- F O O T B A L L - Mme Vandendriessche 3 De watervoorziening van Belgische gemeenten Zondag 4 October 1936 C. S. YPER - III Sp. -- St. MOUSCRON C. S. YPER jun. -- WAEREGHEM Sp. Stad Yper Nijverheidsschool DENTISTE Dixmudestraat, 49 YPER Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. ONZE SCHEEPVAART zulk gruwelijk leed te gedenken?... Ja! roept ons de dood van ons Vuurkruisenvaandel. Ja Niet vergeten Nooit vergeten hoe dat de mannen van de vuurlijn, lange en eindelooze jaren naar ziel en lichaam werden gefolterd, afgetobt en afgebeuld totdat, op een of anderen dag, een monsterachtig granaat het mensche- lijk wrak deed uiteenspatten en einde kwam stellen aan 't onmenschelijk bestaan... Nooit verzadigd, nooit vermoeid, eischte de oorlogs god steeds meer en meer menschenbloed. Bij het ge bulder der kanonnen en het geratel der geweren, in de akelige wolken der brandende stikgassen, vielen de slagen van de dood steeds rapper en rapper, steeds har der en harder. En op de talrijke kerkhoven ginds, bachten het front, schoof de oneindige rij der ontelbare houteil Kruisen rusteloos vooruit. Veertig duizend onzer makkers zagen nooit hun land en huis, hun vader en moeder, hun vrouw en kinderen terug... En van uit den donkeren hoek van ons Vuurkruisen vaandel, roept ons de grijnzende dood U Vuurkruisen, U burgers toe De dood van veertig duizend Makkers Vier jaren onmenschelijk lijden voor tachtig duizend Vuurkruisen Niet vergeten Nooit vergeten Vuurkruisen, Adeldom van den Yzer Ons blazoen het Vuurkruisdapperheid in het ver leden. Onze leus Salus Patriae Suprema Lex plichten voer heden, 's Lands heil weze 't hoogste gebod, voor 't vaderland goed en bloed veil hebben... Het gebeurt wel meer dat wij dienaangaande voor militaristen uitgescholden worden. Wij verklaren het onbewimpeldWij, die de gruwe len van den oorlog aan den lijve gevoeld hebben, wij verafschuwen en wij vervloeken en wij haten den oorlog meer dan gelijk wie ook, maar wij misprijzen de kleinzieligen en verachten als lafaards de mannen die hun leven voor vrouw en kinderen niet veil hebben Duizende Helden die hulpeloos gestorven zijn, hon- derde Helden die vergeten en verlaten hulpeloos ster ven. De mannen van de vuurlijn gedoemd om vóór hunnen tijd vergeten en verlaten hulpeloos te sterven. Dit is het bilan van 's Lands erkentelijkheid voor hen aan wie het zijne vrijheid, zijn bestaan, alles, te danken heeft. Zeker, dat hebben onze wetgevers niet gewild en dat willen onze overheden, dat willen onze medeburgers niet... Maar dat is Dat is, omdat men te dikwijls vergeten heeft eer van verdienste afhankelijk te maken en hulp aan behoefte te passen... Maar dat is en dat had nooit mogen zijn, en dat mag niet langer zijn. En als wij vragen dat het land, dat aan den adeldom van den Yzer alles te danken heeft, niet zou dulden dat zijne redders vroegtijdig hulpeloos ten grave gesleept worden, mogen wij dan wel als veel- eischend afgescheept en als profiteurs uitgescholden worden Wij misprijzen ze, die heldenbloed tegen klinkende munt willen uitwisselen. Maar dankbaarheid, hulp aan zijne stervende helden is van 's landswege een zedelijke en onverbiddelijke plicht, en niet een rechtgeaard burger zal het dulden dat 's landsbestuur zich aan dien heiligen plicht ont- trekke. Wij rekenen er dus op dat er in de naaste toekomst een krachtig offensief worde ingezet, offensief tegen alle wantoestanden, tegen alle misbruiken, tegen alle profiteurs, tegen de zedelijke devaluatie. Daarvoor kan het land eens te meer op de mannen van den grooten oorlog rekenen. Om zijn rede, die meermaals door luidruchtig applaus onderbroken werd, te eindigen bedankte de Heer De Winter Kolonel Dewaele voor zijn vereerende aanwezigheid en gelastte hem den dank en de gevoelens van innige gehechtheid der Vuurkruisen aan Z. M. den Koning over te ma ken. Vervolgens werd er overgegaan tot de uitrei king der eereteekens. Door een mooi gebaar van wege het Bestuur, gebaar dat door allen ten zeer ste geprezen werd, vestte Kolonel Dewaele, onder algemeene toejuichingen, de drie eerste Vuur kruisen op de nederige kloosterpij van de Eerw. Paters Carmelieten Innocentius, Hubertus en Mattheus en wenschte ze van harte proficiat. Daarna kwamen de bestuursleden en een goed honderdtal leden van den Vuurkruisenbond van Yper op hun beurt het Vuurkruisenjuweel uit de handen van Kolonel Dewaele ontvangen. Om 13 uur 30 werd in het Hotel Continental, lokaal der Vuurkruisen, een democratisch noen maal opgediend, waarop een honderdtal Vuur kruisen, leden der afdeeling Yper en afgevaardig den van vreemde groépen, aanwezig waren. Aan de eeretafel hadden plaats genomen de generaalsvrouw Verfaillie, eere-voorzitster der afdeeling Middelkerke en groote weldoenster van de Vuurkruisen, Kolonel Dewaele, afgevaardigde van Z. M. den Koning, de heeren Van Thoren- burg, prokureur des Konings en eere-voorzitter der afdeeling Yper, Cambier, voorzitter der afdee ling Yper, Matton,* voorzitter der Rechtbank, Clinckemaille, arrondissementscommissaris, Van der ghote, burgemeester, en Versailles, secretaris der stad Yper, Dr De Winter, provinciale voor zitter der Vuurkruisen, A. Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana, R. Bouquet, voorzitter van den Openbaren Onderstand, D'Huvettere, voor zitter van het Rood-Kruis. Alvorens het feestmaal in te zetten werd door het orkest de Brabangonneuitgevoerd, door alle aanwezigen eerbiedig en rechtstaande aan hoord. Door den heer Cambier werd een heildronk in gesteld op den voorspoed van den Koninklijken oorlogsmakker der Vuurkruisen Z. M. Koning Leopold III en het Belgisch Vorstenhuis. Volgend telegram werd aan Z. M. Leopold III toegestuurd. Z. M. Koning Leopold, De Vuurkruisen van Yper en omliggende bij de in huldiging hunner vlag rond het bestuur geschaard, brengen eenstemmig hulde aan hunnen oorlogsmakker Z. M. Leopold III, aan de gedachtenis van den geliefden Koning Albert en aan H. M. de Koningin Elisabeth. Zij bieden aan het Belgisch Vorstenhuis de verzekering van hunne onvergankelijke verkleefdheid en van hunne onwrikbare trouw. Cambier, Voorzitter Vuurkruisen. Aan den heer Cox, federaal voorzitter werd eveneens volgend telegram verzonden «De Vuurkruisen van Yper en omliggende bij inhul diging hunner vlag drukken eenstemmig hunnen spijt uit over het afwezig zijn van geliefden federalen voor zitter, makker Cox, en bieden hem met hunnen harte- lijken dank, om zijn onverpoosd streven, de verzekering van hun onwrikbare trouw aan vuurkruisenprogramma». Na de gerechten nam de heer voorzitter Cam bier het woord om, in naam van de afdeeling Yper, de overheidspersonen te bedanken, die door hunne vereerende tegenwoordigheid, hun sym pathie voor de Vuurkruisen hebben betoond. Hij dankte eveneens de afgevaardigden der vreemde bonden, die zoo van Wallonië als van Vlaanderen gekomen waren om de vlaginhuldiging der Yper- sche afdeeling bij te wonen. De heer De Winter, provinciale voorzitter, na den voorzitter en het comiteit der afdeeling Yper op pittige en humoristische wijze bedankt te hebben, zette andermaal het programma der Vuurkruisen uiteen en de beteekenis hunner zinnebeeldige vlaghaar drie kleuren, zwart, geel en rood symbool van de nationale eenheid haar doodshoofd zinnebeeld van het lijden aan den Yzer haar blazoen, het vuurkruis symbool van het Vuurkruisenprogramma. Indien ik mij zoo ongemeten in den strijd voor de Vuurkruisen heb geworpen, zegt de spreker, dan is het omdat ik in de uitoefening van mijn beroep als genees heer zoovele gevallen heb ontmoet van menschen door de dood tijdens den oorlog opgeteekend, die stierven in de meeste ellende, zonder hulp, van eenieder vergeten en verlaten. Want vergeten wij niet dat de dood, zoo ze in de loopgrachten van den Yzer comptant heeft gerekend en velen onverbiddelijk gemaaid, ze ook anderen crediet heeft gegeven, doch onwederroepelijk met een vroegtijdige dood gebrandmerkt. Wat de Vuur kruisen vragen is eere aan 'wie eere toekomt en hulp aan wie hulp toekomt. De heer De Winter werd tijdens zijn gloedvolle aanspraak herhaaldelijk door handgeklap onder broken en na zijne rede viel hem een langdurig applaus te beurt. De heer Cambier las vervolgens een dieproe- rend gelegenheidsgedicht voor, Hommage aux Croix de Feu van de hand van M. Alfred Gai- mant en dat in ons laatste nummer is verschenen. De heer Gaimant, op het feestmaal aanwezig, werd door gansch de vergadering luidruchtig toegejuicht en gelukgewenscht. Vrienden in lijden zijn ook vrienden in feest dat bewezen Zondag de Vuurkruisen. Tijdens hun feestmaal heerschte voortdurend de meeste geest drift en opgetogenheid en de zangwijsjes uit den oorlog, door het orkest gespeeld, werden telkens door de aanwezige makkers in koor meegezongen. Het was voor alle Vuurkruisen een dag van vreugde, opbeuring en hoop. Op het telegram, door de Vuurkruisen aan Z.M. den Koning verzonden, ontving de voorzitter, heer Cambier, volgend antwoord De gevoelens van onwankelbare verknochtheid die in uw boodschap geuit werden troffen den Koning ten zeerste Zijn Majesteit heeft mij gelast u het voorgaande mede te deelen en u zijn hartelijken dank over te ma ken alsmede aan al degenen die zich bij u aangesloten hebben. Staatssecretaris van 's Koningshuis. Er zijn nog 72 t. h. van de Belgische gemeenten die over geen drinkwatervoorziening beschikken. De gemeenten, die wel zbo'n inrichting bezit ten, zijn ten getale van 16 (op 151) in de provin cie Antwerpen, 96 (op 348) in Brabant, 12 (op 253) in West-Vlaanderen, 14 (op 297) in Oost- Vlaanderen, 30 (op 206) in Limburg, 112 (op 444) in Henegouwen, 144 (op 373) in de provincie Luik, 138 (op 233) in Luxemburg, 182 (op 366) in de provincie Namen. Luxemburg heeft dus de geweldigste krachtin spanning gedaan, vermits 60 t. h. van de gemeen ten uit die provincie over een drinkwatervoor ziening beschikken. In beide Vlaanderen even wel zijn er nog maar 5 t. h. van de gemeenten die aldus zijn toegerust. Hieraan mogen wij echter, en met zekere fier heid, toevoegen dat Yper de eerste stad in België is geweest die zich een eigen drinkwatervoorzie ning heeft verschaft èn dat na zooveel jaren het drinkwater, hier door de vijvers van Dickebusch en Zillebeke geleverd, nog steeds alle voldoening schenkt érf ruimschodts in de behoeften voldoet. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. Om 10 uur Om 3 uur Ingang1 Fr. 50 ieder match. Teekenen, Bouw- en Beeldhouwkunde Schilderkunst, Mekaniek Teekenen Toegepast op de Nijverheid. Op Maandag 5 October a. s. hernemen de Win- terleergangen in de Nijverheidsschool. Deze zeer belangrijke lessen zijn alle kosteloos. Zij hebben plaats op de weekdagen van 6 tot 8 uur 's avonds, van October tot einde Maart (den Zaterdag uitgezonderd). 's Zondags van 8 tot 10 uur vóórmiddag voor schilders alleen. Alw'ie uit deze kostelooze lessen nut kan trek ken, aarzele dus niet zich te laten inschrijven, op Zondag 4 October, van 10 tot 12 uur vóór middag, in de Nijverheidsschool, Nr 8, Onze Lieve Vrouwstraat. Voorwaardenveertien jaar oud zijn en een lagere school gevolgd hebben. De Nijverheidsschool omvat A. Een Voorbereidende afdeeling met twee stu diejaren lc Studiejaar Meetkundig teekenen. 2" Studiejaar Projectie teekenen. B. Vier bijzondere afdeelingen Afdeeling Mekaniek, met drie studiejaren Afdeeling Bouwkunde, met drie studiejaren Afdeeling Schilderen, (hout, marmer vergul den, letters, enz.) Afdeeling Boetseeren, met-drie studiejaren. Elke afdeeling beschikt over veel en praktisch aanschouwingsmateriaal. Gedurende de Winter lessen volgen de leerlin gen, buiten het teekenen, ook uiterst nuttige les sen in het rekenen, meetkunde, enz., aangepast aan de verschillende ambachten en bedrijven. Prachtige belooningen, in leerrijke vakboeken en gereedschap, getuigschriften of diploma's en medalies of eeremetalen worden uitgereikt aan de verdienstelijke leerlingen. Jaarlijks worden er ook studiereizen onder nomen. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door de HH. van den Beheerraad, den Heer Be stuurder en de HH. Leeraars. HET BESTUUR. Binnengevaren Dinsdag 22 September 1936, de Stikkelstad (schip per Keirschieter) met 130 ton kolen voor M. Vanover- berghe, leper. Vrijdag 25 September 1936, de André(schipper De Bceuf) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Maandag 28, de Hoop en Vertrouwen(schipper De Bock) met 108 ton graan voor MM. Blootacker- Vermeersch, leperde Julia (schipper De Dobbe- laere) met 105 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 30, de Stilla Juvans(schipper Kooy- man) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 1 October 1936, de Albert(schipper Aelvoet) met 95 ton potasch voor M. Talpe, leper. Weggevaren Donderdag 1 October 1936, de Stilla Juvans», (schip per Kooyman) met 15 ton beurtgoed voor verscheide nen. Waterhoogte benedenpand 2,98 m. toegelaten te va ren 1,70 m. Vrienden, nooit klagen Weest verheugd Drinkt alle dagen Koffie met cichorei PACHA En ge leeft 100 jaarOf bijna

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3