lIon grillet Beursorders OPSLORPING DER WERKLOOSHEID IN HET GRENSGEBIED TUSSCHEN FEBRUARI 1936 EN AUGUSTUS 1936 Meenenstraat, 31, YPER Telefoon 144 Comptant en Termijn WISSEL C O U P O N S ONDERSCHRIJVING EN REGELING VAN TITELS. De Opslorping der Werkloosheid in het Grensarbeidersgebied DE ECONOMISCHE HERNEMING IN DE VEREENIGDE STATEN 113 gemeenten Bevolking395.371 inwoners Bem. 2 gemeenten konden de inlichtingen niet verstrekken. A. Per Beroep Aantal volledig werkloozen 22 Januari 12 Oogst Verschil Opslorping Textielnijverheid 2757 2098 659 23,9 Vlasnijverheid 966 560 406 42,0 Metaalbedrijf 325 165 160 49,2 Electriciteit28 17 11 39,3 Bouwbedrijf3536 1562 1974 55,8 Meubelbedrijf 120 63 57 47,5 Andere Handels- en Nijverheidsinstellingen 994 405 589 59,2 TOTAAL 8726 4870 3856 44,2 B Volgens leeftijd Aantal volledig Werkloozen 5 Februari 19 Oogst Verschil Opslorping Beneden de 35 jaar3402 1607 1795 52,7 Van 35 tot 45 jaar 2267 1064 1203 53,6 Van 45 tot 55 jaar 1635 950 685 41,3 Boven de 55 jaar1722 1123 599 34,7 TOTAAL 9026 4744 4282 47,4 zou er door de verwezenlijking van de waterver- deelingsontwerpen kunnen ontwikkeld worden. Te Meenen is men reeds met dit werk begonnen, te Yper zou het net der waterleiding ook kunnen uitgebreid worden. Ook de uitbreiding van het eleetrisch net, vooral tusschen Yper en Veurne, zou van groot nut zijn. Men moet het durven zeg gen, er zullen nieuwe nijverheden noodig zijn en, rekening houdende met den huidigen toe stand, vooral gespecialiseerde nijverheden die toelaten hooge loonen te betalen. Te Meenen kan de textielconstructie bevorderd worden en hier voor moet het textielonderwijs ontwikkeld wor den. De constructiegeest bestaathet volstaat te denken aan de talrijke machienen die in Vlaan deren ontworpen werden voor de vlasnijverheid en onlangs nog voor de borstelnijverheid te Ise- ghem, om overtuigd te zijn dat de textielconstruc tie zich moet uitbreiden. Zulks is ook het geval voor Yper (textiel, dia mantnijverheid, meubels, mekaniek) waar wij de meening toegedaan zijn dat de groote zoet watervoor raad, rustend op de Ypersche kleilaag, met welslagen voor scheikundige en textiel- scheikundige nijverheden zou kunnen gebezigd worden. Yper levert een hardnekkigen strijd om te le ven en zich te ontwikkelen. Het is een handels centrum van een zeer uitgebreide landbouw streek. Deze stad zag het ambachtswezen uitbrei den gedurende den heropbouw der verwoeste ge westen. Thans is de nijverheidsontwikkeling er van het allergrootste belang. Het vakonderwijs bestaat er reeds. De waterweg Leie-Yper, nauwelijks verwezen lijkt, werd tijdens den oorlog gansch verwoest. De waterweg Yper-Nieuwpoort werd hergraven, doch lijdt aan waterschaarschte en ondergaat daardoor een vermindering van rendement. De studie der verbindingswegen tusschen Yper en de nijverheidsstreken is een vraagstuk van zeer groot belang. Om zulks nog meer te onderlijnen weze gezegd dat de streek tusschen Yper en Veurne ten Westen van het kanaal en de Yzer een uitwijkingsbeweging vertoont die zorgvul dig dient gevolgd te worden. Daar is een reserve handenarbeid die niet vol doende kan benuttigd worden noch ten Noorden (Veurne, Nieuwpoortsuikerfabriek, steenbak kerijen), noch ten Westen (Frankrijk), noch ten Zuiden Yper-Poperinghe (radio). Het vraagstuk van Yper, Veurne en Nieuw poort is dus uitgebreider dan het belang dezer drie steden het is het vraagstuk van gansch het westelijk gedeelte van West-Vlaanderen dat zich daar onder al zijn vormen steltlandbouw, han del, verbindingswegen, nijverheid, toerisme. Een der middelen, bij machte de economische heropstanding van Yper en gansch de streek te bewerken, die door den Heer ingenieur De- meyere, in zijn uitgebreide en goed gedocumen teerde verslagen over de opslorping der werkloos heid in het grensarbeidersgebied en ook in zijn vroegere uiteenzettingen, voorgesteld werd, is het herstel der vaart Yper-Komen. Sedert lang reeds hebben wij hier al het belang van diè vaart onderlijnd en wij blijven ervan overtuigd dat zij de grootste en bijzonderste, zooniet de onmisbare factor is om hier de uitbreiding van handel en nijverheid mogelijk te maken. Niet alleen zullen tal van onze werkloozen door het herstel der vaart aan het werk kunnen ge steld worden, doch later nog, door de onvermijde lijke herneming der zaken, door de nederzetting van nieuwe nijverheid, die hier dank deze vaart mogelijk zal gemaakt worden, zullen onze arbei ders ook naar den vreemde niet meer moeten uit wijken doch hier ter plaats zelf aan den arbeid kunnen gesteld worden. Laat ons hopen dat de Dienst voor Economisch Herstel niet langer meer dralen zal om hier de maatregelen te treffen die zich opdringen, en in de eerste plaats het herstel der vaart Yper-Ko- men zal doen uitvoeren. WISSELAGENT CORRESPONDENT BIJ DE BEURS VAN BRUSSEL Wettelijke borgsom neergelegd bij de Nationale Bank van België In ons vorig artikel schreven wij dat na de sterke daling der werkloosheid in het Grensar beidersgebied gedurende de maand Juli, wij ons, zooals telken jare, aan een lichte verscherping der werkloosheid binst de maand Augustus, moch ten verwachten. Het verheugt ons echter buiten onze verwach ting te mogen schrijven dat gedurende deze laat ste maand het aantal werkloozen, zooals ten andere voor gansch België, verder afnam. Het gemiddeld aantal gecontroleerde werkloo zen voor de maand van 3 Oogst tot 5 September bedroeg nog enkel 7289, 476 eenheden of 6,1 minder dan het gemiddeld aantal in Juli. Voor de week van 31 Oogst-5 September was dit getal zelfs doorgezakt tot 6480. Hierin speelde de hoppepluk in het Poperingsche een niet ge ringe rol. Het aantal werkloozen is als volgt over de grensarbeidersstreek verdeeld Moeskroensche Kortrijksche Iepersche Roeselaarsche Veurnsche Grensarbeiders- 425,261 7289 6,1 minder gebied Als wij den huidigen toestand van de streek Kortrijk-Moeskroen-Meenen, zwaartepunt van het grensarbeidersgebied, vergelijken met dezen in de maand Augustus van het voorgaande jaar, vinden wij dat de werkloosheid daalde van 8692 gecontroleerde werkloozen in Augustus 1935 tot 5494 in Augustus 1936. De opslorping bedraagt dus 32,5 In zijn laatste maandblad komt de National City Bankeen algemeen overzicht te geven van den economischen toestand in de Vereenigde Staten, die er uiterst voordeelig en veelbelovend uitziet. De handelsbedrijvigheid gedurende het zomerseizoen was er buitengewoon bevredigend en de vooruitzichten voor het overblijvende ge deelte van het jaar worden er over 't algemeen met vertrouwen te gemoet gezien. Dezen zomer werden er ruim 15 a 20 meer zaken verhandeld dan verleden jaar in dit zelfde tijdstip. Daar de nijverheden thans werken met het hoogste ren dement dat sedert zes maanden van hier besta- tigd werd, daar anderzijds de prijzen der land bouwproducten vaster worden en de uitbetaling van den bonus en andere staatstoelagen ook nog de koopkracht verhoogt van dezen die ervan ge nieten, heeft de omvang der gewisselde koop waren sinds drie maanden aan de stoutste ver wachtingen beantwoord. De economische bedrij vigheid is in de maand Juli tot een sedert het begin der crisis nog niet bereikte hoogte geklom men en alhoewel de vertraging in de automo bielnijverheid, veroorzaakt door het op de markt brengen..van nieuwe modellen, ietswat den index van Augustus zou kunnen beïnvloeden, toch is men overtuigd dat de vermindering heel gering zal zijn. De Amerikanen hebben dit jaar voor hun rei zen en verlofdagen veel meer uitgegeven dan zulks gedurende vele jaren het geval was, ook hebben de spoorwegmaatschappijen in Juli de helft meer winsten verwezenlijkt dan een jaar geleden. Totnogtoe heeft de schade door de groote droogte veroorzaakt nog maar weinig of niet de handelsverrichtingen getroffen. De kleinverkoop in de landbouwstreken in Juli overtrof met 18 p. h. dien van Juli 1935 en gedurende de maand Oogst is hij nog merkelijk gestegen. Alhoewel er verwacht wordt dat de inkomsten der land bouwers dezen herfst wat minder zullen zijn dan naar gewoonte, toch schat men dat het globaal inkomen van den landbouw in 1936 hooger zal klimmen dan in 1935, gezien de mindere op brengst door de vermeerdering der kleinhandels prijzen van het vee en der vruchten ruimschoots zal vergoed worden. Anderzijds zullen de tege moetkomingen door de regeering aan de land bouwbevolking gegeven, dezes koopkracht ver meerderen, zoodat men in die voorwaarden ver hopen mag dat de aankoopen van de landbou wers uitgaande voor het overige van het jaar niet zullen verslappen en zich op hun huidig peil zullen houden. Alhoewel een ramp zooals de laatste droogte ten slotte voor gevolg moet hebben de inkoop prijzen te verhoogen, de normale verhoudingen tusschen de verschillende prijzen te vernietigen en het evenwicht der handelsverrichtingen te verbreken, toch mag men voor den handel van dezen herfst de beste uitslagen verhopen, daar een groot deel der verwachte verhooging van de prijzen der voedingswaren zich waarschijn lijk niet vóór 1937 zal laten gevoelen. De gevol gen van den slechten oogst zullen dus over een langeren termijn verdeeld worden, wat zal toe laten ze gemakkelijker te dragen. Van een an deren kant kunnen de werklieden thans ook beter dan verleden jaar op dit tijdstip het hoofd bieden aan een mogelijke levensduurte, daar hun loonen sedertdien gemiddeld van 17 tot 26 p.' h. verhoogd werden. Voor wat de termijnaankoopen betreft, niets doet uitschijnen dat men thans grootere stocks opeenhoopt dan men zulks in gewone omstan digheden in dit. seizoen doet. Sommige nijver heden nochtans, indien ze nog lang haar zelfde voortbrengst van nu moesten behouden, zouden daar wel een uitzondering aan kunnen maken. Alzoo zullen de katoenspinnerijen bijvoorbeeld, wier voortbrengst thans 120 p. h. van haar capa citeit bereikt, niet kunnen blijven voort werken zonder gevaar te loopen de markt met hare voort brengselen te overrompelen. Behalve enkele uit zonderingen van dezen aard, oordeelt men noch tans dat over 't algemeen de prijzen der koop waren nog zeer belangwekkend zijn en voorziet men niet dat belangrijke stocks den toestand gedurende dezen herfst zouden kunnen in gevaar brengen. Daar, anderzijds, het algemeen zakencijfer nog lager is dan het normaal en er ook nog in tal van noodwendigheden moet voorzien worden, mag er verwacht worden dat de hernemingsbeweging niet zal verlamd worden bij gebrek aan stuwkracht. Zulks zou slechts kunnen gebeuren zoo de eco nomische heropleving door nieuwe dwalingen vanwege het Beheer of door buitenlandsche ge beurtenissen in gevaar moest gebracht worden. Dit gevaar van ongelukkige tusschenkomsten schijnt zeer gering en is, voor het overige van dit jaar, alleszins niet grooter dan het op andere tijdstippen van het jaar was. Zeker kunnen de aanstaande amerikaansche verkiezingen sommige handels- of nijverheidsverrichtingen doen uitstel len, doch de inlichtingen die dagelijks verstrekt worden doen uitschijnen dat het spreekwoord als zou een verkiezingsjaar een slecht zakenjaar zijn op geen vasten grond steunt. Daarbij wordt men er in de belanghebbende middens van langs om meer overtuigd dat er, namelijk in de metaal nijverheid, geen belangrijke werkstakingen zul len plaats hebben die de voorziene verbetering voor dezen herfst zouden kunnen in gevaar bren gen. m c CO «O £i - "3=§ cl CU I »- 23 -- <L> O» co 5 1- 51 ps? §>E O. U«Ö u V o "o 116.342 3277 9, minder 163.417 2217 1,8 minder 75.521 1043 13,8 minder 31.314 629 6,9 meer 38.667 123 14,6 meer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2