CLASH AN PEL Mce Cherchye-Kesteloot EMILE TYTGAT 4 De Rudyard Kiplinglaan te Yper AANNEMERS - LANDBOUWERS Voor alle GLASWERKEN wendt U tot het gekend Huis Hoek der Elverdinghestraat en Veurnesteenweg - 1 - IEPER MASTIEK VERVEN EN VERNISSEN Tel. 484. Een Jeugdherberg te leper Vlaamsche Toeristenbond HET WILLEMS-FONDS VOOR UW STROO, HOOI JULES DE CON1NCK Rijselstraat, 204, nevens de Poort, Het schepencollege heeft, in zijne zitting van 5 Mei laatstleden, besloten den naam van Rudyard Kipling, den vermaarden Engelschen romanschrijver en dichter, wiens eenige zoon hier in Vlaanderen voor de verdediging van ons land gesneuveld is, te geven aan het deel der buitenwandeling langs de Kasteelgracht gaande van de Meenenpoort (hoek van het huis van M. F. Vergracht) tot aan de Basculestraat (hoek zwemkom). Deze laan, waar langs men thans reeds druk aan 't bouwen is en die mettertijd nog veel zal verfraaien, werd met opzet gekozen voorname lijk om reden dat zij zoo dicht bij het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort gelegen is. Door dit besluit heeft het schepencollege niet alleen een blijk van erkentelijkheid willen geven jegens den Engelschen schrijver die, om zijne talrijke werken, gansch het Britsche Rijk door een groote populariteit heeft weten te verwerven, maar tevens ook de nagedachtenis willen besten digen van hem die het gedacht heeft opgevat een openbare inschrijving te openen om het Last Post Comiteit ter hulp te komen en die met zooveel welslagen den noodigen oproep ervoor heeft ge daan. Alle Yperlingen herinneren zich nog de schoone gift die verleden jaar, met Paschen, door het British Legion van Surrey aan het Last Post Comiteit geschonken werd. Een korte levensschets over dezen grooten schrijver en goeden vriend van Yper zal onge twijfeld bij velen onzer lezers welkom zijn. Kipling Rudyard werd geboren te Bombay (Engelsch Indië) in 1865. Hij werd opgevoed in Engeland, doch keerde later naar Indië terug, waar hij dagbladschrijver werd. Hij gaf er te dien tijde verschillige boekdeelen uit met ver halen over het leven in Indië, namelijk de Een voudige geschiedenissen der Heuvelen(1887). Vanaf 1889 reisde hij in het verre Oosten, China, Japan, enz., in Amerika, in Afrika en in Oceanië. Te Londen gaf hij romans, novellen en ook ge dichten uit die merkwaardig zijn door him kleur rijkheid en krachtigen stijl. Onder deze talrijke werken zijn te vermelden Het Licht dat uit stierf» (1891); «De Handicap van het leven» (1891) Menigvuldige uitvindingen (1893) de twee «Boeken der jungle» (1894-1895), wonder bare tafereelen uit het dierenleven in de wouden van Indië; Soldatengeschiedenissen(1896); «Moedige Kapiteins» (1897); «De dagelijksche taak» (1898); Talky en Cio(1899); «Van d'eene zee naar d'andere» (1900). In een reeks van beschrijvende gedichten doet hij de verove ringen en de heerschzucht van het Keizerrijk en van de keizersgezindheid herleven. Zoo schreef hij «Liederen der Chambrée(1892), waardoor hij den bijnaam van Saksische Tyrteus verwierf «De Zeven Zeeën» (1896); «De Vijf Naties» (1903). Zijne gedichten, dikwijls doordrongen van een brutale vertrouwelijkheid, zijn de meest sterke lyrische uitdrukking van de Angelsak sische vaderlandsliefde". Een nieuw tijdstip opent zich met een roman «Kim» (1901), vol van levendige beschrijvingen van Indië, en een reeks jeugdverhalen, waarin hij dikwijls aan het wonderbare of aan de le gende ontleent Geschiedenissen alzoo (1902); «Bewegingen en Ontdekkingen» (1904) «Puck van Pook's Hill(1906) «Acties en Reacties» (1909; «Belooningen en Feeën» (1910). Daaren boven schreef hij nog een Geschiedenis van Engeland» (1911) ten behoeve der kinderen; Reisbrieven (1920), en Vertellingen van land en zee» (1923), De groote populariteit, die Kip ling bij het engelsch publiek genoot, heeft hij vooral te danken aan sommige zijner gedichten van grootsche wending en ingegeven door een diepgevoelde vaderlandsliefde, zooals De Bal lade van het Oosten en het Westenalsmede aan zijne novellen in een krachtige en ook soms GROOT KLEIN wel in een met opzet triviale taal geschreven. Deze goede en vruchtbare schrijver is in het begin van dit jaar overleden, doch zijn werk zal onder zijn volk blijven voortleven zooals hier ook te Yper, door het thans genomen besluit, zijn naam voor de komende generaties zal be waard blijven. De naam van Rudyard Kipling, aan een onzer lanen van Yper gegeven, zal de vriendschaps banden, die ons nu reeds zoo innig met het Brit sche volk vereenigen, nog nauwer en sterker aaneensluiten. Ook heeft Mevr. Kipling, door tusschenkomst van den Britschen gezant te Brus sel, het gemeentebestuur van Yper om zijn besluit reeds bedankt en hare hooge waardeering voor dezen genegenheidsblijk uitgedrukt, tevens ver zekerende dat haar echtgenoot, moest hij nog leven ten zeerste voldaan zou zijn over dien nieuwen blijk van vriendschap tusschen de beide landen O Uit het verslag van den gemeenteraad in ons blad hebben onze lezers kunnen vernemen dat er in de eerstkomende weken een aanvang zou ge maakt worden met het opbouwen van een jeugd herberg te leper, op de vrije plaats vóór de zwemkom. Wij zijn er van overtuigd dat menig lezer wel een en ander meer over deze instelling zou wil len vernemen. Dit is dan ook het doel Van dit korte artikel. De jeugdherbergen zijn heelemaal geen her bergen zooals wij ze gewoonlijk kennen. Men moet het woord herberg opvatten in de oude be- teekems plaats waar men kan geherbergd wor den, dus waar men den nacht kan doorbrengen. Inderdaad de jeugdherbergen zijn een veilig onderdak voor de jeugd op hare fiets- en wandel tochten door ons land, waar zij goedkoop en op eenvoudige manier kan overnachten. Zeker, want een overnachting in een jeugdherberg kost voor de jeugdige trekkersslechts 3 fr. en wordt 7 fr. voor de ouderen. De ouderen hebben in een jeugdherberg slechts toegang in zooverre er vrije plaatsen zijn de jeugd gaat voor Hoe is zoo een jeugdherberg ingericht Er is in de eerste plaats een dagverblijf, waar de maaltijden genomen worden. Deze worden, behoudens enkele gevallen, door de trekkers zelf klaar gemaakt in de trekkerskeuken, die gewoon lijk in de J. H. aanwezig is. Benevens deze twee vertrekken zijn er twee slaapzalen één voor de jongens en één voor de meisjes. Gewoonlijk zijn hier dubbele bedden aanwezig (het eene boven het andere) om plaatsruimte te winnen. Als de jeugdige wandelaar of fietser 's avonds is aangekomen, levert hij aan den herbergvader of de herbergmoeder (die het toezicht hebben) zijn lidkaart in. Men moet inderdaad aangesloten zijn bij een centrale voor jeugdherbergen. Voor Vlaanderen is dit de Vlaamsche Jeugdherberg centrale Oudaen, 31, te Antwerpen, (voor Wal lonië de Association Wallonne des Auberges de Jeunesse). De gemeenschappelijke belangen wor den behartigd door een centraal comité. Ook le den van buitenlandsche centrale's hebben toe gang mits deze aangesloten zijn bij het Interna tionale Verbond van Jeugdherbergen. Na het avondmaal wordt onder gezellig gekout den avond doorgebracht met muziek of verhalen de trekkers van hun tochten of van het land waar ze afkomstig van zijn. Te 10.30 u. heerscht er op de slaapzaal volledige stilte tot 's anderendaags 6 uur. Rooken en drinken van alcoholische dran ken is in de jeugdherberg niet toegelaten 's Morgens vooraleer de trekker zijn tocht aan vangt naar een andere J. H. brengt hij alles in orde zooals hij het gevonden heeft den dag te voren. En als hij vertrekt, krijgt hij zijn trek- kerskaart terug, netjes gestempeld door den her bergvader. Er is in de J. H. plaats voor iederen trekker, van welke godsdienstige of politieke meening hij ook moge wezen Het was dan ook hoogst noodig geworden dat er in onze stad aan het inrichten van1 zoo'n in stelling gedacht werd. Onderhandelingen met het gemeentebestuur hadden plaats tot het be komen van een geschikte plaats om het nieuwe gebouw op te trekken. En ,deze toelating werd thans gegeven. Op de plaats voor de zwemkom, waar de jonge notelaars staan, wordt een dezer dagen een aanvang gemaakt met het optrekken van een mooi houten paviljoen, de toekomstige JEUGDHERBERG DE NOTELAARS Alwie zich om de toekomst van onze jeugd eenigszins bekommert, zal dit van harte toejui chen. Aldus zullen de honderden jeugdige trek kers die onze stad bezoeken, in de gelegenheid worden gesteld hier te overnachten en onze stad en onze streek te leeren kennen. Maar ook de kameraadschap, zoo nationale als internationale, te helpen bevorderen, zal ook deze J. H. het hare bijdragen. Om nu te eindigen, willen wij nog dit zeggen, dat misschien wat prozaïscher klinktKoken kost geld Ook de J. H. De Notelaars zal aan de Centrale voor J. H. een heele som kosten. Daarom zijn wij zoo vrij hier een oproep te plaat sen en te richten tot al wie het met onze jeugd goedmeentSteunt, steunt, indien het U moge lijk is de nieuwe inrichting. U zult hiermede een goed werk doen, dat misschien eerder dan ge 't vermoedt aan uwe eigene kinderen zal ten nutte komen. De heer Buckinx, leeraar aan de Middel bare School is met de leiding van de nieuwe J. H. belast geworden en verwacht dan ook uw steun. Zijn postcheckrekening draagt nr 159576. Trekker TAK IEPER (o) 4' Verbroederingsdag op de West-Vlaamsche Bergen Op 28 Juni e. k. houdt de V. T. B. zijn 4' Ver broederingsfeest op de West-Vlaamsche bergen. Tak leper gaat er ook naar toe Per autowagen. Leden van leper, gaat in grooten getale mee naar de bergen Vertrek te 10.30 u. stipt vóór het Justitiepaleis, waar al de auto wagens samenko men. Deelnemingsprijs 10 fr. Dadelijk inschrij ven bij den vertegenwoordiger Cartonstraat, 16. PROGRAMMA Te 10 uur; Algemeene bijeenkomst op de Groote Markt te leper. Te 10.30 uur Vertrek naar Wijtschaete a) Ontvangst der vertegenwoordigers en leiders op het Gemeentehuis b) Bezoek aan de oorlogsmijntrechters. Te 12 uur Algemeene pik-nik te Kemmel op den Dries. Te 13.30 uur Twee interessante wandelingen, onder deskundige leiding, en met begeleiding van muziek door de zanggroep De Vedelaar uit Antwerpen. a) Wandeling naar den berg, voor de leden die den berg nog niet voldoende kennen (Leider G. Feys, Poperinghe) b) Wandeling rond den berg en naar den Mon- teberg, voor de leden die den berg reeds vroeger bezochten. (Leider R. Buckinx, leper). Te 15.15 uur Ontvangst der vertegenwoordi gers en leiders op het gemeentehuis te Kemmel. Te 15.30 uur Uitvoering van Vlaamsche Dan sen, met muziek, op den Dries, door De Vede laar» uit Antwerpen. Te 16.30 uur Vertrek naar den Roodeberg. Te 17 uur Algemeene wandeling door het Hel legat (talrijke nieuwe wandelpaden Daarna Vrije beschikking om den Zwarteberg of den Vijver van Dikkebusch te bezoeken. LET WELEr vertrekt een autowagen uit leper die de reis meedoet. Men schrijve dadelijk in bij den vertegenwoordiger. Prijs 10 fr. Onze 1' Avondfietstocht gaat door op Donderdag 2 Juli en wel naar de Galgebosschen te Elverdinge. Vertrek te 7 uur stipt aan de Donkere Poort (Achterzijde) de tocht gaat over Vlamertinghe, Brandhoek, Galge bosschen, Elverdinge, Boezinge en terug langs de vaart. Afstand 20 km. De 2' Tocht gaat naar Woesten met bezoek aan de Far West Farm op Donderdag 9 Juli. Vertrek te 6 uur stipt aan de Donkere Poort (Achterzijde). AFDEELING YPER Het Bestuur der Boekerij van het Willems- Fonds houdt eraan haar lezerskorps ter kennis te brengen dat de uitleeningszittingen vanaf toe komende week als volgt worden vastgesteld Iedere week den Dinsdag van 6 tot 8 uur, en den Donderdag van 1 tot 3 uur. De talrijke lezers worden dan ook vriendelijk verzocht, nota te willen nemen van deze wijzi gingen, welke de regelmatige werking onzer boekerij zeer zullen bevorderen. OF GESNEDEN STROO wendt U in volle vertrouwen tot het Huis OPVOLGER HERBERG 'T KLEIN RIJMEL TELEFOON 236. VERZORGDE WAREN MATIGE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4