Inhuldiging der Vlag van den Vuurkruisenbond Luisterrijk Boldersbal 17 ANNÉE, N 27-3 OCTOBRE 1936 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres WINTERUUR Hef herstel der Vaart Yper-Komen La Restauration du Canal Ypres - Comines Boldersfederatie - Yper HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES, Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd Abonnement 18 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés I In den nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 October, j te 3 u. 's morgens, wordt de officieele tijd een uur achteruit gezet, zoodat de dag van Zondag 4 October, bij uitzondering, 25 uren zal tellen. Het is dus morgen, Zondag 4 October, dat het winter- uur opnieuw in voege treedt. Daarom beden avond nog, vooraleer slapen te gaan, niet vergeten alle uurwerken een uur achteruit te steken. Ministerieel Verhoor Gevolg op de vraag der Handelskamer van Yper, hem, zooals wij het verleden week meld den, den 24 September 11. gedaan, heeft de Heer Merlot, Minister van Openbare Werken, onze af gevaardigden op Woensdag 30 September, te 11 u. 's morgens, in zijn kabinet ontvangen. Waren op de ontvangst aanwezig om de be langen van Yper te verdedigen de Heeren Mul- lie, senatorVanderghote, burgemeester van Yper advokaat Butaye, voorzitter van de Fede ratie der Geteisterden van het arrondissement Yper, en Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer van Yper. De afgevaardigden werden door den Heer Mi nister allervriendelijkst ontvangen en het onder houd, dat ruim een uur duurde, liep uitsluitend over het ontwerp van herstel der vaart Yper- Komen en over de gelukkige gevolgen die de ver wezenlijking ervan zal hebben voor de herople ving en den bloei van gansch de streek van Ko men, Yper tot aan Nieuwpoort. De Heer Minister Merlot beloofde in de eerst volgende dagen naar Yper te komen om den huidigen toestand der vaart Yper-Komen eens van nabij te zien en de kwestie ter plaats nader te onderzoeken. Bij voorbaat wenschen wij den Heer Minister Merlot hier van harte welkom en wij verhopen stellig dat dit bezoek de beste vruchten zal af werpen. Audience Ministérielle Suite a la lettre de la Chambre de Commerce d'Ypres, datée du 24 Septembre 1936 et dont nous avons reproduit le texte dans notre dernier nu méro, Monsieur Merlot, Ministre des Travaux Pu blics, a bien voulu accorder l'audience demandée le mercredi 30 Septembre dernier, a 11 h. du ma- tin, en son cabinet. Nos délégués, qui étaient accompagnés et in troduits auprès de M. le Ministre par M. le séna- teur Mullie, étaient M.M. Vanderghote, bourg- mestre d'Ypresl'avocat Butaye, président de la Fédération des Sinistrés de l'arrondissement d'Ypres, et Vermeulen, président de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres. Durant prés d'une heure nos délégués ont dé- fendu devant M. le Ministre Merlot, qui avait tenu a les recevoir personnellement, le pro jet de restauration du canal d'Ypres a Comines et se sont efforcés de le convaincre de tout l'intérêt que présente ce travail non seulement pour Ypres mais pour toute la région comprise entre Comines et Nieuport. L'entretien fut de part et d'autre d'une courtoisie extréme et a laissé la meilleure impression. M. le Ministre Merlot a promis de venir pro- chainement a Ypres pour visiter le canal Ypres- Comines et s'éclairer sur cette importante ques tion. Nous espérons que cette visite aura les meil- leurs résultats et d'avance nous souhaitons cor- dialement la bienvenue a M. le Ministre Merlot. Zondag laatst was de Ypersche Vuurkruisen bond in feest ter gelegenheid der inhuldiging zij ner nieuwe vlag, gift van eenige erkentelijke personen van stad en omliggende, en der plech tige overhandiging aan zijn rechthebbende leden van het Vuurkruisenjuweel dat hen insgelijks de bonden van Brussel, Oostende, Blankenberghe, Middelkerke, Kortrijk, Roeselaere, Ukkel, Gent- brugge, Mortsel, Aalst, St Niklaas-Waes, Waasten, Gent, Vorst, Wetteren, Hoboken, Borgerhout en Verviers, de leden van den plaatselijken Vuur kruisenbond en eindelijk de lange rij afvaardi- De hulde aan het Standbeeld der Ypersche Gesneuvelden door de bevolking was aangeboden. Niettegenstaande het ongunstig weder, dat jammer genoeg gansch den dag doorhield, waren, als hulde aan de strijders der vuurlijn, zeer vele huizen bevlagd. Verschillige Vuurkruisenbonden uit andere steden hadden er eveneens aan gehou den het feest door hunne tegenwoordigheid op te luisteren en hadden, als blijk van genegenheid jegens hun Ypersche makkers, sterke afvaardi gingen met vlag hierheen gezonden. Deze laatste werden te 9 u. 's morgens ontvan gen in het Hotel Continental op de R. Colaert- plaats, lokaal der plaatselijke afdeeling van den Vuurkruisenbond, vanwaar men zich, korts na 9 u. 30, in stoet naar St Maartenskathedraal be gaf om er de plechtige Hoogmis bij te wonen. De stoet werd geopend door een afvaardiging der Rijkswacht, gevolgd door de Harmonie Ypriana die op gansch den doortocht haar schoon ste staj«marschen uitvoerde. Hierna kwamen een zestal jeugdige meisjes, ieder een kussen dragend waarop de straks te overhandigen Vuurkruisen- juweelen gevest waren, vervolgens den vertegen woordiger van Z. M. den Koning, den Heer De- waele, kolonel bij het 3' Linieregiment te Oosten de, omringd van de Heeren Clinckemaille, arron dissementscommissaris, en Cambier, voorzitter van den Yperschen Vuurkruisenbond.Dan volgden nog de bestuursleden, de nieuwe vlag van den Yperschen Vuurkruisenbond, de federale vlag, de schoone groep driekleurige vlaggen, twee en twee nevens elkaar gedragen, van de deelnemen- (O) Zondag 11 October 103G om 18 uur, in Lapiere's Zaal, Hondstraat Oude en moderne dansen Iedereen Welkom. Inkomgeld 3 Fr. I gingen van voornoemde bonden. In de ruime St Maartenskerk, die zich spoedig met geloovigen vervulde, werden de eereplaatsen in het hoogkoor ingenomen door Kolonel Dewaele, vertegenwoordiger van den Koning, door de Hee ren Matton, voorzitter dér Rechtbank van ln Aan leg te Yper, Clinckemaille, arrondissementscom missaris, Vanderghote," burgemeester, Van der Mersch, schepen en andere overheidspersonen, waaronder M. Bouquet, voorzitter der Commis sie van Openbaren Onderstand. Na hen plaatsten zich de bestuursleden van den Yperschen Vuur kruisenbond en de Heeren voorzitters der andere aanwezige Vuurkruisenbonden. Vooral de aan wezigheid van drie Eerweerde Paters van het Carmelietenklooster van Yper, namelijk E. Pater prior Innocentius, E. Pater Hubertus en E. P. Mattheus, alle drie oud-brankardiers der 4e Leger- afdeeling, werd zeer opgemerkt. Ook de nieuwe vlag der Vuurkruisen van Yper werd vooraan in het hoogkoor geplaatst, terwijl de andere vlaggen in den gang der middenbeuk de haag vormden. Vooraleer het H. Misoffer op te dragen, ging de Z. E. Heer Deken Vermaut, bijgestaan door de E.E. Heeren onderpastoors Deconinck en Huyghe, over tot de wijding der nieuwe vlag. Na het Evan gelie beklom de E. H. De Beir, krijgsaalmoeze- nier-vuurkruiser, den kansel en hield een roe rend en diep inslaand gelegenheidssermoen tij dens hetwelk hij het groote offer en het onmen- schelijk lijden onzer soldaten van de vuurlijn op zoo levendige wijze wist uit te beelden dat velen, bij die herinneringen, in stilte meer dan een traan wegpinkten. Nadat de Z. E. Heer De ken eerst den zegen aan de Heeren Kolonel De waele, Matton, Clinckemaille en Vanderghote op hun wederzijdsche plaatsen gegeven had, gingen al de aanwezige Vuurkruisen ten offer en tijdens de Consecratie werd het Te Velde van op het oksaal door de klaroenen geblazen. Deze schoone kerkelijke dienst werd besloten met het natio naal lied door den Heer Hanoulle, orgelist, op het groot orgel uitgevoerd en door de geestelijkheid aan den voet van het altaar en door al de aan-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 1