s I A E N E LAURE PUM0N SHELL Essence HsjSs L@$n Declerck Arth. D'Hellem=Degryse 8 Handels- en Nijverheidskamer van Yper FISCALE AMNISTIE Gevonden en Verloren Voorwerpen ALLERHANDE NIEUWS GOEDE OCCASIES ALS NIEUW Mergheiynckstraat, 4 - YPER Burgerlijke Stand van Yper Burgerstand van Wytschaete Burgerstand van Zonnebeke MODES M O D E N 64, Rue d'Elverdinghe - straat, 64 YPRES I E P E R Groote opslagplaats van in bussen en vaten. Meenensteenweg, 66 IEPER Telefoon 371 SPECIALE AUTO OLIE Vergelijkt onze Prijzen I Alle TAPISSEERWERKEN aan S,SO fl». DE ROL Algcmeene Vergadering van Donderdag 5 November Ov er het eerste punt van de dagorde dezer belang rijke algemeene vergadering, handelende over het her stel der vaart Yper-Komen, hebben wij een afzonderlijk uitvoerig verslag uitgebracht. Het tweede punt van de dagorde luiddeInrichting Handelsfoor 1937. De heer J. Tahon las een uitvoerig verslag voor over de werking van het Comiteit der verioopen Handelsfoor, welke met een buitengewoon succes werd bekroond. 14.908 betalende ingangskaarten werden verkocht, hetzij 1196 méér dan het voorgaande jaar. Met de kostelooze uitnoodigingen en schoolbe zoeken mag zonder overdrijven worden geschat dat de Handelsfoor 1936 door 17 a 18.000 personen werd be zocht. Een prachtige uitslag De jaarlijksche handelsfoor is dan ook een noodwen digheid geworden voor Yper en tevens de schoonste uiting van zijn bedrijvigheid op handels- en nijverheids- gebied, want het wachtwoord van de Ypersche han delsfoor was en is steeds Koopt Ypersch. Het bestuur der Handelsfodr werd hierop met alge meen handgeklap herkozen. De heer Voorzitter deelde vervolgens mede dat hij het inzicht had onderhandelingen aan te knoopen om ter gelegenheid der handelsfoor ook een koloniale ten toonstelling te houden, hetgeen op dit oogenblik dat de Congo voorteekens van een nieuwen bloei vertoont, uiterst belangwekkend en leerzaam zou wezen. De voorzitter gaf daarna kennis aan de vergadering dat het bestuur der Handelskamer ook tusschengeko- men heeft voor het opnieuw bewaken van den spoor overweg tusschen Yper en Brielen, bewaking die bij het in dienst stellen der nieuwe baan werd afgeschaft. Thans is deze overweg opnieuw bewaakt en de nieuwe barreelen geplaatst De, Handelskamer heeft ook een brief ontvangen van de N. M. B. S. waarbij gemeld wordt dat de bloktrein dië 's avonds uit Brussel-Zuid om i& u. 09 naar Kortrijk vertrok, en er aansluiting gaf met den laatsten trein naar Yper, sedert 1 November opnieuw in voege werd gesteld. De voorzitter meldde ook dat op Vrijdag 6 November op het stadhuis een bijeenkomst zou plaats hebben met den heer Kabinetsoverste van den Minister van Ver keerswezen, betrekkelijk het treinverkeer Yper-Roese- laere. Het bestuur der Handelskamer heeft ook vanwege Rex-Volksfront een vraag van medewerking ontvan gen voor zijne beweging van verzet tegen het openen van grootwarenhuizen te Yper. In zijn antwoord heeft het bestuur zijn volledige instemming met deze protest beweging uitgedrukt en tevens geméld dat een afvaar diging van het bestuur bij het afgeven van het opge stelde verzoekschrift aan het stadsbestuur, zou tegen woordig zijn. Op voorstel van verschillende leden werd het bestuur gelast een schrijven te richten tot den heer Minister Van Isacker om ten zeerste aan te dringen opdat hij zou volharden in de uitvoering van de voorgenomen maatregelen ten voordeele van den middenstand en tot beperking van de grootwarenhuizen. De heer Voorzitter maakte de vergadering vervolgens bekend dat de heer Vandeputte, handelaar aan de kaai te Yper, een schip van 300 ton aangekocht heeft, dat hij Het Nieuw Yper zal doopen en stelt voor deze ge beurtenis feestelijk te vieren. Hij vroeg aan den heer A. Gruwez de medewerking van Ypriana, die hem onmiddellijk werd toegestaan, en er werd besloten eenige personen te gelasten met het ontwerpen van een programma van feestelijkheden, die bij een drietal weken zouden kunnen plaats grijpen. Op dit verheugend nieuws werd de vergadering opge heven. De Heer De Man, Minister van Financiën, heeft op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd be treffende de fiscale amnistie. Volgens dit ontwerp wordt er volledige kwijtschelding verleend voor de straffen welke de 5000 fr. niet overschrijden, medebe- grepen de verhoogingen van belastingen die als straf gelden, voor overtredingen in fiscale zaken vastgesteld op den datum van 4 November 1936, op voorwaarde dat de ontdoken rechten, en desgevallend de wettelijke interest, betaald worden binnen de twee maanden na het in voege treden der tegenwoordige wet. Inzake overtreding van de wet op den alcohol, is alle hervalling, in rechte of in feite, van het voordeel der tegenwoordige wet uitgesloten. In geen geval zijn de straffen, gekweten op den datum bepaald in de eerste alinea van tegenwoordig artikel, vatbaar voor terugbetaling Gevonden. Vrijdag 30 October, op een vaag lig- genden grond, Kalfvaart, door schoolkinderen, een riem (soort buikband). Zaterdag 31, op de Botermarkt, door M. Durand Henri, een regenscherm. Zondag 1 November, door Mf Verkouter Gerardine, twee paar scldatenkousen met nummer van matricule. Door Mevr. Callandt Gustave, een zwarte dames- ha nschoen. Maandag 2, door M. Vermeersch André, een oorring met parel. Dinsdag 3, door Mr Cuvelie Antoinette, een sleutel. Door M. Dehaene Alfons, een sleutel- Woensdag 4, door M. Stamper Marcel, een rijwiel met taksplaat Nr 319129. Door M. Vissers Camille, een handzakje. Verloren. Zaterdag 31 October werd door M. ea sier Camille, van Voormezeele, een eiermand achterge laten op de Kiekenmarkt. Zondag 1 November, door Mc Depoorter Ghislaine, een geel lederen kinderhandschoen. Door M. Stals Phil., op het kerkhof, een snoeitang. Maandag 2, door M. Vander Geynst, een paar bruine lederen handschoenen. Door Mevr. Ververken Heet., een zilveren halsketting. Door M. Derycke René, een petroleumlamp die van zijn wagen afgevallen is. Door M. Debailleul, van WaastjSb.' ben nickelen arm banduurwerk. Woensdag 4, tusschen het Zwarte Leen en Zillebeke plaats, door M. Forret Henri, van Zillebeke, een belang rijke som in bankbriefjes. Terug te brengen tegen goede belooning bij M. Forret Henri, Wervickstraat, 19, Zille beke. YPER. Op heeterdaad betrapt. Vrijdag laatst werden de in opbouw zijnde huizen van Ons Onder dak in de Yperleestraat, nogmaals door ongewenschte gasten bezocht, doch ditmaal kwam de politie er ten gepasten tijde aan en lukte erin de dieven te vatten. Rond 9 u. 30 's avonds waren twee kerels in een dier huizen bezig met een aantal plancher planken van bo ven naar beneden te laten vallen. Na zich eerst een tijdje verwijderd te hebben, kwamen zij omstreeks 10 u. terug en, het oogenblik gunstig wanende, trokken zij er van door beladen met een zestal planken. Zij hadden echter zonder den waard gerekend, want de politie had hen in de gaten en beide kerels, de genaamden J. en C. B„ werden op het Zaalhof, op het oogenblik dat zij met hun vracht op weg naar huis waren, bij de lurven gevat. Dit is een goede vangst die onze politie ter eere strekt. Aanrijding Rechtover het Hotel Regina, op de Groote Markt, deed zich Zaterdag avond, omstreeks 5 u.. een aanrijding voor tusschen een auto en een moto. Deze laatste, bereden door den 26 jarige Ganne Michel, van Crombeke, kwam uit de Rijselstraat, ter wijl de auto, gevoerd door Domen Achille, 52 jaar oud, van Roubaix, van uit de Neermarkt de Groote Markt kwam opgereden. De autovoerder had, bij middel van zijn richtingswijzer, te verstaan gegeven dat hij de Rijselstraat zou inslaan, doch in plaats van dit te doen reed hij de Groote Markt op. Hierdoor bedrogen, werd de motorijder door de auto verrast en ten gronde ge worpen. Gelukkiglijk bekwam hij geen letsel, doch zijn moto was beschadigd. Rijwieldiefstal. Dinsdag middag, heeft een stout moedige dief, nabij de apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, de velo gestolen van Matton Cyriel, wonende te Yper, Capucienenstraat, terwijl deze zich in voornoemde apotheek bevond. Het rijwiel, voorzien van een electrisch licht en taksplaat Nr 356.918, werd Donderdag te Meenen teruggevonden, alwaar het door den dief waarschijnlijk achtergelaten werd. zoodat de eigenaar zich gelukkig mag achten zoo spoedig terug in het bezit van zijn goed te komen. Nog een aanrijding. Woensdag namiddag, rond 2 u. 30, kwam Laton Daniel, 26 jaar oud, per moto van de Bascule gereden, toen een auto, die uit dezelfde richting kwam en hem wilde voorbijsteken, zijn zwen king te kort miek en lichtjes tegen zijn stuur reed. Hierdoor verloor de motorijder zijn evenwicht en viel zwaar ten gronde. In zijn val werden zijn kleederen ge scheurd en de moto beschadigd. De autovoerder reed er van door zonder zich om het gebeurde te bekom meren, doch ooggetuigen konden het nummer der taks plaat opnemen. Klacht werd bij de politie ingediend. Botsing. Donderdag morgen, om 8 u. 30, had er op den hoek der Surmont- en Dixmudestraat een bot sing plaats tusschen twee autos. Van Pilt Georges, van Antwerpen, kwam met zijn auto van de Groote Markt door de Dixmudestraat gereden toen, ter hoogte van de Cartonstraat, hij aangereden werd door de auto van Claerhout Hector, van Cuerne, die uit de Surmont- straat kwam. De voerders kwamen er met den schrik van af, doch hunne rijtuigen werden licht beschadigd. ALSOOK ALLE ANDERE INSTRUMENTEN. VERMAKEN EN ACCORDEEREN. DICKEBUSCH. Prachtige liederen avond. Het is dus den 11 November, dat het alomvermaarde kaba- ret-gezelschap De twee Michelsnaar Dickebusch komt. Zij treden op om 6 uur In de Pelikaan, bij Mar cel Saelen. 't Zal een avond zijn van ware kunst en vermaak. Onncodig daarover nog meer te zeggen. De Twee Michels zijn genoeg gekend en sedert lang, te Dicke busch en omstreken. Elk zegge het voort. GHELUVELT. Verkeersongeval. Langs de baan van Becelaere naar Gheluvelt wilde de wielrijder Ver meersch Odiel een gespan, geleid door Willemyns Theophile, hoeveknecht te Westroosebeke, voorbijste ken. Ter hoogte van de kar gekomen gleed Vermeersch echter uit met het ongelukkig gevolg dat hij ten gronde viel en dat een der wielen van de landbouwerskar hem over het been reed. ZONNEBEKE. Pijnlijk ongeluk. Het 9 jarig zoontje van landbouwer Lapauw Gustaaf had zijn vader vergezeld naar de wijk 's Graventafel waar deze een wagen suikerbeeten moest lossen. Terwijl de vader aan het werk was, moet het jongentje wat te dicht bij de paarden gegaan zijn, want op zeker oogenblik kreeg het een hoefslag tegen het voorhoofd waardoor het be wusteloos ten gronde viel. De kleine, die een gapende wonde aan het hoofd opgeloopen had, werd dadelijk opgenomen en een bijgeroepen geneesheer, die den toestand van het slachtoffertje zeer bedenkelijk oor deelde, moest de gevaarlijke wonde toenaaien. Crisis en behaagzucht zouden niet kunnen samengaan zoo de verfstoffen Coloro niet beston den. Een oude kleurstof wordt nieuw. Kiest uit de groote verscheidenheid van mooie kleuren. Gij zult verrukt zijn over de verfstof Coloro. HOUTHULST. Echtelijk drama. Daar Alois Schollaert, bijgenaamd De Prustleurder van be roep en wonende op het gehucht Terrest, zich nog al dikwijls aan den drank overgaf, was de vrede in zijn huishouden dikwijls ver te zoeken. Donder dag van verleden week kwam hij rond 10 u. 's avonds nogmaals bedronken thuis, waardoor opnieuw een woordenwisseling tusschen hem en zijne vrouw, Martha Defever, ontstond. Na de ruzie begaven man en vrouw zich te bed, doch wanneer de vrouw eenigen tijd later bemerkte dat haar man te slapen lag, ging zij in de nabijgelegen kamer een geladen revolver halen en vuurde dien tot tweemaal toe op haar slapenden echtgenoot af. Een kogel ging verloren, doch de andere doorboorde het voorhoofd. Onthutst over hare daad en niet meer wetend wat aanvangen, liep de vrouw zich aangeven bij den veldwachter Van Gheluwe, wien ze vertelde dat zij haar mangedood had. Dadelijk werd een dokter van Clercken ontboden, doch deze kon slechts de dood van het slachtoffer vaststellen. De Rijkswacht en het Parket kwamen ter plaats om de vrouw, die Vrijdag namiddag gevankelijk naar Gent weggebracht werd, te onderhooren en het onderzoek te doen. De twee kinderen, een meisje van 13 jaar en een jongen van 7 jaar, alsook de geburen hadden niets van het drama gehoord, doch dit akelig nieuws verspreidde zich snel als een loopend vuur en verwekte in gansch de streek een hevige opschudding. De Heer Barbier, wetsdokter van Veurne, deed de lijkschouwing en Schollaert werd Dinsdag morgen, 3" dezer, begraven. van den 31 October tot den 6 November 1936 Geboorten Caenepeel Philippe, Slachthuisstraat, 42. Depinois Claire, Recollettenpoort, 5, van Woesten. Dewaele Cecile, Lindendreef, 89. Michiel Monique, Bruggesteenweg. Overlijdens Declerck Leon, 49 j., handelaar, echtg. D'heere Irma, Meenensteenweg, 66. Dornez Pauline, 51 j., huishoudster, echtg. Vanbiervliet Arthur. Lange Thouroutstraat, 25, van Iseghem. Mahieu Julie, 72 j., z. b„ wed. Moreels Ivon, Poperinghesteenweg, 8. Deturck André, 10 j., scholier, Lange Thouroutstraat, 25. HuwelijkenVan de Cavey Edmondus, Maatschappe lijk Assistent, en Dedulle Lea, z. b., beiden te Yper. Claeys Franciscus, fabriekwerker, en Samoy Marthe, fabriekwerkster, beiden te Yper. Decramer Daniel, diamantbewerker, en Dekyvere Alice, huishoudster, beiden te Yper. Staelens Gaston, wegwerker aan den ijzerweg, en Decrock Marie-Louisa, z. b., beiden te Yper. Vanlaere Jules, beenhouwer, te La Madeleine (Fr.), en Corneillie Maria-Louisa, z. b., te Yper. Huwelijksbelofte Leon Beddeleem, schrijnwerker, te Yper en Rachel Heughebaert, z. b., te Oostende. MAAND OCTOBER 1936 GeboortenPattou Noël, z. v. Maurice en Julia Op- sommer. Vanbeselaere Monique, d. v. Alphonse en Ivonne Vanlenduc. HuwelijkenVandevoorde Jules, peerdengeleider, van Houthem (K.) met Vanhaelewyn Jeanne, huishoudster, te Wytschaete. Lambelin Roger, Dokter in genees kunde, van Meessen en Fournier Paula, z. b., van Wyt schaete. Denys Auguste, landbouwer, van Piseux (Eure Fr.), met Baekelandt Marie, z.b., van Wytschaete. Overlijden Bervoet Camille, landwerkman, oud 56 j., ongehuwd. MAAND OCTOBER 1936 Geboorten Tourlouse Marc, z. v. Georges en Van beselaere Julia. Versavel Jacqueline, d. v. Jules en Homey Martha. Bryon Ivette, d. v. Theodoor en Maelbrancke Anna. Baelen Abel, z. v. Valeer en Hooghe Adriana. Samyn Henri, z. v. Gerard en Van- lerberghe Maria. HuwelijkenCallewaert Henri met Gryson Marie- Louise. De Jonckheere Gerard met Dochy Maria. Overlijdens: Vandepoele Marcel, z. v. Valeer en De- weerdt Anna, 16 m. Ghesquière Jules, wed. van Lebbe Emma, 75 j. ALLE MINERALE OLIËN VOOR AUTOS MOTOREN EN MACHIENEN. BESTE MERKEN. Eerste kwaliteit GAZ - OIL voor Dieselmotoren. Consistente Vetten en Wagenvet ALLES WORDT TEN HUIZE GELEVERD. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156 - YPER BBB Groote keus van Meubelpapier, Linoleum, Balatum Stragula. Placeeren van balatum, enz., - aan buitengewone prijzen -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 8