SCHILDERWERKEN HENRI CHERCHYE JULIUS SABBE, Strijder, Volks- en Cultuurheld Congres van het' Willems-Fonds DUIVEN WEDVLUCHTEN Nabootsing van Hout en Marmer - Letters en Reklaamschildering - PLASTIEK, enz. 2, Veurnesteenweg, 2, IEPER Tel. 484 Op 14 Februari 1846 werd Julius Sabbe te Brugge geboren. Dit zelfde jaar schreef, vóór zijn verscheiden, dichter Ledeganck, den schoonsten zang uit zijn Drie Zustersteden Aan Brugge Wie ooit een doode maged zag Den eersten droeven stervensdag, Eer nog de vinger der vernieling De lijnen heeft gekrenkt van schoonheid en bezieling. Die ondervond hoe zacht, hoe engelachtig schoon 't Genot der eeuwge rust op 't wezen ligt ten toon. Wat baat het, dat uw Hal op d'oceaan nog ziet. Als haar geen vreemde vlag meer groet of [schatting biedt. Wat baat nog de eeuwge roem der schoonheid uwer [vrouwen Wanneer ze in 't spiegelglas van vreerpde wuftheid [schouwen. Ik zag de Vlaamsche vlijt, waar nijverheid uitsproot Haar wondren en haar weelde ontwikkelen in uw [schoot. Maar ach het eergevoel van uw zelfstandigheid Uw eigen Vlaamschen aard hebt ge onbedacht [vergeten Al wat gij dierbaarst hadt voor vreemden pronk [versmeten. En daarom is uw rijk vergaan. Zoo zong in zijn vaderlandsche ode, waarin diepe droefheid luwt, de te jong gestorven dichter. Sabbe's leeraar in 't Nederlandsch aan 't Gentsch Atheneum en later aan de Hoogeschool, Prof. F. P. J. Heremans, maakte hem tot Flamingant, zooals hij vroeger had gedaan met J. Vuylsteke, Tony Bergmann en andere. Met Vuylsteke, den opwekker onzer vrijzinnige jeugd, den staatskundige die de Vlaamsche beweging tot 'n maatschappelijke factor heeft verheven, en wier wel gesneden pen de Vlaamsche zegepralen in het parlement voorbereidde, stichtte Sabbe 't zal wel gaan Aan de Gentsche Hoogeschool was Sabbe de ziel van dit organisme en de voornaamste opsteller van de studenten-almanakken voor 1866 en 1867, waarin hij de gedichten Vaderland en Roma reliquenda liet ver schijnen. Toen de eerste volksbibliotheek van 't Willems- Fonds te Gent in 1865 werd gesticht, waren Sabbe en de medestudenten J. Devigne, A. Hoste, Oswald de Kerck- hove dadelijk te vinden om kosteloos dienst te doen in de eerste volksbibliotheek in Vlaanderen. Men vond trouwens J. Sabbe onder de eerste voordrachtgevers dezer maatschappij. Daar verdiende hij zijn sporen als volksredenaar. In 1867 was Sabbe medestichter van Het Volksbe lang dat Vuylsteke's leusKlauwaard en Geus in 't schild voerde. Als inrichter der Nederlandsche Congressen maakte J. Sabbe zich buitengewoon verdienstelijk. In 1902 leidde hij te Kortrijk het 27<;' Nederlandsch Congres In 1869 werd Sabbe leeraar aap het Koninklijk Atheneum te Brugge. Alles wat dè natuur en de studie in zijn hart en hoofd aan schatten hadden gelegd stelde hij ten dienste zijner aangenomen tweede vaderstad». (P. Fredericq). Bij Sabbe's overlijden schreef Max Rooses in de Nieuwe Gazet 't Lot dat hem anders zoo weinig gun stig was, plaatste hem in de stad waar 't meest te wer ken en wekken viel Gansch 't openbaar leven was te Brugge toen ver- franscht en de burgerij door 't onderwijs ontvlaamscht. De stad was beproefd door kwijnziekte. In enkele jaren weken 5.000 Bruggelingen uit naar Brussel, Rijsel of Parijs. In 1854 telde Brugge 51.484 inwoners en in 1867 nog slechts 47.017 waarvan meer dan 10.000 van den open baren onderstand leefden. Sabbe stelde zich voor dat hij aan de wedergeboorte der stad alleen kon werken door de wortels der vrij zinnigheid te leggen in 't volksleven door het ijveren voor grootsche plannenBrugge-Nuremberg, Brugge- .Zeehaven, waarmede hij den sluimerenden kunstzin te gelijk met de stoffelijke welvaart zou bewerken. Het Nederlandsch dat voor zijn aankomst erg stief moederlijk werd bejegend wist hij door zijn talent tot geliefkoosd vak te maken. In 1872 wist hij van het Schepenencollege de toela ting te verkrijgen om een Vlaamsche redevoering uit 4e spreken bij de prijsuitdeeling. Dit was de eerste Vlaamsche toespraak die in een Atheneum gehouden werd bij dergelijke gelegenheid. De lessen van Sabbe waren niet schoolsch. In alle wist hij geestdrift te brengen. Als karaktervormer was hij voorbeeldig. Zijn onverschrokken neiging voor de waarheid, zijn afkeer voor welken vorm van knecht schap ook waren spreekwoordelijk. Aangewezen om ter gelegenheid van den 25" ver jaardag der Belgische onafhankelijkheid te handelen ■over den bloei onzer letteren sedert 1830 heeft hij dur ven wijzen op den heilzamen invloed der Hollandsche regeering en op de miskenning van Guido Gezelle. Baron Bethune, gouverneur der Provincie, bracht hem hulde voor zijn treffende beschouwingen. En toch werd de spreker aangeklaagd bij de regee ring doornaamloozen Tal van overtuigde Vlamingen werden door Sabbe gevormd als K. De Poortere, Fr. Retsin, Dr Van der Ghinst, P. Van de Weghe, J. Boedt, A. Vermast, L. Lam- brechts, M. Verkest, enz. Buiten de schooluren wijdde Sabbe zich met hart en ziel aan de herleving van Brugge, eerst in zijn maandblad «De Halletoren», dat van 1874 tot 1880 ver scheen, en later in den Brugschen Beiaard dien hij bijna alleen opstelde. In de Halletoren voerde hij met Leo van Gheluwe en Karei Deflou een veldtocht voor het herstel der oude Gothische huisgevels. Sabbe's voorgangers waren hierin de Brugsche bouw kundigen K. Verschelden en Van Rabaeys. Zijn begrippen over kunst heeft hij treffend neerge pend in Het Nationaal Beginsel in de Schilderkunst Met woord en pen heeft hij de vijandiggezinde burge rij tot dit werk van hergeboorte te weten overhalen. Leopold II de Bouwer bij Gods genade opperde eens het idee Brugge te herschapen in een muzeum, wat de toeristen zou lokken. Sabbe trad als kamper op voor dit plan Na het verschijnen van den Leeuw van Vlaanderen» kwam te Brugge een Comité tot stand met het oog de gelden in te zamelen voor een standbeeld aan Breidel en De Coninck gewijd. Sabbe zou als secretaris deze zware taak tot een goed einde brengen. In 1887 werd het monument, vervaardigd door P. Devigne, ingehul digd. Bij zijn aankomst te Brugge sloot Sabbe zich aan bij Yver en Broedermin» letterkundige vereenigingi Maar het beste zijner krachten wijdde hij aan de Brugsche afdeeling van het Willems-Fonds die hij in 1872 stichtte met Leo van Gheluwe, Karei Versnaeyen, L. Schoofs e. a. Deze afdeeling werd het brandpunt van het kunst- en geestesleven van het ontwakende Brugge. De volksvoordrachten hier gehouden werden beroemd in Vlaamsch-België, vooral om de keurige muziek die er onder de leiding van Leo van Gheluwe en met de krachten dezes Vlaamsche muziekschool werd uitgevoerd. Te Brugge vond Sabbe een geschikt veld om Benoit's kunstopvattingen, ook buiten Antwerpen, te verwezen lijken. Sabbe stond aan het hoofd van de beweging tot het bekomen van Benoit's Koninklijk Vlaamsch Conserva torium, tot hij in 1897 den slag tehuis haalde. Hij stond zijn vriend ter zijde door de vertaling van enkele zijner werken in 't FranschDe Wereld in, Mijn Moederspraak. Uit het Duitsch vertaalde hij voor Benoit Hansel en GichelLater schonk hij aan de nagedachtenis van zijn boezemvriend In Memoriam P. Benoitdat verschillende herdrukken beleefde. De grootste weldaad door Sabbe aan zijn geliefd Brugge bewezen ligt in zijn. reuzenstrijd voor Brugge- Zeehaven. In 1878 schreef Demaere aan Sabbe nopens deze kwestieDe Bruggelingen zijn onverschillig als al degenen die lijden aan verval van krachten. Brugge is het Venetië en zijn bewoners de lazzaronen van het Noorden. Zij hebben te veel om te sterven en te weinig om te leven Sabbe richtte met zijn Willems-Fonds den eersten oproep tot de Brugsche bevolking. Volksvergaderingen werden gehouden en 't Comité Brugge-Zeehaven ont stond. Zijn vertrouwen lag in Demaere, gelijk dat van Demaere in hem lag. De Staatscommissie was de zaak niet genegen. Betere dagen braken aan. Enkele steden en 't Provinciaal be stuur zegden hun steun toe. Nochtans bij de officieele inhuldiging werden Demaere en Sabbe geweerd. Les mouches du coche Ja de hevigste tegenstrevers van vroeger waren aan de eer. Een vriend dichtte voor J. Sabbe toen volgend kwa trijn Prent, ook gekrenkt, u geen wrok in het hart, 't Loon is te schoon, dat nu aller werk zal kronen Brugge terug uit den nacht harer smart Groet u stralend U als het puik harer zonen. Dat het volk waarlijk zulke gevoelens voor Sabbe koesterde bleek treffend bij zijn teraardbestelling, die geschiedde bij een ontzaglijken toeloop van volk. Dit leven vol strijd in een tijd dat 't Flamingantisme 't mikpunt was van spot en vernedering en slechts leiden kon tot verwijdering iuit officieele plaatsen, is een voorbeeld voor de jongeren. Zij denken er aan A vajncre sans péril il n'y a point de glpire Geen wég üitsluitelijk bestrooid met rozen of jasmijnen mag" heii a.aritrqKken, want hij leidt tot compromissen en lafheid. Strijden voor een rrieer nobel bestaan onzer volksgenooten en dus voor natie en de gansche gemeenschap sterkt het hart. Gekneusd, misschien, bereikt m,en het einddoel zijner bestemming, maar in zich zeli'vindt men de zoete vol doening van gedanén plicht. Dat is de les die Julius Sabbe ons schonk, leper is hem veel verschuldigd. Zijn bekommernis overschreed zijn geliefd .Brugge. Bij de ode aan de drie Zustersteden van onzen nationalen bard voegde hij een schitterenden blijk van genegenheid aan leper in gevleugd proza, en glanzende redevoeringen. De opbeuring van Brugge eischte een heropbloei der Vlaamsche psyche waarvan Brugge en leper als 't ware een belichaming waren. Uit dit oogpunt was het gulden tijdstip, door onzen nooit genoeg volprezen Vanden Peereboom ingeluid, een ware zege. De gemeenschap voltrekt haar lots bestemming langs de baan haar door haar cultuurhel den geopend. Brugge's herleving valt samen met deze onzer moe derstad. De verrijzenis van leper uit de vergetelheid is niet minder wonderbaar dan deze van Brugge. De eene dekt de andere. Een der meest geliefde voordrachten van Julius Sabbe was leper in 1383. Zal de vrijzinnige vaderlandsminnende gemeente in Vlaanderen en vooral van Brugge en leper zal de jeugd met ons staan te Brugge op 30 en 31 Augustus om er het genius van onzen stam op te roepen en den komenden strijd te plaatsen in 't teeken onzer groote dooden Wij hopen hetJ. T. Zondag 30 en Maandag 31 Augustus 1936, wordt te Brugge een Congres van het Willems-Fonds gehouden, samen met de herdenking van Julius Sabbe. ZONDAG 30 AUGUSTUS 9 u. Nederleggen van bloemen op het graf van dichter Julius Sabbe, door afgevaardigden van het Algemeen Bestuur, van het bestuur der afdeeling Brugge en van het Provinciaal Verbond der West- vlaamsche afdeelingen. 10 u. Academische zitting in de groote cinemazaal van het Zwart Huis, Kuiperstraat. 13 u. Gezamenlijk democratisch eetmaal in het hotel Verriest, Langestraat. De deelnemers moeten vóór 25 Augustus het bedrag (18 fr.) storten op postrekening 171966 (Braekman). 15 u. 30 Optocht naar het huis waar Julius Sabbe gewoond heeft. Vertrek aan het Zwart Huis. 17 u. Feest, aan de congresleden aangeboden in den tuin van het Koninklijk Schuttersgilde Sint Sebas- tiaan, Carmerstraat. A. Zanguitvoering door het koor van den Jeugdkring van de afdeeling leper. MAANDAG 31 AUGUSTUS 9 u. Bezoek aan de musea en merkwaardigheden der stad, onder bevoegde leiding. 16 u. Boottocht naar Zeebrugge. Wandeling langs het strand naar Blankenberge. (Men kan den weg ook per tram afleggen). 18 u. Ontvangst in het Casino te Blankenberge door den heer Burgemeester Pauwels. Terugreis per trein. Lokaal De Zonbij A. Vanwichelen-Dedier, Statiestraat, Yper. o UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT BRETEUIL van Woensdag 12 Oogst 1936 Bij OD. TAILLIEU, Kiekenmarkt. 117 prijsduiven, gelost om 7,05 uur Snelheid eerste duif 1209,53 rp. 1. Vansteenkiste 2. Ossieur Edw. 3. Pieters Edg. 4. Verschoore H. 5. Devos Michel 6. Dejaegher A. 7. Molein Floris 8. Demuynck Ch. 9. Molein Georges 10. Casteleyn G. 11. Devos Michel 12. Dickels Cam. 13. Vanwichelen A. 14. Dewitte Jul. 15. Taillieu Od. 16. Ossieur Edw. 17. Speybrouck Remi 18. Lelong Jer. 19. Ossieur Edw. 20. Geldof Jos. 21. Blic Oscar 22. Tuyten Marcel 23. Dickels Cam. 24. Dewitte Jul. 25. Taillieu Od. 26. Dewitte Jul. 27. Lelong Jer. 28. Vandervon- delen 29. Keygnaert Th. 30. Ollevier Jos. De- weerdt René Sennesael Gebr. Snelheid laatste duif 1149.70 m. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT CLERMONT van Zaterdag 15 Oogst 1936 (9e Bondsvlucht) 276 Prijsduiven, gelost om 6,55 uur 189 oude prijsduiven Snelheid eerste duif 1220,14 m. 1. Verschoore H. 2. Maerten Jos. 3. Corneillie Ug. 4. Blic Oscar 5. Blic Oscar 6. Ollevier Jos. 7. Molein Georges 8. Speybrouck Hil. 9. Van- dekerkhove C. 10. Speybrouck Remi 11. Ossieur Edw. 12. Verschoore H. 13. Deruytter Em. 14. Desmet Ch. 15. Gekiere Ev. 16. Speybrouck Remi 17. Molein Floris 18. Dejaegher A. 19. Deruytter Em. 20. Ossieur Edw. 21. Speybrouck Hil. 22. Speybrouck Remi 23. Speybrouck Remi 24. Os sieur Edw. 25. Vansteenkiste 26. Speybrouck Remi 27. Deruytter Em. 28. Gadeyne Henri 29. Casteleyn G. 30. Hebben 31. Gadeyne Henri 32. Dewitte Jules 33. Deruytter Em. S. Vandamme 34. Maerten Jos. 35. Speybrouck Hil. 36. Gadeyne Henri 37. Trezy Arth. 38. Vandervondelen 39. Derycke gebr. 40. Taillieu Od. 41. Desmet Ch. - 42. Dejaegher A. 43. Trezy Arth. 44. Donck Cyr. 45. Bruneel Fl. 46. Ossieur Edw. 47. Reynaert S. Dewitte Jules Snelheid laatste duif 1147,37 m. 87 jonge duiven Snelheid eerste duif 1191,71 m. 1. Dejaegher A. 2. Speybrouck Remi 3. Dejaegher A. 4. Donck Cyr. 5. Speybrouck Remi 6. Hebben 7. Wullepit Em. 8. Wullepit Em. 9. Gauquie M. 10. Dejaegher A. 11. Dejaegher A. 12. Hebben 13. Dejaegher A. 14. Molein Fl. 15. Dónck Cyr. 16. Gauquie M. 17. Dewitte Jules 18. Donck Cyr. 19. Vandepittë gebr. 20. Hallaux J. 21. Speybrouck Hil. 22. Maerten Jos. 23. Hebben 24. Dejaegher A. 25. Casier Lucien 26. Gonthier Cam. 27. Demuynck Ch. 28. Dejaegher A. 29. Belaen Em. Wullepit Em. Carpentier P. Gonthier Cam. Snelheid laatste duif 1017,53 m. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT ARRAS van Zondag 16 Oogst 1936 72 prijsduiven, gelost om 7.05 uur Snelheid eerste duif 1401.00 m. 1. Tyteca gebr. 2. Hondeghem M. 3. Trezy Arth. 4. Gadeyne Henri 5. Lepla Henri 6. Maerten Jos. t— 7. Trezy Arth. 8. Gekiere Hil. 9. Hondeghem M. 10. Fauvart Jules 11. Gadeyne Henri 12. Declercq 13. Vandamme Gaston 14. Vandamme Gaston 15. Deforche H. 16. Gekiere Hil. 17. De- forche 18. Debreyer A. 19. Sercu Gérard 20. de Vinck P. 21. Tyteca gebr. 22. Vandamme Gust. 23. Taillieu Od. 24. Debreyer A. Gekiere Hil. Carrissimo L. Snelheid laatste duif 1070,50 m. Duivenmaatschappij 't Nieuw Lokaal bij Dan. Sennesael, de Haernestraat. UITSLAG DER PRIJSVLUCHT UIT CLERMONT van Zaterdag 15 Oogst 1936 129 prijsduiven (76 oude), gelost om 7,00 uur Snelheid eerste duif 1178,40 m. 1. Keignaert Theo 2. Walgraeve Theo 3. Van- doorne Karei 4. Dehaene Jos. 5. Maerten Jos. 6. Maerten Jos. 7. Ossieur Edw. 8. Ennaert Gast. 9. Keignaert Theo 10. Sennesael Gebr. 11. De haene Jos. 12. Ossieur Edw. 13. Dereu Em. Dehaene Maur. 14. Dumolein Ach. 15. Parmentier L. Ennaert Gast. 16. Gadeyne Henri 17. De haene Jos: 18. Sennesael Gebr. 19. Schooneere Maur. Dumolein Ach. Schooneere Maur. En naert Gast. Gadeyne Henri Heughebaert Jer. Derou Em. Walgraeve Theo Ossieur Edw. Vandoorne Karei Snelheid laatste duif 1097,25 m. 44 jonge duiven, gelost om 7,00 uur Snelheid eerste duif 1152,90 m. 1. Dehaene Jos. 2. Gadeyne Henri 3. Vandoorne K. 4. Dehaene Jos. 5. Derou Em. 6. Buyse Jules 7. Vandenberghe Maur. 8. Dehaene Od. 9. Taillieu Od. 10. Dehaene Jos. 11. Buyse Jules Buyse Jules Taillieu Od. Buyse Jules Snelheid laatste duif 1068,60 m. (O) VRAAGT PRIJZEN EN DEVIEZEN BIJ Eere diploma met gouden medaille aan Hooger Schilderschool van M. A. Logelain te Brussel. Eereprijs - Wereldtentoonstelling - 1935 - BrusseL

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5