2 Wordt de Militaire Dienstplicht veralgemeend NATIONALE MILITIE British Legion Section d'Ypres EXPOSITION ANNUELLE D'AUTOM NE British Legion Ypres Branch ANNUAL AUTUMN EXHIBITION en den Heei Robert De Man, Stadssecretaris, op het stadhuis te Rousselare. 2) Vergadering gehouden op zelfden dag te Yper, op het stadhuis. Op deze bijeenkomst was er ook een afgevaardigde van het Bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, Door den Heer Directeur Generaal Lamalle werd er verklaard Ten titel van proef, dus voorloopig, zal het verkeer van reizigerstreinen op de lijn Rousse- lare-Yper worden Afgeschaft. Men vroeg de N. M. B. S. deze proef te la ten doen, verzekerende dat deze zou voldoening geven aan de Nationale Maatschappij en aan het publiek. Omtrent zelfde uitbating per autobus gaf het Verslag van den Raad van Beheer, voorgedragen in Algemeene Vergadering der Aandeelhouders op 27-5-32 volgende melding Deze wijze van exploitatie zal weldra ten titel van proef toege past worden op de lijn Rousselare-Yper In al de documenten, in de verslagen, in de bij eenkomsten was er steeds spraak van proefne ming. De afschaffing was dus voorloopig. De tijd der proefneming is lang voorbij en toch blijft de beslissing behouden. Waarom Wat was de uitslag op financieel gebied In de Algemeene vergadering der Aandeelhou ders in datum 26-5-33 werd volgende uiteenzet ting voorgedragen aan de aandeelhouders De autobuslijn Yper-Rousselare is uitgebaat door onze Maatschappij. Wij hebben akkoord gemaakt met een ondernemer voor het leveren van het materiaal en de geleiders. Het is nog te vroeg om zich uit te spreken over het resultaat van deze proef Op 26 Mei 1933 kent de Raad van Beheer, al thans officieel, de uitslagen niet of hij wil ze niet kenbaar maken. Op 3 Juni 1933. dus 8 dagen later, wordt er in het document 1400 een breedvoerige uiteenzetting gedaan omtrent de bekomen uitslagen welke hoogst nadeelig waren. Er was een deficiet van 487.182 frank voor de eerste 10 maand. Op financieel gebied was het een mislukking en dit moest verdoken worden. Waarom Het jaar 1933 gaf een te kort van 545.000 fr. (document 1677 van 1-2-1933). De eerste 10 maanden van het jaar 1934, na tal van bezuinigingen, afschaffing der ontvangers N. M. B. S., nog een' deficiet van 237.860 fr. Over de uitslagen der proefneming wordt er in de verdere verslagen voorgedragen aan de Algemeene Vergadering van 1934, 1935 en 1936 niet gesproken. Tot nog toe heeft de N.M.B.S. den schijn niet willen geven dat de proefneming mislukt was. Integendeel, de laatstgenomen beslissing van den Raad van Beheer geeft een bewijs dat de N.M.B.S. haar wil doordrijft. Men onderzoekt niet eens de mogelijkheid de lijn uit te baten met treinen TT of automotricen. De financieele kant der zaak wordt niet aange tast. Waar in andere plaatsen de vicinalisatie toege past wordt, waar alles in het werk gesteld wordt om aan de eischen van het reizende publiek vol doening te geven, dan wordt er hier een uitba ting behouden welke geen comfort, geen aange naamheid biedt en verlies oplevert. Waar vóór den oorlog 26 minuten noodig waren om een afstand van 22 km. af te leggen, wordt er nu een uur gebruikt voor 25 km.Wij spreken nog niet van comfort en gezondheid. Over de voor of nadeelen van het bestaande contract willen wij voor het oogenblik niet spre ken. Voor wat de vervanging van het materiaal betreft, beslissing van 7 Oogst 1936 valt het volgende aan te stippen. Na de ongevallen der maand Juni 11. wordt een onderzoek ingesteld. Door de Directie wordt bevonden dat het mate riaal te wenschen laat. Er zal dus aan de uitbaters opdracht gegeven worden om over te gaan tot de vervanging der autobussen welke een afstand van 300.000 km. afgelegd hebben. Wij vragen ons af, waren de ongevallen er noodig om zulkdanige beslissing te nemen Neen. Naar wij meenen te weten was de vervanging reeds vóór die ongevallen ter bespreking. Plans en bestek waren reeds opgemaakt vóór de beslis sing van 7 dezer in den Raad van Beheer en dan komt men voorstellen doen aan den Raad van Beheer. Het moet uit zijn met die comedie van proef neming. Door een onzer bereidwillige senatoren of volksvertegenwoordigers kunnen wellicht vol gende vragen gesteld worden aan den Heer Minister van Verkeer. De Spoorwegverbindingen Yper-Rousselare werden in Mei 1932 voorloopig afgeschaft ten titel van proef, omwille van besparingen. 1°) Welke zijn de resultaten dezer proefneming op financieel gebied (De Heer Volksvertegen woordiger Dierkens stelde reeds deze vraag op 8-7-56 doch bekwam geen antwoord). 2°) Indien deze proefneming op financieel ge bied een mislukking was, waarom wordt de uit bating op deze wijze nog behouden 3") Werd het automerk Minerva opgedron gen Onder welke voorwaarden is zulks geschied 4Ü) Daar het bestaande contract nadeelig is voor de N. M. B. S. en de uitbating niet beant woordt aan de vooruitzichten, waarom wordt er niet overgegaan tot een andere methode (Treinen-TT, automotricen en zoo de toestand van vóór Mei 1932 terug inbrengen). Wij rekenen er op dat onze senatoren en volks vertegenwoordigers alsook de Gemeentebesturen het hunne zullen bijdragen om in deze aangele genheid aan te dringen om voorwaarden van ver voer te bekomen welke beter beantwoorden aan de tegenwoordige eischen. Er moet een klare, nette toestand geschapen worden. o De Gemengde Legercommissie vergaderde Dinsdag laatst in het Parlementsgebouw, onder het voorzitterschap van den Heer Hubin, en hoor de de uiteenzetting van verscheidene harer leden. De Heer Vandemeulebroucke, o. m., is voor stander van den dienstplicht voor iedereen, wat zou toelaten den diensttijd tot een minimum te beperken. Volgens hem is het immers niet aan nemelijk dat 49 p. h. van de ingeschreven jonge lingen van dienst worden vrijgesteld, zooals dit het geval was van 1924 tot 1934. De 12.000 man, vrijgesteld onder het huidig regiem, zouden Sa men met de 44.000 opgeroepenen moeten dienen. De meeste leden stemden met deze zienswijze in, doch waren van oordeel dat sommige vrijstel lingen, namelijk voor de kostwinners en voor de groote gezinnen, dienden behouden te worden. Generaal Van den Bergen, leider van den staf, deed opmerken dat de veralgemeening van den dienstplicht nog ontoereikend zal zijn om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden veroor zaakt eenerzijds door de jaren met een beperkte lichting en anderzijds door het steeds groeiend buitenlandsch gevaar. Ook de Heer Crokaert wees op den ernst van den toestand. Duitscbland komt thans den dienst tijd op twee jaar te verlengen, ook Frankrijk voerde den tweejarigen diensttijd in en andere landen brachten eveneens offers voor hun lands verdediging. Volgens den Heer Crokaert is ook hier bij ons de verlenging van den diensttijd onontbeerlijk geworden met het oog onder meer op de dekkingsbehoeften. Ten slotte werden, als gevolg dezer besprekin gen, de twee volgende dagorden aangenomen Op voorstel van den h. Mundeleer In geval van gevaar voor het land moeten alle burgers bijdragen tot zijn verdediging. Dientengevolge bevestigt de kommissie het be ginsel van den algemeenen dienstplicht Is zij van oordeel dat uit de lichamelijke ge schiktheid van den milicien het maximum moet gehaald worden zoowel bij de verschillende wa pens als in de hulpdiensten de vrijstelling zou alleen nog gelden voor de volledig ongeschikten Is zij van oordeel dat het onbepaald uitstel voor den kostwinner mag behouden blijven in strenge voorwaarden en onverbiddelijk moet toegepast worden, ten ware de gemeenschap het gezin, beroofd van zijn kostwinner, te haren laste nam Is zij bovendien van oordeel dat aan de mili ciens uit de groote en behoeftige gezinnen, de verdeeling van de oproepingen door middel van tijdelijk uitstel en alle andere faciliteiten moeten verleend worden ten einde den last van de groote gezinnen mogelijk te verlichten. Op voorstel van den h. Marck 1. Algéheel behoud van alle huidige maat regelen in verband met de gewone uitstellen en de keuze van wapen en garnizoen 2. Wordt een differentieele diensttijd behouden, de kortste dienst voor alle miliciens welke tot een groot gezin behooren 3. Wordt er een differentieele diensttijd be houden, verleening van de vergoeding met inacht neming van de inkomsten van het gezin na af trekking van het loon of de wedde van den mili cien 4. Om de familiale gevoelens te onderhouden, voorkeur in de ruimste mate aan de groote ge zinnen inzake gewestelijke rekruteering te ver- leenen. Tijdens de vergadering van Donderdag mor gen werden, in zelfde Commissie, de volgende bijzonderheden medegedeeld over de sterkte der legermachten en den duur van den diensttijd in het buitenland Frankrijk, met een bevolking van 41,880,000 in woners, beschikt in vredestijd over een leger van 530,000 man (0.96 van de bevolking), waarvan 405,000 in Frankrijk zelf, de andere in het kolo niaal gebied. In. oorlogstijd stijgt de troepen macht op 4 millioen of 10 van de beVolking. De diensttijd duurt er twee jaar. Engeland heeft een bevolking van 46,680,000 inwoners. In vredestijd beschikt het over een leger van 190,000 man (0,24 van de bevolking), waarvan 114,000 in het moederland. In oorlogs tijd bereikt het mobiliseerbaar effektief 5,300,000 man of 11.1 van de bevolking. De soldaten zijn allen vrijwilligers, zoodat de duur van den diensttijd niet aangegeven kan worden. Duitschland, met een bevolking van 66 millioen inwoners, zal van November aanstaande af be schikken over 900,000 soldaten, of 1.03 van de bevolking; dit leger zal stijgen op 2 millioen in 1937 of 3 van de bevolking, op 3,000,800 van 1940 af of 5.70 Over de mobiliseer bare troepen in oorlogstijd kan men zich niet uitsprekën, daar gegevens omtrent de opgeleide reserves ontbre ken. De diensttijd duurt 2 jaar, plus 6 maanden tot één jaar opleiding in de kampen. Italië heeft een bevolking van 42 millioen 425,000 inwoners. Er zijn 900,000 soldaten in vre destijd of 2.1 In oorlogstijd zijn 6 1/2 millioen man of 11.6 van de bevolking mobiliseerbaar. De diensttijd duurt 18 maanden. Tchekoslovakije 18,823,000 inwoners 166,000 soldaten in vredestijd of 1.12 van de bevol king 2 millioen in oorlogstijd of 14 van de be volking. De diensttijd duurt 2 jaar. Polen 33,221,000 inwoners 266,000 soldaten in vredestijd of 0.8 van de bevolking. 3 millioen in oorlogstijd of 9 De diensttijd duurt 2 jaar. Nederland 8,290,000 inwoners 11,000 soldaten in vredestijd of 0.13 van de bevolking 360.000 in oorlogstijd of 4.6 Diensttijd 5 1/2 tot 15 maanden. Zwitserland 4,125,000 inwoners 10,600 solda ten in vredestijd of 0.25 600,000 in oorlogstijd of 14.7 De diensttijd duurt 67 tot 92 dagen. Rusland168 millioen inwoners1 millioen 200,000 soldaten in vredestijd of 0,7 15,753,000 in oorlogstijd of 9.2 De diensttijd duurt 2 tot 4 jaar. Behalve in Nederland, worden nergens vrij stellingen verleend aan leden van groote gezin nen. In' Frankrijk evenwel wordt geldelijke steun verleend aan de behoeftige gezinnen en in Zwitserland wordt een bijzondere taks geheven op de ongehuwden en op de kinderlooze gezinnen. LICHTING 1937 Wervingsbureel Vergaderingen Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper brengt ter kennis van belanghebben den, dat het wervingsbureel te Yper vergadering zal houden den Vrijdag 4 September en Dinsdag 8 September 1936, te 9.30 u. en te 14 uur, in de Muziekschool, Hondstraat. De niet uitgestelde miliciens der lichting 1937, die geen oproepingsbrief mochten ontvangen hebben, moeten zich onverwijld tot het Gemeen tebestuur wenden. Te Yper, den 14 Augustus 1936. Op bevel De Gemeentesecretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. Société Horticole o SAMEDI 29 AOUT 1936,en l'Ecole Anglaise, rue d'Elverdinghe FRUITS FLEURS LEGUMES, etc. Ouverture a 14 heures 30. Entrée Adultes 2.00 fr. Enfants 1 fr. Horticultural Society. FRUIT FLOWERS VEGETABLES, etc. To be held in the British Memorial School Rue d'Elverdinghe, Ypres ON SATURDAY AUGUST 29th 1936 Doors open at 14 h. 30. Admission Adults 2 frs Children 1 fr. ALL ARE WELCOME.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2