Voor 60fr. per maand Edm. CHRISTIAENS Verschrikkelijk ongeluk te Betelen AGENDAS DE POCHE POUR 1937 Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper <unt U zich deze prachtige NOVAK Radio, het laatste sukses der radio-con structie, aanschaffen bij 28, Bolerstraaf, YPER Te!, 301 Ccmpfant 1450 fr. Acht en halfjarig knaapje door een autobus doodgereden Dinsdag namiddag werd de anders zoo rustige gemeente Brielen in opschudding gebracht door een uiterst smartelijk ongeval, dat het leven kostte aan het acht en half jarig zoontje, Henry, van Mijnheer en Me vrouw Ernest Iweins d'Eeckhoutte - van Ca- loen, wonende op het Drie Torenkasteel te Brielen. Tengevolge der her stellingswerken, welke thans aan de baan Yper-Boesinghe uitge voerd worden, is deze laatste baan sedert eenigen tijd voor het verkeer gesloten en wordt het meeste gerij langs de groote Staats- baan Yper-Elverdinghe omgeleid. Ook de auto busdienst Yper-Dixmu- de-Oostende, uitgebaat door de Gebroeders Vandepoele, van Zonnebeke, wordt thans langs de baan Yper-Elverdinghe verzekerd. Waarschijnlijk in voorbereiding van het St- Maartensfeest, dat zoovele kinders gelukkig maakt, was Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte Dins dag namiddag, samen met haar oudste zoontje en een harer dochtertjes, per velo naar Yper ge reden om er enkele boodschappen te doen. In den terugkeer moet Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte, gebruik makende van het mooi weder en mis schien ook wel om haar kinderen het genoegen van een langeren fietstocht te verschaffen, nog een kleinen omweg langs Vlamertinghe gemaakt hebben om van daar dan, langs den steenweg van Vlamertinghe naar Brielen, rond 4 u. weer thuis te komen. Gekomen nabij de dorpplaats van Brielen, op den hoek der gemeenteschool, waar de steenweg Vlamertinghe-Brielen op de groote Staatsbaan Yper-Veurne uitkomt, reed Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte vóór, gevolgd door haar dochtertje terwijl de kleine Henry enkele meters achterna kwam. Mevrouw en haar dochtertje reden de tramlijn en de Staatsbaan over om langs den rechterkant der baan hun weg naar huis te ver volgen. Op hetzelfde oogenblik kwam de autobus Yper-Oostende daar van uit de richting van El- verdinghe aangereden en het dochtertje van Me vrouw Iweins d'Eeckhoutte deed met de hand nog teeken aan haar broertje, dat volgde, om op te letten. Heeft het kind dit teeken niet gezien of niet begrepen, dit zal men thans nooit meer te weten komen, want de kleine Henry haastte zich om ook de groote baan over te steken en zijn moe der en zuster te vervoegen. Nauwelijks echter was de jongen de tramlijn over, of hij werd door het vorenste van de autobus, die goed langs den rechterkant nevens de spoorlijnen van de buurt- tram reed, gevat en een dertigtal meters ver meegesleurd. Alles geschiedde zoo bliksemsnel dat weinigen het ongeval zagen gebeuren. De autobusvoerder, de genaamde Vandamme Je rome, van Merckem, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, heeft het onmogelijke ge daan om het ongeval te vermijden. Hij had, zoo als wij het ter plaats vernamen, van op afstand reeds getrompt om van zijne komst te verwitti gen, vóór hem was de groote baan vrij, alleen vóór de maalderij Monkerhey stonden twee boe renwagens met den kop der peerden naar de kerk toegekeerd waardoor het hem niet mogelijk was naar links te zwenken, en daar plots ver schijnt vóór hem een kleinen wielrijder die 'uit een zijstraat komt. Met alle kracht deed hij aan stonds zijn remmen werken, doch kon niet be letten dat het logge rijtuig, waarop een aantal reizigers gezeten waren, door zijn eigen gewicht voortgeduwd, nog een dertigtal meters verder liep vooraleer stil te staan. Het onvermijdelijke was dan echter reeds gebeurd, de kleine Henry was onder de autobus verdwenen en het rechter voorwiel ervan was hem over zijn tenger li chaampje gereden. Mevrouw Iweins d'Eeck houtte, die den schok gehoord had, slaakte een angstkreet en liep naar haar ongelukkig kind, dat daar bloedend en zieltogend onder de voet trede, juist bachten het rechter voorwiel, ten gronde lag. Het was Mevrouw zelf die, op den grond gezeten, haar kind van onder de autobus wegnam, het op haar schoot legde en daar bid dend, smeekend om hulpe, om bijstand riep voor haar lieveling die zij in haar armen hield. De Heer Beele Gaston, hoofdonderwijzer, die een der eerste ter plaats was gesneld, nam het knaapje, dat erg gekwetst was aan het hoofd, een breede wonde aan het been had en geen tee ken van leven meer gaf, uit de handen van Me vrouw en droeg het bij hem binnen waar hij het liefderijk op een bed uitstrekte. Dadelijk werd cm dokter en priester getelefoneerd en weinige stonden daarna was de Heer Dr Daelemans, van Yper, daar ter plaats, doch zijne zorgen mochten Het verwrongen rijwiel ligt nog onder de aanrijdende autobus. niet me'er baten de arme kleine had reeds opge houden te leven. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam de Zeer Eerw. Heer Vermaut, pastoor deken van Yper, daar bij toeval voorbij en diende het kleine slachtoffer nog het H. Oliesel toe. Ook Mijnheer Ernest Iweins d'Eeckhoutte, de vader van het ongelukkig knaapje, van het ongeluk verwittigd, was spoedig bij zijn kind dat hem, eenige uren voordien blij en levens lustig, frisch en gezond verlaten had en daar nu met bebloed en gezwollen gelaat, met vreeselijke, diepe wonden overdekt en met bemorste en ge scheurde kleederen, levenloos uitgestrekt lag. Pijnlijk weerzien, voorwaar, en hartverscheurend oogenblik vooral voor Mevrouw die onmachtig het ongelukkig einde van haar kind bijwoonde. Al de vreugde welke deze doorbrave en voor beeldige ouders zich op dien vooravond van het blijde St Maartensfeest hadden voorgespiegeld, al het geluk dat zij met hun kinders gingen meê- leven, was plots in den smartelijksten rouw, in de schrikkelijkste smart veranderd. De Heer Dokter Daelemans bracht het arme knaapje met zijn auto naar huis, terwijl het Par ket van Yper, bestaande uit de Heeren Devos, onderzoeksrechter, Santenaire, substituut van den Procureur des Konings, en Vanderghote, grif fier, ter plaats kwam om, geholpen door den veld wachter van Brielen, het onderzoek te doen. Vanaf de plaats der aanrijding tot aan de auto bus lagen op gansch dien afstand tal van voor werpen verspreid, hier een schoen van het slacht offer, wat verder een alpenmuts, dan nog de velolantaarn, de bel, een velosleutel, de lederen sacoche waarin de velosleutels geborgen waren, en allerlei andere kleine stukken die tot de velo behoord hadden. Het rijwiel zelf, dat nog maar onlangs nieuw scheen, lag onder het vorenste van de autobus gekneld. Het voorwiel was uit de vork gerukt, terwijl het achterwiel gansch ver wrongen was. De reizigers, die op de aanrijdende autobus gezeten waren, konden korts na het ongeluk met een andere autobus de op zoo treurige wijze on derbroken reis naar Yper voortzetten. Langen tijd echter werd de buurttram uit Yper daar op gehouden en mocht slechts zijn weg vervolgen nadat het Parket de noodige opmetingen gedaan had en de autobus Yper-Oostende mocht ver plaatst worden. Het nieuws van dit smartelijk ongeval ver spreidde zich bliksemsnel en ter plaats verdrong zich een groot getal nieuwsgierigen. Allen waren ten zeerste ontroerd bij het aanschouwen van dit pijnlijk tooneel en bij het overwegen van de eindelooze smart welke thans het deel moest zijn van Mijnheer en Mevrouw Iweins, die uren ver in het ronde door allen geacht en bemind zijn, wier grootste genoegen het steeds was ar men en ongelukkigen te helpen en op te beuren en die thans, na reeds twee hunner kinderen door de dood te zijn ontnomen geweest, nu nogmaals en wel op zoo wreede wijze beproefd worden. De begrafenis van het jeugdig slachtoffer zal heden, Zaterdag 14 November, te 11 u., in de pa rochiale kerk van Brielen plaats hebben. Onnoo- dig te zeggen dat ieder huisgezin van Brielen op die droevige plechtigheid zal aanwezig zijn en alzoo een blijk van genegenheid en meewarigheid aan de Weledele Familie Iweins d'Eeckhoutte zal willen betuigen. Het Yperschébiedt ook aan Mijnheer en Mevrouw Iweins d'Eeckhoutte de verzekering zijner innigste deelneming in hun smartvollen rouw. en vente 34, RUE AU BEURRE, 34. Verslag der algemeene vergadering gehouden op Zondag 18 October 1936. De Heer Voorzitter opent de vergadering om 14 1/2 uur en geeft het woord aan den Heer Remi Bouquet, Eere-Voorzitter. De Heer Bouquet geeft lezing van het konink lijk besluit waarbij aan de bestuursleden Casier Jules en Scheire Alberic de bijzondere landbouw- decoratie van 2'" klas toegekend wordt als be looning voor de diensten bewezen aan de maat schappij, waarvan zij sedert meer dan 10 jaar lid zijn van het Bestuur, en verklaart gelukkig te zijn dat hem de eer toekomt de gedecoreerden geluk te wenschen en hun het eereteeken op de borst te mogen vesten. Hij weet voor beide ge decoreerden een complimentje in gepaste woor den te plaatsen en hun nog lange jaren te wen schen. De Heer Voorzitter Casier Hector bedankt den Eere-Voorzitter voor zijn schoon gebaar en zijne aanwezigheid op de vergadering. Vervolgens ver leent hij het woord aan den secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. VoordrachtBij afwezigheid van onzen voor drachtgever, heeft de Heer Voorzitter eenige nuttige wenken uitgebreid over de hedendaag- sche werkzaamheden in den tuin. Hij heeft de leden er ook aan herinnerd dat zij van nu reeds er moeten aan denken hun voorzorgen te nemen voor de aanstaande tentoonstelling van 1937. Mededeeling De Heer Voorzitter doet een war men oproep opdat de leden zich in groot getal rond ons vaandel zouden scharen en deelnemen aan de vaderlandsche plechtigheid van 1 Novem ber aanstaande, als blijk van genegenheid en dankbaarheid aan dezen die hun leven ten beste hebben gegeven voor 't vaderland. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voor gesteld 1) Logie Jules, door Devreker Jerome. 2) Desegher Emile, door Soenen Leonard. Aanbrengsten Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt be kroond 1) Vandenbussche Joseph, 4 punten voor zijne prachtige selectie fruitappels en peren. 2) Dael Henri, 3 punten voor zijne appels Bis marck en Goude Reinette 3) Hebben Henri, 3 punten voor zijne peren Président Roosevelt Merveille d'Italie en Le Lectier 4) Bulckaen Valère, 1 punt voor zijne winter appels Ceuleman's TombolaEen welvervulde tombola, samenge steld uit allerlei bloem- en sieraadplanten en ge leverd door het huis Marcel Lauwers, wordt ver volgens onder de talrijke aanwezige leden uitge loot en de vergadering sluit om 16 1/2 uur. Zondag 15 November 1936, om 14 1/2 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergade ring. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht door M. Vander Borght, over het bewaren en inmaken van groenten. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Tombola (fruitboomen enz...) Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. NOVAK JUNIOR LUXE lampen Anti - fading stfoomfilter dynamieke luidspreker 6 duim stroom - antennesteker klankregeling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 5