Snijkursus voor Damen Veretnigde Hofbouwliefhebbers VILLE DE MESSINES LDREDA BRAS M I Boterstraat-, 58 IEPER ALLERHANDE NIEUWS Een nieuwe kursus vangt aan op Dinsdag 6 Oktober 1936, van 2 tot 4 u. PATRONEN OP MAAT. SPORTIEVE ONTMOETING Burgerlijke Stand van Yper MELEiNE NEYSENS Burgerstand van Langemarck MAATSCHAPPIJ DE OUDE u-nubuuu, Bijen, Meerhol' Oest.cht in iswk Lokaal Due Koningen Groote Markt, Yper. Verslag der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van 6 September 1936 De algemeene vergadering wordt te 15 uur, on der het voorzitterschap van Mijnheer Vanbese- laere, voorzitter, geopend. De Heer Voorzitter verontschuldigt den Heer Versavel, secretaris, die afwezig is en door den Heer Lamps vervangen wordt. Deze laatste geeft lezing van het verslag der voorgaande vergadering, waarna dit verslag met algemeene stemmen aanvaard wordt. De Heer voorzitter stelt daarna Mijnheer Del- fosse, Staatsvoordrachtgever, aan de leden voor en zegt dat hij over de insectenleer zal handelen. Intusschen komt er een telegram toe van onzen achtbaren H. Eere-Voorzitter, graaf de Laubespin. waarin hij laat weten dat hij belet is deze verga dering bij te wonen en zijne gelukwenschen aan den Heer Voorzitter stuurt. De Heer Delfosse vest dan het eereteeken van 1° klas op de borst van Mijnheer Vanbeselaere en vangt vervolgens zijne voordracht aan over de insectenleer. Hij wordt in zijne leerrijke uit eenzetting met groote aandacht gevolgd en ten slotte van harte toegejuicht. Mijnheer Vanbese laere wenscht den H. Delfosse geluk over zijne voordracht en wenscht hem nog menigmaal in ons midden te mogen ontvangen. Mijnheer Beyens, het woord krijgende, neemt deze gelegen heid te baat om onzen Voorzitter, M. Vanbese laere, nog eens geluk te wenschen over zijn eere teeken en zijn 41 jaar voorzitterschap. Twee nieuwe leden worden voorgesteld door M. Beyens, te weten H. René Clarysse, Dicke- busch, en M. Wiboo. Deze twee nieuwe leden worden met algemeene stemmen aangenomen. Worden als juryleden aangeduid Heeren Van- acker, Hoorens, Vanbatenburg en Lamps, secre taris. Heer Verwarde C. behaalt 23 p.H. Sinaeve J. 25 p.H. Ameel 6 p,H. Versavel 6 p.H. Van beselaere 15 p.H. Buseyne 11 p.Heer Ver warde H. 13 p. H. Beyens 21 p.Woussen 6 p. H. Pieters 5 p.H. Lamps 5 p.H. Lambrecht 6 p.H. Lecluse 5 p.H. Cardoen 8 punten. De tombola, geschonken door M. Ameel, wordt vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot en de algemeene vergadering wordt te 18 uur gesloten. Op Zondag 4 October 1936 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Verslag der algemeene vergadering van 6 September 1936. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De dd. Schrijver, De Voorzitter, C. Lamps. V. Vanbeselaere. Dimanche dernier, la Société Gymnastique «Les Infatigables» d'Ypres, accompagnée de nom- breuses personnes, s'est rendue a Messines pour y faire une visite amicale et sympathique et aussi pour y donner une séance de gymnas tique et de danses. Malgré la fine pluie qui n'a cessé de tomber, de nombreux spectateurs étaient présents d'abord pour témoigner leur sympathie a la belle société et surtout pour admirer le spec tacle de choix qui leur était offert. Tout le monde a admiré les beaux exercices et pyramides exécutés par les gymnastes, mais le public a surtout été charmé par les danses et la virtuosité de la toute gracieuse artiste Melle De- cadt, et a prodigué a tous ses chaleureux applau- dissements. A l'apothéose finale M. le Bourgmes- tre Trachez est venu remercier et féliciter cha- leureusement la société a laquelle il a offert ainsi qu'a M"IU Decadt deux magnifiques gerbes de fleurs. Pour terminer M. F. I. Deleu est venu égale- ment (comme ancien Président de la Société de Gymnastique de Messines) adresser a la Société Yproise toute sa'sympathie et ses souhaits de voir continuer dans l'avenir leurs bonnes relations amicales. Wat laster en opstand kosten. - De genaamde Opsomer Julien. die wegens bedriegelijk bankroet in het ge vang te Kortrijk opgesloten zit, en zijne vrouw. Van Suypeene Hélène. hadden aan den Heer Procureur Ge neraal een lasterlijken brief over den Heer Spilliaert, officier der rechterlijke politie, geschreven. Donderdag morgen werd deze zaak voor de Rechtbank van Yper opgeroepen en Opsomer zag zich daarvoor veroordeeld tot een gevangenzitting van een maand en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Zijne echtgenoote werd wegens hetzelfde feit tot 15 da gen gevang en 350 fr. boete of 15 dagen verwezen, ook zonder voorwaarde. Tijdens zelfde zitting der Rechtbank hadden beide betichten ook nog te verantwoorden voor den opstand door hen gepleegd, tijdens de aanhouding van Opsomer, tegen chef Deparc Georges en wachtmeester Windey Achillc eer rijkswacht van Yper. Hiervoor werd Opso mer verwezen tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en zijne vrouw tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten van het geding, alles zonder voorwaarde. Een lofwaardige daad. Eenige afgevaardigden van het bestuur van den «Vuurkruisenbond» afdeeling Yper, hebben deze week het Vuurkruis overhandigd aan mak ker Emiel Marseloo, die thans sedert een jaar bed legerig is te Kortrijk. Hij was zeer ontroerd door dien blijk van genegen heid zijner makkers uit de Vuurlijn. Nog een slachtoffer, niet invalied, die thans door eene oorlogskwaal aange tast is Verkeersongeval. Maandag morgen, rond 9 u. 30, had er in de Boterstraat een botsing plaats tusschen twee auto's, waarvan de eene, gevoerd door Mevr. Ollivier. van Elverdinghe, uit de richting derGroote Markt naar de Stuersstraat reed, terwijl de andere, bestuurd door Dr Callens, van Rijsei; uit laatstgenoemde straat kwam. Mevr. Ollivier moest voor een stilstaande petroleumkar naar links zwenken en haar auto werd op hetzelfde oogenblik aangereden door het rijtuig van Dr Callens die deze zwenking niet tijdig bemerkt had. Dr Callens en een zijner familieleden, die nevens hem gezeten was, werden door de glasscherven aan het hoofd gewond, terwijl Mevr. Ollivier er met den schrik van af kwam. Beide voertuigen echter werden nog al zwaar beschadigd. De rijkswacht kwam ter plaats het noodige onderzoek doen. Kindje onder auto. De genaamde M. G., van Yper, kwam Vrijdag avond, rond 6 u., met zijn auto langs den Kemmelsteenweg gereden en reed een kindje om ver dat juist de straat overliep alswanneer de auto daar reeds dichtbij gekomen was. Het kleine slacht offer, de vijfjarige Simonne Bailleul, werd dadelijk opgenomen en een geneesheer kwam het zijne beste zorgen toedienen. Niettegenstaande alles is het kindje aan de opgeloopen verwondingen bezweken. De droef heid der ouders is pijnlijk om zien. GEGEVEN DOOR BEROEPSLEER A R E S STAATSDIPLOMA YPER. Aanhouding. Zaterdag avond werd er overgegaan tot de aanhouding van een hollandschen schipper, de 62 jarige Grevelinck Bauke. wiens aan- gc-lagen boot hier in de kaai te Yper gemeerd lag. De man had. niettegenstaande er een bevel van uitdrij ving tegen hem bestond, toch middel gevonden terug in België te komen en was Zaterdag laatst te voet van N cuwpoort naar Yper afgezakt, alwaar hij op zijn verlaten boot zijn intrek nam. Hij werd er echter den zelfden avond nog onder goed geleide afgehaald en. daar hij niet de minste bestaansmiddelen meer had, werd hij den Maandag namiddag terug over de grens gezet. Alle inlichtingen op voornoemd adres zonder verbintenis. ZILLEBEKE. Ondankbare automobilist. Zekere Henri Lowyck, taxivoerder te Moeskroen, kwam Zon dag avond van uit Yper gereden toén, omtrent nabij de kleine kerk van het Hooghe, zijn auto op de door den regen gladgemaakte asphaltbaan uitgleed en in de gracht nevens de baan terecht kwam. Een der inzit tenden, de genaamde Poulain Albert, werd door de glas scherven aan aangezicht en beenen gewond. Enkele oogenblikken later kwam_ Dewitte Jules, wonende op den Zandberg, daar per moto voorbij gereden. Het onge val bemerkende stopte hij en vroeg aan de autorijders of hij hen eenige hulp kon bieden, doch als eenig ant woord ontving hij een zoodanig geweldigen vuistslag in 't gelaat dat hij bloedend ten gronde viel. De laffe kerel nam hierop de vlucht, doch is gekend. De rijks wacht stelde proces-verbaal op. MEESSEN. Aanrijding. Op het gehucht De Vier Koningen werd de motorijder Capoen aangereden door een auto die uit tegenovergestelde richting kwam. De motorijder werd geweldig ten gronde gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. In een nabijgelegen woning binnengedregen, kwam een ontboden genees heer het slachtoffer daar verzorgen doch deed het, ge zien Zijn ergen toestand, aanstonds naar een kliniek overbrengen. GHELUWE. Auto in de gracht. De Heer Goe- maere Fréderic, van Yper, kwam per auto van Dadi- zeele naar Gheluwe gereden, toen opeens, tengevolge van een defect aan het stuur, de auto aiover de tramlijn de gracht nevens de baan inbolde. Het voertuig werd beschadigd en de Heer Goemaere kloeg van inwendige pijnen. KOMEN. Erg ongeval. De spoorwegarbeider Segers G., 37 jaar oud, die de locomotief aan den trein naar Waasten moest aanhaken, werd tusschen de buf fers van de locomotief en den tender gegrepen en het been vermorzeld. Na de eerste zorgen in de statie ont vangen te hebben, werd de ongelukkige bij hoogdrin gendheid naar een kliniek te Gent overgebracht. GHELUVELT. Ader doorsneden. Bij het opra pen der glasscherven «ener gebroken flesch werd de Heer Verhaeghe A„ wonende Lange Pijpenstraat, een ader doorsneden. De gekwetste verloor zoodanig veel bloed dat een geneesheer moest bijgeroepen worden om hem te verzorgen. Geëlectrocuteerd.Ter gelegenheid van de gemeen telijke kermis had de genaamde Dewulf, van Meenen. zijnen balangoire alhier opgesteld. Deze instelling is voorzien van een radio-pick up. voor de muziek. Toen na afloop van de kermis Dewulf de draad, welke zijne inrichting aan de laagspanning verbindt, wilde afne men, had hij zich niet verzekerd of de stroom afgesne den was. Hij begon aan het werk maar werd door den electrischen stroom achterover ten gronde geworpen. Gelukkig voor hem zal dit ongeval geen erge gevolgen hebben. Overreden. Toen de genaamde Laroye Maurice, wonende alhier, en werkende als paardengeleider bij een landbouwer te Zonnebeke, op de baan was met een lading aardappelen, struikelde hij, met het ongelukkig gevolg dat hij onder den wageri terecht kwam en dat een zijner beenen gebroken en gesmeerd werd. Zooals gemeld hadden twee kameraden - sportlief hebbers, Francois en Michel, elkander uitgedaagd in een soort sportcriterium in drie reeksen. De eerste manche bestond in een loopkoers over 500 meters, die betwist werd op het voetbalplein der Augustinenstraat. Michel toonde zich in deze sport de sterkste en won afgeteekend, de 500 meters afleggende in 1 min. 37 sec. 2/5 en tevens het rekord van het plein over dezen afstand (die nog nooit geloopen werd) vast stellende. Als tweede manche werd tusschen beiden een tennis match betwist. In deze specialiteit nam Francois een schitterende revanche en gaf Michel deerlijk op zijn veste. De twee tegenstrevers hadden dus elk een overwin ning op hun actief en de derde reeks, een baankoers De Panne-Yper, Zaterdag 11. geloopen, moest de be slissing brengen. Te 4 1/2 uur namiddag werd te De Panne, rechtover het Hotel des Arcades door den inrichter en mana ger Lucien, die zelf als starter fungeerde, het vertrek gegeven in bijzijn van twee speciale afgevaardigden, van den B. W. B„ de twee Leon's, talrijke supporters, en vreemde badgasten. Vanaf het vertrek werd een snel tempo gehouden- en beide renners namen heel sportief om de beurt de leiding. Een ontelbare karavaan autos volgde den koers, de taak van de officieele autos en volgers zeer be moeilijkende. Aan De Nieuwe Herberg was een bevoorradings- kontrool... voor de volgers ingericht, waarvan geen enkele naliet het kontroolblad te teekenen. Te Woesten had Michel bandongeval en de koers werd ingevolge het reglement geneutraliseerd, zoodat Francois moest wachten tot Michel in der haast een ander wiel had opgezet. Gelukkig volgde de herstel- lingscamion van dichtbij. De twee renners bleven verder samen tot Elverdin ghe. Hier moet Michel bij zichzelf gedacht hebben Ik ken den eindsprint van Francois niet, dus zal ik: maar oppassen en trachten alléén toe te komen om alle verrassingen in de laatste meters te vermijden. Hij begon uit alle macht te demarreeren, kreeg zijn tegen strever los en vergrootte geleidelijk zijn voorsprong om onbedreigd eerste te Yper-Hoekje aan te komen, waar hem, niettegenstaande de geringe publiciteit voor den koers gemaakt, een dichte massa opwachtte. Van zoodra de overwinnaar de meet had overgebold, speelde 't muziek (want ook 't muziek was er) de Bra- banconne en werd Michel op de schouders getild en in de bloemen gezet. Voorwaar een triomfantelijke aan komst... waaraan hij zich zeker niet verwachtte. 45 seconden later kwam Francois binnen, even spor tief toegejuicht en gelukgewenscht en op bloemen ont haald. Hoeft er aan toegevoegd dat de twee mannen van den dagaanstonds fel omringd werden en Fallen kante om autografen gevraagd 't Schijnt zelfs dat er hen reeds zeer schoone kontrakten werden aan geboden, maar gezien het reeds gevorderde seizoen, zouden de renners nu maar liever eerst rust nemen en deze tot aanstaande jaar uitstellen. van den 26 September tot den 2 October 1936 GeboortenPauwels Jan, Hondstraat, 48. Bogaert. Marcel, Recollettenpoort, 5, van Zonnebeke. HuwelijkenRébéré Henri, z. b., en Dumelie Maria,, huishoudster, beiden te Yper. Soutaer Julien, paar- denslachter, en Pattyn Claire, z. b., beiden te Yper. Overlijdens Bailleul Simonne, 5 j., scholierster, Kem- i meisteenweg, 8. Merlevede Elisa, 70 j., z. b., echtg.. Dawyndt Carolus, Poperinghesteenweg, 8. Blootacker Jules, 72 j., z. b., ongèhuwd, Rijselstraat, 133. Snick Irma, 59 j„ huishoudster, echtg. Goemaere Hector, Zon- nebekesteenweg, 346. Six Eudoxie, 73 j., huishoudster,, echtg. Knockaert Emile, Zonnebekesteenweg, 42. Huwelijksbeloften: Gaston Talon, haarsnijder, te Oostende en Nellie Grooten, z. b., te Yper. Josephus Sinaeve, landbouwer, te Yper -en Madeleine Pascal, z. b., te Yper. Alfons Kools, plafonneerder, en Elisa beth Dezeure, z. b., beiden te Yper. Kleeilei-en voor Os» men Mantels BB Xailleni-s nwxr Alle Naaiwerk SflBH li,e met Groote Onderscheiding Snij en Teekenkursus >r Damen Lange Meerschstraat, 6, Yper. \*v - .V-* MAAND SEPTEMBER 1936 Geboorten Vanderheeren Cicille-Ëugile, d. v. Jozef en Petiilion Agnss. Pattou Monica-Laura, d. v. Jozef en De Jonghe Lydia. Landuyt Robert-Cornelius, z.v. Achiel en Lerminez Irma. D'Almagne Lucien-Jean, z. v. Camiel en Goudesepne Cornelia. Legrou Ger- maine-Julienne, d. v. Valère en Ver Eecke Marie-Louise. Couchez Robert, z. v. Camille en Smagghe Maria. HuwelijkenBaccarne Maurits en Descamps Maria, beiden alhier. Debock Arthur, te Herseaux en De- grendel Apollonia, alhier. Verhaeghe Julius en Claer- hout Elisa, alhier. Garrein Maurits, te Poelcapelle cn Dewachter Juliana, te Langemarck. Deprince Fer dinand, te Westoutre en Öescamps Julienne, alhier. OveriijdensVandevivere Cyrille, z. b., oud 85 j., echtg. van Demey Marie-Louise. Hannebau Guil- laume, 14 m., z. v. Achiel en Hennebau Simonne.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8