MEUBELEN en Binnendekoratie §rti jkursus voor Damen Bouckaert - Van Rolleghem HELENE NEYSENS LEENINGEN VOOR IEDEREEN aan 4,90 t. h. 8 ALLERHANDE NIEUWS M LDREDA BRAS Boterstraat, 58 IEPER Een nieuwe kursus vangt aan op Dinsdag 6 Oktober 1936, van 2 tot 4 u. PATRONEN OP MAAT. Burgerlijke Sland van Yper I YPER. Botsing. Zaterdag namiddag, om 5 u. 30, kwamen twee jonge wielrijdsters in groote snelheid van uit de richting der Groote Markt door de Dixmudestraat gereden, toen een hunner tegen den rechter modderscherm reed van de auto van M, Simoens Marcel, die van uit de Surmontstraat naar de Cartonstraat kwam. De velo van het onvoorzichtig meisje was bescha digd. Aanranding. In den nacht van Zondag op Maandag, rond 1 u. 3/4 's morgens, trok Lesage Urbain samen met zijn vrouw huiswaarts toen hij in de Rijselstraat, op den hoek der Cassel- straat, aangevallen werd door den genaamde PJulien die hem een duchtige rammeling toebracht en zijn splinternieuwe vest aan stuk ken scheurde. Dit is nu reeds de tweede maal dat Lesage alzoo door Paangerand wordt en dit alleen maar, naar het schijnt, omdat Lesage in een hérberg als muzikant aangeworven werd in vervanging van PKlacht werd bij de politie ingediend. Bewapening der politie. Maandag laatst ont vingen de politieagenten een splinternieuwen re volver dien zij voortaan, wanneer zij op dienst zijn, bij zich zullen dragen. Daardoor zal men voor hen wat meer ontzag hebben, doch het ware wenschelijk dat zij hem heel zelden of nooit zouden moeten gebruiken. GEGEVEN DOOR BEROEPSLEËRARES STAATSDIPLOMA Alle inlichtingen op voornoemd adres zonder verbintenis. RENINGHELST. Naklank van een pijnlijk ongeval. Allen herinneren zich nog hoe, op 12 Maart 11., vrouw Gillebert Marguerite in het raderwerk eener dorschmachine gegrepen en op slag gedood werd. Thans komt de genaamde Ca- ron Marcel, in dienst bij Delannoy en die voor taak had te zorgen dat niemand anders daar die gevaarlijke plaats van de dorschmachine naderde, uit hoofde van nalatigheid door de Rechtbank van Yper veroordeeld te worden tot een boete van 700 fr. of een maand gevang zonder voor waarde. - THOUROUT. Noodlanding. Donderdag avond, rond 7 u. 30, na enkele malen zeer laag boven de stad te hebben rondgevlogen, merkbaar met het inzicht er een landingsplaats te zoeken, is een toeristenvliegtuig op de landerijen nabij de Tivolineergedaald. Daar de grond daar zeer oneffen lag, zijn de wielen van het vliegtuig op zeker oogenblik in den grond blijven steken, zoodat het toestel over kop geslagen is en licht beschadigd werd. Tal van personen, die door het geronk van den motor naar buiten waren geko men en de bewegingen van het vliegtuig hadden gevolgd, snelden ter plaats waar het geland was. Een der eerst aangekomen toeschouwers hielp den loods uit zijn neteligen toestand bevrijden. Deze, een advocaat uit Brussel, die met zijn per soonlijk vliegtuig St Michel geteekend G.V.C.- 200, opgestegen was om een kleine rondvlucht te doen, verklaarde dat hij verdwaald was ge- rocht en zich verplicht had gezien ergens neer te dalen vooraleer het geheel en gansch begon te donkeren. Door het kapseizen van zijn 'toestel, had hij zich een weinig aan den rechterschouder bezeerd. De rijkswacht deed de noodige vaststellingen. VLAMERTINGHE. Door zijn wagen overre den. De 64 jarige Fagoo H., handelaar te Vla- mertinghe, kwam Zaterdag morgen, rond 7 u., met zijn wagen naar Yper gereden. Hij stapte nevens den wagen, toen hij opeens struikelde en ten gronde viel juist voor de wielen van den wagen, die hem over het lichaam reden. Dadelijk opgenomen, werd de ongelukkige naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht, waar men verschillige erge. inwendige kneuzingen vaststelde. GHELUWE. Verkeersongeval. M. Decroix Ferdinand, van Tourcoing, kwam Zondag avond, om 8 u.. per auto van uit de richting van Yper gereden wanneer, nabij de Kruyseeckestraat, een der autobanden sprong. Dit had voor gevolg dat de voerder het stuur niet meer meester was en de auto de gracht nevens de baan inbolde. Als bij wonder werden de inzittenden niet gekwetst. Het voertuig echter leed nog al eenige schade. WERVICK. Door auto verrast. Zondag avond, rond 11 u., werd een voetganger langs de groote baan Yper-Meenen, door een auto aange reden en erg gekwetst. De 39 jarige landbouw- werkman Pittilion Cyrille, wonende te Wervick, werd er verrast door een auto, gevoerd door Van Elslander Karei, die van uit de richting van Mee: nen kwam. Het slachtoffer werd verscheidene meters meegesleurd en had de linker bil gebro ken en ook de linker hand ijselijk verminkt. De inzittenden van de aanrijdende auto snelden da delijk toe om den gekwetste hulp te bieden en deden een geneesheer verwittigen die het slacht offer naar het gasthuis overbracht. Vindt Uw genoegen Te Huis VOOR UWE Hout-, Zetel-, Tentuur-, Tapijt- en Lustrerie werk Vraagt Projekten, Schetsen en Prijzen Bezoekt de Uitstal zalen FIRMA nmciasrs DE LEEUW Ooststraat, 46, ROESELARE mm SEDERT 1889 KOMEN. Nog de ophefmakende zaak. In ons vorig nummer meldden wij de aanhouding van den bureeloverste van den burgerstand te Komen, Defoer Hector, en van zijn medeplichtige Coulie Constant, grafmaker te Komen, die aan Defoer de klanten aanbracht. Wij zegden toen tevens dat de betichte, benevens het vervalschen van grensarbeiderskaarten, ook nog onregelma tigheden zou gepleegd hebben in het afleveren van vreemdelingenkaarten. Welnu, uit zekere bron vernemen wij thans dat Defoer het middel gevonden had om bedrog te plegen bij het innen van het gemeenterecht, dat bij de aflevering van iedere kaart geëischt wordt, en het sluw aan boord legde om zich deze gemeentetaks toe te eigenen. Om des te beter de werkwijze van dien al te behendige stadhuisbediende uit te leggen, zullen wij vooraf eenige nadere toelichtingen geven over de pleegvormen die voor het bekomen der grens arbeiders- en vreemdelingenkaarten vereischt zijn. Zooals men weet zijn, door de laatste fransche besluiten, de grensarbeiders gecontingenteerd per bedrijf, 't is te zeggen dat er, in verhouding van de in ieder bedrijf gebezigde fransche arbei ders, slechts een beperkt aantal belgische arbei ders toegelaten worden in Frankrijk te werken. De candidaten-grensarbeiders moeten vooraf een getuigschrift van den franschen patroon, die hen in dienst wil nemen, voorleggen aan het gemeen tebestuur hunner woonplaats. Het gemeentebe stuur vraagt dan de noodige kaarten aan het Fransch Departement van Arbeid. Dit laatste stuurt de verleende kaarten aan het aanvragend gemeentebestuur terug zoo het toegelaten contin gent belgische arbeiders niet overtroffen wordt, of weigert de gevraagde kaart wanneer het con- tingenteeringscijfer in dit bedrijf reeds bereikt is. Defoer echter, om zijn beschermelingen die hem daarvoor rijkelijk moesten betalen, te be gunstigen, wist een eenvoudig middel om hen, zoo de grensarbeiderskaart geweigerd werd, er toch een te verschaffen. Daarvoor nam hij de kaarten die door het Fransch Departement van Arbeid aan het gemeentebestuur van Komen toe gezonden werden en in plaats van ze aan de ware rechthebbenden te overhandigen, wischte hij, bij middel van een chemisch product, hun namen uit en schreef er dan den naam op van den per soon aan wien hij, Defoer, die kaart bestemde. Om na -te gaan hoeveel kaarten er alzoo door Defoer vervalscht werden, heeft men thans aan het Fransch Departement van Arbeid de volle dige lijst gevraagd van al de personen op wiens naam deze dienst eep grensarbeiderskaart afle verde, en men gaat nu een voor een al de kaarten moeten nagaan om te onderzoeken hoeveel recht hebbenden, aan wien de kaart van rechtswege werd toegestaan, er alzoo door Defoer benadee- ligd werden. Voor wat de vreemdelingenkaarten betreft, ziehier hoe Defoer te werk ging. Ieder vreemdeling die zich in België vestigt moet eerst een bewijs van inschrijving in het vreemdelingenregister bekomen. Dit voorloopig bewijs geldt voor zes maanden verblijf in 't land in afwachting dat de definitieve identiteitskaart hem ja dan neen mag uitgereikt worden, naar ge lang den uitslag van het onderzoek dat intusschen door den veiligheidsdienst over den aanvrager wordt ingesteld. Voor dit voorloopig bewijs, dat desnoods kan verlengd worden, wordt een staats- taks geheven van 30 fr. en een gemeentetaks van 7 fr. 50. Bij het verleenen der identiteitskaart, die recht aan inschrijving in de bevolkingsboeken mede brengt, wordt een Staatstaks van 80 fr. geheven en daarbij een gemeentetaks van 20 fr. Deze kaart moet om de twee jaar vernieuwd worden. De Staatstaks, zoowel voor de voorloopige be wijzen als voor de identiteitskaarten, wordt ge kweten door het plakken van fiscale zegels waar van de eene helft op het bewijs of kaart en de andere helft op de fiche, voor den veiligheids dienst bestemd, moeten geplakt worden. Voor de Staatstaks was het dus moeilijk eenig bedrog te plegen. De gemeentetaks daarentegen was in beide gevallen gekweten met gemeentezegels, bij den ontvanger aangekocht, die in hun geheel zoowel op de voorloopige bewijzen als op de kaarten moesten geplakt worden. Welnu deze gemeentezegels van 7 fr. 50 voor de bewijzen en van 20 fr. of 5 fr. voor de kaarten,, naar gelang het een volwassene of minderjarige betrof, werden in de meeste gevallen door Defoer niet afgestempeld noch doorschreven en ook der wijze opgeplakt dat zij gemakkelijk konden afge nomen worden. Wanneer een voorloopig bewijs om de zes maand of een definitieve kaart om de twee jaar ter vernieuwing ingebracht werden, liet Defoer niet na de verschuldigde taksen te innen doch maakte de gemeentezegels los van de oude kaart en plakte ze terug op de nieuwe. Al zoo is de gemeentetaks, welke aan de betrokken personen geëischt werd, in menige gevallen nooit in de stadskas terecht gekomen.. Ook zijn te Komen veel kaarten, en in 't bijzon der de voorloopige kaarten, van geen of van te weinig zegels voorzien en verders werd er ook nog een verachtering in de boeken van den bur gerlijken stand vastgesteld, iets waarvoor de in gebreke gebleven overheid zal te verantwoorden hebben. Kleederen voor Damen< Mantels nK Tailleurs Alle Naaiwerk BBKM lsle met Groote Onderscheiding Snij- enTeekenkursus vr Damen Lange Meerschstraat, 6, Yper. van den 12 tot den 18 September 1936 GeboortenVerleure Celine, Dixmudesteenweg, 40. Maselis Emilienne, Recollettenpoort, 5 (van Zonnebeke). Riquiere Ginette, Lindendreef, 91. HuwelijkenMuylle Petrus, schrijnwerker en Geldof Florence, huishoudster, beiden te Yper. --- Vangheluwe Andreas, landbouwer, te Fidelaire (Eure) Frankrijk,, en Vangheluwe Maria, landbouwster, te Yper. La- grou Albertus, paardenhandelaar, te Brielen en Mahieu Jeanne, z. b., te Yper. OverlijdenPfaff Germaine, 2 m. en 16 d., L. Thou- routstraat. 25, (van Zillebeke). Huwelijksbeloften Julien Room, landbouwer, te Re- ninghelst en Martha Vandromme, dienstmeid, te Wes- toutre. Henri Rébéré, z. b., en Marie Dumelie, huis houdster, beiden te Yper. Al# gij binnen EENIGEN TIJD geld moest noodig hebben, sluit U heden nog aan bij BELG. COOP. SECURITY, die U volgens haar bijz systeem zal bezorgen, tegen waarborg van meubels, machienen, veestukken, loon, vanaf 2000 fr. terug met maandafkorting van 24 fr. per 1000 fr. in 4 jaar. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, Itreid Uw© zaken uit. Los Uwe- sehulden sif. 12, Gent. Tel. 13108. Onder-agentie Brugge 18. Ooatendestraat Kortrijk 66, Aiberlstraat. Voor Oostende en de Kust50, Capucienenstraat, Oostende. Zorg «Int Gij immer geld in Imiirleii tielit.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8