LUiSTERUJK BAL De Begrooting van Openbare Werken Les accioissements de notre Musée 3 Zondag 18 October 1936 SPORTKONINGIN 1936- 1937 DUIVEN WEDVLUCHTEN O Het wetsontwerp betreffende de begrooting van openbare werken én werkverschaffing voor het dienstjaar 1937 werd bij de Kamer ingediend. Voor de gewone uitgaven is een som van 258.995.069 fr. voorzien en voor de uitzonderings uitgaven 285.000 fr. De totale verhooging tegen over de begrooting voor het jaar 1936 bedraagt 5.049.707 fr. Degewone uitgaven voor openbare werken en werkverschaffing voorzien in ronde cijfers voor het personeel 66 millioen frank, voor materieel 15,5 millioen, toelage aan den Dienst der scheepvaart 13 millioen, toelagen voor wer ken 160 millioen waaronder 44 millioen voor het onderhoud van vaarten, rivieren en polders, 13,5 millioen voor havens, kust en vuurtorens, 7 millioen voor baggerwerken in de haven van Zeebrugge en 5.600.000 fr. als toelagen aan ge meenten voor het verbeteren van hun wegen. Wij zijn benieuwd te weten hoeveel van die millioenen voor Yper bestemd zijn, of werd onze stad opnieuw vergeten (Suite et fin) Alph. Vandenpeereboom, le seül de nos bourg- mestres qui fit des legs importants a sa ville natale, et dont la statue n'est pas encore rétablie, dota notre bibliothèque d'un riche fond d'ou- vrages historiques et aussi d'une intéressante série d'estampes yproises. Par une inconcevable étroitesse d'idées, la commission administrative jugea inopportun de continuer cette série, et ne répondit pas aux offres fréquentes des grands marchands de l'étranger. Faut-il appeler un ange gardien l'yprois éclairé qui répondit avec empressement aux offres des Vyt, de Gand, des Camter, de Paris, de Saalmon, de Berlin, des Rosenthal, de Munich, et de tant d'autres firmes C'est l'abondante documentation réunie par cet amateur que notre commission du musée a eu le bon esprit d'acquérir, en même temps que les ceuvres de peinture signalées en nos articles précédents. Ce qui fait le prix de cette collection d'estam pes, ce n'est pas seulement la rare té de certaines pièces, mais aussi leur parfait état de conserva tion et le goüt sür qui a présidé a leurs encadre- ments, tant anciens que modernes, toujours appro- priés a l'époque et au sujet de l'estampe. Décrire un nombre aussi considérable de pièces serait fastidieux, et nous ne pouvons en relever que quelques unes dans chaque série. Les vues panoramiques de la ville sont toutes des épreuves du temps, car il est a remarquer que des tirages modernes ont été mis en vente mais la plus curieuse, paree que la plus ancienne, est assurément celle du XVI' siècle. Les plans, depuis le XVP siècle jusqu'aux mo dernes de Lambin, Van Eeckhout et Callewaert, sont représentés par plusieurs exemplaires colo- riés et encadrés de grosses baguettes ftioulurées anciennes. Celui de la chatellenie d Ypres avec les chateaux les plus importants du XVII0 siècle mérite une attention spéciale. L'historien trouvera parmi les belles gravures des différents sièges d'Ypres plus d'un détail précieux sur les positions des armées ennemies. Arrivons a nos monuments. A tout seigneur tout honneur. Les halles de face ou en perspec tive y figurent avec le perron monumental dé- moli, peut-être bien a tort, en 1849 et dont les seuls vestiges sculpturaux, les lions supportant le blason communal, viennent d'être expédiés, sans rime ni raison, en Australië. Une lithographie coloriée par Böhm, montre l'état dans lequel furent trouvées les peintures murales du XV' siècle de la salie échevinale lors de leur décou- verte en 1844. La cathédrale de St Martin et le beau cloitre, encore toujours a découvert sur deux cótés, ne sont pas moins curieux, mais ce qui constitue des pièces rares, ce sont les gravures du jubilé de N. D. de Tuyne, de 1683, répliques, semblerait-il pour l'imagerie populaire, des gravures perdues de notre grand, artiste Guillaume du Tielt. L'iconographie épiscopale est représentée par la série entière donnée par Sanderus, ainsi que par plusieurs portraits séparés d'évêques. dont un fort rare de Jansénius et un autre de Mgr de Wavrans dans un riche cadre sculpté Louis XVI. Nous remarquons encore les portraits peu ré- pandus de Sandérus Capello, Lupus, Hypérius. Sous un même cadre, nous voyons encore les confrères des quatre gildes armées de leurs bla- sons, d'après Böhm. Citons encore au hasard le chateau du Zaalhof, une superbe lithographie coloriée avec l'église St Jacques vue des remparts, une pJanche satyrique dont le sens exact n'a pas encore été fixé, des dessins de Böhm, des vieux coins yprois etc. etc. Dans cette Collection, la numismatique yproise était représentée par de nombreuses pièces ve- nant compléter les séries, dé'ja reformées anté- rieurement. La sigillographie n'est représentée que par deux sceaux en cire verte du XIV" siècle. II fut un temps oü les archives de la ville laissées a l'abandon, étaient parfois dépouillées de leurs sceaux par des scribes peu scrupuleux. C'est ainsi que ces deux sceaux furent découverts chez un brocanteur de la porte de Lille. Ils sont d'autant plus précieux que nos chartes du moyen- age avec leurs nombreux sceaux ont toutes été détruites en 1914 a la suite d'une négligence cou- pable qui ne peut être assez rappelée. SERPY. TOERISME Een brief uit Londen Wij ontvingen van den heer Slessor uit Londen, hieronderstaand schrijven dat wij eerst oorspron kelijk in 't Engelsch en daarna in 't Vlaamsch overdrukken 47, Francis Street, London, S. W. 1. 30th Sèptember, 1936. Dear Sir, For the last few years I have been endeavou ring by means of personal talks to various mem bers of your Town Council and to some of your leading citizens, to persuade them to make the town of Ypres, .to which I am so frequently a visitor, more attractive and interesting to the many thousands of British tourists who come there year by year, but my efforts hitherto have been in vain, and in spite of the existence, I understand, of a Syndicat d'lnitiative practically nothing has been done. Beginning with the extra ordinarily ugly and inconvenient station, going on to the entire lack of direction posts and so on, the visitor is not helped in any way. May I urge the authorities to take some steps to (a) Improve the amenities of the Station and (b) Erect a few notices outside the Station and in the Market place giving the direction of (in English and French) the Cathedral, The Cloth Hall, the Menin Gate and the Lille Gate, The Rampart Cemetery and so on. Then there are the possibilities of cleaning out and repairing Lord Plumer's old dug-outs in the Ramparts and charging a small sum for admission. Would you also urge the necessity of doing away with those atrocities, namely the Old Tank and Gun opposite the Station and making on that" space a garden similar to that which has already been made on the adjoining piece of ground. There are many other things which occur to me, but space does not permit of me men tioning them I feel that the present state of things shows a very shortsighted policy on the part of the authorities, in-as-much as the town of Ypres is dependant to a very great extent for its living on the tourists for whom, however, little or nothing is being done by the town. Yours faithfully, Paul Slessor Londen, 30 September 1936. Geachte Heer, Sedert verscheidene jaren heb ik, tijdens persoonlijke gesprekken met verschillige leden van uwen gemeenteraad en met zekere van uwe meest in aanzien staande medeburgers, getracht ze te overtuigen van de noodzakelijkheid de stad Yper, waarvan ik een getrouwe bezoeker ben, aantrekkelijker en interessanter te maken voor de duizende britsche toeristen die er ieder jaar komen. Tot op heden zijn mijne pogingen zonder gevolg gebleven en niettegenstaande het bestaan, zoo ik mij niet bedrieg, van een comiteit tot be vordering van het vreemdelingenverkeer, werd er niets gedaan. Te beginnen met die buitengewoon leelijke en ongerieve statie om voort te gaan met de vol strekte afwezigheid van aanduidingsplaten, enz. gevoelt de bezoeker zich gansch in de war ge bracht. »Ik wensch dat de overheden het noodige zouden doen om 1) de aangenaamheid der statie te ver beteren 2) bij den uitgang dezer alsook op de Groote Markt enkele wegwijzers te plaatsen die in 't engelsch en in 't fransch de richting naar de Kathedraal, de Hallen, de Meenenpoort en de Rijselpoort, het kerkhof der vestingen, enz. aan duiden. Daarenboven is er nog mogelijkheid de gewezen schuilplaats van Lord Plumer onder de vestingen te doen reinigen en in orde te brengen om ze mits een geringe vergelding te laten be zoeken. Gelief ook aan te dringen opdat men deze «af schuwelijkheden namelijk de oude tank en kanonnen, rechtover de statie zou doen verdwij nen. Op deze plaats zou men gemakkelijk een hof kunnen aanleggen zooals deze langs den ande ren kant. Nog tal van andere ontwerpen schijnen mij verwezenlijkbaar, doch ik durf het niet aan over de noodige ruimte te beschikken om ze hier uit- een te zetten. De huidige toestand bewijst het gebrek aan vooruitzicht der overheden, gezien de stad Yper voor een groot deel van het toerisme leeft en er hiervoor door de stad weinig of niets gedaan wordt. Gelief, Mijnheer de Uitgever, de verzekering mijner hoogachting te aanvaarden. De heer Slessor, die hier na den oorlog in dienst was van de Imperial War Graves Commission en langen tijd te Yper verbleef, is ongetwijfeld goed bekend met onze stad, die hij nog steeds een levendige sympathie toedraagt. Hij is gevolmachtigde van de Toe H. te Pope- ringhe en komt 's'zomers bijna wekelijks naar Poperinghe en Yper met kleine groepjes toe-* risten. Hij is aldus in staat om uit den mond zelf van de vreemdelingen de indrukken op te vangen die zij bij een bezoek aan Yper opdoen en be voegd om uit hun naam te spreken. Veel van de verbeteringen door hem aange vraagd zijn ongetwijfeld gemakkelijk te ver wezenlijken. Alleen dient er misschien eenig voorbehoud gemaakt voor het behouden van den tank en het kanon op het plein vóór de statie, op voorwaarde dat zij behoorlijk zouden onder houden worden. Herhaalde malen hebben wij hier in dit blad gewezen op de verregaande onverschilligheid ten opzichte van de middelen van aard om toe risme te bevorderen en gewezen op den toestand geschapen door het uiteenvallen van hetSyndi caat tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer In zitting van 16 Maart 1936 besloot de gemeen teraad op voorstel van het schepencollege tot het inrichten van een officieel organisme tot bevor dering van het toerisme, dat regelmatig aan den raad verslag over zijn werkzaamheden zou uit brengen. Tot nog toe is dit laatste, naar ons we ten, niet gebeurd en niemand zou ook kunnen zeggen of deze commissie in feite bestaat en hoe ze werkt. Opnieuw is een jaar voorbijOpnieuw is een jaar verloren Zal er dan toch tegen het toekomende seizoen iets gedaan worden Dan is het nu de tijd om naar middelen uit te zien en den grondslag van een methodisch geor ganiseerde werking te leggen. STAD YPER ZAAL LAPIERE Om 18 uur Ingericht door de Ypersche Wielrijdersclub EN VERKIEZING DER De verkozene Sportkoningin ontvangt een bon, waarde 200 frank, voor aankoopen in het Huis DE PUPPEN, Boterstraat. De twee Eeredames bekomen elk een bijzonder Geschenk. Ieder mededingster wordt een prachtig ge schenk aangeboden. ReglementDe wedstrijd is voorbehouden voor ongehuwde dames boven de 16 jaar. De mede dingsters moeten zedig gekleed zijn. De Jury wordt samengesteld bij helften uit het publiek, bij helften uit leden der Club. De be sluiten van de Jury zijn onwederroepelijk. De inschrijvingen worden van heden af aange nomen in het lokaal Café Sportwereld Rijssel- straat, den dag van het Bal aan het winket tot 21 uur. Algemeene Ingang 3 Frank. Lokaal De Zonbij A. Vanwichelen-Dedier, Statiestraat, Yper. Uitslag van het Kampioenschap 1936 der vluchten en onder de ingeschreven leden 1. Kampioen Baron P. de Vinck, Zillebeke, met 164 punten, constateur 2. Speybrouck Hil-, Yper, met 136 punten, velo3. Gadeyne Henri, Yper, met U5 punten, zetel4. Maerten Jos., Yper, met 111 punten, zetel 5. Reynaert Sylvère, Yper, met 110 punten, barometer 6. Taillieu Od., Yper, met 87 punten, barometer; 7. Molein Georges, Yper, met 83 punten, beker 8. Blic Oscar, Yper, met 81 punten, beker 9. Desmet Charles, Yper, met 78 punten, beker10. Donck Cyr., Yper, met 72 punten, beker; 11. Ossieur Edw., Yper. met 69 pun ten, 25 fr.12. Deschacht Aug., Zillebeke, met 69 punten, 25 fr.13. Verschoore Henri, Yper, met 66 punten, 25 fr.; 14. Stamper Jules, Yper, met 65 punten, 20 fr. 15. Rousselle, Yper, met 65 punten, 20 frank. Kampioenschap der 8 Syndikaatsvluchten i2 aangeduide duiven) vluchten boven Parijs. 1. Desmet Charles, Yper, met 7 prijzen en 30 punten "2. Reynaert Sylvère, Yper, met 7 prijzen en 36 punten 3. Stamper Jules, Yper, met 7 prijzen en 53 punten 4. de Vinck P., Zillebeke, met 7 prijzen en 63 punten 5. Molein Georges, Yper, met 7 prijzen en 68 punten. Kampioenschap der 10 Bondsvlurhten (2 aangeduide duiven) vluchten beneden Parijs 1. Verschoore Henri, 12 prijzen 2. Blic Oscar, 10 prij zen 3. Gadeyne Henri, 8 prijzen. Aan allen proficiat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3