TANDPIJN DENTOCENE Gemeenteraa van Yper Chez PASCAL Willems - Fonds Afdeeling leper WILLY VAN DER MEIRSCH IEPERSCHE FOTOCLUB TOUS COSTUM ES MARCHAND-TAILLEUR 23, rue au Beurre YPRES ZATERDAG 23 JANUARI, tc 8 uur in de zaal Concordia RECITAL 1. Dans in 't Maanlicht G. Loncke SolistW. Van der Meirsch. 2. Oostersche Melodie W. Van der Meirsch SolistW. Van der Meirsch. 3. La Vida brève M. de Falla Solist :-W. Van der Meirsch. 4. Senate in fa groot Ed. Grieg Solisten M. en Miv Van der Meirsch-Beïndorff. 5. Klavieistuk Chopin door J. De Cadt. 6. Habanera Th. Gaubert SolistW. .Van der Meirsch. 7. Tzigane Ravel Solisten M. en Mw Van der Meirsch-Beïndorff. 8. Pallieter W. Van der Meirsch op klavier door J. De Cadt. Toegangsprijs 5 fr. voor niet leden. De leden van het Willems-Fonds toegang vrij en kosteloos. wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE 6 fr. de fleseh in alle apotheken. Opgeleteischt Vergadering van 12 Januari 1937 De Heer Vandromme, onze Voorzitter, heeft ons dit maal vergast op een zeer interessante les over oliedruk en fotogravure. De leden die er aan gehouden hebben op deze zitting aanwezig te zijn waren uiterst tevreden over deze les want de kennissen die zij over de behandelde theorie hebben opgedaan zullen hun bijblijven en de mogelijk heid zal zich wel eens voordoen hun kennissen practisch toe te passen. Deze theorie had voor doel de liefhebbers er op te wijzen dat het mogelijk is aan de fotoproductie wat meer kunstgevoel te geven. Verschillende methoden kunnen toegepast worden, doch M. Vandromme wenschte alleen twee methodes voor te leggen, namelijk de oliedruk en de bromoïl De oliedruk werd uitgevonden in 1904 door Raw lins en moet aanzien worden als een methode die maar mag gebruikt worden door de liefhebbers die voldoende kunstgevoel bezitten. De theorie van den oliedruk werd op uitmuntende wijze voorgelegd en het kwam iedereen voor dat er wat studie aan verbonden is, doch na wat praktijk zou het toch wel mogelijk zijn goede resultaten te bekomen. De proef oliedruk die M. Vandromme had mede gebracht was buitengewoon prachtig. De bromoïlgeeft nagenoeg dezelfde resultaten als de oliedruk en vergt zooveel studie en ook zooveel tijd niet Als vertrekpunt hebben we een gewone foto, een vergrooting zelfs deze moet zuiver en kontrastrijk zijn, en er mag ook geen de minste sluier op te bespeuren zijn. Het gewoon papier kan nochtans niet gebruikt worden, maar wel een papiersoort die een speciale be werking voor bromoïlondergaat. Tot het gebruik van dit papier worden door de fabrieken bijzondere onderrichtingen gegeven. Men mag verzekerd zijn dat het begin wat ontgoo cheling medebrengt maar een mislukking kan toe te schrijven zijn aan verschillende oorzaken waarvan door spreker enkele inlichtingen gegeven worden. Hij wenscht nochtans de liefhebbers niet te ontgoochelen en opdat zij in de meeste gevallen goeie uitslagen zou den bereiken geeft hij ons den noodigen uitleg over de fotogravure of toegepaste bromoïldruk die nage noeg hetzelfde resultaat geeft. Deze werkwijze bestaat in het plaatsen van een rooster van celluloid tusschen het negatief en het positief beeld na een korten uitleg wordt er tot het practisch deel in de donkere kamer overgegaan. Dit laatste deel was ten zeerste nuttig want hier werd nu de theorie in praktijk omgezet en dit gaf nu een uitmuntend begrip van den gegeven uitleg. He' w - "2 u. 30 toen de zitting geheven werd. Verslag der zitting van 18 Januari 1937. De zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu. Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Michiel, Van Alleynnes en Verbeke, raadsleden Versailles, se cretaris. M. Vanderghote. Wij hebben een schrijven ont vangen van den Heer Leuridan, die zich verontschul digt de zitting van heden avond niet te kunnen bij wonen. I. Ontslag van gemeenteraadslid Akte neming. M. Vanderghote. Den 29 December 11. hebben wij een brief gekregen van den Heer Missiaen waarin deze ons, tengevolge der stemming door de meerderheid van den gemeenteraad uitgebracht tijdens de verkie zing der nieuwe Commissie van Openbaren Onderstand, zijn ontslag van gemeenteraadslid aanbiedt. Ik vraag dat het aan den raad zou behagen akte te nemen van dit ontslag. II. Proces-verbaal der zitting van 28 December I93G. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-ver baal, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. M. Vanderghote. Vooraleer verder te gaan met de bespreking der punten die op de dagorde vermeld zijn, verleen ik het woord aan den Heer schepen van den burgerstand om kennis te geven van de beweging der stadsbevolking gedurende het jaar 1936. M. Lemahieu. Zooals telken jare heb ik de eer melding te geven van de beweging der bevolking in 1936. BEWEGING DER BEVOLKING IN 1936 Geboortenvan personen werkelijk gehuisvest te Yper mannelijke 110 vrouwelijke 108 Samen 218 Geboortenvan personen in een andere gemeente des Rijks geboren, maar die tot de werkelijke bevol king van Yper toebehooren mannelijke 4 vrouwelijke 8 Samen 12 Geboorten van personen, gehuisvest in een andere gemeente des rijks en die tot de werkelijke bevolking van Yper niet toebehooren mannelijke 34 vrouwelijke 19 Samen 53 Totaal geboorten van personen gehuisvest te Yper mannelijke 114 vrouwelijke llfi Samen 230 Huwelijken: 119. Echtscheidingen 3. Overlijdensvan personen werkelijk gehuisvest te Yper mannelijke 87 vrouwelijke 102 Samen 189 Overlijdensvan personen in een andere gemeente des rijks overleden, maar die tot de werkelijke bevol king van Yper behooren mannelijke 7 vrouwelijke 3 Samen 10 Overlijdens van personen gehuisvest in een andere gemeente des rijks mannelijke -37 vrouwelijke 48 Samen 85 Totaal overlijdens: van personen gehuisvest te Yper mannelijke 94 vrouwelijke 105 Samen 199 Totaal geboorten van personen tot de werkelijke be volking van stad behoorende 230 Totaal overlijdens 199 Er zijn dus 31 geboorten meer dan sterfgevallen. Dit is beter dan over enkele jaren. Intredingendoor woonstverandering en komende van den vreemde mannen 439 vrouwen 576 Samen 1015 Totaal intredingendoor woonstverandering door geboorten 1015 230 Samen 1245 Uittredingendoor woonstverandering en vertrok ken naar den vreemdemannen 402 vrouwen 544 Samen 946 Totaal uittredingen door woonstverandering 946 door sterfgeval 199 Samen 1145 Er is dus een vermeerdering van 100 personen tus schen den 31-12-1935 en den 31-12-1936. Bevolking op 31 December 1935 16.021 Bevolking op 31 December 1936 16.121 Vreemdelingen gehuisvest te Yper Fransche 285 Britsche 284Amerikaansche 17 Nederlandsche 13Italiaansche 13 Hongaarsche lO Duitsche 10 Tsjechoslowaksche 5 Luxemburgsche 4 Zwitsersche 4 Grieksche 3 Lithouwsche 1 Poolsche 1; Spaansche 1 Samen 651. De Heer Coutelle is, binst deze uiteenzetting van den Heer schepen Lemahieu, de raadszaal ingetreden. Hl- Openbare Onderstand Openbare verkooping van een perceel bouwgrond. M. Vanderghote. Dit punt betreft een aanvraag der Commissie t;an Openbaren Onderstand om een perceel bouwgrond te megen verkoopen. In hare zitting van 1" December 11. heeft de Commissie een beraadslaging genomen waarbij zij besluit een stuk bouwgrond gele gen in de Augustijnestraat, bekend op het kadaster in de sectie E onder nummers 228d en 228e, en groot 1 ha. 09 a. 50 ca., openbaar te verkoopen op den instelprijs van 10 fr. den vierkanten meter. Volgens schatting van den Heer ontvanger der Domeinen heeft deze grond een waarde van 7 fr. 50 den vierkanten meter. De opbrengst dezer verkooping moet dienen tot dekking der uitgaven veroorzaakt door den onlangs gedanen aankoop eener hofstede. De Heer Seys komt op zijne beurt de raadszaal binnen. M. Lemahieu. Voor deze maal zal ik nog die pun ten stemmen, omdat zij vóór Nieuwjaar in de Commis sie van Openbaren Onderstand behandeld werden. M. Verbeke. Voor dezelfde motiveering als deze van den Heer schepen Lemahieu, zal ik ook nog dit punt hier stemmen. Op de voorgestelde verkooping wordt hierop met een parige stemmen een gunstig advies uitgebracht. IV. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas 3' kwartaal 1936. M. Vanderghote. Het onderzoek der kas werd op 28 December 11. gedaan. De ontvangsten beliepen in 't geheel de som van 3.024.884 fr. 48 en de uitgaven bedroegen 2.817.871 fr. 88, zoodat er dus nog een over schot in kas was van 207.012 fr. 60. Deze som werd juist bevonden met den inhoud der kas. V. Carnaval Verordening. M. Vanderghote. Ter gelegenheid van aanstaanden Carnaval stelt het schepencollege voor dezelfde politie verordening goed te keuren die verleden jaar genomen werd. Deze verordening luidt als volgt De gemeenteraad in zitting van 18 Januari 1937; Gezien het gemeentereglement van 19-8-1876, her zien door de beraadslagingen van den gemeenteraad van 18-1-1913 en 8-3-1924 Heeft besloten dat, ter gelegenheid van Carnaval, de verkleedingen en vermommingen in de straten en openbare plaatsen toegelaterrzijn op de volgende dagen vanaf 20 uur (uitzondering gemaakt voor dezen die deelnemen aan den Carnavalstoet van 7 Februari) tot 1 uur, den 7 en 9 Februari en den 7 Maart 1937. Het dragen van het masker is volstrekt verboden. De overtreders zullen vervolgd en gestraft worden met de voorziene politiestraffen. De politiecommissaris is gelast met de uitvoering van tegenwoordig besluit. Het schepencollege stelt voor deze verordening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Michiel en Coutelle die zich onthouden. VI. Casemat Rijselpoort en onderaardsche gangen Herstelling en inrichting in museum en toeristische aantrekkelijkheid Ontwerp van overeenkomst. M. Vanderghote. Ik zal lezing geven van het voor gesteld ontwerp van overeenkomst en ik stel voor de artikels naarmate hunne lezing te stemmen. De stad Yper verleent aan den vergunninghouder de toelating de casemat der Rijselpoort alsmede de onder aardsche gangen gelegen tusschen de Rijselpoort en den uitersten Oosthoek der binnenvestingen, 't zij op een lengte van ongeveer 200 meter, te herstellen, in mu seum en toeristische aantrekkelijkheid in te richten en uit te baten gedurende een termijn van 10 jaar ein digende den 31 December 1946, mits de volgende voor waarden Artikel 1. De vergunninghouder verbindt zich deze inrichting en uitbating te verwezenlijken met eigen gel den en zonder eenige financieele tusschenkomst van wege het stadsbestuur. Art. 2. Het plan der werken, de wijze hunner uit voering, de schikking van het museum en van de in richting in het algemeen zullen voorafgaandelijk aan de goedkeuring van het stadsbestuur onderworpen wor den en uitgevoerd onder het toezicht van het bestuur dat zich het recht voorbehoudt er de noodige verande- La maison enseigne gratuitement a tous les tailleurs et apprentis-tailleurs les principes généraux de la coupe et du dessin des patrons.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 3