VANDERBEKE Marcel Jos. DE VOS-DECH I E VRE Toute la ville er. parle... 3 Les abonnés auxquels, par oubli, il n'aurait pas été présenté de quittance pour Ie renouvellement de leur abonne ment ou qui étaient absents au moment de cette présentation et désirent conti- nuer a recevoir régulièrement LA RÉCION D'YPRES sont priés de RÉCLAMER UNE QUITTANCE au BUREAU des POSTES QUI LES DES SERT ou de verser la somme de 18 fr. au compte chèques postaux N° 46.173 (C. Dumortier, Ypres). Nous prions nos abonnés de l'étranger de bien vouloir nous faire parvenir Ie prix de leur abonnement (32 fr.) par mandat poste international, s'ils ne Tont déja fait. L'orthogi-aphe Flannande d'Ypres Tel. 549 TAXI Tel. 549 M A I SON Tél. 486 HUIS YPRES, Rue au Beurre - 3 0 - Bofersïraat, YPER GEMEENTERAAD VAN YPER A NOS ABONNÉS II est indéniable que notre bonne langue fla- mande tend de plus en plus a s'assimiler avec la langue néerlandaise et a adopter les transfor mations décidées outre Moerdijk. Le dialecte yprois s'est ressenti, de tout temps, du voisinage immédiat de sa grande voisine, la langue frangaise. Notre langage, si hybride qu'il soit, a fait les délices de plusieurs de nos meilleurs écrivains flamands, et, a tout prendre, il est moins ridicule que celui de nombre de journaux néer- landais oü l'on observe une intrusion toujours croissante de mots frangais, ridiculement habil- lés d'une terminaison néerlandaise. Si le soi-.disant rajeunissement d'une langue est déja chose fort discutable celui des noms de lieux l'est bien davantage. A-t-on idéé de changer des noms que leur ancienneté rend respectables et dont l'orthographe est le plus souvent restée in- changée depuis la bataille des Eperons d'or La toponomastique de nos communes flamandes, soi-disant corrigée par M. Clynmans, constitue une rénovation a laquelle nombre de littérateurs, d'historiens, de folkloristes et même de simples amis de la tradition, refusent de se rallier. II nous fut donné, il y a peu de temps, d'entendre désavouer ces modernisations par une personna- lité dont le nom est connu de tous les amis des lettres flamandes. C'est fort de cette opinion que nous nous som mes décidés a écrire ces lignes, nous refusant de reproduire ici les termes ponctués par lesquels cette opinion nous fut exprimée, et voulant évi- ter dans la contradiction, l'emploi de termes actuellement en usage dans certaine presse. Nos ancêtres flamands n'étaient pas des anes batés et leurs manes tressailliraient en voyant ap- paraïtre les noms bizarres dont nous avons la liste sous les yeux et les terminaisons en ghem transformées en gem. Le nom de notre bonne ville d'Ypres devient sous la plume de nos écrivains modernes, tour a tour leper, Ieperen, Iper, Iperen, Yper, Yperen, Ypre ou Ypres, ad libitum. Nous admettons volontiers que le sculpteur bruxellois Malfait, peu au courant de notre par- ler Yprois, en une sorte de fantaisie d'artiste, ait jadis taillé dans la pierre de la monumentale cheminée de la salie échevinale le mot IEPEREN, faisant de chaque lettre le point de départ d'une ornementation végétale, occupant ainsi toute la longueur du manteau de cheminée. Si Yper doit devenir leper et si par conséquent eet I grec est banni, lettre si décorative quand elle est écrite en caractères gothiques, comme sur nos anciens plombs de la draperie et d'autres documents anciens, dans le décor artistique l'I simple devient raide comme un piquet, dépouillé de toute.grace. A toutes ces modernisations, opposons notre orthographe séculaire de Yper, comme le fait, au demeurant, notre administration communale. En cette matière, l'usage fait loi, et ce n'est pas a Bruxelles qu'il appartient de modifier tout un passé. SERPY. Dat van woonst is veranderd naar de C A V K ,Y la Taverne Anglaise Statiestraat, 59, YPER. GHAUSSURES DE LUXE SUR MESURE SPÉCIALITÉ POUR PIEDS SENSIBLES ET CHAUSSURES ORTHOPÉDIQUES Réparations soignées. PRACHTSCHOENEN OP MAAT BIJZONDERHEID VOOR ZIEKE EN GEBREKKELIJKE VOETEN Verzorgde herstellingen. (O) Verslag der zitting van 28 December 1936 De zitting wordt te 18 u. 45 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mis- siaen, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leu- ridan» en Verbeke, raadsledenVersailles, secretaris. Rechtstaande aanhoort de gemeenteraad de hulde welke de Heer burgemeester, namens de stad, brengt aan de nagedachtenis van wijlen Zeer Eerw. Heer Kanunnik Deiaere. De Heer burgemeester leest het volgend hulde-adres Vooraleer tot de bespreking van de dagorde over tc gaan, wil ik, in naam van het Stadsbestuur en van de bevolking van Yper, een laatste hulde brengen aan de heerlijke nagedachtenis van Z. Eerw. Heer Camiel Deiaere, gewezen deken onzer Stad. Ik wil hier niet uitweiden over de voortreffelijke wijze waarmede deken Deiaere vóór en na den oorlog zijne priesterlijke zending vervuld heeft. Slechts wil ik wijzen op de zeer voorname diensten welke hij, als lid van onze gemeenschap, gedurende de oorlogsjaren met eenvoud maar stille, onverschrokken heldhaftigheid aan Yper heeft weten te bewijzen. Lid van het Stedelijk Hulpcomiteit, dat onder het voorzitterschap van wijlen Arthur Stoffel, zonder on derscheid van politieke gedachten of van wijsgeerige princiepen, maar met een en dezelfde liefde voor Yper bezield, het bestuur van de stad en de bevoorrading der bevolking met toewijding, onbaatzuchtigheid en offer vaardigheid heeft waargenomen, stond Deken Deiaere steeds in den dienst van zijne geliefde stad en van zijne stadsgenooten in den dienst van de vluchtelingen, de ouderlingen en kinderen waarvan hij de ontruiming naar veilige oorden verzekerdein den dienst onzer weezen die hij te Wisques en te Wizernes herbergde in den dienst der zieken voor wie hij, met de mede werking van de Engelsche Friendseen hospitaal voor burgers inrichtte in den dienst der gekwetsten die hij midden het doodsgevaar opzocht en verzorgde in den dienst van zijne medeburgers die hij in het bezit van hunne achtergelaten goederen hersteldein den dienst van Stad waarvan hij veel kunstschatten redde en in veiligheid bracht. Om zijn heldhaftig gedrag werd hij dan ook in 1915 tot Ridder van de Leopoldsorde en van het Eerelegioen benoemd. Yper, de stad die hij zoo innig lief had, voor wie hij zooveel gedaan, geleden en geofferd heeft, zal de heldere gedachtenis van Oud-Deken Deiaere. voorname priester en voorbeeldige burger, in vrome en dankbare eere houden M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen vanwege den Zeer Eerw. Heer Deken van Yper, die ons laat weten dat er morgen. Dinsdag 29" dezer, te 9 u., in St Maartens kathedraal, een plechtige lijkdienst gezongen wordt tot zielelafenis van Zeer Eerw. Heer Kanunnik Dglaere en die den gemeenteraad uitnoodigt op dezen dienst tegenwoordig te zijn. I. Processen-verbaal der zittingen van 14 en 15 December 1936. Deze processen-verbaal worden, na lezing, bij afzon derlijke stemming zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Vanderghote. Ik heb de eer verslag te geven over het onderzoek der stadskas voor het 4C kwartaal 1936. De ontvangsten beliepen tot de "som van frank 3.124.116.22. Samen met hetgeen reeds op het dienstjaar 1937 ontvangen werd en met het boni van 1935 bedroe gen de ontvangsten de totale som van 4.507.565 fr. 19. De uitgaven bereikten de som van 3.342.161 fr. 52, zoo dat er een batig saldo was van 1.165.403 fr. 67. Hiervan dient afgetrokken te worden een som van 267.601 fr. die op de loopende rekening bij het Gemeentekrediet teruggestort werd. Er blijft dus nog in kas de som van 897.802 fr. 67, som die juist bevonden werd. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. De vergoedingen aan de Commis sie van Openbaren Onderstand te betalen voor de ge dane vragen van grondvergunning op het stedelijk kerkhof bereiken het gezamenlijk bedrag van 2065 fr. Het schepencollege stelt voor dit goed te keuren. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. III. Openbare Onderstand Bosschen Vellingen. M. Vanderghote. De staat der in de bosschen van den Openbaren Onderstand te doene vellingen werd vastgesteld ten bedrage van 11.950 fr. voor het schaar hout en 5420 fr. voor het voorhout. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt dit zonder opmerkingen goedgekeurd. Alleen de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, ont houdt zich bij die stemming. IV. Openbare Onderstand Begrooting 1937. M. Vanderghote. Ingevolge de opmerkingen die hier tijdens de laatste zitting over die begrooting ge naakt werden heb ik een onderhoud gehad met de Heeren der Commissie van Openbaren Onderstand, die mij alle noodige inlichtingen verschaft hebben. Aan gaande artikel 24 der buitengewone ontvangsten, waar bij er een ontvangst voorzien wordt van 700.000 fr. voor verkoop van gronden, is de uitleg de volgende. Een bedrag van 600.000 fr. komt voort van de verkoopingen gedaan in 1935 en 1936 en daarbij wordt nog een som van 100.000 fr. voorzien voor den verkoop van grond die in het jaar 1937 nog zal gedaan worden. Het herbeleg dezer som werd reeds gedaan tot een bedrag van 42.000 frank in Staatsfondsen en tot 577.000 fr. in aankoop van onroerende goederen. De voltooiing der landelijke eigendommen komt voor in de buitengewone uitgaven, doch er was een verschil in den uitleg der begrooting aangaande de werken van buitengewoon herstel. In gevolge het akkoord tusschen de Commissie van Open baren Onderstand en den Staat betreffende de regeling der oorlogsschade, zal er een som van 100.000 fr. her- belegd Worden in den heropbouw van gestichten. Dit had in den gewonen dienst moeten voorkomen, doch om die reden moet de Commissie van Openbaren On derstand dit herstel nu in den buitengewonen diens i voorzien. Aangezien ik al de gewenschte inlichtingen verkregen heb en de staat van herbeleg ook werd inge diend, stel ik voor de begrooting van den Openbaren Onderstand goed te keuren. De Commissie dringt aan opd;.', dit zonder verder uitstel zou gedaan worden, daar zij binnen korte dagen een betaling moet doen vj >.- den aankoop van grondgoederen. wil zij greotere cr.kosten vermijden. Do raadsleden keuren de begrooting eenparig goed, behalve de Heer Missiaen die zich nogmaals onthoudt. V. Leening van 700.000 fr. onder vorm van krediet opening bij het Gemeentekrediet voor 1937. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een leening van 700.000 fr. bij het Gemeentekrediet aan te gaan onder vorm van kredietopening, ten einde de stad toe te laten aan hare gewone verplichtingen te voldoen in afwachting dat de gewone belastingen en de opcen tiemen binnenkomen. Dit is de gewone leening die jaar lijks voorgesteld wordt. M. Missiaen. Zooeven hebt gij. Mijnheer de burge meester, gezegd dat er nog een som van 897.000 fr. in kas is. Het is wel verstaan dat er van de nu voorgestelde kredietopening geen gebruik zal gemaakt worden zoo lang dit voorhanden zijnde geld niet verbruikt is M. Vanderghote. Velleden jaar hebben wij maar tweemaal van onze kredietopening gebruik gemaakt, en korten tijd nadien werd het ontleende geld reeds terugbetaald. Ik stel voor de vernieuwing dezer krediet- opening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heeren Leuridan en Verbeke die zich onthouden. VI. Staatsmiddelbare school Besteeniging der speelplaats Lastenboek en metingstaat. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor den koer der Staatsmiddelbare school te plaveien en dit werk uit te voeren volgens het lastenkohier en plan die in den bundel ter inzage der raadsleden zijn. Het bestek bedraagt de som van 41.961 fr. 70. Het ontwerp van dit werk werd vroeger reeds door den gemeente raad goedgekeurd, doch het hooger beheer verplichtte ons daar nog enkele bijwerken bij te voorzien, zoodat het bedrag der voorziene'som in een kleine mate ge stegen is. Er is dus een verschil tusschen de twee opge maakte bestekken en het is daarom dat wij nu het nieuw bestek nogmaals aan de goedkeuring van den gemeenteraad onderwerpen. Indien niemand hierop een bemerking te maken heeft, stel ik voor dit punt goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. VII. Roesela restraat Verbeterings werken. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen van Openbare Werken. M. Delahaye. Wij hebben, zooals het in de laatste zitting van den gemeenteraad gezegd werd, een brief ontvangen van den Heer burgemeester van St Jan die vraagt dat de stad Yper ook zou willen tusschenkomen zooals de gemeente St Jan in het herstellen der Roese- laerestraat die thans in een erbarmelijken toestand ver keert. Het onderhoud dezer straat is voor de helft ten laste der stad Yper en voor de helft ten laste der ge meente St Jan. Er werd voor de te doene verbeterings- werken een voorloopig ontwerp opgemaakt, volgens hetwelk om deze straat als een landelijke weg te her stellen, 't is te zeggen een nieuwe kalsijde van 3 m. in 't midden, langs beide kanten 1 m. herleggen met oude herbruikbare kasseisteenen, daarnevens een velobaan, met inbegrip nog van een rechttrekking die moet ge daan worden, de geheele uitgave ten laste van de stad 10.050 fr. zou bedragen, daar wij voor de uitvoering van dit werk op de toelagen van Staat en provincie mogen rekenen. Moeten de herstellingswerken gedaan worden als voor een baan van groot verkeer, dan zul len deze kosten voor een kalsijde van 6 m. breed de som van 32.800 fr. bedragen of indien de baan in beton gelegd wordt de som van ongeveer 17.000 fr. Ik zou vragen aan den raad thans het herstel dezer baan in princiep te willen goedkeuren. Vooraleer tot de werken over te gaan zouden wij vooreerst ter plaats onderzoe ken wat er dient gedaan te worden en vervolgens het plan en het bestek der werken aan de commissie der werken voorleggen, om ze daarna aan de goedkeuring van den gemeenteraad te onderwerpen. Ditvoorstel, om de verbeteringswerken der Roese- laerestraat in princiep te aanvaarden, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. VIII. Koninklijke Hofbouwmaatschappij en het Werk van den Akker Tentoonstelling 1937 Aan vraag om toelage. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ontvangen vanwege de Koninklijke Hofbouwmaatschappij, die ge sticht werd in Februari 1887 en in September 1937 groote feesten zal inrichten tot viering van haar 50 ja rig bestaan. In 1912, ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaar., werd zij eveneens door de stad mildelijk on dersteund en bij de viering van haar 40 jarig bestaan ontving zij een toelage van 2000 fr. Thans vraagt zij een toelage van 4000 fr. als tusschenkomst van de stad in de ontworpen feestelijkheden. Het bestek der ont vangsten en uitgaven, welke voor deze viering voorzien zijn, beloopt tot de som van 24.050 fr. Het schepencol-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3