PARDESSUS Koopt niet vooraleer de uitstalling gezien te 225 00 Hebben by RAPH PANNEKOUCKE m—mm 250 00 Boterstraat, 12 (BIJ DEN GROOTEN BAZAR) 275,00 300,00 350,00 400,00 500,00 Heropening op 11 October aanstaande. ALLE KLEEDEREN. Uit reklaam aanvaardt men de stof. AUX AMITIÉS FRANCAISES PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX zijn en niettegenstaande de ontzaglijke kosten die dit werk zal vergen en men het totaal bedrag dier kosten op 100 millioen na niet met zekerheid kan bepalen. Gansehe wijken der stad Brussel zullen, voor de verwezenlijking der Noord-Zuidverbin ding, grondige veranderingen moeten ondergaan, het uitzicht der Noord- en Zuidstations zal vol ledig gewijzigd worden, de sporen zullen er van 7 m. 50 verhoogd worden, straten en gebouwen zullen moeten verdwijnen en gedurende zes jaar, voorziene duur der werken, zullen de verbindin gen tusschen het hoog en het laag gedeelte der stad herhaaldelijk gewijzigd en het verkeer die nen omgeleid te worden. Spijts dit alles en spijts de groote moeilijkhe den welke ermede gepaard gaan, zal niets belet ten dit werk, waarvan de noodzakelijkheid geens zins bewezen is en waaraan men zooveel honder- de millioenen zal verkwisten, door te drijven. Alles voor de groote steden en hier te Yper, ver van er nieuwe werken uit te voeren, zijn de oorlogspuinen nog niet eens volledig hersteld. Diegenen die dezen onrechtvaardigen toestand op hun geweten hebben, dragen een zware verantwoordelijkheid. SPANJE Meest al onze lezers vinden dagelijks in hun dagblad het relaas der bloedige gebeurtenissen, die zich in dat schiereiland afspelen. Weinigen nochtans kennen dat land onder aar drijkskundig, ekonomisch en geschiedkundig op zicht het zal bijgevolg geen verloren tijd zijn er eens nader kennis mee te nemen om in staat te zijn aangehaalde namen en toestanden beter te begrijpen. Spanje hangt met de Pyreneeën aan Frankrijk, en is i7 maal zoo groot als België. De 40' N. Br. parallel loopt iets ten Z. van Madrid, dat dus in breedteligging overeenkomt met Napels, Peking en Philadelphia. De 0" meridiaan van Greenwich snijdt slechts een kleinen driehoek af aan Kaap Kreus, zoo dat het grootste gedeelte er ten Westen van ligt. Kaap Finisterre (einde van 't land) is het Weste lijkste punt. Een afstand van 1000 km is die van Lissabon naar de Balearen (Mallorca). De ligging heeft twee groote voordeelen boven die van de beide andere zuidelijke schiereilan den van Europa, Italië en Griekenland. Vooreerst ligt het meer Westwaarts, aan den Atlantischen oceaan, en dan het nadert meest Afrika. Dank aan die ligging was Spanje aangewezen om in Europa de uitbreiding van den Islam te bevoor deel igen en ook om als uitgangspunt te dienen van de twee groote ontdekkingen Amerika door Columbus en den weg naar Indië door Vasco di Gama. Daar staat aan die ligging een groot nadeel te genover;- de Pyreneeën zijn een zeer scherpe scheiding zoodat Spanje van Europa bijna geheel geïsoleerd is Achter de Pyreneeën begint Afrika zegt een Fransch spreekwoord Het schiereiland heeft in derdaad veel overeenkomst met Afrika, wat den opbouw betreft. Grootendeels bestaat Spanje uit hoogvlakten, het Iberisch tafelland met een ge middelde hoogte van 7 a 800 m. omgeven van randgebergten en dat juist is oorzaak dat het binnenland den invloed der zee niet ondervindt en dat het heete zomers en koude winters heeft. Dat tafelland, waarin Madrid ligt bestaat uit eenvormige vlakten beken en rivieren voeren slechts enkele maanden voldoende water kleine verheffingen worden benut voor het plaatsen van windmolens, zoo karakteristisch voor het land van Don Quichotte. De hooge randgebergten, zoo als de Sierra Nevada (sneeuw-zaag) belemmeren veel het verkeer, waarvan het grootste deel langs de zee geschiedt zooals tusschen Bilbao en Bar celona. In de randlandschappen zetelt een bloeiende land- en tuinbouw. Het Oosten van Katalonië tot en met Andalouzië is de gordel der huerta's en vega's, waar kunstmatige besproeiing uit kanalen (gedeeltelijk onderaardsch om de verdamping tegen te gaan) en stuwbekkens ware lustoorden heeft geschapen. De besproeiingswerken zijn grootendeels af komstig van de Mooren (vandaar de Moorsche naam Vega), nog andere zijn van de Romeinen (vandaar de Latijnsche naam huerta hortus). Toch heerscht in dien gordel zoo rijk aan over vloedige oogsten armoede. De boer is meestal pachter, een soort laat uit den tijd onzer middel eeuwen en werkt voor den groot-grondbezitter vandaar de belangrijke kommunistische aanhang bij de buitenbevolking. Ook de mineralen, waaraan Spanje zoo rijk is, zijn in handen van vreemdelingen. Boeren en mijnwerkers vullen hedendaags de rangen aan der verbitterde militianen. De randlandschappen beslaan slechts 45 der totale oppervlakte en 70 der bevolking woont er. Tot den ekonomischen ondergang hebben ook historische oorzaken meegewerkt. Vooral de eeuwenoude strijd tusschen Christendom en Is lam, die hier gewoed heeft, heeft de burgerlijke beroepen in discrediet gebracht. De Kastiliaan strijdt voor zijn geloof. De krijgsman en klooster ling zijn er het meest in eere. Het fanatisme was oorzaak van de verdrijving der vlijtige Mooren het laatst viel Granada. Na den uittocht werden prachtige bevloeiingswerken of vernield of niet meer gebruikt, terwijl de vestingen bleven (een dezer de Alcazar van Toledo is beroemd gewor den in den huidigen strijd). Ook de Joden moes ten het ontgelden. Van alle groote rivieren is alleen de Gualdal- quivir (groote rivier) bevaarbaar (tot Sevilla voor schepen van 5 m. diepgang). De meeste andere hebben in het Tafelland diepe canonach tige dalen, die 's zomers droog zijn. De groot-grondbezitters doen veel aan veeteelt, vooral van schapen (merino's). Deze trokken langs breede wegen van hun winterweiden in de lagere gebieden naar de zomerweiden, zeer ten nadeele van de boeren, die pachters zijn van de kloosters en den adel, aan wien de kudden toe- behooren. De naam Sierra, die in Spanje veel voorkomt, beteekent «zaag» (zaagvormige kam). De naam Morena beteekent zwartde Sierra Morena is zwart, niet door de bosschen, maar van de struiken (maquis). De eenige stad van beteekenis is Madrid, aan het riviertje Manzanares. Het is sedert Filips II de hoofdstad in plaats van Toledo en een centrum van spoorwegen. Almaden heeft groote kwikzil vermijnen Badajoz is een grensvesting tegen Portugal. Voor dat Kastilië veroverd was, was Valladolid de hoofdstad. De spoorweg gaat van hier over Burgos naar San Sebastiaan en Frankrijk. De Noordkust wordt bewoond door de Basken, die nu ook zelfbestuur eischen. Ze doen veel aan landbouw, mijnbouw en zeehandel. La Coruna heeft als haven veel door het verlies van Kuba geleden. Ferol is de oorlogshaven, nu in handen der rebellen en Bilbao, waarom nu gestreden wordt, is een belangrijke uitvoerhaven van ijzer. De Pyreneeën met hun moeilijk begaanbare passen waren te allen tijde schuiloorden voor rooversbenden en smokkelaars. In den Maladetta vervloekte, wegens de slechte weiden) verhef fen ze zich tot 3400 m. Daarin vinden we ook de kleine herders- en boeren republiek Andorra, dat onder toezicht staat van Frankrijk en een Spaan- schen bisschop. Katalonië is het dichtst bevolkt van Spanje, door de vele industrieën en ontginning der ertsen. Barcelona benadert Madrid en heeft veel ka toen- en ijzerindustrie daar hebben we Valentia als uitvoerhaven van sinaasappelen en Cartha- gena, gesticht door Annibal, als oorlogshavën. Verder naar het Zuiden heeft men Granada, met zijn prachtige besproeiingskanalen en zijn mooi Alhambra, getuigen van Moorsche bescha ving. Bij de Siërra Nevada leven nu nog echte Morisco's. De Zuidkust zelf is de Spaansche Rivierra. Niet alleen groeien hier zuidvruchten, maar zelfs suikerriet en katoen. Het middelpunt is Malaga, uitvoerhaven van Malagawijn. Dan hebben we op een schiereiland Gibraltarhet is in handen der Engelschen de sleutel der Middel- landsche zeedaartegen ligt Algeciras, bekend i door het Marokko traktaat. Van den Spaanschen bodem wordt slechts 1/3 voor landbouw gebruikt. Een der grootste oor zaken van den huidigen toestand is wel dat het land voor een groot deel in handen is van den adel. Koren moet in dit dun bevolkt land van 24 miljoen inwoners nog ingevoerd worden. De oudst bekende bewoners van Spanje waren de Iberiërs, waaraan de Basken verwant zijn. Veel invloed op de bevolking hebben gehad de Pheniciërs, de Grieken, de Karthagers, de Ger manen en later de Arabieren. Het aantal anal- phabeten is beschamend groot, 68 der bevol king. De emigratie is sterk vooral naar Algiers en Kuba. Door hun eigenaardige kolonisatie en vermenging met de bevolking is de Spaansche taal nog zeer verbreid. Geheel Zuid Amerika, behalve Brazilië en Midden-Amerika spreken deze taal. Arm SpanjeEenmaal de grootste koloniale Mogendheid, waaraan Christoffel Columbus een Nieuwe wereld had geschonken. Terecht mocht Keizer Karei V zeggen De zon gaat nooit onder in mijn Staten Eeuwenlange verdrukking en uitbuiting der volkeren joeg ze tegen het Spaansch gezag op en onder leiding van Bolivar scheurde zich Zuid Amerika van Spanje af Engeland die ten tijde van Koningin Elisabeth de machtige Spaansche Armada had zien vergaan verrijkte zich eveneens met brokken uit het Spaansch koloniaal vermogen en de Vereenigde Staten ontnamen Spanje, na de nederlaag van Cevaras, de laatste koloniën Kuba en de Philip- pijnen. En al ware het nog niet genoeg herhaalde Pronuntiamento's of krijgsopstanden en burger oorlogen teisteren voortdurend het land. Niet te verwonderen dat een deel der bevolking overhelt naar de dolste hervormingen bij monde der So- viëts en een ander deel haakt naar een diktatuur van nationale grootheid. Wat moet uit dien chaos groeien? X... A l'ordre du jour de l'assemblée générale qui a eu lieu au local Hotel Ypriana le Jeudi 8 Octobre, figurait un point trés important Nouvelle dénomination de la Société. Bien que le comité ait insisté pour que les membres assistent nombreux a cette réunion afin d'être éclairé par l'avis de chacun, sept person- nes seulement ont répondu a son appel. C'est réellement regrettable mais il en est ainsi depuis l'origine. Du reste, le même absentéisme règne dans toutes les sociétés a Ypres. Ceux qui s'ab- stiennent d'assister aux assemblées n'ont pas le droit d'en critiquer les décisions. Par neuf votes sur quinze, il fut décidé que les Amitiés Frangaises s'appelleraient désormais NOS SOIRÉES Cercle privé. Pour rappel Le mercredi 14 octobre, au Vieil Ypres Conférence suivie de films d'Innsbruck, du Tirol Autrichien et des Sports d'Hiver en Autriche. Le mercredi 4 novembre, au THÉATRE COMMU NAL Une affaire d'orpièce en 3 actes de Marcel Gerbidon, par la tournée Charles Mahieu. Le mercredi 11 novembre, salie Lapierre Bal de l'Armistice. En décembre Une Conférence Le 31 décembre, salie Lapierre Bal de Réveil- lon. LE COMITÉ. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2