KORTRIJKSCHE - ONDERLINGE Brand - Leven Ongevallen 4 Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX EKONOMISCHE HEROPBEURING BLOEMBOLLEN WAAR ZIJT GIJ HET ZEKERST EN VOORDEELIGST VERZEKERD TE KORTRIJK Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tel. 159 Algemeen Opziener Omer Robyn Compte-rendu de Ia reunion du 13 Septembre 1936 La reunion est ouverte sous la présidence de M. l'Avocat Arth. Butaye. Prennent place au bu reau M M. Ie Dr H. Brutsaert, ancien membre de la Chambre des Représentants, J. Trachez, bourgmestre de Messines, C. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres, et L. Vandevoorde, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre d'Ypres. M.M. L. Geuten, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre La Vallée de la Lys a Wervicq, et H. Vermeulen, président de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, empêchés d'assister a la réunion, sont excusés. M. Ie Président fait rapport sur l'entrevue que les délegués de la Fédération des Sinistrés, ac- compagnés de M. Missiaen, député, ont eue le Jeudi 6 Aoüt dernier avec M. Cuypers, secrétaire général du Ministère des Finances. Les délégués ont déclaré a M. Cuypers qu'ils n'admettent pas, en ce qui concerne les intéréts, qu'une différence soit faite entre les affaires liquidées et celles non terminées, ni entre les dommages industriels et ceux non industriels. Ces distinctions n'existent pas dans la loi. La loi de 1922 sur les dommages de guerre, d'après laquelle les intéréts sont payés sur la valeur 1914. n a pas d'effet rétroactif. Ce n'est que vers 1928 que les bureaux ministériels se sont mis a appliquer cette loi avec rétroactivité et ont com- mencé a réclamer le remboursement des inté réts qu'ils avaient jusqu'alors payés suivant la précédente interprétation. M. le secrétaire général Cuypers a promis aux délégués d'intervenir auprès de la Cour des Comptes afin de régler ce différend, mais jusqu'a ce jour aucune solution définitive n'est inter- venue. Ainsi qu'il avait été promis, le ministère n'in- tente plus de nouvelles poursuites en recouvre- ment d'intérêts soi-disant payés indüment, mais, en attendant, les anciennes afFaires restent tou- jours en suspens. Les sinistrés, auxquels on a réclamé le remboursement d'intérêts, ne savent toujours pas a quoi s'en tenir, de même que ceux auxquels on a retenu les intéréts d'office ne sa- vent pas si justice leur sera faite et s'ils peuvent en attendre la restitution. Plusieurs délégués insistent pour que la question soit de nouveau posée au Ministre des Finances, afin de provoquer une réponse précise et nette a ce sujet. M. le Président dit qu'il fera savoir au ministre que les délégués de la Fédération, réunis en ce jour, ont maintenu leur point de vue en ce qui concerne l'effet non rétroactif de la loi de 1922, qu'au besoin ils procéderont jusqu'en cassation pour faire respecter leurs droits et qu'ils insistent vivement pour obtenir uné décision définitive au plus tot. Pour ce qui concerne le Tribunal des dommages de guerre d'Ypres, celui-ci restera en fonctions a Ypres jusqu'a ce que toutes les affaires soient jugées, de sorte que nos sinistrés n'auront pas a faire de déplacements coüteux a Bruxelles, ni pour l'examen des demandes d'indemnités encore a juger ni pour les constats de remploi. Toutefois, parait-il, tous les dossiers ont été envoyés a Bruxelles et le Commissaire de l'Etat d'Ypres ne peut plus porter devant le tribunal que les affaires dont les conclusions lui ont été envoyées de Bruxelles. Ce n'est pas de cette fagon que le travail de notre Tribunal des dommages de guerre pourra être terminé dans trois mois. Aussi, M. le Président propose-t-il de réclamer le retour a Ypres de tous les dossiers non liquidés, afin que ce travail puisse se poursuivre ici sans interruption et que le tout soit terminé pour la fin de l'année. En ce qui concerne les contrats avec les Hauts Commissaires Royaux et les fonctionnaires du remploi, la Fédération n'a regu aucune décision de Bruxelles, mais aucune poursuite nouvelle n'est introduite. Quant a la question du Canal, les délégués présents chargent la Fédération d'user de son influence auprès du Ministre des Travaux publics pour que le crédit de 10 millions, inscrit au bud get de cette année, soit employé avant qu'il ne soit frappé de prescription. Tout comme a Bruxel les pour la jonction Nord-Midi, oü les travaux ont été commencés bien avant que les études ne soient complètement terminées, rien n'empêche de commencer ici également les premiers travaux de restauration de notre canal Ypres-Comines. L'étude de la partie difficile d'Hollebeke ne doit pas retarder le commencement des travaux. Après un échange de vues sur ces différentes questions, les délégués se séparent a 16 h. 10. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL. Het is op den huidigen oogenblik een zeer ge waagd iets, te spreken van ekonomische herop beuring wanneer de lucht volhangt van dreigen de onweerswolken, die ieder oogenblik zich kun nen ontlasten in een stroom van beroeringen, opstand, nooit voldane eischen, immer stijgende aanmatiging en dwarsheid, die werknemers en werkgevers als onverzoenbare vijanden tegen over elkander plaatsen. De 40 urenweek, de loonsopslag, de betaalde verlofdagen staan reeds op den achtergrond dat doel, zoolang nagestreefd, na zwaren strijd zoo duur bevochten, dat ieders wensch moest bevre digen, volstaat niet meer. Enkele maanden zijn voorbij en de tweespalk is grooter dan ooiter is niet veel meer noodig om de vrijheid van den arbeid en het recht op eigendom te kelderen, om het patronaat als de doodsvijand der maatschap pij te wurgen en te vervangen door de Soviëts. Is dat de weg naar de ekonomische heropbeu ring Neen, duizendmaal neen. Het is onzin van een lichaam alles te vragen wanneer men tezelfdertijd zijn krachten tot ge ven ondermijnt. Het is evenzeer onzin van het patronaat steeds herhaalde toegevingen te eischen wanneer men het zijn kracht tot voortbrengst door fiskus, aanslag op eigendom, beperkten uit voer, enz. beperkt. Eerst evenwicht dan herop- beunng. En het doet goed aan het hart over heel die kwestie eens een gezaghebbende stem te hooren, die onbaatzuchtig en onbewimpeld de waarheid zegt aan Staat, patroon en werkman en den weg aanduidt om den gapenden afgrond te mijden. Op 3 September laatst, voor Radio Paris P.T.T. sprak M. Maurice Olivier als voorzitter van het Centraal Komiteit voor Beroepsorganisatie die 40.000 werkgevers en 1.200.000 werknemers groe peert in bijzijn van den Minister van handel. Wat hij zegde voor Frankrijk, geldt, ons dun- kens ook voor België. Hij had het over Het ver bruik, bron van leven en gelukHij maalde een levendig tafereel van den toestand van een land indien al de burgers over de noodige mid delen beschikten om te koopen, uit te geven, te benuttigen al wat gemaakt wordt, om zich be hoorlijk te kleeden en te huisvesten, zich wel te voeden, zich te onderwijzen, verlof te nemen, zich over te geven op tijd en stond aan sport en reisgenoegens om de toekomst van het land te verzekeren door een gezond en talrijk kroost. Het heele leitmotief komt hierop neer Het leven kan zoo schoone zijn zoo wij maar willen». Het ligt in onze handen, het staat in ons bereik, het hangt slechts van ons af het gemaalde tafe reel in werkelijkheid om te zetten. Indien wij, in plaats van elkander te bevechten en onder ling te verscheuren, wat den onvermijdelijken ondergang ten gevolge heeft, eens broederlijk de handen in elkaar legden om eens en voor goed den burgerlijken vrede te bewerken door een breede vereeniging en welgemeende samenwer king der klassen in den schoot van een wel om schreven beroepsorganisatie, die ons allen zou verzoenen en dichter bij elkaar brengen op het ekonomisch terrein der voortbrengst, der verdee ling en het verbruik voor het algemeen welzijn. Het is goed verstaan dat om het verbruik van al die goederen te bespoedigen en te vermeerde ren er veel geld moet zijn en dat het geld in om loop gebracht worde. De eerste en noodigste voor waarde om den idealen staat in het leven te roepen is de sociale vrede. Verstandhouding kan hem bewerken en niet opeenvolgende verkrach ting van werkkontrakten die als vodjes papier weggeworpen worden of bezetting van werkhui zen die de vrijheid van den arbeid aan banden legt en het recht van eigendom wegcijfert en dat door een woelige minderheid. Eenmaal de noodzakelijkheid van den socialen vrede be grepen, moet het vertrouwen hersteld worden om het geld dat zich verduikt of over de grenzen vlucht in omloop te brengen. Hoe daarmee begonnen Met de veelzijdige en niet eenzijdige maat schappelijke hervorming niet alleen de verbete ring van den levensstandaard der werklieden, maar ook met hun gedurigen stoffelijken, zede lijken en moreelen opgang. Zoo men bij het lichaam enkel het oog houdt op de ontwikkeling der beenen en die der andere ledematen verwaarloost, dan kweekt men een abnormaal lichaam zoo men al zijn zorgen be steedt aan een enkel kind van den huize en de anderen aan hun lot overlaat, dan kweekt men een abnormaal huisgezin. Evenzoo zoo men bij den werkman enkel den stoffelijken kant der lotsverbetering in aanmer king neemt, kweekt men een abnormaal individu; zoo men enkel de werkende klas in de maat schappij bevoordeeligt dan bekomt men een zieke maatschappij met abnormale toestanden. Zoo men het inderdaad wel meent met den socialen vooruitgang, zoo men hebben wil dat de voordeelen aan de werkende klas geschonken, geen hersenschim maar een werkelijk verworven aktief vorme, dan moet men deze sociale herop beuring schoren en onderschragen door gelijk- loopende maatregelen van ekonomische herop beuring. Het is zoo klaar als pompwater dat om de loon- trekkenden te kunnen betalen de werkgevers in staat moeten zijn om te betalen. En hier wordt er maar weinig rekening gehouden met het groote drama der nijverheid en 's lands handel, opeenvolgende wanordelijkheden in de voort brengst, die geleidelijk al de takken der bedrij vigheid ondermijnenbuitensporige vermeerde ring van de exploitatieonkosten, vermeerdering welke door de onlangs toegestane sociale maat regelen nog verergerd .werd. Wij weten, aldus M. Olivier, wij die een gan- sche leven, dag in dag uit ons den kop gebroken hebben om onze exploitatieonkosten aan de we- reldprijzen aan te passen, wij weten dat op dat terrein de minste dwaling de schrikkelijkste sanc tie met zich sleept, namelijk de ondergang Er moet dus een tegenhanger zijn. Daarom 1° De vastheid der munt handhaven, aldus de burgers een meerder gevoel van zekerheid ge vende omtrent hun bezit en minder bezorgdheid omtrent den dag van morgen. Dat spoort aan tot gemakkelijker verteer, overvloediger verbruik, dus ruimeren omloop van het geld. 2° Den knellenden fiskalen band die op de nij verheid drukt breken, den fiskalen last verminde ren, vereenvoudigen. 3° Verplichte beroepsovereenkomsten tusschen voortbrengers (economie bestuurd door het be roep en niet door den Staat). Niet verkoopen met verlies, geen onderkruipen j, maar door goed loon en juisten prijs de geldhoeveelheid vermeerderen in de handen van de verbruikers die het verbruik overeenkomstig moeten maken met de produktie- middelen. 4° Volstrekte waarborg dat de orde en de tucht in de nijverheid werkdadig zullen beschermd worden. Sociale heropbeuring kan maar verste vigd worden dan door het vertrouwen bij de werkgevers en den arbeidslust bij zijn medewer kende tekniekers en werklieden. 5° In 't leven roepen van een beroepsorganisatie in volledige samenwerking met de werkerssyn- dikaten om iederen werkman in zijn beroep de volledigste vastheid te geven. De vereeniging der klassen, zoo opgevat, kan dep klassenstrijd verdrijven, die enkel het land kan brengen tot den ondergang, de omwenteling en den oorlog. Voorbeelden rondom ons ontbre ken niet. Dat is realpolitiek zoowel in sociaal als in ekonomisch opzicht. Het is aanmoedigend ze te bestatigen bij een grootindustrieel. Mocht men ze begrijpen langs beide kanten der barricade. X De Nederlandsche Regeering houdt er aan de belanghebbenden te waarschuwen tegen het in gaan op de voordeelige aanbiedingen van neder landsche bloembollenhandelaren zonder van te voren inlichtingen te hebben ingewonnen bij de Nederlandsche Consulaire Ambtenaren van hun district. Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4