook moderne meubelen te bewonderen, die bewijzen dat ons land, ook op dat gebied, voor de vreemde mededinging niet moet wijken. En eindelijk, tot slot van dezen zoo aangena- men als leerrijken filmavond, werd de pracht film Kent gij onze beiaarden een parel in zijn aard, afgerold. Deze klankfilm, gedraaid met de medewerking van onze befaamdste beiaardiers, Jef Denyn, Staf Nees en Geo Clement, geeft ons eerst een mooien kijk over. het vervaardigen en toonzuiveren der klokken fn een der beste klok kengieterijen van het Doornijksche verplaatst ons in de vermaarde beiaardschool van Jef Denyn te Mechelen, waar we met genoegen onzen leer ling-beiaardier, Elie Ryckelynck, met gespannen aandacht de lessen van zijn professor zien volgen; leidt ons tot heel dicht bij het klokkenspel van Mechelen, dat om zijn klankzuiverheid de wereld door gekend is, toont er ons tot in de minste bij zonderheden de werking van alsmede het inge wikkeld mouvement van het uurslag en van den grooten en zwaren trommel die alle half kwart de klokken automatisch in beweging brengt, en laat ons eindelijk nog tal van andere carillons hooren en torens zien, zooals deze van Doornijk, Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge, enz. Wat ons, Yperlingen, vooral aangenaam trof was het hooren van ons Reusjelied. Ook het klok kenspel en die enkele zichten der markt van Brugge herinnerden ons aan den vooroorlogschen tijd, toen hier ook te Yper de beiaard tijdens de wekelijksche markt kon beluisterd worden. Deze welgelukte film over de beiaarden in België, het land der zingende torens bij uitstek, zal voor velen een ware veropenbaring geweest zijn en is op uitstekende wijze opgevat om de beiaarden, die daar zoo geheimzinnig in het hoog ste onzer torens weggedoken zitten, en die vroe ger en nu nog al de vreugden en feesten van het volk verkondigen en deelen, beter te leeren ken nen. Namens de talrijke toeschouwers, die,algemeen hunne groote voldoening over dezen genotvollen en tevens leerrijken avond uitdrukten, voegen wij hier onzen dank, bij dien door den Heer Ver meulen reeds uitgedrukt, voor de Heeren Be stuurders van het Handelsbureel, van den Bel- gisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme, en van het Koloniaal Bureau, om de mooie films die zij zoo welwillend ter beschikking der Handels kamer gesteld hebben. Onzen dank gaat vervol gens ook nog en niet het minst aan het Bestuur onzer plaatselijke Handelskamer, dat dezen uiterst aangenamen avond heeft ingericht en de Yperlingen in de mogelijkheid heeft gesteld enkele prachtfilms, over onze belgische nijver heden en over onze beiaarden, te bewonderen vooraleer zij naar den vreemde verzonden wor den om er als propagandamiddel voor ons land te dienen. TE KOOP TEN BUREELE DEZER. BBQEJBGI3QE1E1E1E1HQE13E1 wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE. 5 frank in alle Apotheken. O El 1=1 El (=11=11=11=11=1 EH=][=] 1=11=1 SI Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen 53, Kortrijksche Steenweg, Gent Een bijzondere half-rechtstreeksche SPOORAUTO- DIENST zal ingericht worden op 14 en 21 Juli alsook op al de Zondagen vanaf 5 Juli tot en met 30 Augustus 1936 en ook op 15 Augustus (O. L. V. Hemelvaart) tusschen Le Seau Yper Oostende en omgekeerd aan 50 Prijsvermindering, met volgende uurtahel HEEN PRIJS heen terug Le Seau V. 6.46 Fr. 18.00 West-Nieuwkerke 6.54 17.00 Dranouter 7.01 17.00 Kemmel 7.06 16.00 Vierstraat 7.10 16.00 Voormezele 7.15 15.00 Yper, Statie A. 7.25 14.00 Yper. Statie V. 7.26 Elverdinge 7.40 13.00 Merkem 7.55 10.00 Woumen, Statie 8.05x tr. 3 en 7 9.00 Diksmuide 8.15 8.00 Oostende, Petit Paris 8.55 Oostende, Statie A. 9.00 TERUG Oostende, Statie V. 19.00 Oostende, Petit Paris 19.05 Keiem. 19.40 x tr. 13 Diksmuide 19.50 Woumen, Dorp 20.02 Merkem 20.12 Elverdinge 20.27 Yper, Statie A. 20.40 Yper, Statie V. 20.41 Voormezele 20.53 Kemmel, Vierstraat 20.58 Kemmel, Dorp 21.02 Dranouter 21.07 West-N ieuwkerke 21.14 Le Seau A. 21.20 BELANGRIJK. De trein rijdt door vanaf Le Seau tot Oostende toe en men moet dus niet van rijtuig veranderen. Op bovengemelde dagen worden trein 15 en 16 der lijn Yper-Le Seau 40 minuten verlaat Yper V. 20.41 Le Seau V. 21.25 Lë Seau A. 21.20 Yper A. 22.05 Voor bijzondere treinen voorbehouden aan Maat schappijen bede zich te wenden tot het bestuur. 53, Kortrijksche Steenweg, Gent.DE DIRECTIE. GROOTE MARKT KONING ALBERT De laatste groote film van Een film die in alle groote steden overgroot succes behaalde. Een groot meesterwerk van METRO - GOLDWYN MAYER. Een drama met de treffendste stonden uit het ware leven. treffend.... vurig... beminnelijk. in de rol van een jong meisje in haar strijd met de hinderpalen van het leven. in de meest succesbehalende rol van hare loopbaan. qu'elle épousa poor sa fortune! Een schoon komiek Een geteekende film Men begint met I* TIIE - .1 O L li /VI.. Kinders NIET toegelaten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2