3 het werk zonder aanbesteding aan de firma Mensch en O zal toevertrouwd worden. Stemmen ja de Heeren Michiel, Coutelle en Ver gracht neen de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys. Bie- buyck, Leuridan en Verbeke. Onthouden zich de Hee ren Missiaen en Vanderghote. IV. Openbare Onderstand Ontslag van pacht en openbare verpachting van een hofstedeken. M. Vanderghote. De genaamde Victor Garrein, pachter van een hofstedeken te Gheluvelt, groot 6 ha. 63 a. 60 ca., waarvan de pacht aangegaan werd den 1 October 1931 tot October 1940 mits den jaarlijkschen prijs van 3400 fr„ vraagt om van zijn pacht ontslagen te worden, daar hij thans alleen is en in Frankrijk bij familie wenscht te gaan inwonen. De Commissie van Openbaren Onderstand is geneigd deze vraag in te willigen en zal voor dit hofstedeken een nieuwe open bare verpachting uitschrijven. De pachter Garrein moet evenwel verantwoordelijk blijven voor den pachtprijs tot het einde van zijn loopende pacht, 't zij tot October 1940. en gebeurlijk het verschil opleggen indien het hofstedeken thans aan een minderen prijs moest ver pacht worden. Al de raadsleden brengen hierop een gunstig advies uit. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. V. Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar 1936 Wijzigingen. M. Vanderghote. In hare zitting van 24 November 1936 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten enkele wijzigingen aan hare begrooting voor 1936 te brengen, daar, tengevolge van onvoorziene om standigheden en van de stijging der levensduurte, som mige der ingeschreven kredieten ontoereikend geworden zijn, terwijl andere een overschot zullen laten. Alzoo werd besloten artikel 17 van de gewone ontvangsten van 150.000 fr. tot op 170.000 fr. te brengen, artikel 18 van 50.000 fr. op 80.000 fr. en artikel 18bis van 5.000 fr. tot op 12.000 fr.. 't zij te zamen de som van 205.000 fr. die tot op 262.000 fr. verhoogd wordt of een vermeer dering van 57.000 fr. Anderzijds wordt nog voorgesteld artikel 18 der gewone uitgaven van 470.000 fr. tot op 450.000 fr. te verminderen. Dit maakt samen een be schikbare som van 77.000 fr. die zal gebruikt worden om sommige artikelen der uitgaven te verhoogen en namelijk van een gezamenlijk bedrag van 423.000 fr. tot op 500.000 fr. te brengen. Het slot der begrooting blijft onveranderd behouden en de begrooting sluit met een overschot van 148 fr. 23. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raad stemt eenparig ja, uitgenomen de Heer Mis siaen die zich onthoudt. VI. Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor. na onderzoek der begrooting van den Openbaren Onder stand; de bespreking en de goedkeuring ervan te ver dagen tot een volgende zitting, ten einde ondertusschen sommige punten der begrooting met de leden der Com missie van Openbaren Onderstand te kunnen bespreken. M. Leuridan. Gij stelt dus voor ook de opmerkin gen, welke wij gebeurlijk over deze begrooting te uiten hebben, tot de volgende zitting uit te stellen. Anders, heb ik een paar bemerkingen die ik erover wensch te maken. M. Vanderghote. Wij hebben er niets tegen dat gij nu reeds uwe opmerkingen kenbaar maakt. M. Leuridan. Onder artikel 24 der ontvangsten wordt het respectabel bedrag van 700.000 fr. voorzien voor vervreemding van onroerende goederen en ik zou daarover eens een woord uitleg willen hebben. M. Missiaen. Dit beteekent niet dat er voor 700.000 fr. gronden zullen verkocht worden. In den loop van 1936 werden er voor ongeveer 550.000 fr. onroeren de goederen verkocht, doch dit geld zal herbelegd wor den in andere gronden die dienen moeten om een hof stede van den Openbaren Onderstand te verbeteren. Dit geld berust thans in de bank en zal voor den aan koop van nieuwen grond gebruikt worden. M. Leuridan. Die aankoop van nieuwe onroerende goéderen is thans nog geen voldongen feit M. Missiaen. De Commissie staat op het punt nieuwe gronden aan te koopen. M. Leuridan.'Indien het werkelijk zoo is dat het patrimonium van den Openbaren Onderstand niet zal verminderen, dan valt de draagwijdte mijner opmer king weg. Ik heb dus niets te zeggen wat dit artikel betreft, doch onder artikel 73 der uitgaven zie ik een som van 643.300 fr. ingeschreven voor herbeleg. Dat cijfer boeit mij ook. M. Missiaen. 't Is hetzelfde. M. Leuridan. Dit artikel is dus de weergave van het ander artikel. Ik zie dat het dus noodig is dat wij den tijd hebben deze begrooting eens nader te onder zoeken en de uitleggingen van den Heer Missiaen eens verder na te gaan. M. Missiaen. In 1936 werden er nog al tamelijk veel bouwgronden verkocht. Nu biedt zich de gelegen heid, ik zal geen namen noemen, een hofstede te koo pen. De instel is reeds gedaan, maar de overslag nog niet. Deze hofstede zal dan dienen om een der be staande hofsteden van den Openbaren Onderstand te verbeteren. M. Leuridan. Ik had willen inzage krijgen van een staat waarin het volledig herbeleg omstandig beschre ven wordt en ik denk wel dat het in de macht ligt van het schepencollege het voorleggen van dergelijken staat aan den Openbaren Onderstand te vragen. M. Van der Mersch. Dit kan gedaan worden. Met de sommen voorzien in andere artikels kom ik tot de totale som van 740.000 fr. die de Commissie van Open baren Onderstand van den verkoop harer goederen verwacht. In de uitgaven echter wordt er slechts voor 643.000 fr. herbeleg voorzien. Daar is dus een verschil van 100.000 fr. in het herbeleg. M. Missiaen. De Commissie van Openbaren On derstand heeft, zooals ge weet, het inzicht een gesticht voor betalende ouderlingen en huisjes voor behoeftige oude familiën op te richten. De Openbare Onderstand rekent hiervoor op de toelagen van de provincie en ook op de tusschenkomst van de Orec, doch er moet hier voor ook een deel komen van den Openbaren Onder* stand zelf. Aangezien de toelating bestaat van het Mi nisterie van Justitie om sommige goederen te verkoo- pen met het doel den heropbouw der gestichten te ver zekeren. werd er daarvoor dan een zekere som voor zien. Dit verschil van 100.000 fr. in het herbeleg is dus de eerste snede der tusschenkomst van den Openbaren Onderstand in het bouwen van voornoemd gesticht voor betalende ouderlingen waarvoor thans een wed strijd uitgeschreven is. M. Vanderghote. In de buitengevvoue ontvangst i staat er ook een krediet ingeschreven vah 8000 fr. voor de vergoedingen voor vergunningen op het stedelijk kerkhof. Dit is echter een gewone ontvangst. Doch wij zullen thans daarover niet verder uitweiden en de be spreking over die begrooting tot de volgende zitting uitstellen. VII. a) Stedelijk Leerwerkhuis - b) Stedelijke Huishoudklas Begrootingen voor het jaar 1937. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de bespreking dezer begrootingen te verdagen. De begroo tingen zijn gereed, doch de bediende, gelast met het op maken van het verslag erover, is ziek. De Heer Van Alleynnes treedt ^ie raadszaai binnen. VIII. Taksverordening op het openen van nieuwe herbergen. M. Vanderghote. Ten einde het aangroeien van het getal herbergen in stad in zekere mate te beperken, stelt het schepencollege voor de volgende taksveror dening te stemmenVoor het openen van nieuwe her bergen wordt een taks geëischt van 300 fr. éénmaal te betalen. Worden ook aanzien als nieuwe herbergen de vroegere drankslijterijen die sedert een jaar opgehou den hebben als dusdanig uitgebaat te worden. Voor de tijdelijke drankslijterijen die min dan 30 naeenvolgen- de dagen per jaar open zijn, zal een jaarlijksche taks van 30 fr. moeten betaald worden. Zoo er hierop geen bemerkingen te maken zijn, stel ik voor deze nieuwe taksverordening te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Missiaen. Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. M. Leuridan. Mijnheer de Voorzitter, daar ik dezen avond nog een spreekbeurt heb, vraag ik oorlof om mij te mogen verwijderen. M. Vanderghote. Willen wij dan eerst nog de pun ten der geheime zitting afhandelen De openbare zit ting is dus voorloopig geschorst. Het" was alsdan 18 u. 50. Om 19 u. 35 wordt de openbare zitting opnieuw her nomen. De Heer Leuridan verlaat de raadszaal. IX. Provinciale Paardenkweekbond Aanvraag om toelage. M. Vanderghote. Den 27 November 1936 hebben wij vanwege den Provincialen Paardenkweekbond een schrijven ontvangen waarbij aan de stad gevraagd wordt voor een milde bijdrage te willen tusschenkomen in de kosten der omschrijvingsprijskampen, waarvoor telkens een premie van 5000 fr. verleend wordt, en zoo mogelijk het antwoord voor 15 December aan den Bond te willen kenbaar maken. Ten titel van inlichting wordt in dit schrijven ook nog gezegd dat andere steden reeds een toelage van 2000 fr. aan den Bond verleenden. Het schepencollege -stelt voor insgelijks een toelage van 2000 fr. te stemmen en die in den buitengewonen diénst der begrooting in te schrijven. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. X. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1937. M. Vanderghote. Voor het gemak van het onder zoek der begrooting stel ik voor eerst de buitengewone ontvangsten en uitgaven te bespreken, dan de uitgaven van den gewonen dienst en daarna de gewone ontvang sten, mits voorbehoud van kapittel drie, litteras a. b en c betreffende de opcentiemen, de rechtstreeksche en onrechtstreeksche belastingen. BUITENGEWONE BEGROOTING. Ontvangsten. Artikel 1. Geraamd boni op 1 Januari 1937, 1.450.071 fr. 89. Art. 2. Verkoop van gemeentelijke goederen, 10.000 fr. Art. 3. Vergoedingen voor Oorlogsschade, 1.000.000 frank. Art. 4. Subsidies van het Rijk en de Provincie voor het herstellen, oprichten en heroprichten van ge meentelijke eigendommen, 45.000 fr.^ M. Vanderghote. Dit zijn de toelagen die de stad zal ontvangen voor de veranderingswerken aan het huis van den Bestuurder der Stadsiongensschool De Looye». Het schepencollege stelt voor, gezien den er- barmelijken toestand van den koer der Staatsmiddel bare school, hier een nieuw artikel daarvoor te voor zien. Er bestaat een verschil van ongeveer 48.000 fr. tusschen de aanbesteding en het eerste bestek dat moest vermeerderd worden. Dit punt zal in een aanstaande zitting besproken worden, doch thans stellen wij voor hier onder artikel 4bis reeds te voorzien 25 van 48.000 fr., zijnde de som van 12.000 fr., als tusschenkomst van de Orec in het plaveien van den koer der Middel bare school. Art. 5. Op te nemen leeningen voor het gemeente lijk aandeel, 750.000 fr. M. Vanderghote. Deze som is als volgt samenge steld 250.000 fr. voor de verbeteringswerken van de Pennestraat, het Handelskwartier, de Masscheleinlaan en den Dickebuschsteenweg. M. Verbeke. - Zou er ook niet kunnen gezorgd worden voor de herstelling van de Verlorenhoekstraat. Dit werd vroeger reeds beloofd maar tot heden werd er daar niets gedaan. Die straat is thans een echt moeras ge worden. M. Vanderghote. Dit is onder een ander artikel voorzien. Verders is er in dit krediet van 750.000 fr. nog een half millioen voorzien voor het aanleggen van nieuwe voorlanden, namelijk op de Kalfvaart, Meenen- steenweg, Bruggesteenweg, enz. Deze leening van 750.000 fr. wordt aangegaan op korten termijn. Het schepencollege stelt ook nog voor, onder artikel 5bis, een leening van 36.000 fr. te voorzien, welke zal aange gaan worden bij de Orec voor het overige deel der herstellingskosten van den koer der Middelbare school. Op dit voorstel worden geen opmerkingen gemaakt, zoodat de Heer voorzitter verklaart dat het goedge keurd is. Art. 6. Overschrijving van de gewone ten voordeele der buitengewone ontvangsten, 750.000 fr. M. Vanderghote. Dit is het bedrag dezer werken van verbetering de» wegenis en aanleggen van voor landen dat in den gewonen dienst als bedrag der ver haalbare ontvangsten voorkomt. Art. 7. Onvoorziene ontvangsten, 1.000 fr. Uitgaven. Art. 1. Herbeleg van oorlogsschade. 1.000.000 fr. Art. 2. Krediet voor onteigeningen, 20.000 fr. Art. 3. Aanleggen van watervoorzieningen, 25.000 fr. Art. 4. Uitbreiding der rioleering, 30.800 fr. M. Missiaen. Langs waar zal dit gedaan worden M. Delahaye. Dit is voor den Dickebuschsteenweg, het Handelskwartier, de Capucienenstraat, den Dixmu- desteenweg en den Bruggesteenweg. Art. 5. Herstellings-, oprichtings- en heroprich- tingswerken van gemeentelijke eigendommen, 85.000 fr. M. Vanderghote. Dit is het aandeel van stad in de veranderingswerken van het huis van den Heer Be stuurder der Looye, in de verbeteringswerken van de zwemkom, van de huizen der filtreerstatie te Dicke- busch, in het plaatsen der electriciteit in de stedelijke muziekschool en de verbeteringswerken van het gasthof van Dickebuschvijver waar nieuwe ramen en rolstoors moeten geplaatst worden. Art. 6. Verbeteringswerken aan wegen, 250.000 fr. M. Vanderghote. Dit is voor de herstellingswerken der Pennestraat, van het Handelskwartier, van de Masscheleinlaan, enz. M. Missiaen. Ontvangt gij hiervoor ook toelagen van de Orec M. Vanderghote. Neen, daarvoor genieten wij geen toelagen, het is maar als de staat een aandeel in de werken op zich neemt dat de Orec tusschenkomt. Art. 7. Aanleggen van nieuwe voorlanden, 500.000 frank. M. Vanderghote. Dit is voor het leggen van nieuwe voorlanden langs den Bruggesteenweg, Zonnebekesteen- weg, Dickebuschsteenweg, Meenensteenweg. Kalfvaart en andere kleine straten in stad. Art. 8. Aanleggen van nieuwe hovingen en beplan tingen, 100.000 fr. M. Vanderghote. Wij voorzien sommige beplan tingen te doen op de Esplanade, het Minneplein en op een deel der vestingen. Dit zijn werken die in 't voorui zicht zijn en waarvoor wij in onderhandeling zijn met het ministerie van volksgezondheid. M. Van Alleynnes. Voor de beplantingen der ves tingen is er toch oorlogsschade M. Vanderghote. Ja, doch wij weten nog niet hoe veel wij daarvoor zullen ontvangen. Op de Esplanade zullen er een rijbaan en hovingen gemaakt worden. Het is het inzicht van den Staat het overige deel van de Esplanade, dat door de rijkswachtkazerne niet in beslag zal genomen worden, te geven aan de stad op voorwaarde dat het voor geen bouwgrond diene. Daar om voorzien wij thans een krediet om daar desgeval lend enkele beplantingen te kunnen doen. Het schepen college stelt voor hier nu een nieuw artikel bij te voe gen ten bedrage van 48.000 fr. voor het plaveien van den koer der Middelbare school. Hierop worden geen bemerkingen gemaakt. Art. 9. Aankoop van schoolmeubelen. 5000 fr. Art. 10. Aankoop van materiaal voor het medisch schooltoezicht, 2000 fr. Art. 11. Terugbetaling van leeningen door middel van de subsidiën der openbare besturen, 750.000 fr. M. Vanderghote. feit is voor de leeningen aan" te gaan voor de wegenis#ai"ken en het leggen van nieuwe voorlanden. Art. 12. Aankoop van een kiosk, 50.000 fr. M. Vanderghote. Wij hebben een nieuwe kiosk noodig en voorzien dan hiervoor reeds de noodige som. Zij weten nog niet zoo er een vaste of verplaatstbare kiosk zal gekocht worden. Daarover werd nog geen be slissing getroffen en de raad zal eerst geraadpleegd worden. De oude kiosk is onherstelbaar. Art. 13. Achterstallige rekeningen, 5.000 fr. Art. 14. Onvoorziene uitgaven, 3.000 fr. Art. 15. Urbanisatie, 10.000 fr. M. Vanderghote. Dit is voor het opmaken der plans van de nieuwe wegen tusschen den Meenensteenweg en de Maarschalk Frenchlaan, namelijk op het Hoornwerk. Art. 16. Paardenprijskamp, 2000 fr. M. Vanderghote. Dit krediet werd hier zooeven ge stemd. M. Van Alleynnes. Dit was dus reeds op voorhand voorzien. Art. 17. Buitengewone feesten en plechtigheden, 10.000 fr. M. Vanderghote. Dit is voor de officieele ontvangst van den Heer Gouverneur en enkele andere feesten. Het schepencollege stelt voor hier nog een artikel 18 bij te voegen, namelijk een krediet van 50.000 fr, -"oor de uitbreiding van het kerkhof. Hierop worden -geen opmerkingen gemaakt. M. Vanderghote. De buitengewone dienst sluit dus in ontvangsten met de som van 4.054.071 fr. 89 en in uit gaven met 2.945.000 fr. Nu komen wij aan den gewonen dienst. Als saldo der vorige begrootingsjaren hebben wij op het actief het vermoedelijk mali op 1 Januari 1936, bedragende de som van 207.594 fr. 59 en het exce- dent der begrooting 1936 of 1.452 fr. 63. Dit maakt te zamen de som van 209.047 fr. 22, waarvan af te trek ken het tekort op de voorlaatste rekening 1935, zijnde 80.575 fr. 46, zoo blijft er dus nog een boni van frank 128.471.76 in den gewonen dienst. GEWONE BEGROOTING. Uilgaven. Hoofdstuk II. Algemeen bestuur. M. Vanderghote. De artikelen een en twee werden goedgekeurd in de geheime zitting. Art. 3. Representatiekosten, 2.500 fr. Art. 4. Reiskosten, 2.500 fr. M. Vanderghote. Artikelen 5 en 6 werden eveneens reeds in geheime zitting gestemd. Art. 7. Papier, drukwerk en aankoop van boeken 16.000 fr. Art. 8. Verwarming en verlichting, 12.000 fr. Art. 9. Abonnement op de verzameling van wet ten, op het provincieblad en op den provincialen al manak, 650 fr. Art. 10. Abonnement op de tijdschriften die han delen over de administratie of het administratief recht 225 fr. Art. 11. Telefoonabonnement, 3.000 fr. Art. 12. Rechtsplegingskosten, 1.000 fr. Art. 13. Huur van "t politiebureel, 5.000 fr. Hoofdstuk III. Allerhande inningskosten, onwaar den en terugbetalingen. M. Vanderghote. Artikel 14 werd in geheime zit ting afgehandeld. Art. 15. Dienst der fooren en markten. 8.000 fr. Art. 16. Dienst der vleeschhalle, 1.500 fr. Art. 17. Dienst der vischmarkt, 200 fr. Art. 18. Onwaarden en inningskosten voor belas tingen. 10.000 fr. Art. 19. Terugbetaling van onrechtmatig geïnde belastingen, 1.000 fr. M. Vanderghote. Dit krediet wordt voorzien voor het geval dat er een terugbetaling moet geschieden. Hoofdstuk IV. Gemeentelijk patrimonium. Art. 20. Onderhoudskosten en kleine verbeteringen van niet verhuurde gemeenteeigendommen, 40.000 fr. M. Vanderghote. Ik zou voorstellen, ten einde la ter geen moeilijkheden te hebben, bij dit artikel ook de verhuurde gemeenteeigendommen te begrijpen. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen bijgetreden. Art. 21. Onderhoudskosten van het mobilair. 500 fr. Art. 22. Brandverzekering, 3.300 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1936 | | pagina 3