ou/iJr 17 JAAR, N 14-4 JUL! 1936 17 ANNÉE N 14-4 JUILLET1936 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Federation des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verjaardag van den Slag der Gulden Sporen Stedelijke Muziekschool van Yper OPENBARE PRIJSKAMPEN DE VERBETERINGSWERKEN AAN DICKEBUSCHVIJVER ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd HET VPERSCHE LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES, Abonnement 18 Ir. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refuses La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 12 Juillet 1936, a 15 heures, en 1' Hotel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1) Audience ministérielle. 2) Transfert a Bruxelles des Services du Tri- bpnal de dommages de guerre d'Ypres. Protes tation. 3) La question des contrats. 4) La question des intéréts. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. (O) De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 12 Juli 1936, om 15 uur, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) Ministerieel verhoor. 2) Overbrenging naar Brussel van de diensten der Rechtbank van Oorlogsschade van Yper. Protest. 3) De kwestie der overeenkomsten. 4) De kwestie der interesten. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper. STAD YPER (o) ZATERDAG 11 JULI 1936 Om 20.30 uur Groote Markt Koning Albert CONCERT door de Vlaamsche Harmonie. Schooljaar 1935 -1936 (o) Dinsdag 7 Juli, om 5 uur 's avonds Vlaamsche en Fransche zang. Woensdag 8 Juli, om 5 i uur Koperen speel tuigen en houtblaasinstrumenten. Donderdag 9 Juli, om 9 uur 's morgens Klavier. Donderdag 9 Juli, om 2 uur 's namiddags Viool, altviool, cello- en basviool, kamermuziek. Neemt dees proefWilt eens verandren, Koopt de PACHA suikerij. z'Is niet duurder dan al d'andren, Maar geeft winst en smaak erbij. (O) Sedert langen tijd reeds is er spraak belang rijke verbeteringswerken aan Dickebuschvijver uit te voeren, ten einde het vermogen van den vijver te vermeerderen en ook de hoedanigheid van het water te verbeteren. Reeds vóór den oor log was de noodzakelijkheid dezer werken inge zien geworden, doch de ontworpen verbeterings werken, waarmede de aannemer Henri Roose, van Yper, reeds begonnen was, moesten alsdan bij het losbarsten van den oorlog stopgezet wor den. Sedertdien is de toestand van Dickebuschvijver nog veel verergerd. De vier jarenlange beschie ting en de verwaarloozing waarin de vijver ge durende de oorlogsjaren gelaten werd dragen voor een groot deel de schuld daarvan. Voegen wij daarbij nog de voortdurende aanslijking en de weelderige plantengroei in den vijver, en zoo kan men zich reeds een klein denkbeeld vormen van de hoogdringendheid daar in dien vijver sommige verbeteringswerken uit te voeren, die thans het voorwerp komen uit te maken eener aanbesteding welke Dinsdag 11., 30 Juni, heeft plaats gehad. Zoo deze nochtans zoo noodige werken niet vroeger hernomen werden, is zulks ook groote- lijks te wijten aan het feit dat er tot hiertoe geen oplossing gevonden werd voor den financieelen kant dezer groote onderneming. De kosten ervan, die op meer dan een millioen geraamd waren, konden moeilijk op de stadsbegrooting gebracht worden het was immers onmogelijk dien zwa- ren last op de schouders der Ypersche lastenbe- talers te leggen, daar zij nu reeds en niet zonder reden vinden dat men ruimschoots genoeg op hunne beurs komt kloppen. Van die werken uit te voeren op de kosten der oorlogsschade kon er evenmin geen spraak meer zijn, gezien de oor logsschadevergoedingen, waarop de stad voor haar waterstelsel recht had, reeds algeheel ver bruikt waren voor het bouwen van twee pomp en filtreerstations en twee watertorens in ver vanging van den eenigen watertoren, het pomp station en de bezinkingskommen die wij hier vóór den oorlog bezaten. Thans echter, door de teruggaaf van het Minneplein aan den Staat, zal de vergoeding van 700.000 fr., waarop de stad voor de gewezen ruiterijkazerne recht heeft vergoeding welke eerst voor den aankoop van het Minneplein bestemd was geworden op nuttige wijze voor de uit te voeren verbeterings werken aan Dickebuschvijver gebezigd worden. Met behulp der gebruikelijke Staats- en provin cietoelagen, zal het in orde brengen van Dicke buschvijver thans om zeggens zonder te zware geldelijke offers vanwege de stad kunnen uitge voerd worden. De vijver van Dickebusch, die samen met den vijver van Zillebeke dient om de stad Yper van drinkbaar water te voorzien, heeft een opper vlakte van omtrent 33 ha. en wordt gespezen door de Kemmelbeek en haar bijwaterloopen, waarvan de twee voornaamste zijn de Kleine Kemmelbeek en de Willebeek, die haar bronnen aan den voet van den Kemmelberg en den Scherpenberg heb ben. De sluizen in den Vaubantoren, dicht bij het spijshuis van Dickebuschvijver, regelen den wa terstand in den vijver. Het overtollig water wordt gelost in de Vijverbeek die uitmondt in de stads- vestingen, vanwaar de overvloedige waters in de Yperleebeek wegvloeien. Het nuttig stroomgebied van den vijver is omtrent 1076 ha. groot zoodat, volgens gedane berekening op een gemiddelde jaarlijksche re genhoogte van 0,611, de grootste waterafvoer 3.346.360 m3 per jaar kan bereiken. Het filtreerstation, dat dicht bij het vijverhuis van Dickebusch opgericht werd, is lager gelegen dan den vijver en ontvangt dus het vijverwater, door een afvoerbuis die in den vijver van een soupape voorzien is, zonder pompen zoo het wa terpeil j.n den vijver niet lager is dan 7.63. Wanneer het water in den vijver nu op zijn hoogste peil staat, 't zij op peil 8.78, dan beschikt de stad Yper over een watervoorraad van (8.78 7.63) X 330.000 379.500 m3. Hiervan echter dient ongeveer 30.000 m3 afgerekend te worden gezien in het bovenwaarts gedeelte van den vijver de slijklaag thans hooger ligt dan op het peil 7.63, zoodat de nuttige watervoorraad, waarover de stad Yper thans in Dickebuschvijver beschikt, slechts 349.500 m3 bedraagt. Het jaarlijksch waterverbruik der stad Yper bedraagt tot op heden 432.000 m3, 't zij gerekend op 360 dagen een verbruik van 1200 m3 water per dag. Het dagelijksch verlies van water in Dicke buschvijver door verdamping wordt geschat op 660 m3. Dit maakt, verbruik en verlies te zamen 'gerekend, 1860 m3 water per dag. Hieruit blijkt dat de watervoorraad van Dicke buschvijver slechts 349.500 1860 187 dagen of 6 maand kan meegaan, alswanneer het voorraads- vermogen van den vijver, om te allen tijde, zelfs in droge jaren, voldoende te zijn, minstens 8 maanden en half of 255 dagen zou moeten kun nen duren. Het is om dit doel te bereiken dat besloten werd de dijken van den vijver te verhoogen, zoodanig dat het waterpeil tot op 9.30 zal kunnen gebracht worden, en het bovenwaarts gedeelte van den vijver te ontslijken. Door deze verbeteringswerken zal de aanwinst van den watervoorraad gelijk zijn aan 171.000 m3 door het verhoogen der dijken, (9.308.78) X 330.000 171.000, en 30.000 m3 door het ontslijken van het bovenwaarts gedeelte omtrent 10 ha. groot, 't zij te zamen 201.000 m3, wat de voor- raadsduur van den vijver met (201.000 1860 108 dagen of drie maand en half zal verlengen. Die grooter waterinhoud van den vijver is het eenige voordeel niet der besloten verbeterings werken, want, door het ontslijken tot op den vasten grond van den vijver en door het ver hoogen der dijken, zal de waterdiepte veel groo ter zijn, de slechte invloed van het slijk op het water weggenomen worden, de groei der water planten schier onmogelijk zijn en dienvolgens ook de hoedanigheid van het water aanzienlijk verbeterd worden. 's Zomers bedraagt de waterdiepte op vele plaatsen van het bovenwaarts gedeelte van den vijver slechts 60 cm., zoodat de waterplanten zich van gansch dit gedeelte hebben meester ge maakt, wat natuurlijk een slechten invloed heeft op de hoedanigheid van het water. Na uitvoering der werken zal de minimum diepte op geheel den vijver, in normale omstan digheden, zelden minder dan 2.00 m. zijn, gezien volgens de getuigenis van ervaren lieden, het waterpeil \an den vijver schier nooit beneden 8.28 daalt en zulks dank aan het heuvelachtig stroomgebied van de Kemmelbeek en haar bij waterloopen en aan de bronwaters van den Kem melberg en van den Scherpenberg die den vijver des zomers spijzen. Deze diepte van 2.00 m., die wij herhalen het het minimum zal zijn, is voldoende om allen slechten invloed van slijk op water en allen waterplantengroei zooveel mogelijk te beletten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 1