GLASHANDEL Mce Cherchye=Kesteloot 4 ALMANACH HACHETTE ALMANACH VERMOT pour 1937 HET SINTE CECILIAFEEST der Harmonie Ypriana AANNEMERS - LANDBOUWERS Voor alle GLASWERKEN wendt U tot het gekend Huis Hoek der Elverdanghestraat en Veurnesfeenweg 1 IEPER MASTIEK VERVEN EN VERNISSEN Tel. 484. Commissies van Openbaren Onderstand en deze welke over een aanzienlijk erfgoed beschikken, in zekere mate te verminderen. Ik mag zulks hier wel zeggen, want uit de verslagen mijner toezieners weet ik dat de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper mil- delijk haar plicht volbrengt tegenover de min begoeder- de Commissies van Openbaren Onderstand, dat de door haar verleende hulp niet uitsluitend en alleen voor de stad zelf is, maar dat ook het platteland errond ervan geniet Ik weet dat haar gestichten en weldadigheids inrichtingen in de grootst mogelijke mate ook voor de andere gemeenten open zijn. Ik ben echter besloten een. algemeene onderstandspolitiek in te voeren en, volgens het programma dat ik opgesteld heb, zullen Staat en provincie in de ontoereikendheid der inkom sten van gemeenten en Commissies van Openbaren Onderstand moeten voorzien. Het zou een gelukkige beslissing zijn moest ik door den Staat kunnen doen aannemen de tusschenkomst af te dragen welke de Commissies van Openbaren Onderstand thans betalen in het Gemeen Fonds der gebrekkelijken voor de ab- normalen, blinden, doofstommen en andere. Ik zou willen dat voortaan alleen nog de individueele hulp verleening ten laste zou zijn der Commissies van Open baren Onderstand en dat de kosten van onderhoud, huisvesting en andere der in de gestichten verpleegde gebrekkelijken door het Gemeen Fonds zouden afge dragen worden. Ook zou dit Fonds de verpleging van kanker- en teringlijders op zich moeten nemen. Dit zal echter niet gemakkelijk te bekomen zijn, want ook de Staat mag zijne uitgaven niet te breed opvatten en moet met omzichtigheid te werk gaan. Ik stel mij nochtans voor binnen kort een wetsvoorstel in dien zin op het bureel der Kamer neer te leggen, opdat deze uitgaven niet meer door de gemeenten al leen, maar ook door Staat en provincie zouden afge dragen worden. In afwachting echter dat er van ambts halve intercommunalen kunnen opgericht worden opdat de min begoederde door de rijke zouden geholpen worden, ware dit nu reeds door de vrijwillige toetre ding der Commissies van Openbaren Onderstand mo gelijk. Ik weet dat er hiertegen vanwege Yper geen verzet zal komen, doch de tegenkanting zal mogelijks wel te vinden zijn in sommige gemeenten, die slecht betalen, waar er een enggeestige ikzucht heerscht en waar men nog het verouderd en af te keuren princiep van eenieder voor zich huldigt. Een hervorming der wet van 1925 op den Openbaren Onderstand dringt zich dus op, doch zoo men tot een uitslag wil geraken zal het ook noodig zijn den solidariteitsgeest weer op te wekken en alle politieke of godsdienstige vooroor- deelen van kant te zetten. Het is den wil van den Minister dat er van alle politiek wordt afgezien wanneer het werken van onderstand geldt, dat allen in een wederzijdsche verdraagzaamheid samenwerken om de kwalen te bestrijden die het arme menschdom teisteren. Wij hebben allen het afschuwelijk schouwspel van den oorlog gekend en ik zou willen dat men voortaan het zelfde solidariteitsgevoel als in 1914 terugvinde om een anderen strijd aan te gaan, niet meer tegen de men- schen, maar voor de menschen. Ik begroet den geest van solidariteit die de Commissie van Openbaren On derstand van Yper bezielt en waarvan gij binst den oorlog en ook tijdens den vrede het bewijs hebt gege ven ik begroet de door u verworven uitslagen en ik wensch een lang leven, een gelukkig leven aan de instellingen die gij hebt opgericht. Deze schoone aanspraak van den Heer Minis ter Vandervelde, die zoo vloeiend en gemakke lijk spreekt en wiens redenaarstalent op al de aanwezigen den besten indruk miek, werd op langdurig en geestdriftig applaus onthaald. Ver volgens stond nog de Heer Gouverneur Baels recht en richtte tot de aanwezigen deze enkele woorden Eerwecrde Heeren, Mevrouwen, Mijnheeren, Het is mij in de eerste plaats een groot genoegen hier voor de eerste maal den Heer Vandervelde, Staatsmi nister en Minister van Openbare Gezondheid, in West- Vlaanderen te mogen begroeten. Ik begroet hem als vriend wiens genie ik steeds bewonderd heb, ik begroet hem ook als mijn gewezen collega in den minister raad, als een der sterkste intellectueele verstanden van ons land, als een groot en schrander geleerde, als een politieke macht. Ik ben bijzonder gelukkig voor de eerste maal den Heer Minister Vandervelde te mogen begroeten in zijne hoedanigheid van eerste minister van Openbare Gezondheid, ministerie dat vroeger niet bestond. Ik geloof dat het een gelukkig gedacht was alles wat betrek heeft op den openbaren onderstand, op de openbare gezondheid en den medischen dienst samen te snoeren in den schoot van een bestuur. Was het immers niet zonderling dat de Commissies van Openbaren Onderstand vroeger afhingen van het Mi nisterie van Rechtswezen, terwijl de hospitalen onder de bevoegdheid stonden van den Minister van Volks gezondheid. Het is een zeer gelukkig idee geweest al deze diensten te concentreeren en dit zal ongetwijfeld, zooals reeds blijkt uit de gedachten zooeven door den Heer Minister uiteengezet, de beste gevolgen dra gen. Reeds dikwijls werd er in ontroerende beeldspraak hulde gebracht aan Yper, de heilige stad, de gemartelde stad, die gansch de wereld door gekend is, om de prachtige wijze waarop zij, dank aan haar wilskrach tige bevolking, uit haar puinen is heropgerezen. En thans last but not leastmogen wij ook de herop richting van al de gestichten en eigendommen van den Openbaren Onderstand van Yper begroeten. De Heer Minister zegde dat er thans in den vrede, zooals weleer tijdens den oorlog, dezelfde solidariteit zou moeten heerschen om al het wee te stelpen en het lijden te doen verdwijnen van al dezen die niet, zooals de groote massa, het geluk eener goede gezondheid genieten. Om deze verstandhouding tusschen de gemeen ten tot stand te brengen, daartoe zal een wetgeving noodig zijn. Voor wat de tusschenkomst der provincie betreft, wil ik hier wijzen op hetgeen de provincie West-Vlaanderen reeds gedaan heeft, zoo onder meer in het Sanatorium De Lovieom den evennaaste en de ongelukkigsten onzer broeders behulpzaam te zijn. Met den Heer Minister zou ik deze solidariteit wil len bezegeld zien, en ik zeg dat zij een eerste plicht is opdat aan ieder burger een minimum van welzijn zou te beurt vallen en opdat allen die lijden zouden ge heeld en getroost worden op de beste der wijzen. Ook aan den Heer Gouverneur werd een warme ovatie gebracht en het alles werd besloten met het Ypersch Tuindaglied, door het orkest uitgevoerd en door al de aanwezigen rechtstaande aanhoord. Eerweerde Moeder Overste van het O. L. Vrouwhospitaal en haar verkleefde medezusters werden vervolgens door het Bestuur van den Openbaren Onderstand voorgesteld aan de Hee ren Minister en Gouverneur, die zich geruimen tijd met haar op de vriendelijkste wijze onder hielden en ze om haar heldhaftig gedrag binst den oorlog en haar bewonderenswaardige offer vaardigheid van harte geluk wensch ten. Nadien werden, onder het geleide van de Hee ren voorzitter en leden der Commissie van Open baren Onderstand, samen met Eerw. Moeder Overste en enkele der Zusters, die zich beijver den om allen gewenschten uitleg te verschaffen, de verschillige lokalen van het O. L. Vrouw hospitaal in al hun bijzonderheden bezocht. Zoo kwamen een voor een aan de beurt de verschil lige consultatiezalen van het dispensarium, de apotheek, de ruime ziekenzalen waar aan de on- gelukkigen, die er in verpleging waren, enkele opbeurende woorden toegestuurd werden, dan verder de afzonderlijke verpleegkamers, de zaal der X stralen, de twee operatiezalen, de sterili- seermachine, de verschillige toestellen zooals voor diathermie en andere, alsook de talrijke gereedschappen en werktuigen die voor de ver schillige heelkundige bewerkingen dienstig zijn. De bezoekers waren eensgezind om hun be wondering uit te drukken bij het zien van al die prachtige, ruime, wel verluchte en verlichte lo kalen en van die gansch moderne uitrusting. Allen waren het ook eens om met den meesten lof te spreken over het werk der Eerwaarde Zusters - ziekenverpleegsters die dit alles met zooveel zindelijkheid en zooveel zorg onderhou den, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat arbeiden en zich afsloven om alles kraaknet te reinigen en te kuischen en die zich vooral met een ongeëvenaarde toewijding, met een engel achtig geduld en met een onuitsprekelijke liefde dag en nacht ten dienste stellen der zieken en gekwetsten die aan haar goede zorgen worden toevertrouwd. Als afscheid werd er dan aan de genoodigden nog een lekker glas aangeboden, waarna de Hee ren Minister en Gouverneur, samen met hun ge volg en de leden der Commissie van Openbaren Onderstand, per auto een bezoek brachten aan de Knechtenweezenschool van den Vlamertin- ghesteenweg, aan het St Antoniusgesticht voor weesmeisjes te Locre en aan het oudemannen huis Nazareth te Yper, Rijselstraat. In de Knechtenweezenschool werden de hooge bezoekers ontvangen door Eerw. Heer Denys, geestelijke bestuurder, en een der weesjongens las er het volgende adres Excellentie, Het is voor ons een hooge eer en groot geluk U op vandaag in ons weeshuis te verwelkomen. Wij weten, Excellentie, dat alleen uw bezorgdheid voor ons geluk U drijft ons gesticht met een bezoek te vereeren. Heb dank voor dit blijk van genegenheid. Ook mogen we met fierheid en blijdschap getuigen er ontbreekt ons hier niets. Daarvoor waken de geliefde en geachte Heeren van de Commissiedaarvoor zorgen onze onmiddellijke dierbare oversten hier in het ge sticht. Waarlijk we kunnen het maar zoo gemakkelijk heb ben we kunnen maar zoo gelukkig zijn. Wij danken U nogmaals voor dit bezoek en dit blijk van toewijding. Dit zijn, Excellentie, de vertolkte gevoelens van de jongens uit het Knechtenweeshuis te leper. In naam van mijn medeleerlingen. Ook in het Weezengesticht van Locre werd door een der weesmeisjes het volgende afgelezen Excellence, Monsieur le Gouverneur, Un grand honneur est échu, en ce jour, a notre In stitution. II nous est permis de saluer les représentants de l'Etat et de notre province, et de leur souhaiter la bienvenue a St Antoine. Votre présence ici, Excellence, Monsieur le Gouver neur, est un témoignage vrai de votre haute bienveil- lance et du vif intérêt que vous portez a des enfants sevrées des joies de la familie et qui, grace a la géné- rosité et le dévouement de nobles coeurs, ont retrouvé un foyer, des soins, le bonheur. Vous pourrez le constater, Excellence, Monsieur le Gouverneur, nous n'avons rien a envier aux enfants les plus favorisés, car "ces Messieurs de l'Assistance publique se sont évertués a nous donner une demeure spacieuse et confortable. lis veillent a ce que nous soyons bien nourries, bien vêtues ils nous procurent même des douceurs et des distractions instructives et semblent encourager nos faibles efforts dans le bien par un mot du coeur ou une récompense. Ainsi il nous a été donné de visiter le port d'Anvers, l'exposition de Bruxelles et d'aller prendre nos ébats a nos plages flamandes. Et a cöté de ce bien être matériel, nous recevons encore par nos Messieurs les soins maternels des dignes soeurs qui, a force d'amour, nous ont fait oublier que nous sommes orphelines et que rien ne rébute quand il s'agit de notre bonheur. Qu'il me soit done permis, Excellence. Monsieur le Gouverneur, d'être auprès de Vous l'interprète de mes compagnes et de vous offrir l'hommage de notre grati tude pour votre généreuse coopération a l'oeuvre si belle de nos bienfaiteurs, et du témoignage de bien- veillance que vous avez daigné nous donner aujourd'hui. A vous aussi, Mesdames, un sincère remerciement pour votre honorée visite, dont nous garderons toujours le plus doux souvenir. Veuillez agréer, comme témoignage, ces simples fleurs en hommage de gratitude. Les enfants reconnaissarits de l'Institut St Antoine. Om 1 u. 30 's namiddags waren de Heeren Mi nister en Gouverneur terug in het O. L. Vrouw hospitaal, waar er hen alsook aan een veertigtal genoodigden een banket werd opgediend, tijdens hetwelk door den Heer burgemeester Vander- ghote en door den Heer Minister Vandervelde heildronken werden ingesteld op den bloei der inrichtingen en gestichten van den Openbaren Onderstand van Yper. ET en vente au bureau de ce journal 3 4, RUE AU BEURRE, 34 Zondag 22 November 1936, om 11 1/2 uur, in St Maartens Kathedraal, zal de H. Mis opgedra gen worden tot zielelafenis van de afgestorvene Ypersche muzikanten en leden van Ypriana Onder de H. Mis zal de Symphonie Ypriana onder de leiding van den Heer G. Van Egroo, leeraar aan de stedelijke muziekschool, met be geleiding op het groot orgel door den heer Ha- noulle, de volgende stukken uitvoeren 1) Nocturne H. Moerman 2) Adagio Cantabile Pietro Nardini 3) Marche Antique J. Mouquet Nocturne die voor de eerste maal zal uitge voerd worden, is een meesterwerk getoonzet door onzen stadgenoot, den Heer Henri Moerman. Ook zullen alle ware muziekliefhebbers eraan houden die prachtige uitvoering te komen aan- hooren. Mijnheer Henri Moerman staat in vele kunst middens hoog in aanzien maar, spijtig genoeg, is zijn verheven talent hier niet genoeg gekend en gewaardeerd en met reden mag men op hem de fransche leuze toepassen Nul n'est prophéte dans son pays Yper nochtans zou zich moeten verheugen en fier zijn zoo een talentvollen kunstenaar en com ponist onder zijne kinderen te tellen. Tengevolge van het overlijden van den Heer Arthur Weckesser, den beminden en betreurden ondervoorzitter der Harmonie, heeft deze afdee- ling van den muziekkring Ypriana besloten dit jaar het gebruikelijk officieel karakter aan het Sinte Ceciliafeest niet te geven. Den Maandag, 23 November, nochtans, wordt er aan de kinderen der eere- en werkende leden van Ypriana, zooals vroeger, een prachtig feest aan geboden. Dit kinderfeest, dat telken jare zoo een groot succes kent, zal plaats hebben in de Cinemazaal «Oud Yper», om 4 u. namiddag. Op het pro gramma Een komieke cinemafilm, door M. Brus- sin, uitbater der cinema, welwillend ter beschik king van het Bestuur van Ypriana gesteld, en Marionetten en Levende Poppen, door M. Pic en zijn gezelschap, uit Brussel, voorgesteld. Op Dinsdag 24 November a. s., te 8 u. zeer stipt, heeft het groot Cecilia Bal plaats, tijdens hetwelk er onder de aanwezige leden een prach tige en kostelooze tombola zal uitgeloot woren. Prijzen voor deze tombola worden door den Heer Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie, alsook door de Heeren leden van het Bestuur met dank aanvaard. Het groot kunstconcert der Harmonie Ypriana zal plaats hebben den 3n December a. s., terwijl de tabagie-avond, door de afdeeling symphonie ingericht, wat later in den loop van zelfde maand nog zal gegeven worden. GROOT KLEIN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 4