«NOS SOIREES» Ral van den Oudleerlingenbond der Middelbare School ice Yper Bal delUni on des Anciens élèves de l'Ecole Moyenne de l'Etat a Ypres o ALMANACH HACHETTE ALMANACH VERMOT pour 1937 ZAAL MERCHELYNCK Rijsseistraat IEPER Zondag 15, om 12 ure, zal Heer Frans Devieeschouwer, een Voordracht houden over het werk van Fred. Wallecan. De Heer F. Wallecan stelt uit in het Merghelynck Hotel Schilde? Jacques van den Seylberg in het Hotel Excelsior, te leper 3 Herdenking van den Wapenstilstand HET WILLEMS-FONDS SNOECK'S ALMANAKKEN VOOR 1937 LE BAL DE L'ARMISTICE Chaque jour qui se léve nous accable de mille soucis. II jalonne les heures d'innombrables ob stacles. Nous courons au but, l'esprit tendu et le soir, lorsque nous avons franchi cette étape de la course a la vie, nous sommes heureux de trouver l'oubli dans quelque délassement. Le cercle privé Nos Soiréesne recule de- vant aucun effort pour nous aider a retremper nos ames pour la lutte de demain. Dans l'espace de moins d'un mois, il nous a offert une séance cinématographique, une repre sentation théatrale et un Baltrois souvenirs précieux que nous évoquerons souvent pour changer nos idéés Le 11 novembre 1918 nous avons dansé, vêtus de drap kaki et chaussés de souliers ferrés, en dégustant le cacao servi par un Pasteur anglais nos danseuses étaient d'autres barbus habillés et chaussés comme nous. L'orchestre trés réduit se résumait a un pianiste, portant, comme les danseurs et les danseuses, le bonnet de police a floche. Cela se passait a la campagne, aux envi rons de Gand. Nous dansions alors, avec cette frénésie que provoque un excès de joie, pour fêter la victoire et saluer l'aurore de bonheur dont les premiers feux illuminaient l'horizon, après le passage de la plus terrible des tourmentes. Nous avons dansé, mardi soir, a la Salie La- piere, pour commémorer ce beau jour. Les toilettes des dames formaient une sympho- nie de couleurs chatoyantes encadrée de noir par les smoking de leurs cavaliers. Du charme, de l'élégance, de la bonne humeur composaient l'ambiance de cette belle soirée dan sante. L'orchestre The Bing Boysdirigé par M. Viaene et composé de 7 artistes Yprois, mérite tous nos éloges pour son talent et toutes nos féli- citations et notre admiration pour son endurance. II ne marchandait point les danses aussi dan seurs et danseuses devaient-ils avoir des jarrets bien entraïnés pour gagner la manche. Nous avons pu constater que les vétérans son- geaient le moins a se reposer. Jusqu'a quelle heure dansa-t-on Peu im- porte,... il était trés tard, ou trés tót... Nous pouvons affirmer sans crainte d'être con- tredit que chacun est parti content, regrettant cependant que le temps passat si vite. INTERIM. P. S. Le Comité a le plaisir d'annoncer aux membres que le sénateur, Monsieur Gillon, don- nera sa conférence sur l'Espagne, le Vendredi 4 décembre, au théatre communal. O Het eerste bal zal op Zaterdag 12 December, te 21 u. plaats hebben in de zaal Lapiere. Het Comi- teit heeft nogmaals de welwillende medewerking bekomen van het befaamd orkest The Rhythm King's dat verleden jaar zooveel bijval geoogst heeft. Ditmaal zal dit orkest versterkt worden met een bekenden negerzanger, die gedurende het zomerseizoen te Oostende een buitengewoon succes behaald heeft. Vanaf Donderdag, 20 November, kunnen er ta fels voorbehouden worden op vertoon van de in- gangskaarten, alle dagen in de Middelbare school, Mondstraat, 17, van 10 tot 11 u. en van 14 tot 15 u., den Zondag in de zaal Lapiere, Hondstraat, van 11,30 tot 13 u. Le premier bal aura lieu le Samedi 12 décembre a 21 heures, a la salie Lapiere. Le Comité a obtenu de nouveau le concours du fameux or- chestre The Rhythm King's qui l'année pas- sée a obtenu un si grand succès. Cette année il sera renforcé par un réputé chanteur nègre qui pendant la saison d'été a constitué une attraction formidable a Ostende. A partir du jeudi, 20 Novembre, on peut rete- nir des tables sur presentation des tickets d'en- trée, tous les jours a l'Ecole Moyenne, rue de la Bouche, de 10 a 11 et de 14 a 15 h. Le dimanche a la Salle Lapiere, rue des Chiens, de 11,30 a 13 h. ET en vente au bureau de ce journal 3 4, RUE AU BEURRE, 34 leeraar aan het Atheneum te Kortrijk, De Heer Wallecan is een ernstig werker. Zijn tafe- reelen hebben diepte. Alhoewel, ons inziens, wat dof van kleur, zijn zij stevig geborsteld. De schilder bezit poëzie en verzorgt zijn mise en page. Zijn vlaswerkers imponeeren door hun houding zon der effectenjacht, wat ons dan ook wel bevalt. De Leie schijnt hem een obsessie te worden. Men ziet ze in alle wendingen. Schilder wordt bekoord door de vlasnijverheid en namelijk door het rooten. Men ver moedt ovèral de zware last die de streek leven en tering schonk. Waar zijn de schoone dagen van weleer Menig hoekje van Meenen en van Veurne spreekt tot het hart van den schilder. Overal koepelt een wol kenhemel. Een verdienstelijk schilder die Laermans kent en toch zijn zijn typen echte naoorlogsche werklui, met min afgesloofdheid en min stramheid in de ledematen. Schilder zoekt zijn streven meer in de Romantiek, wat ook prijzenswaardig is. Arbeid adelt, zelfs als hij den rug niet kromt. De menschelijke houding is een factor voor waar- digheidsgevoel. Deze bedoeling naast de struggle-for- life-stemming aan the golden river heeft onze aandacht opgewekt. Wij wenschen Heer Wallecan geluk met zijne ernstige poging. We staan hier voor een schilder met verfijnden smaak en zeer elegante techniek. Alle tafereelen getuigen van sierlijkheid in de behan deling. Alle tintelen van zonnigheid, warmte en berus ting. Wij benijden den kunstenaar deze edele kalmte, zijn diep geschoold gevoel voor de natuur en zijn sterke persoonlijkheid. Vlaming is hij volstrekt, maar niet in den zin van een Maarten Melsen of een Servaas, van een wildebras, of titanischen Permeke. De kunst van den Heer van den Seylberg is vol bekoring door de directheid van zijn middel, door de pakkende poëzie, door de stijlvolle lijn. Of hij U brengt in 'n stemmig landschap belicht door de maan, voor een winterzicht, voor een moeras, in de duinen, in een interieur, overal is hij even paraat, overal diept hij zijn onderwerp uit zonder schroom overal doet hij licht en schaduw afwisselend zingen, hebben zijn tinten een fluweele zachtheid. Heer van den Seylberg brengt U steeds in stemming, leert U genieten van dit sprookjesachtig Kempenland, nooit genoeg bezongen voor de frischheid der zeden en aangrijpend stille natuurschoon. Wij denken onwillekeurig aan J. Opsomer, die in tuïtief deze streek heeft aangevoeld en ze aan Parijs heeft leeren kennenaan den grooten Jacob Smidt die met een vrome wijding de Kempen in dieptreffende symbolen heeft gevierd. Wij denken nu aan Desadeleer, de schilder van 't licht. Onder het pastel van meester van den Seylberg wordt alles wat hij aanraakt diep elegant, stevig van lijn, vol zingende vroomheid. Zijn boomen. zijn boomen, trillen in een gulzigen roes van voldaanheid onder een zoevenden wind, of ze lengen zich uit als onder erotische siddering vol praal en glans in een schaterenden lichtbundel. Overal zingt het licht en verfijnt het de vormen, peilt het diepten. Overal en telkens heeft de kunstenaar U te pakken door de bevalligheid, innigheid en warmte. Kan ons land dan feitelijk zoo schoon zijn Voor waar wij kijken met de oogen van ons verstand en onze liefde. Wij zien slechts waarvoor onze aandacht spe ciaal werd geprikkeld. En nu denken we weer aan de Hollandsche meesters als de Marissen die Van den Seylberg kent. We denken aan de hooge intellectua listische Engelsche school met wie hij offert aan de elegantie, aan de hooge voornaamheid der vormen. Maar nergens vindt men die warmte in de kleuren en die statige schoonheid, bij de nederigste interieurs vol fluweelen zalving, in de duinen vol schitterend licht. Men zou soms gaan denken aan manierisme en ge makzucht, maar bezie dan de fijnheid van toets, den glans der kleuren, de raakheid van de pastelsteek. De schilder heeft beslist aan 't impressionisme den rug gekeerd. Hem is de waarheid lief. Uit de voor naamste scholen heeft'hij zijn gading genomen. Doch uit de vastheid van zijn techniek, uit den adel zijner ziel en de voornaamheid van zijn smaak is zijn kunst geboren. Als een bewust leeraar in de esthetiek heeft hij prachtige ontboezemingen, perfect van stijl, innig van aanvoeling, rijk in weelderig kleurenspel, meege deeld. Maar bovenal zingt de volledige zelfbeheersching, zijn persoonlijkheid. De schilder beheerscht U en leidt U in uw drang naar 't begrip van de essentie der zaken. De Heer van den Seylberg is een Vlaming, dit getuigt hij door zijn hunkeren naar kleur, door de klaarheid van zijn symbolisme. Maar in de plaats van 't gewel dige in den Vlaming te huldigen, diept hij 't andere gedeelte van zijn complex uitde teederheid, de taai heid in 't verwerven der techniek, de zucht naar 't ideaal, het heimwee naar een voornaamheid in handel en denken. van den Seylberg is een groot kunstenaar, omdat hij met den glimlach op de lippen, 't heroïsche in ons op wekt en ons meesleurt in een droom van schoonheid en georganiseerde liefde naar zijn streek, het weerga- looze Kempenland, zoo nobel in stille kleurenpracht en mystieke voornaamheid. Schoone kunst veredelt, schoone kunst maakt ons innerlijk rijk, omdat zij oprecht is en ons gevoel voor 'i hoogere in ons zelf opklaart. Wij danken den heer van den Seylberg van harte voor 't schoone dat hij ons te zien gaf. J. T. De 18 verjaring van den Wapenstilstand werd hier nogmaals en vooral door de oudstrijders, die dezen blijden dag, den dag van het einde van hun lijden en ontberingen, het einde van hun onmen- schelijk leven in de modder, de loopgrachten, nooit vergeten zullen, op waardige wijze her dacht. Van in den vroegen morgen wapperde de na tionale driekleur aan al de officieele gebouwen en aan meest alle gevels. Om 10 u. kwamen ver- schillige oudstrijdersbonden bijeen, namelijk het Nationaal Verbond der Invaliden, de Poilus de France, het Nationaal Verbond der Oudstrijders, de Verbroedering van het 3*' en 23' Linieregiment, de Oorlogsvrijwilligers en de Vuurkruisen, en begaven zich, voorafgegaan van hun vlaggen, naar St Maartenskathedraal, waar om 10 u. 30 een plechtige dienst opgedragen werd ter nage dachtenis der slachtoffers yan den oorlog. De vlaggen werden geplaatst vooraan in het hoogkoor, terwijl de Heeren Clinckemaille, ar rondissementscommissaris Vanderghote, burge meester; Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Versailles, secretaris, en andere over heden alsmede de bestuursleden der aanwezige oudstrijdersbonden de eereplaatsen bekleedden. Talrijke geloovigen woonden den dienst bij en zeer velen gingen ter offerande. Op het einde van den dienst werden de absouten door den Zeer Eerw. Heer Deken, omringd der geestelijkheid van stad, gezongen. Ook de Engelsche kolonie van Yper woonde een dienst bij in de Anglikaansche St Joriskerk en kwam, na afloop ervan, de overheden en de oud strijdersbonden op de Vandenpeereboomplaats vervoegen. Te zamen, vlaggen voorop, begaven allen zich in stoet tot bij het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, voor hetwelk twee bran dende fakkels de wacht hielden en waar de Heer Isai Gruwez, namens het Verstandhoudingscomi- teit der oudstrijders van Yper, een kroon neer legde, terwijl de klaroenen de Retraite lieten hooren, de vlaggen ten gronde buigden en al de omstaanders zich het hoofd ontblootten. Van daar trok de stoet naar de Meenenpoort waar een zelfde hulde aan de Engelsche Dooden bewezen werd. Eerw. Heer Denys, pastoor van St Niklaas, en E. H. Van Ysacker, onderpastoor van St Pieters, baden er te zamen een De Pro- fundisen een Pater Nosterterwijl E. H. Van Ysacker nadien een Onze Vader en een «Wees Gegroet» in 't Engelsch bad. E. H. Milner, Anglikaansche geestelijke, hield vervol gens een korte gelegenheidsaanspraak en de plechtigheid werd met het neerleggen eener kroon, door den Heer Isaï Gruwez, en het blazen van den Last Post besloten. De meeste oudstrijders begaven zich vervol gens nog gezamenlijk naar het Fransch kerkhof St Charles op de Potyze, om er eveneens de graven der Fransche gesneuvelden te bebloemen. Om 13 u. vergaderden zij opnieuw in het Hotel Continentalwaar zij, gezeten rond een gezellige feesttafel, het grootste deel van den na middag in vreugde en verzet doorbrachten. Wegens het slecht weder, kon de fakkeltocht, door de Harmonie Ypriana telken jare op den verjaardag van den Wapenstilstand ingericht, jammer genoeg geen plaats grijpen, doch het Armistice Bal, dat dezen heuglijken dag besloot, kende daarentegen het grootste succes en tot laat in den avond heerschte er in de Lapiere's zaal de meeste geestdrift. AFDEELING YPER Ons eerste Kunstfeest met Voordracht Zondag 22 November, te 5 uur, komt in de «Saumon» de heer O. Van Hauwaert, eere-bestuurder der middel bare Rijksnormaalschool te Gent, eere-opziener van het Rijksmiddelbaar Onderwijs, spreken over Het Vlaam- sche Lied Deze voortreffelijke voordracht gaat gepaard met een keurige uitvoering van Vlaamsche liederen door den heer Isebaert, 1" prijs van het Koninklijk Conser vatorium te Gent. De heer J. De Cadt is aan den vleugel. Het Vlaamsche Lied deed onze eerste kunstgevoelens ontstaan, en wekte onze eerste vaderlandsliefde op. Voorgedragen door een groot kunstzanger en toege licht door een van de meest gezaghebbende ambte naren van den Staat, zal het een kostbaren indruk nalaten. Wij noodigen de bevolking van leper uit tot dezen puiken avond. Overtuigd dat onze medeburgers ons onverpoosd pogen tot verspreiding van degelijke cul tuur waardeeren, hopen we op een talrijke opkomst. Toegang vrij en kosteloos. Het Bestuur van het Willems-Fonds. zijn verschenen en te koop ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3