- HET YPERSChE- LA REGION D' M" Vandendriessche f Zielmissen 17 JAAR, N 14 - 4 JULI 1936 17 ANNÉE N 14-4 JUILLET1936 Bijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT LAST POST Gevonden en Verloren Voorwerpen DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. EEREMIS TENTOONSTELLING Chorale Roubaisienne a Ypres Luisterrijke Hoogmis BEDANKING STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical Aller aandacht was deze week gevestigd op de 16'' vergadering van den Volkerenbond. Men wist vooreerst dat de Negus er persoonlijk zou zijne plaats innemen en op de dagorde stond het heffen der strafmaatregelen. Belangrijke ge beurtenissen werden er verwacht. Belangrijk inderdaad was een gebeurtenis en wel de volgende, die zeer grooten ophef heeft ge maakt. Acht Italiaansche dagbladschrijvers heb ben lucht gegeven in volle vergadering aan hun haat tegen den verslagen en verbannen koning. Van in de verste oudheid werd een verwonne- ling met eerbied behandeld en thans ziet men gansch het tegenovergestelde gebeuren door ver tegenwoordigers van een land dat zoo hoog opschiet met de beschaving die het zegt te be zitten en wil mededeelen aan een nieuw ver overde kolonie. De houding van den ongelukkigen verdreven koning was daar tegenover zoo heer lijk kalm en beleefd dat men zich waarlijk niet zonder reden heeft afgevraagd aan welke zijde de beschaving was. Ook heeft men dadelijk de onbeschaafde en onbeschofte ruststoorders doen bij den kraag vatten, buiten brengen en in 't ge vang stoppen. Wat het verder verloop van deze zaak zal zijn moet nog afgewacht worden. Indien men de zaak wil beschouwen zooals ze in den grond werkelijk is dan kunnen er nog zware gevolgen van verwacht worden, want inderdaad geldt het hier een beleediging in 't openbaar toegebracht aan een vorst in volle vergadering van den Volkerenbond. Het is, na de eerste be- statigingen, ten andere reeds uitgemaakt dat die onbeschaamdheid reeds van vóór de zitting be raamd was en dat er dus geen spraak kan zijn van een spontane opwelling van gekrenkte vader landsliefde. Nadat de rust hersteld was, werd het woord verleend aan den Negus, die, in zijne taal, eene laatste uiteenzetting deed van zijn toestand, deze van zijn land en de rol gespeeld door den Volke renbond. Het is eene klare, deftige en gevoel volle verklaring, die diepen indruk miek toen ze in 't fransch en in 't engelsch vertaald werd het is de moeite er enkele brokken van aan te halen. De Negus bewijst eerst dat Italië sinds lang en altijd de overrompeling van zijn land voor bereidde. En dan gaat hij verder. Ik had al mijne hoop gesteld op den Volkerenbond, ik dacht dat de Macht zou buigen voor het Recht. Daarom heb ik groote persoonlijke voordeelen en alle andere voorstellen die mij door Italië gedaan werden van de hand gewezen, omdat ik mijn volk en zijne belangen niet wilde verraden. Be wust was ik, door aldus te handelen, de rechten te verdedigen van alle volkeren tegen de aan vallers... Vooraleer de genadeslag gegeven wordt wil ik nog eens spreken terwijl ik op gelijken voet sta met de anderen, zooals het verdrag het uitgeeft. Voor den Heer bestaat er geen verschil tusschen de volkeren God en de Geschiedenis zullen uw oordeel indachtig zijn Men zegt wel dat de straf maatregelen moeten opgeheven worden omdat zij zonder uitwerksel zijn, maar het spreekt van zelf dat onvoldoende strafmaatregelen niet kon den tot een uitwerksel komen. Ethiopië zal dus aan zijn lot overgeleverd worden aan zijn over weldiger en onze laatste hoop op redding ver dwijnt. Is dat dan alles wat de zwakke volkeren- staten van den Volkerenbond mogen verwachten? 't Is een jammerlijk voorbeeld, men moet zich dus onderwerpen aan de onrechtvaardige over macht. Na zijne rede ging de Negus kalm en statig naar zijne plaats terug en werd geestdriftig toe gejuicht. Wat nu de toestand in ons eigen land betreft mogen wij erop wijzen dat de onrustige toestand die verleden week heerschte met iederen dag kalmer wordt. De werkstakers hebben bijna over al eene overeenkomst getroffen met de werkge vers en het werk werd bijna overal hernomen. Nog wordt er duchtig gewerkt door de commu nistische onlustzoekers om vuur aan de lont te houden, doch het schijnt wel dat hun opstoke- rijen ten slotte zullen nutteloos blijven. Wat de nieuwe Kamers betreft, moeten wij bestatigen dat er nog steeds evenveel kleingeestigheid blijft bestaan onder al de partijen en dat het grootste aantal der uitgesproken kiesbeloften weer ver vergeten zijn. Het wordt hoog tijd dat er her vormingen komen, zooals beperking van 't getal Kamerleden en beperking van den duur der spreekbeurten en dat er wat meer zelfbeheer- sching bij onze Kamerleden worde. RIK. Tengevolge van bijzondere omstandigheden zal de Last Post Zondag a. s. 5 Juli, in plaats van te 9 u., slechts te 9 uur 's avonds geblazen wor den. Par suite de circonstances spéciales, le Last Post sera sonné exceptionnellement a 9 J heures au lieu de 9 heures du soir, Dimanche prochain 5 Juillet. Gevonden. Vrijdag 26 Juni, door M. Ver hoest Richard, een stopsel van den naphtever- gaarbak van een auto. Zaterdag 27, door M. Callewaert Victor, een lederen leiband om een hond te binden. Door Mevr. Vandamme Gustave, een huisdeur- sleütel. Zondag 28, door Mevr. Wed. Vissers, een alpen muts. Door M. Vermeersch Maurice, een deksel van den essencebak van een auto. Woensdag 1 Juli, door M. Goethals Gentil, drie zakken van 50 kgr. die van een auto gevallen zijn. Door Mevr. Mestdagh Marie, een dameshand schoen. Donderdag 2, is bij M. Defever Daniel een zwartharige jachthond met wit geplekte borst toegekomen. Verloren. Zaterdag 27 Juni, door M. Bus- schaert Camille, een portemonnaie eenig geld inhoudende. Maandag 29, door Mevr. Dancet Marguerite, een zwarte handschoen. Denzelfdendag is bij M. Thevelin Justin een rosharig hondje weggeloopen. Dinsdag 30, door Me Van Ackere Yvonne, een rijwieltaksplaat nr 361.194. Donderdag 2 Juli, door M. Cecat Maurice, een brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart, eenig geld en een portret. Donderdag 2" dezer, te 10 u., heeft Eerw. Pater Louis Pien, van de Witte Paters van O. L. Vrouw van Afrika, zijne eeremis opgedragen in St- Niklaaskerk, zijne parochiekerk. Eerw. Pater Pien heeft zijn noviciaat gedaan in Maison Carrée te Algiers, en werd priester gewijd den 29 Juni 11. te Heverlee-bij-Leuven, door Z. Excellentie Mgr Ooman, apostolisch Vicaris in Midden-Afrika, lid van de Congregatie der Witte Paters. De nieuwe Ypersche zendeling is den zoon van M. Charles Pien, hoofdgriffier van de Rechtbank van 1" Aanleg te Yper, en van Mevr. Celina Verrue. Aan den toekomstigen missionaris en zijne achtbare familie bieden wij onze beste geluk- wenschen. Het Werk van de arme Kerken houdt expo sitie van de Liturgische gewaden en voorwerpen bestemd voor de Missies en voor arme ker ken onzer streek in 't Gesticht der Zwarte Zusters, Rijselstraat Op Dinsdag 7n en Woensdag 8" Juli, telkens van 10 tot 12 u. en van 2 tot 4 uur. Alwie belang stelt in den luister van Gods huis zal de inrichters met een bezoek vereeren. Dimanche prochain, 5 Juillet, la Chorale Mixte de 1'Institution St Louis, a Roubaix, exécutera en la Cathédrale d'Ypres, a la Grand'Messe de 10 heures La Messe a quatre voix mixtes. de Th. Dubois. Le Credo de la messe royale de Dumont, Et Incarnatus est, harmonisée a 4 voix mixtes L'Ave Maria de César Franck Le Chceur final d'Athalie, de Mendelsohn. Ceci vous promet une belle audition de musique sacrée. De Hoogmis in St Maartens wordt opgeluisterd, op Zondag 5 Juli, door het flinke gemengd zang koor van de «Institution Saint-Louis» te Roubaix. De vierstemmige Mis van Theodore Dubois credo in Gregoriaansch) zal uitgevoerd wor den, alsook het Ave Maria van Cesar Franck, en het slotkoor uit Athalie van Mendelsohn. Aan belangstelling zal het niet ontbreken, van wege de Iepersche bevolking. Vrouw Weduwe Robert Milleville, geboren Marie L'egley Heer Etienne Milleville De familiën Milleville, Grimonprez, Legley, Desmet, Becarren en Bossaert, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Heer ROBERT-ETIENNE MILLEVILLE Gepensionneerde machinist der Belgische Spoorwegen, hun teergeliefden echtgenoot, vader en bloedverwant. Heer Richard Anne Heer en Vrouw Urbain Noorenberghe-Anne Heer en Vrouw Pieter Casteleyn-Decleire en familie Heer Felix Declercq-Casteleyn en familie Heer en Vrouw Désiré Halewyn-Casteleyn en familie; Heer en Vrouw Pieter Vanheule-Casteleyn en familie; Heer Victor Anne-Casteleyn en familie Vrouw Weduwe Henri Dewaele-Casteleyn en familie Heer en Vrouw René Vandewalle-Casteleyn en familie; Heer en Vrouw René Callens-Casteleyn en familie De kinders van wijlen Heer en Vrouw Alidoor De clercq-Casteleyn Heer en Vrouw Henri Anne-Doom en familie De kinders van wijlen Heer en Vrouw Felix Anne- Cornillie De kinders van wijlen Heer en Vrouw Alois Car- pentier-Anne De familiën Casteleyn, Herreman, Anne, Vermeersch, melden met droefheid het afsterven van hun teerbe minde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, zuster, schoonzuster, tante en nicht, Vrouw RICHARD ANNE geboren Léonie CASTELEYN te Gits, den 17 December 1872, en godvruchtig over leden te Yper, den 2 Juli 1936, voorzien van de Gerech ten onzer Moeder de H. Kerk. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Sint- Niklaas te Yper, op MAANDAG 6 JULI 1936, om 9 J uur. Vergadering aan de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 7 uur, in de kerk van Boesinghe, tot zielelafenis van Vrouw Th. DECOENE geboren Eugenia NORREEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Euphrasie WATERBLEY Echtgenoote van Heer Joseph MOUCHAMPS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jules HOLLEVOET en Echtgenoote Vrouw Stephanie ARNOULD. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PLATEVOET en dochter Agnes. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zaterdag 11 Juli, om 10 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Ludovica BENOOT Echtgenoote van Heer Jules VANRAES. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 5 Juli Dimanche 5 Juillet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 9