2 Kamer van Volksvertegenwoordigers Fédération des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres GEMEENTERAAD VAN YPER MINISTER MERLOT spreekt over de vaart Yper - Komen. Tijdens de bespreking der begrooting van Openbare Werken heeft de Heer Minister Merlot enkele woorden uilleg verschaft aangaande het krediet van 10 millioen dat in de begrooting ingeschreven staat voor het her stel der vaart Yper-Komen of voor een soortgelijk werk. Volgens het Beknopt Verslag» drukte de heer Minister zich uit als volgt In de streek van Kcrtrijk zal mijn departement de gemeenten helpen in de uitvoering van een plan tot wateraanvoer en waterzuivering voor het roten, ten einde de vlasnijverheid op te beuren, Naar men mij zegt heeft men zich in den laatsten tijd in de streek leper ongerust gemaakt over het feit dat het krediet voor het graven van een kanaal Komen- leper niet meer op de begrooting onder dezelfde be woordingen voorkomt. Wij hebben de bewoordingen van dien post opzettelijk veranderd, opdat wij niet zouden gebonden zijn aan een ontwerp ne varietur en ik heb aan de regeering voorgesteld dezelfde som als verleden jaar te voorzien. En wij zijn nagenoeg tot het besluit gekomen dat het belang van de streek het graven van die vaart niet vergt. Dat werk zou bovendien 100 millioen, sommigen zeggen zelfs 130 millioen kosten. Ik wil voor die streek alles doen wat mogelijk is om practische en loonende werken uit te voeren, maar wij kunnen toch geen vaart graven cmdat achtenswaardige personaliteiten die ge dachte hebben aangeprezen en in de uitvoering van dit werk de bekroning van hun krachtinspanningen zouden zien. "W- De Heer Minister zegt dat het belang onzer streek het herstellen der vaart Yper-Komen niet vergt, doch hij weigert de hem gedane uitnoodiging, om zich hier ter plaats van dit belang met eigen oogen te komen overtuigen, te aanvaarden. De Heer Minister durft niet, wil niet ofwel mag niet naar Yper komen, uit vrees dat hij hier al te spoedig zou inzien hoe slecht men hem tol hiertoe over den toestand onzer streek heeft inge licht en dat hij, de noodzakelijkheid der vaart Yper- Komen niet meer kunnende loochenen, openhartig en rechtschapen genoeg zou zijn om op zijn eerste woord terug te keeren en aan onze streek datgene te geven wal haar rechtmatig toekomt en wat ze eenparig van hem verwacht. Wij hopen dat hetgeen de Heer Minister Merlot daar op die Kamerzitting zegde zijn laatste woord niet is. Nu reeds schijnt hij tot betere gevoelens tegenover Yper gekomen te zijn. Vroeger beweerde hij dat het herstel der vaart van 150 tot 200 millioen moest kosten, nu reeds is dit cijfer tot op 100 en 130 millioen gedaald. Nog een klein stapke, Mijnheer de Minister, en gij zult de werkelijkheid benaderen. W'ij betrouwen er ook nog altijd op dat, spijts alle verzet en tegenkanting, de Heer Minister Merlot toch eens op de hem door de Handelskamer van Yper reeds verschil lige keeren herhaalde uitnoodiging zal willen ingaan. Zoodoende zouden wij dan eens de gelegenheid hebben den Heer Minister te bewijzen dat het herstel der vaart Yper-Komen geen kwestie is van «achtens waardige personaliteiten noch van eigen belang, zoo als men het hem ten onrechte wil doen gelooven, doch dat de verwezenlijking van dit voor de heropleving van onze streek onmisbaar geworden werk, den vurig- sten wensch is van de algemeenheid der bevolking hier. Compte-rendu de la réunion du 13-12-1936 M. l Avocat A. Butaye, président de la Fédéra tion, ouvre la réunion a 14 h. 30 en présence de MM. L. Geuten, directeur dé la Coopérative pour dommages de guerre La Vallée de la Lys a Wervicq Degraeve, bourgmestre de Poelcapelle C. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres L. Van- devoorde, directeur de la Coopérative pour dom mages de guerre Ypres et environs H. Ver meulen, président de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, et de quelques autres dé- légués encore. M. Ie Président annonce que Messieurs le Doc- teur H. Brutsaert, ancien membre de la Chambre des Représentants, et B. Vermeulen, député per manent, se sont excusés de ne pouvoir assister a la réunion, et donne ensuite lecture d'une lettre regue de M. le Gouverneur Baels qui, en réponse a notre demande, nous a fait savoir que la dépu- tation permanente a, en sa séance du 20 Novem- bre dernier, émis un voeu en faveur de la prompte restauration du canal Ypres-Comines. L'Administration communale d'Ypres, a la- quelle la même demande avait été adressée, n'y a pas encore donné suite. Cette communication est suivie d'un long échange de vues sur la nécessité de la restaura tion du canal reliant l'Yser a la Lys. L'assemblée passé ensuite a l'examen de l'or- dre du jour et insiste pour que le Tribunal des dommages de guerre d'Ypres, dont la suppression avait été décidée pour le 1 Janvier prochain, soit maintenu en fonctions jusqu'a ce que toutes les affaires non encore terminées aient été jugées. Les dossiers n'ont pas encore été retournés de Bruxelles, malgré la promesse faite il y a trois mois, de sorte que le travail est resté stationnaire. A la demande des délégués la motion suivante sera adressée a M. le Ministre des Finances La Fédération des Sinistrés de I'Arrondissement d'Ypres, en réunion tnensuelle du 13 décembre dernier Constate que les Bureaux de Bruxelles n'ont pas encore renvoyé a Ypres les dossiers des dernières af faires restant encore juger ni les conclusions prises dans les affaires prêtesqu'ainsi l'activité du Tribunal des dommages de guerre d'Ypres se trouve pour ainsi dire arrêtée Demande Monsieur le Ministre des Finances de (Voir suite colonne suivante). Vei slag der zitting van Maandag 14 December 1936 De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoor dig: de Heeren Vanderghote. burgemeester-voorzitter Lemahieu. Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Biebuyck, Mis- siaen. Michiel. Coutelle, Vergracht, Leuridan en Ver- beke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 30 November 1936. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal. waaruit blijkt dat de raad tijdens de geheime zitting besloten heeft het loon der lijkdragers met 1 frank per klas te verhoogen, en dat de nieuw geko zen Commissie van Openbaren- Onderstand samenge steld is als volgt1. Lemahieu Cyrille, plaatsvervan gersBreyne Antoon en Vandeputte Jules; 2. Verbeke Hilaire, plaatsvervangersNotebaert Antoon en Si- moens Urbain 3. Callewaeri Florent, plaatsvervangers: Vankeersbulck Albert. Donck Armand, Missiaen Ed- gard en Van Alleynnes Leonce4. Missiaen Edgard, plaatsvervangersMichiel Maurice, Vankeersbulck Al- bert, Missiaen Edgard en Donck Armand 5. Bouquet Remi. plaatsvervangers Berghman Germain en Van- dermeersch André 6. Ommeslagh Raymond, plaatsver vangers Van Alleynnes Léonce, Delhem Robert en Lacante Robert7. E. H. Socquet Louis, plaatsvervan gers E. H. Dejonghe en Jvr. Cornillie Irma 8. De Cock Ernest, plaatsvervangers Delobel Henri en Bie buyck Eugène. Het proces-verbaal der laatste zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. II. Stadseigendommen Overdracht van pacht. M. Vanderghote. De Heer Debacker. te Boesinghe, pachter der barmlanden, uitmakende loten 16 en 17 en gelegen langs den Westkant der vaart, vraagt de toela ting om zijn pacht, vervallende den 1" October 1940, aan zijn broeder Gerard Debacker te mogen overlaten. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. III. Openbare Onderstand Waschinrichting Verbeteringen en uitbreiding. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van ln December 11. een besluit genomen betreffende de uitbreiding der wasch inrichting van het hospitaal. Tijdens onze laatste zit ting heb ik reeds lezing gegeven van dit punt, doch het werd verdaagd ten einde al de noodige inlichtingen te bekomen. Voor het uitvoeren van het werk waren er twee voorstellen ingekomen, het eerste vanwege een firma uit Gent wier bestek de som van 38.950 fr. be droeg, en het tweede vanwege de firma Mensch en O', die een bestek indiende ten bedrage van 39.750 fr. en ook nog inschreef voor een tweeden prijs van 40.400 fr. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft be sloten de uitvoering van het plaatsen van een stoom ketel van hoogen druk zonder aanbesteding toe te ver trouwen aan de firma Mensch en C'", die de vroegere waschinrichting plaatste, en een ketel te nemen van het type C ofwel het type D volgens het advies van den technischen dienst der provincie. M. Verbeke. Ik vraag dat de raad zich zou verzet ten tegen het eenzijdig toekennen van een werk van zoo een groot belang aan een_bepaalde firma. In schijn werden er verschilïige firmas geraadpleegd, doch ik begrijp niet waarom er hier anders zou moeten te werk gegaan worden dan volgens den geest der wet die aan de openbare besturen voorschrijft aRe werken in aan besteding uit te geven. Volgens mij zou voor de uitvoe ring van dit werk de voorkeur moeten gegeven worden aan menschen die hier ter plaats wonen en mogelijks vertegenwoordigers zijn van firmas die zich met derge lijke werken gelasten. M. Leuridan. Er is ook nog een andere reden die bij deze van den Heer Verbeke komt om zich tegen het besluit van den Openbaren Onderstand te verzetten. Deze reden is namelijk de volgende. Naar hetgeen wij uit de vroegere bespreking over dit punt hier verno men hebben, schijnt het dat er een misrekening gedaan werd over de waarde en de degelijkheid van het vroe ger geplaatste materiaal... M. Missiaen. Dat is niet waar. M. Leuridan. Het werd toch gezegd dat de nu be staande ketel geen voldoende druk had, dat er geen warmte genoeg is om het waschgoed behoorlijk te ontsmetten. M. Missiaen. De toestand van vroeger is hoege naamd niet te vergelijken aan den toestand van nu. Vroeger had het hospitaal dezelfde uitbreiding niet als deze welke het thans genomen heeft. vouloir bien donner des instructions pressantes pour le renvoi immédiat de ces dossiers et de ces conclusions, et pour le maintien a Ypres de l'organisme actuel jus- qu'après le prononcé dans ces affaires Exprime tout son regret de voir que les derniers jugements sur toutes les demandes d'indemnité n'aient pas pü être rendus avant la fin de l'année 1936. Et charge son Président de transmettre cette de mande et ce regret a Monsieur le ministre des Finan ces, ainsi que l'expression de toute sa confiance en lui». Cette motion de la Fédération a été remise cette semaine entre les mains de Monsieur le Mi nistre par notre représentant Monsieur Missiaen, membre de la Commission de la Coopérative des Sinistrés d'Ypres. M. le Président donne ensuite encore lecture d'une lettre de M. le Député Missiaen qui s'était chargé de remettre a M. le Ministre des Finances une protestation de la Fédération contre les pour- suites en révision des contrats de reconstruc tion conclus avec le Haut Commissariat Royal. M. Missiaen annonce que Monsieur le Ministre avait donné l'ordre de cesser ces poursuites, et qu'il a décidé de prendre des sanctions contre les fonctionnaires qui ont agi contrairement a cet ordre. A la demande de M. Geuten la Fédération examinera, lors de sa prochaine assemblée, fixée au 2" dimanche du mois de Février, la question de la pension d'invalidité qu'on supprime a l'age de 65 ans pour la remplacer par la pension de vieillesse. L'Assemblée est levée a 15 h. 30. M. Leuridan. Het is toch in alle geval geen aanbe veling voor de firma die vroeger de waschinrichting plaatste, want zij moest weten beter dan wie ook wat noodig was. De Commissie van Openbaren Onderstand kon dit niet weten, want zij is profaan in dergelijke zaken, doch de firma had zulks moeten voorzien en de Commissie erop wijzen. Ik aanzie het dus niet ais een aanbeveling voor de oude firma dat er nu reeds veran deringen aan haar vroeger geplaatst materiaal moeten gebracht worden en daarom is het dat ik het voorstel van den Heer Verbeke volledig bijtreed. M. Biebuyck. Ik steun eveneens het voorstel van den Heer Verbeke. om reden dat de stieldoeners van Yper tot hiertoe nog in de gelegenheid niet gesteld wer den voor de uitvoering van dit werk mede te dingen. Het is alleen wanneer hun prijs hooger is dat men op een vreemde firma zou mogen beroep doen. M. Missiaen. Ik zal niet veel woorden gebruiken om de gezegden van de Heeren Verbeke. Leuridan en Biebuyck te weerleggen, want het is altijd gevaarlijk mede te spreken over zaken die men absoluut niet kent. Een eenvoudig overzicht van het hospitaal van over 15 jaar en hetgeen het nu is, zal voldoende zijn. Vroeger waren er in het hospitaal slechts 30 a 35 bed den, terwijl er daar nu 120 bedden zijn met het lazaret' inbegrepen. Men ziet dus reeds welk oneindig verschil. Vroeger was er daar geen spraak van lazaret noch van besmettelijke zieken, terwijl er thans bestendig be smettelijke zieken en teringlijders in het hospitaal ver pleegd worden. Dit wordt gedaan met het doel de te ringlijders zoo mogelijk door een heelkundige bewer king te genezen en ook om het Sanatorium De Lovie te helpen. Om het gevaar der besmetting te keer te gaan is er dan ook een ketel met hoogen druk vereischt. De vroeger waschmachine kon, zoo ik mij niet bedrieg, van 30 tot 35 kgr. waschgoed bevatten, nu moet zij 60 kgr. waschgoed kunnen inhouden. De oude machine is hoegenaamd niet versleten, doch enkel ontoereikend geworden en dient uitgebreid te worden. Zij blijft dus bestaan, maar als zij thans 60 kg. waschgoed moet be vatten, dan moet er een ander stelsel zijn met een hoogeren druk. Wat betreft de opmerking volgens de welke de voorkeur aan de Yperlingen zou moeten ge geven worden, moet ik hierop antwoorden dat niemand hier in Yper ingericht is om zoo een machine te maken. Ik zeg niet dat er hier geen agenten zijn van dergelijk ingerichte firmas. doch ik vraag mij af waarom de Openbare Onderstand zou moeten verplicht worden winsten in het aangezicht van andere menschen te wer pen als hij dit geld noodig heeft om de armen te onder steunen. Ten andere de firmas, die een vertegenwoor diger hebben, begrijpen in den vastgestelden prijs reeds een zeker pereent ten'voordeele van den agent voor de werken die zij in zijn streek rechtstreeks uitvoeren en ik zie dan niet in waarom wij dan dien agent nog zouden moeten doen tusschenkomen. De reden waarom de Commissie van Openbaren Onderstand vraagt het werk te mogen toevertrouwen aan dezelfde firma die vroeger het werk uitvoerde, is om de zekerheid der ver antwoordelijkheid te hebben. Geen enkele andere firma zal de verantwoordelijkheid op haar willen nemen voor de thans reeds in dienst zijnde machienen, maar zal integendeel wel gelegenheid vinden om het een of ander deel ervan slecht of versleten te verklaren. De oude firma echter verklaart dat zij mits dien forfai- tairen prijs de bestaande inrichting kan. verbeteren en uitbreiden zooals het noodig geworden is. De instelling zal dus in orde blijven en de firma behoudt er alle verantwoordelijkheid voor. M. Biebuyck. De Heer Missiaen schijnt mij slecht verstaan te hebben. Ik heb niet gevraagd dat de voor keur aan de Yperlingen zou gegeven worden, doch al leen maar dat er voor het werk een aanbesteding zou uitgeschreven worden. Dan ten minste zouden de Yper lingen ook de keur hebben mede te dingen. Voor wat de verantwoordelijkheid aangaat, dit ware juist het zelfde, gezien de plaatselijke agenten hun machienen koopen bij fabrikanten die er de verantwoordelijkheid van op zich nemen. De firma, die thans door de Com missie van Openbaren Onderstand gekozen wordt, zal den ketel leveren, doch is die ketel van haar fabricatie en bestaan er soms nog geen beter fabricaties dan die M. Leuridan. De Heer Missiaen beweert dat het hospitaal zeer uitgebreid werd. doch hij kan niet zeg gen dat de gebouwen er vermeerderd zijn. De waschin richting werd er toch maar geplaatst nadat het hospi taal volledig opgebouwu was. M. Missiaen. Daar is niets van. Thans zijn er 80 bedden meer. M. Leuridan. Maar dit was reeds van vroeger voorzien dat er zooveel bedden gingen bijkomen. De gebouwen van het hospitaal werden toch in eenmaal opgericht. M. Missiaen. Dit is niet waar. M. Leuridan. De waschinrichting werd alleen maar geplaatst nadat de gebouwen er stonden. M. Missiaen. Er bestond toen nog geen lazaret. M. Verbeke. De Heer Missiaen eischt voor zich de science innéeop. Hij betwijfelt de vakkennis dér Ypersche ambachtslieden die nochtans even goed als andere uit Gent of Brussel bekwaam zijn om dergelijke installaties te doen. Ik ben eerlijk genoeg om te be kennen dat ik van het werk niet veel ken, doch ik vraag dat het in aanbesteding zou uitgegeven worden en dat men dan den uitslag der aanbesteding door techniekers zou laten onderzoeken. M. Vanderghote. Ik stel voor te stemmen en over de beraadslaging van den Openbaren Onderstand, die besloten heeft deze uitbreidingswerken uit te voeren en ze zonder aanbesteding aan de firma Mensch en Cle toe te vertrouwen, 't zij een gunstig of een ongunstig advies uit te brengen. M. Leuridan. Ik vraag de splitsing. M. Missiaen. Dit is niet noodig. De nieuwe Com missie van Openbaren Onderstand zal, na onderzoek der zaak, juist hetzelfde moeten voorstellen. M. Leuridan. Wij willen wel dat het werk uitge voerd worde, doch wij vragen ook dat er daarvoor een aanbesteding zou plaats hebben. De vraag der Com missie van Openbaren Onderstand is tweeledig en ik stel de splitsing ervan voor. M. Vanderghote. Het eerste deel der beraadsla ging van den Openbaren Onderstand besluit de uit breiding der waschinrichting te doen en door den tech nischen dienst der provincie te doen onderzoeken zoo er een ketel van het type C of D moet gebruikt worden. Ik stel voor hierover te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Mis siaen, die zich als lid der Commissie van Openbaren Onderstand onthoudt. M. Vanderghote. Thans moeten wij nog stemmen over het tweede lid der beraadslaging, volgens hetwelk

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 2