Mme Vandendriessche 17 JAAR, N 13 - 27 JUNi 1936 17 ANNÉE, N 13 - 27 JUIN 1936 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres De Inhuldiging der Vlag van den Vuurkruisenbond uitgesteld Mauvaise nouvelle pour les Sinistrés DENTISTE Diximsdestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. NIEUWE AUTORAIL YPER KEMMEL WAASTEN JAARLIJKSCHE MONSTERING Bedevaart der Verbroedering van het 13th Belgian Field Artillery naar Yper HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES, Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Abonnement 18 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Daar de Heer Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen, op verzoek van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, alle betoogingen voor een onbepaalden termijn verboden heeft, ziet het bestuur van den Vuurkruisenbond zich verplicht de Inhuldiging van de Vlag, gesteld op 28 Juni eerstkomende, uit te stellen tot 20 Sep tember 1936. Voor het Bestuur der Vuurkruisen van Yper en Omliggende De Secretaris, De Voorzitter, A. GARAIN. L. CAMBIER. L'ancien ministre des Finances, M. Léo Gérard, avant de quitter le ministère, a donné l'ordre de supprimer le Tribunal des dommages de guerre d'Ypres Les employés, qui restaient encore ici, ont regu avis que leurs fonctions sont supprimées a partir de fin Aoüt. Tous les dossiers devront être expédiés a Bruxelles. C'est une catastrophe pour tous les sinistrés dont les affaires ne sont pas encore entièrement jugées, et pour-tous ceux dont a Bruxelles on prétendra un jour que les remplois ne sont pas en ordre. Désormais, c'est a Bruxelles, avec des employés de Bruxelles qui se soucient trés peu d'eux, que les sinistrés d'Ypres devront aller discuter leurs affaires. D'oü des correspondances, des voyages a Bruxelles, des ennuis et des frais énormes, car il n'est pas question de nous accor- der le port gratuit des lettres ni des coupons gratuits pour le chemin de fer. La justice sera évidemment. moins bien ren- due mais les affaires traineront plus longtemps, et c'est peut-être bien la le seul résultat que les bureaux de Bruxelles ont en vue. Les sinistrés serviront du moins a procurer de la besogne aux employés en surnombre du ministère. Quant a leurs intéréts,, a leurs droits, quant aux pro messes verbales ét aux assurances écrites qui leur ont été faites par tous les ministres succes- sifs, tout cela ne compte pas. Chiffons de papiers Heureusement pour nous, il y a de l'espoir D'abord, parceque notre nouveau ministre des Finances peut facilement, s'il le veut, rapporter cette mesure injuste, mais surtout, parceque c'est sur l'intervention expresse du feu Roi Albert que l'assurance du maintien complet du Tribunal nous a été donnée, et que le roi Léopold aimera a ce qu'on tienne les engagements pris envers son auguste Père. Inutile de dire que la Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres et les Coopératives d'Ypres et de Wervicq s'occuperont a$tivement de la question. Espérons qu'elles réussiront dans leurs démarches. Sedert de afschaffing der stoomtrams op de lijn Kemmel-Waasten, was het verkeer er door een autobusdienst verzekerd, doch deze dienst be antwoordde niet heelemaal aan de verwachtingen en de betrekkingen tusschen Yper en Waasten leden er onder. Ten einde aan dien toestand te verhel pen, werd er door de Handelskamer van Yper, met de medewerking der belanghebbende gemeentebesturen, bij de Maatschappij van Buurtspoorwegen herhaaldelijk aangedrongen om op het vroeger genomen besluit van afschaf fing terug te komen en op de lijn Kemmel-Waas- ten eveneens autorails in dienst te stellen, zoo als dit nu overal elders reeds, op de andere lijnen die vroeger ook met deficiet uitgebaat werden, met bijval gedaan wordt. Deze werking komt thans met den gewenschten uitslag bekroond te worden. De tramlijn Kemmel- Waasten, die volgens ..de genomen beslissing, moest uitgebroken wórcfen, zal behouden blijven en de vroegere stoomtram zal er door prachtige, snelrijdende en gemakkelijke autorails vervan gen worden. Het is ons een waar genoegen dit goede nieuws aan onze lezers te mogen mededeelen en den schoonen uitslag der gemeenschappelijke wer king onzer Handelskamer met de betrokken ge meentebesturen te kunnen onderlijnen. De prachtige uurtabel, welke wij verder in ons blad geven, treedt in voege op Zaterdag 4 Juli a. s. Zcoals men het bestatigen kan, zal men zich thans in minder dan een uur van Yper naar Waasten kunnen verplaatsen, wat ten aanzien van hetgeen vroeger op die lijn bestond, reeds een merkwaardige verbetering is. Voegt daarbij het comfort en de gemakkelijkheid welke de nieuwe autorails, waarvan wij hier overlaatst een beschrijving gaven, aan de reizigers bieden, hun lichten, snellen loop, hun regelmatigheid en meer andere voordeelen nog ten bate der reizi gers, met daarbij de besparing der algemeene kosten die de maatschappij door het gebruik van die autorails verwezenlijkt,'en men zal wel da delijk overtuigd zijn dat ook de lijn Kemmel- Waasten weldra alle voldoening zal schenken. Die snelle verbindingen zullen de .handelaars aanzetten hunne betrekkingen, die een tijd lang onderbroken of misschien slechts verminderd wa ren, her aan te knoopen en alle personen, die zich in die streek moeten verplaatsen, zullen ook wel dadelijk al het gemak en het voordeel van den nieuwen dienst waardeeren. De goede uitslagen, die op de lijn Yper-Kem- mel-De Seule verwezenlijkt worden, sedert de dienst er met autorails uitgebaat wordt, laten toe te hopen dat ook de lijn Kemmel-Waasten, op dewelke thans door de besloten herinrichting de vroeger ontslagen bedienden terug in dienst werden genomen, goed zal rendeeren. Aan al de personen en organismen, die ervoor geijverd hebben om deze groote verbetering in de betrekkingen tusschen Yper en de omliggende gemeenten en steden te bekomen, bieden wij hier onzen besten dank. De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen, dat de Bevelhebber van het Gendarmeriegebied de Monstering zal houden van de Militairen in on bepaald verlof der klassen 1920 en 1929, den Woensdag 1 Juli 1936, om 8 uur 's morgens, in de Gendarmerie, Elverdinghestraat. OP ZONDAG 28 JUNI 1936 Ten einde hulde te brengen aan de nagedach tenis der gesneuvelden van het 13th Belgian Field Artillery, heeft het Bestuur der Verbroe dering van dit regiment, het eenigste belgisch regiment dat hier zooals men weet, van 1915 tot 1917, in samenwerking met de Engelschen aan de verdediging onzer stad deelnam, besloten een bedevaart naar Yper in te richten. Daar deze bedevaart, welke doorgaat op mor gen, Zondag 28 Juni, juist samenviel met de vlaginhuldiging en uitreiking der juweelen aan de Vuurkruisers, was er in gemeen overleg beslo ten geweest een gedeelte van beide plechtighe den, en namelijk de hulde aan de Dooden van den Grooten Oorlog, samen te doen doorgaan. Het programma der bedevaart was dan als volgt opgesteld Te 10 u. 45, bijeenkomst van de leden der Verbroedering van het 13th Belgian Field Artil lery, nabij de Hallen, en vertrek naar de Van- denpeereboomplaats waar ze zich, in groep rond hunne vlag, bij den stoet der Vuurkruisers moes- ten voegen. Te 11 u., neerlegging van bloemen bij de Ge- 1 denkplaat van het 13th Belgian Field Artillery j en aan het Gedenkteeken der Ypersche Helden. I Daarna, in stoet, naar het Britsch Gedenktee ken der Meenenpoort waar eveneens hulde zou gebracht worden aan de Britsche gesneuvelden. Na deze plechtigheid moest de afvaardiging der Verbroedering van het 13th Belgian Field Artillery den stoet der Vuurkruisers verlaten en zich, met haar vaandel, begeven naar het stede lijk kerkhof tot op het graf van M. Pierre Van- denbraambussche, gewezen politiecommissaris van Yper en eerelid der Verbroedering van het 13th B. F. A. Daar zouden, namens de Verbroe dering, bloemen neergelegd worden terwijl, door de zorgen van het Last Post Comiteit dat deze plechtigheid moest bijwonen, de Last Post zou geblazen worden. Te 13 u., vriendenmaal en daarna bezoek in autocar aan de vroegere stellingen welke hier tijdens den oorlog te en rond Yper door het 13th Belgian Field Artillery bezet waren. Aangezien het feest der Vuurkruisers thans, tengevolge van onvoorziene omstandigheden, geen plaats kan hebben en alle optochten nog steeds verboden zijn, zal het programma der Be devaart van het 13th B. F. A. ook niet kunnen doorgaan zooals het ontworpen werd. De plech tigheid wordt daarom echter niet uitgesteld, maar zal op de meest eenvoudige wijze uitge voerd worden en de bezoeken aan de oorlogsge- denkteekens zullen bij afzonderlijke groepen ge schieden. Het 13th B.F.A. tijdens den Wereldoorlog Den Maandag 6 Juli a. s., te 20 u. 45, zal de Heer L. Van Cayzeele, op de vlaamsche golflengte van den uitzendingspost van het N. I. R. te Brus sel, een radiophonische toespraak houden over het onderwerp Het 13th Belgian Field Artillery tijdens den Wereldoorlog. Daar dit Belgisch regiment, waarvan wij vroe ger reeds kortbondig de geschiedenis weergaven naar aanleiding der inhuldiging van de gedenk plaat hier te Yper, voornamelijk rond onze stad bedrijvig was, zal deze toespraak, welke ook een verhaal zal bevatten van den tweeden gasaanval van Mei 1915, ongetwijfeld door veel Yperlingen graag beluisterd worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 1