VEL0SPÖRT Laten we deze week ons overzicht beginnen met de feestelijkheden in eigen gewest. Vooreerst hadden we. allen sportliefhebbers te gelijk, ons duchtig in de han den gewreven in het vooruitzicht van 15 Oogst, daar het Sportcomiteit van Poperinghe ons dien dag weer om met iets uit het bovenste schof vergastte. Immers, de inhaling van de mannen der Ronde van Frankrijk, al waren ze dan maar 4 Belgen, was alleen de verplaatsing overwaard. Voeg daarbij het edel doel dat die wakkere mannen uit het oog niet verliezen, en die twee zaken deden dan ook de Lovie letterlijk vol- stormen van volk. Het succes was dan ook overweldi gend, te meer dat, benevens het zonneke, welke we dezen zomer nog niet gewoon waren, al met eens het t initiatief nam te laaien, en anderzijds dat Sylveer Maes, welke ten volle zijn plicht begreep, in alle koersen door en door sportief zijne kansen verdedigde, wat een spoorslag is voor te naaste jaar, want. hoe hoorden wij het niet, dat de vetbetaaldste bazen, na eenige rondjes fantasia te hebben verkocht, er nogmaals zouden van onder zijn getrokken. De schimpers, welke overal te vinden zijn, kijken nu op hun neus, en de wakkere Ghistelnaar, overwin naar van de Fransche Ronde, heeft laten zien, spijts hij 's vocrmiddags in Kamerijk had gebold, dat er met hem moet rekening gehouden worden en dat hij er aanhoudt zijn trui alle eer aan te doen. Gaan we nu over tot de technische uitslagen, waarna we nog altijd vluchtig eenige beschouwingen kunrien opperen. De snelheid werd veroverd door Marcel Van Schil, welke 3 maal eerste over de meet bolde vóór Decaluwé, die prachtig Kaers verving, Kint 3e en Deloor Gust 4e. Hier was het duidelijk dat Van Schil de beslissende laatste 200 meter afwachtte om den sprinterssprong boven te halen, wat hem met Kaers bijvoorbeeld heel wat meer zorgen had gegeven. De puntenkoers was voor Barthelemy die ook leepjes van alles gebruik maakte en op het laatste slechts uiterste aanvallen had af te slaan van Sylveer Maes. 1. Barthelemy 7 p.2. Sylveer Maes 9 p.3. Storme en Van Overberghe 12 p.Hendrickx 20 p. Storme gedroeg zich kranig in dit groot gezelschap en won zelfs de 3'' spurt. De afvallingskoers werd veroverd door Vandepitte welke het feitelijk heel gemakkelijk had, doordien dat Catrysse in den laatsten sprint was plat gevallen en Theerlynck door hetzelfde geval werd uitgeschakeld bij het ingaan van de laatste ronde. Toch moet worden gezegd dat de Hoogledenaar prachtig reed, gezien hij in den Omloop van het Noorden, een 14 tal dagen ge leden. een val deed die hem alle oefening belette, en dit sedertdien zijn eerste koers was. 1. Vandepitte; 2. Catrysse (plat); 3. Theerlynck; 4. Deloor Alfons5. Demuysere6. Bekaert Alb. En laatst de 80 km. Deze koers, waarin de renners alles gaven, was een fijn brokje sport. Voor het 1*' klassement liep Theerlynck weg. Hij werd nog vervoegd maar had niettemin de goede verdienste er den harden gang te hebben in gestoken. Onze gewestelijke renners te Poperinghevan links naar rechtsRemi Capoen, Emiel Decroix, Alfons Ghesquière, Lucien Storme. 1. Theerlynck 2. Rebry 3. Van Schil4. M. Maes. Voor het 2'- klasement stak Fons Ghisquière den neus aan het venster, deed ze duchtig draaien en won dit op kop vóór Van Overberghe, Vandepitte en Bekaert. 1. Ghisquière2. Van Ovgrberghe 3. Vandepitte 4. Bekaert. Kort na dit klassement moesten Decorte en Deca- pel'.e er voor een rondje aan gelooven door Maur. Maes, Cappoen. Demuysere en Van Schil, welke het peloton met 150 meter vooraf gingen doch ook bijgebeend wer den docr Decaluwé, die het 3" klassement veroverde vóór Bekaert en Vandepitte. 1. Decaluwé: 2. Öekaert3. Vandepitte; 4. Rebry. Maar de, klas spreekt en op dien omloop, waar een helsche trein wordt gevoerd, locpen S. Maes. Van Overberghe. Lowie en Rebry een stuk vooruit, maar wc:dcn bijgehaald door de groep, waar Ghisquière he* reuzenwerk deed. 4'' klassement: 1. Gust Deloor; 2. Decaiuwé3. Ghis quière 4. Vervaecke. Delcor, welke met de plannen voor het wereldkam pioenschap te Bern in den bol loopt, doet voort. Rebry maalt zooals hij het alleen kan, vraagt aan Deloor niet alleen waar hij naartoe wil. maar offert een schup- ke kolen op het vuur en weg zijn ze. om aan het 5e klassement met 150 met. voorsprong voorbij de groep te trekken waarin Ghisquière meester blijft op De caluwé. 1. G. Deloor; 2. Rebry; 3. Ghisquière; 4. Decaluwé. Daarna zien we. benevens den uiterst regelmatigen gang van Deloor die Breier op 't laatste alle moeite had te velgen, den ongenadigen strijd tusschen Ghis quière, die prachtig reed. en Decaluwé, die Kaers opperbest verving. 6** klassement1. G. Deloor 2. Rebry 3. Decaluwé 4. Maes. 7° klassement: 1. Deloor; 2, Rebry; 3. Van Overberghe; 4. Ghisquière. 81' klassement: 1. Deloor; 2. Rebry; 3. Vervaecke; 4. Van Overberghe. 9<' klassement1. Rebry 2. Deloor 3. P. Maes 4. Van Overberghe. UitslagDelocr Gustave. 23 p. 2. Rebry Gaston, 20 p.; 3. De Caluwé, 10 p. 4. Ghisquière, 9 p. 5. Van Over berghe 6. Vandepitte en Bekaert8. Vervaecke Ju- lien9. S. Maes10. Pol Maes11. Emiel Decroix Alf. Deloor, Demuysere, G. Denys en Catrysseop 1 ronde Maur. Maes, Hendrickx, Capoen, Desmet, Kint en Gouwy. G. Deloor na zijn overwinning in de 80 km. koers. Benevens de opperbest geslaagde koersen, kunnen we niet nalaten te wijzen op de degelijke inrichting van die op touw gezette feestelijkheid. Zelfs werd een nieuwe baan voor de aankomst voorbereid en dit alleen gaf reeds alle voldoening. Hulde dus aan dit wakker Comiteit, dat steeds in de bres staat om aan de sport liefhebbers iets buitengewoons te verschaffen. Volgens ze mij door het brein vliegen acht ik het noodig de namen te citeeren van Heeren Notredame, Gombert. Bafcop, Minne, die waarlijk de belooning mochten oog sten van hun naarstig zwoegen. Toch zou ik 't naaste jaar de Ronde in anderen zin laten loopen, omdat op dit enkel puntje reeds menige bemerking werd ge maakt. Nu we toch bezig zijn met den lof van G. Deloor te maken, moeten we er aan toevoegen dat, gezien zijn prachtprestatie in de Lovie, welke er nog grootelijks zal aan hebben medegeholpen tot het veroveren van zijne aanduiding voor het Wereldkampioenschap te Bern, deze nu Woensdag laatst definitief is aangewor ven geworden om er de Belgische kleuren te gaan ver dedigen. Hopen We dat, benevens Aerts, hij de beste man weze, want, al dwalen we een weinig van onze kroniek af, we moeten bekennen dat het sportcomiteit bijna niet anders kon, ten ware, ja, de dolle klucht van Danneels die gestraft werd cm nadien weer, bij middel van een vercntschuldigingsbrief waarvan hij zelf de l*' noot niet had geblazen, weer te worden bege nadigd om aan 't wereldkampioenschap te kunnen deelnemen. Twee maten en twee gewichten. Wat zullen die Heeren dan doen met de straf van Rom. Maes, ook vergeven Maar ze maken de zaak effenaf belache lijk. En Vissers Och kom, laat ons ernstig zijn en ronduit zeggen dat, als Ward een plaats verdiende, Bonduel integendeel er dubbel en dik wel 10 had vero verd. Of tellen er geen uitslagen meer, maar alleenlijk de voorspraak van een kozijn uit de gebuurte, van den oom al schoonmoeders zijde Ernstig zijn, hee ren van het sportcomiteit, of de bom zal barsten en de renners, welke een heel machtig korps vormen in Bel gië, zullen dit ook niet blijven dulden. Ware het niet dat het meerendeel van hen nog de bete te verwachten hebben van Franschen bodem, ge hadt reeds lang hun tandengeknars gewaar geworden. De pleister komt alleen van den wisselkoers van de Fransche munt, die feitelijk Uwe redding uitmaakt. Intusschen doen we aan geen sportoverzicht maar aan gezonde kritiek en dit mag wel eens. want uitsla gen vindt rnen immers in de dagbladen. Gezien een statistisch overzicht toch de noodige elementen niet waarborgt tot het bekomen van een recht waarop de beste kan aanspraak maken, moet er van alle zijde worden gehamerd ten voordeele van die verdienste lijke jongens die zich niet alleen gedragen ingevolge die uitslagen cm in 't wereldkampioenschap te pres- teeren, maar zich er letterlijk in rijden, om nadien ontgoocheld te bestatigen dat ze op zij worden gewor pen. Nu genoeg daarover. Gaan we over tot de andere prestaties. In Bergen-op-Zoom, waar de Hollanders voor het eerst en dit met fierheid hunne Rondemannen mochten huldigen, haalde Gerrit Vanderruyt de zege vóór Leon Louyet en Grysolle in een criterium waar ook onzeg lijk veel volk was verzameld. Uitslag1. Gerrit Vanderruyt, 135 km, in 3 u. 27 min.;. 2. Louyet3. Grysolle4. Cavé 5. Noens6. Somers 7. Stuyts8. gelijkDictus, Gommers, Billiet, Bras- penninckx Junior, Duerlo, Moretti, Pellenaers, Van Schendel. Middelkamp en Bonduel. In Marseille-Lyon werden de Belgen afgedroogd door Soffietti die de 350 km. aflegde in 9 u. 24.35 vóór Cassin, Hardiquest, Louviot, Bettini, enz. In Oostbrug, in den Omloop van Zeeuwsch-Vlaan- deren, was Tersago al opeens de bliksem van over een 3 tal jaren en won vóór Reyns, Haeck, Van Eenaeme en Claeys. In Herve, de kaasstreek, won de Vlaming Hubert Degeeter de 135 km. koers vóór Degreef, Gardier, Van den Bosch en Cardinaels. In Heusden was een oude Sjarel aan de eer, ik wil zeggen Karei Clapdorp, die wel, zooals de vossen, van zijne haren maar niet van zijne streken verliest en fijntjes Braeckeveldt, Lambert en Van Ighem in den sprint klopte. In Hooglede, waar Pitte en Corte de vaan der profs zwaaien, hadden de lokale sportliefhebbers ook eens de hoofden bij elkaar gestoken om hun lievelingen te zien rijden. Door de onkans van Mielten en het nagel tje, dat in de tube van Corte drong, had Defoordt het zooveel te gemakkelijker om Michielsen te kloppen in den sprint. Mij dunkt dat Heirnaert dien koers had kunnen winnen, had het groepje, waarin hij zich be vend. zich beter verstaan. Nu eindigde hij 6C. In Bergen won Bonduel het criterium van 100 km. vóór Neuville P. en M. Clemens, zoodat hier ook feite lijk de mannen van de Groote Ronde kans hadden wat baarden op te doen. DE ONAFHANKELIJKEN reden in dezen koppeldag Brussel-Luxemburg-Charle- roi. In den 1" rit toonde Disseaux dat zijn zege in den omloop van het Noorden aan geen toeval is te wijten maar eigenlijke kunde beteekent, met alleman van 't leer te geven in den sprint, de 220 km. afleggende in 6 u. 27 min. vóór Sambre op 1 lengte, Walschot op 3 min. 3 sec., Dufromont 4r, Geets 5C en Kemps 61*. En in den 2" rit mocht het aan Muller en Kemps gelukken Disseaux, door ongevallen overstelpt, te ont- loopen en 6 min. 53 sec. vooruit binnen te stormen, wat aan den moedigen Waal de rangschikking kost, die nu aan Richard Kemps ten goede kwam met den tijd van F4 u. en 22 sec. vóór Sambre in 14.02.02 en Disseaux in 14.02.55. In Beverloo lukte het aan den vrijwel onbekenden- Jan Staeren de 150 km. koers te veroveren vóór Menoë,. Rayen, Oprins en Michiels. In Liedekerke was het Keppens die Hermie wist te vloeren in een 125 km. koers geloopen in 3 u. 30 min. Derde was Slos, 4' Deborger en 5'* Matthys. In Selzate haalde Van Belle zijne sprintersgaven boven, want om Van Eenaeme van 't lijf te houden moet men een beetje daar zijn. 3e was Hermie, 4° De Keu- keleir. 5l" Masquelier en 6° Schampaert. EN NU DE JUNIORS Ja, voor deze categorie waarin onze jongens dapper de Ronde van België reden, houden we een speciaal woordje. Eerst en vooral, uitslagen van ritten moeten we niet meer weergeven omdat allen, groot en klein, deze in de bladen zullèn hebben gevolgd. Maar we mogen er toch niet over heen stappen zonder te wijzen op de onbarmhartige onkans die Pol Salomé van in den beginne achtervolgde en hem eerst te Brugge, na nog 3 ritten geloopen te hebben, door de pijn aan armen en beenen, door een val veroorzaakt, tot opgave dwong. We denken aan dien goedigen Florent Litière, die nog zoo frisch te Sweveghem toekwam, om 's anderen daags in een opengelaten boomkuil te stuiken, waarbij hij niet alleen materieele schade, maar ook nog den arm moest werden toegenaaid en nu nog onbekwaam is, iets te verrichten. We denken op Maurice Lacante die, eens van de eeuwige cnkar.s werd gevrijwaard, in den rit De Panne- Aalst, nadat hij steeds in de achterbuurt had moeten verzeilen tengevolge van dit fatum "welke altijd die naarstige duivels treft, aan de barreel van St Denys Westrem weerhouden werd 'en in èen hopeloos gebaar zijn armen in de lucht smeet, als om zijn wanhoop nog meer lucht te geven. Verder aan Albert Woets, vertrokken als groote favori, niet alleen van vrienden en kennissen, maar 'ook van dagbladen als Sportwereld en Nieuwsblad. In den rit De Panne-Aalst was hij vastbesloten den aanval te voeren, doch had er te kampen niet alleen tegen mededingers, waarvan liij het'mikpunt was, maar ook met een verkoudheid welke hem bijna de adem haling belette. Niettemin stónd hij 8® in de klasseering, maar in Gent-Mechelen viel Albert 3 maal plat, en ver zeilde hij naar de 33° plaats in de klasseering, om in De renners uit de Ronde van Frankrijk die te Poperinghe starttenvan links naar rechts Hendrickx, De Bruyckere, Kint, Van Overberghe, Sylveer Maes.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 6