Aanstelling van den Heer L. Maertens, Politiecommissaris van Yper 4 Belgen, weest eendrachtig ZAK AGENDAS VOOR 1937 Die woorden werden Zaterdag laatst door Z.M. den Koning uitgesproken bij het Eeuwfeest der Provincieraden. Ze hebben zulken diepen inslag gehad in 't binnenland gelijk zijn vastberaden rede over onze buitenlandsche politiek in het buitenland teweeg bracht. De heele rede is een beroep op het gezond ver stand van iedereen, en niet gericht tegen perso nen of groepen. Immers de Koning, hoofd der Natie, is boven de politieke partijenHij is de leider en de bewaarder van het Vaderland, dat Hij gezworen heeft te dienen uit al zijn krachten. Die ooren heeft, dat hij hooreDat deze, die moeten verstaan, begrijpen. De tijden zijn ern stig genoeg. Het roerend beroep van den Koning op de een dracht en de onderlinge verstandhouding, moet gehoord worden. Wij hebben te veel en te lang getwist en elkander bekampt. Het Belgisch volk is beu van al dat politiek gekonkel, verdacht making, beknibbeling en zwendelarij het is beu en walgt van al die twiststokers, raddraaiers, volksmenners en troebelwatervisschers, die rijk in woorden maar arm in daden zijn het Belgisch volk wil hervormingen, diepe hervormingen, ten gunste van al de klassen der samenleving, in het kader zijner traditie en onder de hoede der grondwettelijke vrijheden. Heden, meer dan ooit, moet net gezonde deel der natie dat nog kan begrijpen, de overgroote meerderheid, Goddank, onzer bevolking, blok vormen rond Leopold III om van het Vaderland te verwijderen al de gevaren, die het omringen en zijn veiligheid te verzekeren zoowel binnen als buiten het land. Bekleed met al het gezag, door drie wijze Ko ningen opgebouwd uitgesproken door een oor logsvrijwilliger opgevat door een geest, gerijpt in den tegenspoed en de droefheid voortkomen de uit een deugdzaam, oprecht en eerlijk hart, zijn de woorden van Leopold III een echte mobili satie der mannen van de daad voor 's lands wel zijn. Zijn redevoering vervoegt de ordewoorden zij ner Doorluchtige voorvaders in de nijpendste uren onzer geschiedenis. Het is hartverheffend omdat men van den goe den weg afgedwaald is den steun te voelen van Hem dien wij gekozen hebben om ons te geleiden, dat Hij ons bij de hand neemt en ons zegt Langs hier Die rede kwam te goeder ure Immers de gemoederen zijn zoodanig opgehitst en de geesten zoo vertroebeldKlassenhaat en nogmaals klassenhaat! Radio, woordvoerders, dag bladen prediken hem openlijk en ongestraft aan. 't Is alsof gansch het land verdeeld staat in twee onverzoenbare partijen, in twee onvereenig- bare deelen. Al dezen, die den klassenhaat aanvuren en streven naar binnenlandsche en buitenlandsche troebelen, zijn misdadigers tegenover de samen leving. Zij hebben slechts één doel, dat noch min, noch meer een nieuwe ikzucht daarstelt, waar een minderheid zijn driften botviert ten nadeele van een meerderheid. Als wij een bepaalde vraag moeten beantwoor den, als wij moeten aanduiden wie aanstuurt op klassenhaat, dan aarzelen wij niet, benevens het kommunisme en het marxisme ook het fascisme aan te duiden. Och ja, de massa wil den klassenhaat niet tot het uiterste. NeenEnkele idealistische leiders hebben het venijn in den kop de massa volgt als een tamme kudde. Die leiders kunnen in hun dweepzucht de gemoederen zoo opwinden, dat er feitelijk gevaar in steekt die dweepzucht niet in te toornen vooral op het huidig oogenblik dat de gansche wereld op zijn kop staat. Onze Regeering geeft een bewijs van schuldige onverschilligheid in veel gevallen en zal de vruchten plukken dier laksheid. Onder meer Te Chatelet zegde baron de DorlodotDen 24 Mei hebben 1 miljoen 400 duizend kiezers zich uitgesproken als mannen van de orde tegenover 902 duizend revolutionnairs. In de Kamers bestaat er een groote meerderheid antirevolutionnairs die zich moeten aaneensluiten ofwel door de omwen- telaars zullen opgeslorpt worden Dergelijke redeneering voert ons regelrecht naar den burgeroorlog. Dat is de arbeidende klas in de handen van het Bolchevisme werpen. Op een manifest in de Borinage stond in vlam mende lettersArbeiders uit de Borinage, volgt het voorbeeld van het Spaansche proleta riaat. Sticht dadelijk sterke gewapende milities». Dat is regelrecht aansturen tot burgeroorlog met al zijn gruwelijkheden als brandstichting, plundering, massamoord. Onlangs klonk het te Antwerpen voor 50.000 toehoorders Weg met de regeering De Minis ters zijn bandieten, weg met het gezag Dat is heel de maatschappij haar sterkste schutse ontnemendat is alles in gruzelmenten (Vervolg onderaan volgende kolommen). De Heer Leopold Maertens, gewezen politie commissaris te Wervick, die onlangs, bij konink lijk besluit van 23 October 11., tot politiecommis saris van Yper is benoemd geworden, heeft Dins dag namiddag, ten stadhuize, den gebruikelijken eed afgelegd in handen van den Heer Burgemees- agenten waarvan hij er enkele reeds van over jaren kende, toen hij hier zelf nog het ambt van adjunct-politiecommissaris uitoefende, zijn beste krachten zou inspannen om van het politiekorps van Yper een keurkorps te maken. Hij vroeg eveneens aan de agenten hem steeds in volle ver- De Heer Politiecommissaris Maertens omringd van zijn agenten. ter, en Woensdag morgen, te 9 u., had in de poort van het stadhuis en in de tegenwoordigheid van gansch het politiekorps van Yper, zijn plechtige aanstelling plaats. De Heer Vanderghote, burgemeester, stelde den nieuwen politiecommissaris aan de vereenigde agenten in loffelijke bewoordingen voor en vroeg hen aan hun nieuwen overste hetzelfde vertrou wen te schenken als het schepencollege en gansch de gemeenteraad in hem stellen, gezien hij met al- gemeene stemmen is aangeduid geworden om hier het hooge ambt van politiecommissaris waar te nemen. De Heer burgemeester legde er nadruk op dat Yper een toeristenstad is en zegde dat een goede politiedienst niet anders kan dan een goeden indruk op de vreemde bezoekers na te laten. Hij vroeg hen dan ook hun dienst steeds waardig en nauwgezet te vervullen en allen, zoowel vreemde lingen als ingezetenen, kordaat op de stipte na leving van het verkeersreglement te wijzen. Hij verzekerde verder dat hij er, met de medewer king van den Heer politiecommissaris Maertens, voor zou zorgen de opleiding van de politie- en verkeersagenten te vervolmaken, dat er verbete ringen zullen aangebracht worden daar waar het noodig is en dat men van de komende winter maanden zou gebruik, maken om de agenten met de fransche en engelsche talen meer vertrouwd te maken, ten einde ze in de mogelijkheid te stel len aan de vreemde bezoekers de gewenschte in lichtingen te kunnen verstrekken. Vervolgens stelde de Heer Van Sevenant, ad junct-politiecommissaris, de Heeren secretaris, brigadiers en agenten aan den Heer Maertens voor, die hen allen hartelijk de hand drukte. De Heer Maertens bedankte daarna den Heer Burgemeester voor zijne loffelijke woorden en verzekerde hem dat hij, met behulp der politie- trouwen hun wenken en wenschen voor te leg gen en beloofde hen steeds het mogelijke te doen om hun de meeste bevrediging te schenken. Allen te zamen trokken hierop naar het politie- bureel, waar de Heer Maertens, omringd van zijn manschappen, gekiekt werd en waar de Heer burgemeester hem de eer aandeed de verschillige bureelen en lokalen te toonen. Nadien had er, ten politiebureele, een intieme bijeenkomst plaats tijdens dewelke de politie agenten aan den Heer politiecommissaris en aan Mevrouw Maertens, als verwelkoming, twee prachtige geschenken aanboden waaronder een heel lief en kunstig afgewrocht tafereeltje, een vaas met bloemen voorstellende, van de hand van M. Maurice Goemaere, secretaris van politie, wien wij zooveel talent niet vermoedden. De Heer politiecommissaris, ten zeerste ontroerd door dien blijk van warme genegenheid, dankte bewogen al de agenten en vooral den Heer Goe maere, die zich ineens als een onzer beste lief hebbers-schilders veropenbaart en wiens kunst, alhoewel hij die slechts voor zijn eigen liefheb berij uitoefent, niet langer meer zou mogen ver borgen blijven. Deze eerste aanraking van de politieagenten en hun Commissaris, die er zeer eenvoudig en gansch sympathiek uitziet, liet op allen den bes ten indruk. Wij ook twijfelen er niet aan dat wij in M. Maertens een goeden politiecommissaris zullen hebben, die dadelijk aller achting zal we ten te verwerven. En wat bij ons deze meening nog versterkt is dat de Heer Maertens korten tijd geleden nog door den Heer Procureur des Ko- nings hartelijk geluk gewenscht werd om de flinke manier waarop hij het politiekorps van Wervick, waar zijn heengaan algemeen betreurd werd, had weten in te richten. willen slaan om een nieuwe orde te scheppen afbrekers zijn geen opbouwers. Dwaashoofden Ellendelingen Ge moogt op uw borst kloppen en zeggen 't Is gedeeltelijk onze schuld dat de menschen opstaan tegen menschen, dat landgenooten hun keren naar het oogenblik om elkander op het lijf te vallen, om... ja, waarom? En de Regeering laat betijen. De Belgen hebben het recht van eigendom maar de Staat mag onteigenen voor openbaar nut. De Belgen hebben vrijheid van pers en woord maar de Staat heeft ook het recht den mond te snoeren voor openbaar nut. Er wordt honger geleden daar waar overvloed bestaatmen loopt in lompen wanneer men ont zaglijke hoeveelheden katoen verbrandtmen huist in hokken daar waar men paleizen bouwt miljoenen en miljoenen worden nutteloos uitge geven, rondgedeeld aan bank- en nijverheids instellingen en die miljoenen komen uit den zak van den lastenbetaler, hoofdzakelijk den mid denstander, den klein burger, den eerlijken wroe ter en spaarder, den meest vergeten, den meest uitgepersten Belgen die miljoenen konden in plaats van kanonnen, deftige huisjes scheppen, want krotwoningen zijn broeinesten van haat tegenover iedereen. Men spreekt sedert jaren van verlengde school plicht. Kiesbelang is tegenstander van die ver betering kiesbelang zegt meer dan volksoplei ding en intusschen gaan geslachten op geslachten verlorende jongens die de school verlaten, vin den werk voor een paar jaar en gaan dan het leger der werkeloozen vervoegen. Ze gaan naar 't leger en komen met ledige handen terug, ze komen terug in de samenleving en kennen noch a noch b van een stiel, 't zijn koelies en 't zijn juist die weinig ontwikkelde sukkelaars die een gemakkelijke prooi worden voor het kommunis me en hunkeren naar het oogenblik om de andere klassen der maatschappij te bespringen. Het is meer dan tijd rechtsomkeer te maken en een ware sociale politiek te volgen, die alle klassen omvatmaar eerst en vooral moet er orde en gezag zijn in 't land orde bij hoog en bij laag. Gezagvoerende personen hebben ge sjacherd met orde en gezag, hebben zich bezon digd aan Staatseigendom en hebben door hun onzalig gedoe de ondermijning van het gezag in de hand gewerkt. De schuldigen, 't is eender wie, moeten onmee- doogend gestraft worden anders is het de miste vredenheid voet geven. Geen klassenhaat, maar klassenverzoening. Geen barrikaden tusschen de klassen, barrika- den op stoffelijk, verstandelijk en moreel gebied. Eendracht onder alle Belgen. Geen bevoordee ling en ook geen verdrukking. Toegevendheid en verzoening zijn betere wapens dan bajonetten en geweren. Behartigen wij ons om den oproep van Z. M. den Koning te beantwoorden, om dat ééne ding Tevredenheid de plaats doen inne men van de misnoegdheid, de liefde de plaats van den haat. Met goeden wil van alle zijden en samengelegde handen kan dit doel bereikt wor den. Die goede wil is bij geen politiekers te zoe ken. X... ten bureele dezer, BOTERSTRAAT, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4