5 BAAN YPER - DIXMUDE OPENBARE WERKEN Over het zuiveren der rioolwateren ONZE SCHEEPVAART Het Garnizoen van West-Roosebeke PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX YPER KUNSTNIEUWS Tentoonstelling van Schilderijen Wulverghem - bij - Meessen Overlijden van den Heer Henri Dedryver ZAKAGENDAS VOOR 1937 Het belanghebbende publiek wordt hiermede bericht dat, uit hoofde van de uitvoering van werken, het verkeer van alle voertuigen zal ge schorst zijn op de provinciale baan van YPER naar DIXMUDE, tusschen de Bard Cottage Cemetery» en'de Brielenstraat, te Boesinghe, 't zij tusschen de lengtepunten 2029,5 en 3602,1 van 26 October af tot en met 26 Februari 1937- Nr P. 89424 - Brugge, den 24 October 1936. De Gouverneur van West-Vlaander en, H. BAELS. In de begrooting der buitengewone uitgaven voor 1937 werd een krediet van 4.600.000 fr. 'inge schreven voor werken aan het kanaal van Yper naar de Yzer. Het benedenpand van dit kanaal, tusschen het tweede sas te Boesinghe en Knocke-brug zal ver breed en uitgediept worden en te Knocke zal een nieuw sas gebouwd worden, hetgeen moet toe laten het water in het benedenpand van het ka naal op een voldoende hoogtepeil te houden. Een krediet van 1.850.000 fr. staat eveneens in geschreven voor werken aan de Yzer. Aan Elzendamme zullen namelijk de Yzer en ook de steenweg Yper-Veurne rechtgetrokken worden. De oude brug zal verdwijnen en een nieuwe zal omtrent op volle breedte van de baan gebouwd worden. In aansluiting met onze voorgaande bijdrage over het zuiveringsstation van S p ie r e en de methode van ingenieur R. A. Henry die er met zooveel bijval toegepast wordt om het vuil Spie- rewater te zuiveren, moeten wij nog melden dat, benevens de zuiveringsstations van Athus en Terveuren, waarvan wij reeds gewag mieken, en het zuiveringsstation dat binnen kort te Brug ge zal opgericht worden, dergelijke inrichting, waar hetzelfde stelsel toegepast wordt, ook nog op verschillige andere plaatsen bestaat. Onder meer te Micheroux waar het water eener riool met een debiet van 800 m3 per dag, voortkomende van de werkmanswijk der Charbonnages du Hasard en van de waschplaats der mijnwerkers, behan deld wordtook nog het rioolwater, een debiet hebbende van 900 m3 per dag, van de'werkmans wijk der koolmijnen André Dumont te Water schei (Limburg) wordt op dezelfde wijze gezui verd. Alhoewel dit laatste zuiveringsstation van beperkte afmetingen is, wordt er het afvalwater eener wijk met een bevolking van 9000 zielen behandeld. In ons vorig artikel over deze kwestie zegden wij dat men hier ook weldra te Yper zou ver plicht worden naar middelen uit te zien om het water der Yperlee, die het rioolwater van Yper ontvangt en thans tot verschillige uren ver bui ten stad een meer dan onaangenamen geur ver spreidt, te zuiveren. Thans vernemen wij dat dit vraagstuk reeds in geheime zitting door den ge meenteraad is onderzocht en besproken gewor den en dat men er algemeen van gevoelen was dat het hoogstnoodig is iets te doen om den hui- digen toestand van het Yperleewater te verbete ren. Dit zal een uiterst nuttig werk zijn, doch dien aangaande dient er opgemerkt te worden dat het geenszins noodig zal zijn het rioolwater van Yper gansch het jaar door te zuiveren. Zonder vrees het water der Yperlee en der vaart te besmetten zal het op sommige tijdstippen van het jaar, voornamelijk bij geweldige regens, stortvlagen, bij het lossen der overtollige vijverwaters, enz., niet noodig zijn het rioolwater door het zuive ringsstation te doen gaan, daar het vuil afval water dan reeds genoegzaam niet zuiver water zal gemengd zijn om geen gevaar van besmetting meer te kunnen bieden noch de dood der visschen te kunnen veroorzaken. Zoo zal het in gansch een jaar gedurende drie tot vier maanden overbodig zijn het zuiveringsstation te doen werken, wat de uitbatingskosten ervan op merkbare wijze zal verminderen. Binnengevaren Vrijdag 30 October 1936, de André (schipper De Bceuf) met 15 ton beurtgoed voor verscheidenen. Zaterdag 3S(, de Rijnlandia ;(schipper Vande Stroom) met 100 ton potasch voor MM. Fache, Pope- ringe, Vandromme, Poperinge, Vercruysse, Reningelst. Maandag 2 November, de Helena (schipper De- visscher) met 70 ton aardappelen voor M. Lietaert, Poperinge de Julia (schipper De Dobbelaere) met 115 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Woensdag 4, de Leo (schipper Taeye) met 230 ton graan voor M. Vandeputte, leperde Assenstent (schipper Vockens) met 100 ton erwten voor M. Van- houdt, Boezinge. Waterhoogtebenedenpand, 2.98 m. toegelaten te varen 1,70 m. Op 15 October 11. is de 41' Batterie der 2" groep van het 1® Regiment grondafweer tegen luchtschepen te West-Roosebeke toegekomen, om er garnizoen te hou den in de mooie kazerne die sinds lang reeds slechts door enkele mannen van het Vervoerkorps bezet was en thans eindelijk volgens de mogelijkheden van huis vesting, welke zij biedt, zal gebruikt worden. Deze onder alle opzichten gelukkige beslissing zal, gezien de gewestelijke aanwerving, aan veel jonge rekruten toelaten hun diensttijd hier in de streek te volbrengen. Major Bolle, bevelhebber van de groep, had het ver langen uitgedrukt om, na verloop van den noodigen tijd tot het inlegeren en na het binnen komen der klas 1936, blcemen neer te leggen aan het gedenkteeken der gesneuvelden van West-Roosebeke. De datum, op denwelken dit vroom gebaar zou plaats hebben, werd op Dinsdag 27 October vastgesteld en Commandant Samyn, bevelhebber van het Kwartier, was zoo gelukkig dit huldebetoon aan de Dooden van den oorlog in een ware vaderlandsche plechtigheid te mogen overzetten. Van af 9 uur 's morgens, wapperde de nationale driekleur aan het gemeentehuis, aan de kazerne, als ook aan verschillende huizen van het dorp. Rond 10 u. 30 waren de Burgerlijke en Geestelijke Overheden veree- nigd aan het Gemeentehuis, terwijl een afvaardiging van den plaatselijken N. S. B. met vaandel, en de schoolkinderen, vergezeld door hun leeraars en lee- raressen de plaats rechtover de Overheden en het Ge denkteeken der Gesneuvelden bezetten. Enkele oogenblikken later kwamen de troepen aan, onder bevel van Commandant Heulle, en gingen zich in vierkant rond de schoolkinderen plaatsen, front naar het Gedenkteeken makend. Een klaroengeschal kondigde de aankomst aan van Major Bolle, bevelhebber der Vlaanders, aan wien het bevel overhandigd werd. Na een korte voorstelling der Officieren aan de plaat selijke Overheden, weergalmden de klaroenen opnieuw. Ditmaal was het Generaal Duthoy, Bevelhebber der Provincie, vergezeld door Commandant Samyn, die na de troepen en diensten, te West-Roosebeke gevestigd, in oogenschouw genomen te hebben, er aan gehouden had aan de plechtigheid deel te nemen. Na de troepen, de kinderen en de overheden gegroet te hebben, onder hield de Generaal zich, op zijne gewone vriendelijke en minzame wijze, gedurende enkele oogenblikken met elk hunner. Een Geef achtweergalmde, gevolgd door de Veld- marsch, en de Bevelhebber der troepen legde aan den voet van het gedenkteeken een wonderschoonen bloem tuil neer, terwijl de troepen de wapens presenteerden, de rekruten alsook de overheden groetten, de kinderen zich het hoofd ontblootten en het Vaandel van den N. S. B. ten gronde neigde. Oogenblik van ingetogenheid dat op al de omstaanders diepen indruk miek. De troepen en schoolkinderen vormden zich daarna in stoet om te defileeren vóór het gedenkteeken en de overheden, en Major Bolle nam het woord en prees, in vaderlandslievende bewoordingen, de banden van vriendschap en vertrouwen die burgers en Militairen moeten vereenigen. De Heer Burgemeester "bedénkte het leger voor de mooie hulde aan de doode^gebrpcht^qn legde eveneens nadruk op de noodwendigheid hét léger, waarborg onzer eeuwenoude instellingen, te erkennen en te beminnen. Men hoorde ook nog den voorzitter van het Nationaal Verbond der Oudstrijders die %e geleden ontberingen en gebrachte offers herinnerde der oudstrijders, welke van 1914 tot 1918, in de koude, in het slijk en het bloed, voor het behoud onzer onafhankelijkheid gestreden hebben. Al deze redevoeringen werden hartelijk toegejuicht, doch het was een ware ovatie die hem te beurt viel wanneer Generaal Duthoy zich naar de groep der kin deren richtte en hun toesprak in de gewesttaai, die trouwens ook de zijne is. In een spontane improvisatie, gansch doordrongen van teederheid en vaderlijkheid, wist de Generaal vanaf de eerste woorden het hart te winnen dezer jeugd, de hoop der gemeente en van geheel het land. Een onberispelijke optocht besloot deze schoone plechtigheid en burgerlijke en militaire overheden ver lieten elkander ten zeerste verheugd over deze eerste bijeenkomst. Benevens voormelde overheden bemerkte men nog de aanwezigheid van de Eerw. Heeren Van Merris en Versteele, pastoor en onderpastoor, van den gemeen teraad die om zeggens voltallig was, van M. Lefevre, gemeentesecretaris, de plaatselijke politie, een afvaar diging der verschillende diensten van het garnizoen en van de Rijkswacht. EN VENTE AU BUREAU DE CE JOURNAL. o Tentoonstelling J. VAN DEN SEYLBERGH Tot vóór enkele maanden was het werk van dezen talentvollen kunstenaar weinig of niet in onze gouw bekend. Tentoonstellingen in Engeland, Frankrijk en Holland waren echter zegetodhten geweest. Heel stil en bescheiden, doch beladen met bijval en roem. kwam onze nederige Kempenschilder uit den vreemde terug. Onvermoeibaar neemt hij het werk weer op. Ten toonstellingen in eigen land volgen elkander op. Gedurende het verleden badseizoen mocht Kunst schilder van den Seylbergh tijdens zijne tentoonstel ling in het Kursaal te Oostende een buitengewoon succes boeken. Het blad Face-a-main schreef in gepaste bewoor ding «J. van den Seylbergh est un artiste d'Aerschot dont les pages de poète fin, sensible, délicat évoquent. la Campine dans son intimité de Paradis. De la lumière, des eaux légendaires, des ciels aux nuages chevau- cheurs, le peintre connait son pays natal, il 1'aime. il le magnifie. Ses ceuvres sont des cantiques a la beauté a la poésie. a la grandeur noble et sereine de la Campine In October 11. was Roeselare aan de beurt en in de Standaardlazen wij uit de beoordeeling o. m. «Geen beginneling dus, een gevestigde faam die ten volle verdiend is. Er zit een charme in het werk, waaraan niemand kan weerstaan, zelfs niet hij die de meest verwoede bewonderaar zou zijn van de hoogst extravagante moderne vormen. Wat meest treffen moet is de stevige faktuur van elk werk, hoe klein ook. Een rustig evenwicht, dat nochtans niets wegneemt van de grootheid van het visionnaire, schuilt in zekere stukken, zijn kunst spreekt direkt tot den bezoeker, werkt fascineerend, zoodat zelfs de meest oningewijde er niet van weg geraken. Dit geheim zit hem in de poëtische aristocratie van zijn kunst en in de gedegenheid van zijn werk Nu is onze stad aan de beurt gekomen. De Tentoonstelling wordt ingericht in de Hal van het Hotel Excelsior De opening heeft plaats op Zondag 8 November, te 10 u. Dagelijks zal zij kosteloos toegankelijk zijn van 10 tot 18 uur. Stadsgenooten, kunstliefhebbers beschouwt het als een plicht het verspreiden der kunstgedachte onder ons volk te bevorderen, uw Kunstenaars in hunne pogingen aan te moedigen en te steunen. Een bezoek aan de Ten toonstelling zal voor velen een echte openbaring zijn, voor allen een stonde van innig Kunstgenot. Van Zondag 8 tot Maandag 16 November 1936, telkens van 10 tot 16 uur, zal de goed befaamde kunstschilder Fred Wallecan, van Meenen, een aantal zijner bijzonderste werken, waaronder tal van mooie en levendige Leiezichten, in de zalen van het Museum Merghelynck te Yper tentoonstellen. Bestuurder der Teekenschool van Meenen en teekenleeraar aan het Atheneum van Kortrijk, is Fred Wallecan ook een uitmuntend en fijnge voelige kunstenaar, wiens tafereelen overal den meesten bijval verwerven. Sedert 1927 reeds is Fred Wellecan tentoonsteller in het Salon de la Société Nationale des Beaux Arts te Parijs. Thans is het de beurt aan Yper de eer te heb ben voor enkele dagen, van 8 tot 16 dezer, de wer ken van schilder Fred Wallecan in zijne muren te bezitten. Het is een eenige gelegenheid voor de talrijke kunstliefhebbers om ook eens het ta lent van dien schilder te kunnen bewonderen en van zijn heerlijke, levendige en kleurrijke wer ken te genieten. Ongetwijfeld zal niemand willen nalaten deze eenige kans waar te nemen. Toegang vrij en kosteloos. Voorzitter der Kerkfabriek en lid van den Openbaren Onderstand. Verleden week Vrijdag, 30 October, is de Heer Henri Dedryver, Voorzitter der Kerkfabriek en lid der Commissie van Openbaren Onderstand van Wulverghem, er zachtjes in den Heer ontsla- peh in den gezegenden ouderdom van 75 jaar. Om zijn grooten eenvoud en rechtschapenheid, om zijn minzamen en vriendelijken omgang met iedereen en vooral om zijne bezorgdheid om het lot der minderen, die bij hem nooit te vergeefs om raad of hulp kwamen, was hij van allen ge acht en bemind. Ook werd de plechtige lijkdienst, die Woens dag, 4" dezer, te 9 u. 30, in de parochiale kerk van Wulverghem plaats had, door een groote menigte bijgewoond en zeer velen hadden eraan gehouden den dierbaren afgestorvene tot aan zijn laatste rustplaats te vergezellen. Vier leden der Kerk fabriek en Commissie van Openbaren Onderstand stapten nevens de lijkbaar en, namens deze bestu ren, werd op het kerkhof door den Heer Charles Lagache, oudste lid van Kerk- en Dischraad, de volgende lijkrede uitgesproken Achtbare Familie, In naam der leden van de Kerkfabriek en Open baren Onderstand van Wulverghem. heb ik de droevige plicht op mij genomen een laatste vaarwel toe te stu ren aan onzen diepbetreurden voorzitter, Heer Henri Dedryver. Ik heb het inzicht niet, Achtbare Familie, Dames en Heeren, u een lange levensbeschrijving te geven van den afgestorvene. Begrijpen wij niet genoeg dat hij. niettegenstaande zijnen schoonen ouderdom, nog te vroeg deze aarde verlaat voor het geluk van de zijnen en van ons Ruim achttien jaar vervulde hij het vodr- zitterschap der Kerkfabriek en was lid der Commissie van Openbaren Onderstand van Wulverghem. Over tuigd katholiek, ondersteunde hij ons krachtdadig in de verdediging der goede zaak. Hij was goed van in borst, in den schijn koel, doch gemeenzaam voor dezen die hem naderden. Hij was vader, en als vader heeft hij zijn talrijk kroost in de vrees en den dienst van God weten op té voeden. Geachte Familie van den dierbaren afgestorvene, uit het diepste onzer herten deelen wij in de smart die thans uwen boezem omprangtuit het diepste onzer herten zijn wij gevoelig aan het groot en onherstelbaar verlies welke gij komt te ondergaan. Troost u bij de gedachte dat wij van deze aarde niet zijn, maar voor hooger bestemming zijn geschapen en dat uw vader zijne pijnen en smerten verwisseld heeft tegen het loon dat hij thans voor zijn voorbeeldig leven geniet. Vaarwel, dierbare Voorzitter, vaar eeuwig wel ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5