RAPH - TAILOR Koloniale Loterij PARDESSUS 225,00 250,00 275,00 300,00 350,00 400,00 500,00 4 DE LESSEN DER ANARCHIE Heropening op lö October aanstaande. De 24ste Schijf van de WIE NIET WAAGT, NIET WINT LA NOUVELLE GENDARMERIE I 1 Voor alwie aandachtig de gebeurtenissen volgt en genoegzaam de toestanden begrijpt, beleven wij zeer belangwekkende dagen, ondanks de zware bekommernissen door die gebeurtenissen en door die toestanden verwekt. Velen zijn er reeds van overtuigd, dat wij naar nieuwe tijden gaan, naar een grondige omwente ling in de handelingen van onze maatschappij, opgelegd door onweerstaanbare ekonomische noodwendigheden, die reeds nu, over geheel de wereld hun heerschappij doen gevoelen, zelfs boven de heerschappij van de ontzaggelijkste legermachten. Onze samenleving moet vergaan, indien er geen gehoor gegeven wordt aan den drang der werkelijkheid. De huidige gebeurtenissen in Spanje en Frank rijk verwonderen ons niet. In alle landen, ook in het onze, verrijaen er voor 't oogenblik revolutio naire haarden. We leven in een tijd van volledige anarchie. De wereldkrisis heeft tal van menschen in een toestand gebracht onwaardig van een we reld met haar beschaving. Overal ontbreekt het aan leidende krachten die het hart op de goede plaats hebben om de menschheid te dienen. De politieke zelfzucht heeft alles vergald. Een gedachte bezielt die zelfzuchthet geld. Laat ons eens rondom ons zien. Is het geen wraakroepende, hemeltergende toestand te zien hoe politieke partijen, die hun bestaan en hun macht te danken hebben aan de massa, die in hun programma de verdediging van de stoffelijke en zedelijke belangen van die massa opnamen, en ééns die macht en het bestaan verzekerd, de heiligste verbintenissen, de heerlijkste leerstel sels verloochenen Wij zien allerwege reuzenpaleizen optrekken waaraan honderden miljoenen besteed worden en het volk, de groote massa kwijnt in krotten van huizen. Gansche families worden ten prooi geworpen van het schunnigste zedenbederf. Kin deren leven in de schandigste stoffelijke voor waarden. De vreeselijkste lichamelijke kwalen woekeren in de tallooze straatjes en steegjes Hoeveel van die menschen hunkeren niet naar het oogenblik om hun wraak te koelen op hen die het mensch zijnuit een mensch hebben ge trokken Zie daar eenerzijds de politiekers en de vrien den van de politiekers, die baden in een zee van weelde en anderzijds de armoede, die haar grijp klauwen om een massa strengelt om ze te wur gen. Waar blijft de heerlijke leer der naastenliefde? Waar blijven de aanhangers, de navolgers van die leer Wat komt er van de demokratie over het algemeen Niets. Miljoenen worden geofferd aan ondoelmatige partij instellingen, doch men vergeet het dat die miljoenen konden gebezigd worden om menschen gelukkig te maken en haarden van ontevreden heid uit te roeien. Zoo gaat het hier en zoo gaat het in andere landen. Aldus verklaren zich de gebeurtenissen die zich herhalen, vermenigvuldigen en het leven meer en meer doen ontaarden in een angstig ver beiden wat ons de dag van morgen zal brengen. Vandaar de herhaalde werkstakingen, het be zetten van fabrieken en werkplaatsen, het stop zetten van den handel, de aanslag op eigendom en vrijheid tot werk, de burgeroorlog met al zijn wreedheden, de zucht tot verovering gelijk wij zien en gezien hebben in Abyssinië, Palestina, China, enz. Men heeft tegenwoordig den mond vol van anarchisme en communisme Maar hoe wordt men dat Praktisch gesproken, een anarchist is een op hol gebracht mensch. Dikwijls heeft hij maar een zeer beperkte ontwikkeling en uit zijn hart en zijn hersens heeft men alle plichtsgevoel en ze denwet ontrukt. Het is een mistevredene, dikwijls een slachtoffer van onduldbare toestanden, die men verbitterd en opgejaagd heeft tegen de maat schappij, tegen alle gezag, 't zij geestelijk of wereldlijk. Die man heeft gedacht, gewikt en ge wogen. Afgezonderd werd hij de prooi der zelf verblindheid zoo heeft hij zich verdiept in de ongehoordste lezingende vaste gedachte kwam op en groeide op zekeren dag werd het werkda dig. Er moest ergens een zwarte beestzijn, een hinderpaal die de samenleving verhindert op te gaan tot het geluk. Zoo die hinderpaal weg geruimd ware, dan is het geluk der menschheid geen hersenschim meer, maar werkelijkheid. Dan ten slotte als een losgebroken stier, met vooruit gestoken kop, niets ontziende, werpt de droomer zich op de hinderpaal, het moge godsdienst, huis gezin, patroon, eigendom, maatschappij of Staat zijn. Is het dan toch zoo onmogelijk geworden, al de menschen een beter, een gerust, een verheffend bestaan te verschaffen, waartoe wij, alle de men- Koopt niet vooraleer de uitstalling gezien te hebben by RAPH PANNEKOUCKE i—mi Boterstraat, 12 (BIJ DEN GROOTEN BAZAR) ALLE KLEEDEREN. ghhmi Uit reklaam aanvaardt men de stof. schen van goeden wil, volle recht hebben Met de machtige middelen, door zoo veel won derbare vernuften uitgevonden en ter beschik king gesteld van 't gemeenebest, met de zoo diep gaande wetenschap, met de zoo behendige tek- niek, is er meer dan één middel om, met goeden wil erbij, van onzen aardbol een echt paradijs te maken, waarop een bevolking, tienmaal talrijker nog dan deze van tegenwoordig, zonder veel moeite, al de genoegens van het leven zou kun nen vinden. Maar Men moet zich inspannen om zooveel tegen strijdige machten onschadelijk te maken. Alle de natiën moeten er zich op toeleggen betere wet ten te maken, toepasselijk op de nieuwe noodza kelijkheden en zorgen dat die wetten stipter en rechtvaardiger worden uitgevoerd, dan deze van uit onzen tijd van uitbuiting, van overdreven rijkdom en van bedrukkende ellende. Daarvoor is een algemeene en rechtzinnige verstandhouding onder, alle de beschaafde volke ren onontbeerlijk. Er heerscht gebrek ^n verantwoordelijke, diepvoelende en menschlievende leiders. Verant woordelijke leiders om hen, die azen op broeder moord, op inwendige troebelen, onmachtig en onschadelijk te maken. Diepvoelende leiders, die begrijpen waar de kanker van de maatschappij schuilt en geen oogenblik aarzelen om dien kanker met de radi- kaalste middelen uit te roeien. Menschlievende leiders om het lot van de mas sa aan te trekken en niet te gedoogen dat er armoede heerscht waar de natuur ons met over vloed begunstigde. Zoolang in alle landen geen dergelijke leiders opstaan, zoolang nog zullen de feiten als in Spanje zich kunnen voordoen. Welk een geestestoestand de wereld toch be- heerscht. Burgeroorlog, opstand, moordaanslag Men spreekt gedurig aan van een nieuwe maat schappij uit te bouwen op nieuwe grondvesten. Voor het oogenblik ontbreekt het ware bouw materiaal de liefde, de naastenliefde. De massa staat met gebalde vuisten tegenover elkander. De politieke driften hebben den haat onder de volkeren gezaaid. Men droomt en men spreekt van niets anders meer dan van strijden, strijden om het bestaan, strijden om de macht, strijden om den vijand te wurgen. Is dat een wereld Wij staan tegenover dit alles onwillekeurig pessimistisch gestemd en vragen ons dan ook angstig afzal de beschaving van de twintigste eeuw, de noodlottige zelfzucht bij den enkeling zoo inburgeren, dat alle menschelijkheid, dat alle naastenliefde uit de harten gebannen wordt Dan zal de nabije toekomst van Europa ons leeren wat een egoïstische samenleving baart. X... is dezelfde als de 23" schijf. Er zal 15 millioen verdeeld worden, zijnde I GROOT LOT 2 1/2 MILLIOEN. 1 GROOT LOT*: 1 MILLIOEN. 65.860 loten van 75 tot 100.000 frank. Donkergroen Biljetten. TREKKING EINDE OCTOBER Les travaux, dont notre concitoyen M. Jules Soete avait l'entreprise, touchent a leur fin. Commencés le 10 février dernier, ils seront en- tièrement terminés au courant du présent mois d'octobre. Comme les constructions sont en train de rece- voir leurs toitures en tuiles, et que l'on place dans les baies les chassis de fenêtres et les vitres, il est possible dés maintenant de juger de l'im- portance de la nouvelle gendarmerie. Celle-ci donnera le logement a 23 gendarmes mariés. Deux ménages auront a leur disposition 6 pièces, cinq ménages (du cóté de la rue de la Bouche) disposeront de cinq chambres, les autres ménages auront 4 chambres. Chaque appartement jouira soit d'une cour, soit d'une terrasse, et tous seront absolument séparés les uns des autres. Dans chacune des deux ailes, se trouve une vaste buanderie a 4 fourneaux, avec sèchoirs. II va de soi que la gendarmerie comprend en outre les salles de théorie, les salles de gardes, les bureaux, etc. Enfin les écuries sont établies dans le grand batiment prés des remparts, le seul reste de la caserne de 1922. La cour intérieure semble aujourd'hui beau- .coup plus vaste qu'elle ne paraissait jadis, au temps de la caserne. La simplicité de tous ces pignons fait un peu songer a un énorme bégui- nage. A la fin de ce mois, quand on aura fini de rejointoyer les briques des facades et que les fenêtres auront fermé toutes les ouvertures ac- tuelles, cette vaste gendarmerie fera, pensons nous, un trés bel effet extérieur. L'entreprise de M. Jules Soete ne comprenait que la grosse magonnerie, la pose des escaliers en béton, et celle des fenêtres. De nouvelles adjudications auront lieu sous peu pour tout ce qui concerne l'achèvement et l'amé- nagement des appartements et locaux, le pla- fonnage, les services d'eaux, de gaz, d'électricité, des vidanges, toute la menuiserie, les pavements, etc. etc. La cour actuelle sera complètement asphaltée. Mais ce qui donnera a notre gendarmerie son cachet de batiment militaire sera l'annexe qui occupera une partie de l'Esplanade, entourée d'un immense mur de cloture et qui comprendra les jardins et le manége. Les facades de la rue des Etudiants et de la rue de la Pompe (cóté dé la Filature) seront pro- longées par deux murs qui s'avanceront de 70 m. dans la plaine de l'Esplanade, jusqu'a peu prés en face du Café d'Anvers. Cet espace sera occupé par un grand manége de 90 m. sur 50 m. pour les exercices de la cavalerie, et par 23 jardins légu- miers de 16 mètres de longueur sur 5 mètres de largeur. II est a espérer que .cet immense mur de cloture sera quelque peu enjolivé par des orne- ments d'architecture. Du cóté des remparts, ce mur sera brisé par un angle obtus, 'sinon, il cou- perait absolument la Promenade Intérieure. Cet ensemble de constructions fera de la gen darmerie d'Ypres la plus vaste, la plus belle, et la plus hygiénique gendarmerie du pays, et on peut dire de l'Europe. Mais cela modifiera l'as- pect de toute une partie de la ville et ce sera encore un de ces grands changements auxquels les anciens Yprois ne pourront pas s'habituer. Si le ou les adjudicataires des nouvelles entre- prises nécessaires pour l'achèvement de la ca serne de gendarmerie travaillent aussi métho- diquement et aussi rapidement que ne l'a fait M. Jules Soete, la caserne sera achevée et habitée avant la fin de l'année prochaine.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4