Vande Lanoitte's Koff ies zijn de beste L. DespegheI=Van Raes 4 Voor de Uitbaters en Bestuurders van Openbare Autobusdiensten VREEMDE WERKKRACHTEN GEMEENTERAAD VAN YPER VOOR DE VERBETERINCSWERKEN VAN DICKEBUSCHVIJVER Speciale toelagen voor de onder de wapens gehandhaafde miliciens De F R II I T - en vroeger Tempelstraat, 3 is overs ebracht naar de Iïofei'sl raat, Mr SO. Telefoon 374 Ter aanvulling van het vroeger uitgevaardigde algemeen reglement op de openbare autobus- en autoeardiensten, verschenen in het Staatsblad van 1° October 11. twee nieuwe koninklijke be sluiten. Nazicht der verbandkisten Het eerste koninklijk besluit is gedagteekend van den 16" September 1936 en treedt in werking den dag zijner bekendmaking in den Moniteur, 't zij dus sedert den 1° dezer maand. Het handelt over het nazicht der verbandkisten waarvan de voor de openbare autobus- en autocardiensten ge bezigde voertuigen, ingevolge artikel 37 van het algemeen reglement van 12 Juli 1933, moeten voorzien zijn. Volgens de bepalingen van dit nieuw konink lijk besluit moeten deze verbandkisten ten min ste eenmaal 's jaars nagezien worden. De uitba ters van openbare autobus- en autocardiensten zijn verplicht onmiddellijk, en in 't vervolg vóór 5 Januari van elk jaar, aan het Ministerie van Verkeerswezen het aantal na te zien verbandkis ten aan te geven en moeten, overeenkomstig de door den Minister van Verkeerswezen voorge schreven modaliteiten, een verificatietaks van 5 frank per verbandkist storten. Die verificatie der verbandkisten wordt, voor al de openbare autobus- en autocardiensten, op gedragen aan den Gezondheidsdienst die voor het Ministerie van Verkeerswezen werkt. De ge- neesheeren, afgevaardigden van den Gezondheids dienst, hebben, voor de uitoefening van dit na zicht, te allen tijde recht van toegang tot de voertuigen en garages der uitbaters van die openbare vervoerdiensten en deze laatste zijn gehouden aan de met het nazicht gelaste genees- heeren alle noodige hulp tot het vervullen van hun opdracht te verleenen De Gezondheidsdienst gelast zich dan de tijdens dit nazicht gedane vaststellingen, samen met zijn conclusies, over te maken aan de overheid die deze openbare auto bus- en autocardiensten heeft gemachtigd. Geneeskundig onderzoek der autobestuurders Het tweede koninklijk besluit, gedagteekend van den 17 September 1936, regelt de geneeskun dige schifting van en het geneeskundig toezicht op de autobestuurders van openbare autobus- en autocardiensten en van diensten tot gemeen schappelijk vervoer van personen, onder bezwa- renden titel, door middel van motorvoertuigen, en treedt slechts in voege drie maand na zijn bekendmaking in het Staatsblad. Ingevolge dit besluit moeten de autobestuur ders, en hierdoor wordt verstaan ieder per soon die geregeld of toevallig het voertuig be stuurt, houder zijn van een rijbewijs. In afwij king dezer bepaling echter moeten de autobe stuurders, in dienst op den datum van in werking- treding van dit besluit, van het rijbewijs slechts voorzien zijn van het oogenblik af dat de bevoeg de overheid te hunnen opzichte zal beslist heb ben. Te dien einde zullen zij binnen een termijn van ten hoogste twaalf maand opgeroepen wor den door den Gezondheidsdienst, die voor het Ministerie van Verkeerswezen werkt. Dit rijbewijs, dat op elk verzoek van de be voegde ambtenaars en agenten moet vertoond worden, wordt afgeleverd1) Door de overheid die de machtiging tot het uitbaten van den dienst heeft verleend, indien het openbare autobus- en autocardiensten geldt, en 2) Door den Minister van Verkeerswezen of zijn gemachtigde voor de door den Koning toe gelaten vervoerdiensten en ook indien het dien sten betreft tot gemeenschappelijk vervoer van personen onder bezwarenden titel, andere dan de openbare autobus- en autocardiensten. Vóór de in diensttreding van een nieuwen auto bestuurder, moeten de uitbaters van een open baren autobus- of autocardienst en ook deze van een dienst tot gemeenschappelijk vervoer van personen het noodige rijbewijs bij de bevoegde overheid aanvragen en bij hunne aanvraag of naar aanleiding ervan alle gevorderde stukken en inlichtingen verstrekken. Vooraleer het rijbewijs wordt afgeleverd, wor den de candidaten in een der centrums van den Gezondheidsdienst onderworpen aan een genees kundig onderzoek dat loopt over de volgende punten Afwezigheid van elke huidige of vroe gere ziekte of van elke verminking, misvorming of gebrekkigheid die, zelfs tijdelijk, een beletsel of een hinder kunnen zijn voor het normaal be sturen van het voertuig, alsmede voor het ver richten van de manoeuvres en de gewone her stellingen voldoende gezondheid en sterkte voor een goede uitvoering van die verrichtingen vol strekte gaafheid van het zenuwstelselafwezig heid van gewoonten van dronkenschap normale gehoorscherpte op beide ooren gezichtsscherpte volmaakt kleuronderscheidingsvermogen, en psy- cho-technische proef aangepast aan de functie van autobestuurder. De Gezondheidsdienst zal voor iederen candidaat een dossier opmaken en aan de bevoegde overheid de noodige gegevens verstrekken om deze toe te laten omtrent de uit reiking of de weigering van het rijbewijs te be slissen. De autobestuurders moeten verplichtend alle vijf jaar aan het grondig geneeskundig onder zoek, zooals hierboven beschreven, onderworpen worden. Nochtans, indien zij gerechtvaardigd wordt door bijzondere omstandigheden, inzon derheid tengevolge van een ongeval, kan deze keuring vroeger geschieden. De Gezondheidsdienst zal bij die keuringen aan de bevoegde overheid de noodige gegevens ver strekken om deze toe te laten omtrent het behoud of de intrekking van het rijbewijs te beslissen. De bevoegde overheid kan insgelijks tot wei gering of intrekking van het rijbewijs beslissen, indien belanghebbende geen gevolg geeft aan den oproepingsbrief om voor den geneeskundigen keurraad te verschijnen. In den loop van het eerste kwartaal van elk der jaren tijdens dewelke zij het grondig genees kundig onderzoek, dat in normale omstandighe den slechts om de vijf jaar moet hernieuwd wor den, niet behooren te ondergaan, moeten de auto bestuurders zich laten keuren door een genees heer die daartoe door het Ministerie van Ver keerswezen erkend is. Indien de bevoegde overheid, ingevolge den uitslag dezer keuringen, beslist het rijbewijs te weigeren of in te trekken, kan de belanghebben de ofwel de uitbater in wiens dienst hij staat te gen deze beslissing in beroep gaan bij een com missie, samengesteld uit een door hem gekozen geneesheer en een geneesheer aangewezen door den Gezondheidsdienst, die yoor het Departement van Verkeerswezen werkt. In geval van niet over eenstemming wordt door den hoofdgeneesheer van voormelden Gezondheidsdienst beslist, en. deze beslissing is dan niet meer voor hooger be roep vatbaar. De betrokken uitbater betaalt voor elke eerste en voor elke latere keuring een bedrag dat door den Minister van Verkeerswezen zal bepaald worden. In geval van keuring in hooger beroep, betaalt de beroeper hetzelfde bedrag indien de beslissing voor hem ongunstig is. De kosten en het honorarium van den door hem gekozen ge neesheer zijn, in elk geval, te zijnen laste. Het is eiken uitbater van een openbaren auto bus- of autocardienst, of ook nog van diensten voor gemeenschappelijk vervoer van personen met voertuigen voor meer dan zes personen ge- carrosseerd verboden zijn voertuig te besturen zonder van het rijbewijs voorzien te zijn, ofwel zijn voertuig te doen of te laten besturen door een autobestuurder die niet van het rijbewijs voorzien is. De overtredingen van dit besluit zullen kun nen vastgesteld worden bij proces-verbaal, door de bevoegde ambtenaars en agenten opgemaakt, en gestraft worden met een gevangenisstraf van een dag tot acht dagen en met een geldboete van 5 frank tot 200 frank of met een van die straffen alleen. Aan de werkgevers, die vreemde werkkrachten in dienst hebben, wordt herinnerd dat, luidens de bepalingen van het Koninklijk Besluit dd. 31 Maart 1936 en het Ministerieel Besluit dd. 1 April 1936, de thuiswerkers van vreemde natio naliteit er toe gehouden zijn een aanvraag tot regularisatie van hun toestand voor 15 September 1936 in te dienen. De werkgevers worden ver zocht die bepalingen aan hun thuiswerkend per soneel te willen herinneren en er de aandacht op te vestigen, dat zij zich aan strafmaatregelen blootstellen, indien zij verwaarloozen een aan vraag tot regularisatie in te dienen. Die aan vragen dienen zonder verwijl gericht tot het Departement van Arbeid en Sociale Voorzorg, Dienst der Vreemde Arbeidskrachten, Kleine Karmelietenstraat, 33, Brussel. Er wordt tevens aan de werkgevers herinnerd dat diegenen die vreemde thuiswerkers, die niet in het bezit zijn van een arbeidsvergunning, in dienst hebben, zich aan gerechtelijke vervolgin gen blootstellen. Ingevolge artikel 12 van het Ministerieel Be sluit dd. 1 April 1936 zijn de werkgevers er bo vendien toe gehouden een register te houden waarin zullen worden ingeschreven de naam, voornamen en nationaliteit van iedere vreemde werknemer, de aard en de plaats van zijn werk en het nummer en de aard van de arbeidsvergun ning die aan belanghebbende werd afgeleverd. Zitting van 12 October 1936, om 18 uur. O DAGORDE 1- Proces-verbaal der zitting van 31 Oogst 1936. 2. Stadskas Proces-verbaal van nazicht 3 kwartaal. 3- Ver beter ings werken aan Dickebuschvij- ver Verwisseling van grond. 4. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van land. 5. Openbare Onderstand Verwisseling van grond. 6. Openbare Onderstand - Ontslag en over dracht van pachten. 7. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van landgoederen Proces-verbaal. 8. Openbare Onderstand - Begrooting voor 1936 Wijziging. 9. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas 3° kwartaal. 10. Stadsrekening over het dienstjaar 1935. 11. Nijverheidsschoola) Rekening over het dienstjaar 1935 b) Begrooting over het jaar 1937. 12. Stadsbibliotheek a) Rekening over het dienstjaar 1935 b) Begrooting over het dienst jaar 1937. 13. Rijksmiddelbare school voor jongens Begrooting over het dienstjaar 1937. 14. Electrische energie Prijzen voor het 4'' kwartaal. 15. Autobuslijn Yper-Nieuwkerke Uit breiding van den dienst Yper-Locre-Dranouter- Grens. 16. Autobuslijn Yper-Komen. 17. Aangenomene St Aloysiusschool Her aanneming. 18. 1) V. O. S. V. I. B. aanvraag om toe lage; 2) Verbond der Oorlogsinvaliden aan vraag om toelage. 19. Mededeelingen. In zijn zitting van Dinsdag 6n dezer heeft de provincieraad besloten voor 1/8 tusschen te ko men in de ontworpen werken ter verbetering van Dickebuschvijver voor de waterbevoorrading van Yper. In zelfde zitting van den provincieraad werd M. Vanhulle tot raadslid aangesteld in vervan ging van M. Bernolet, ontslaggever. Verder werd ook nog een toëlage van 5000 fr. gestemd voor de slachtoffers der mijnramp te La Bouverie. Zooals men weet werden de miliciens die twaalf, dertien of veertien maanden dienst moes ten volbrengen, en behoorende tot een gezin, waarvan de inkomsten een vastgesteld bedrag niet overtroffen, vanaf hun negende maand een vergoeding van 200 fr per maand toegekend. Bij Koninklijk Besluit van 31 Juli, in het Staatsblad van Woensdag 11. verschenen, wordt deze vergoeding eveneens toegekend aan de mili ciens die, ten einde de permanente dekking der mobilisatie te verzekeren, voorloopig onder de wapens werden gehouden. De tekst van dit Konirfklijk Besluit luidt als volgt Artikel 1. Tijdens den duur hunner hand having onder de wapens bij toepassing van arti kel 53, littera a), der wet op de militie, de wer ving en de dienstverplichtingen, wordt er een speciale maandelijksche toelage van tweehon derd frank verleend aan de miliciens, wier ge zinsinkomsten de bij artikel 52, littera j), tweede alinea, van voormelde wet bepaalde grenzen niet overschrijden. Art. 2. De speciale toelage waarvan sprake in artikel 1 wordt opgevoerd tot 400 frank per maand voor de gehuwde miliciens die in de bij dit artikel vermelde omstandigheden verkeeren. Art. 3. De speciale toelage van 200 frank of van 400 frank is niet onderworpen aan de verminderingen welke toegepast worden op de vergoedingen welke al dan niet wezenlijke las ten dekken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4