j TANDPIJN DENTOGENE 2 HET LUILEKKERLAND tract wql bekepd is door de Directie bij het Mi nisterie van Verkeer. Hoe komt het dan dat de Heer Minister aan de Kamer van Volksvertegen woordigers komt verklaren D'après les rense1- gnements que je possède... je ne puis vous en fournir d'autres Wij zullen dus de noodige inlichtingen aan den Heer Minister verstrekkenhet contract werd besproken in den Raad van Beheer der N. M. B. S. op 12 Februari 1932 hèt project is ge- dagteekend van 29 Januari 1932. Dit zelfde con tract werd opnieuw onderzocht in den Raad "an Beheer van 7 Maart 1932 en werd eindelijk on derteekend door de Directie der N. M. B. S. en de uitbaters op 5 April volgende. Eerst en vooral stellen wij volgende vraag aan den Raad van Beheer der N. M. B. S. alsook aan den Heer Minister van Verkeer hoe komt het dat het contract (project) opgemaakt werd voor een duur van 8 jaren (art. 4) alswanneer de afschaf fing der treinen slechts als voorloopig voorgehou den werd door den Heer Directeur Generaal Lamalle.. en de uitbating per autobussen slechts een proefneming moest daarstellen? Dit eerste project werd evenwel gewijzigd... doch de opzegging van het contract kon eerst na het derde jaar geschieden waarom Nu over den inhoud en toegekende vergoedingen. Wij meenen best te handelen met eenvoudig deze artikelen van het contract weer te geven. De Heer Minister van Verkeer zal ons ongetwijfeld dank wijten hem deze in mededeeling gegeven te hebben Article 47. En rémunération des services rendus par les entrepreneurs ceux-ci reeoivtnt 1Une redevance forfaitaire par voiture et par kilomètre utile calculée comme il est spécifié a l'article 51. 2") Une redevance égale a cinq pour cent (5%) de la recette brute comprenant a) la recette du trafic voyageurs encaissée par chacun des receveurs d'autobus utilisés sur la ligne. b) la recette du trafic voyageurs encaissée par les stations d'Ypres et de Roulers du chef de la vente de billets et d'abonnements en destination des points d'arrêts situés sur le trajet du ser vice d'autobus y compris Ypres et Roulers. volgen alsdan enkele bepalingen over de bereke ningen kilomètres-voitures Article 51. La redevance forfaitaire par voi ture et par kilomètre utile est établie mensuel- lement par les entrepreneurs sur formulaire four- ni par la S. N. C. B. La redevance est déterminée au moyen des élé- ments ci après 1") Capital engagé Le capital engagé est fixé a 42.500 Frs. pour les batiments, a 7500 Fr. pour le matériel d'usine et a 820.000 francs pour le matériel roulant, comportant... II est rémunéré par un intérêt fixe de cinq pour cent l'an. 2') Salaires. Le personnel utilisé par les entre preneurs pour le service d'autobus est fixé a un directeur rémunéré a raison de 18.000 fr. par an. un employé idem. 12.000 fr. par an. un mécanicien idem. 19.200 fr. par an. sept chauffeurs rémunérés a raison de 16.800 fr. par an. 3") Matières consommées. Les consommations moyennes a porter en compte sont de trente-cinq litres d'essence et de 2 litres d'huile par 100 kilo- mètres. Le parcours admis pour les pneus est de trente mille kilomètres. 4°) Entretien des carrosseries. Les entrepre neurs peuvent porter en compte pour la peinture 2000 francs par an pour les véhicules de 50 places et plus qt 1500 francs par an pour les véhicules de moins de 50 places. 5") L'entretien et les révisions des chassis et des moteurs entrent dans le calcul de la redevance pour 20 centimes par kilomètre. 6") Assurances Pour le calcul de la redevance les entrepreneurs portent en compte les taux des primes annuelles figurant aux polices d'assuran- ces. 7') Amortissements les batiments sont-amor- tis en 99 ans et le matériel d'usine en 10 ans. Quant aux véhicules, il est convenu que les entrepreneurs amortiront en 4 ans les 6/7m™ de la valeur du matériel considéré comme matériel actif, cette valeur étant fixée pour la mise en vigueur du présent contrat a 650.000 francs. Les éléments 1 a 7 ci-dessus rte peuvent être modifiés qu'après accord entre les partis. lis sont toutefois d'office lorsque d'accord avec la S. N. C. B. il se produit des variations dans la valeur du matériel roulant et dans l'effectif du person nel des entrepreneurs. 8") Charges sociales. Les entrepreneurs portent en compte les dépenses légales faites pour le personnel du service d'autobus. 9°) Matières consommées. De N. M. B. S. heeft de brandstof sedert jaren zelf geleverd. Dit artikel komt niet meer in aan merking. Een nieuwe overeenkomst werd onge twijfeld getroffen door het in dienst stellen der rijtuigen mazout 10") Nombre des kilomètres-voitures. Pour de terminer le taux de la redevance il y a lieu de considérer les kilomètres voiture utiles et les kilomètres voitures rémunérés a 50 11") A la somme des dépenses donnée par les éléments 1 a 10 il est ajouté une prime fixe de 25 centimes par Kilomètre-Voiture. Volgens artikel 54 is de belasting op het ver keer ook betaald door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Hoogst waarschijnlijk zijn er aan bovenstaande uitbatingsvoorwaarden sedert de onderteekening van het contract veranderingen aangebracht. Wij veronderstellen evenwel dat deze veranderingen van geen groot belang zijn daar de Heer Minister verklaard heeft in de KamerS'il y a lieu de reviser le contrat dont il s'agit la chose sera fade dans un délai trés bref De Heer Minister komt ons antwoordener is een batig verschil van Fr. 70.000 voor de onder nemers. Hoe komt het dan dat het verslag over de 10 eerste maanden der uitbating 26 Mei 1932 tot 31 Maart 1933 een batig verschil opgeeft van Fr. 163.983? Hoe verklaart de Directie der N. M. B. S. dan in haar verslag N" 1677 van 1 Februari 1934 dat er maandelijks een batig verschil bestaat van Fr. 13.000 en dit nog wel in volgende termen La comparaison entre les sommes payées et celles réellement dépensées par les entrepreneurs jusqu au 31 octobre dernier fait apparaitre une ditterence de Fr. 13.000 par mois en moyenne en faveur des entrepreneurs Het is evenwel ook waar dat de Directie der N. M. B. S. op alle mogelijke wijzen tracht dit aanzienlijk overschot te verrechtvaardigen en te verminderen. Zoo voor wat de 5 op het aange wend kapitaal betreft de 5 toegekend als in trest op het aangewend kapitaal is een last post voor de ondernemers zoo verklaart de Directie der N. M. B. S. in haar verslag van 3 Juni 1933. Indien deze 5 of voor de 10 eerste maanden der uitbating Fr. 45.022,61 een last post vormt... wer den deze intresten dus aanbedeeld. Dit veronder stelt eenvoudig dat er met den aankoop der Mi- nervas een kredietoperatie verbonden was. Moge lijks heeft de Minerva rechtstreeks dit krediet niet verleend zij was immers in de onmogelijk heid zulks te doen. Aan wie, of aan welke instel ling werd deze som dan toegekend Zou het aan zelfde instelling zijn die de borgtocht voorzien bij artikel 45 van het contract gedeponeerd heeft Waarom nog verder uitwijden Tijdens een onderhoud met zekere personen heeft de Heer Kabinetsoverste laten verstaan dat er wel dege lijk iets abnormaal is in gansch deze zaak. Er worden evenwel allerlei invloeden gebruikt om de uitbating per autobus onveranderd te be houden alle andere oplossingen worden door zekere personen in het Ministerie moedwillig van kant gemaakt. En wat zeggen wij der uitnoodigingen welke toegezonden werden voor de Vergadering te leper op 6 November 1.1. Zekere personen welke geen enkel mandaat vervuilen of bekieeden wer den uitgenoodigd.om de autobussen te verde digen, terwijl de vertegenwoordigers der stad Poperinghe of Gemeente Vlamertinghe eenvou dig niet verwittigd werden. Zelfde personen, wellicht gelast met zelfde op- dracnt, konden wij over enkele dagen aantreffen te Brussel op het feest gegeven door de Federatie der vervoerders per autobussen of autocars. Comedie, de scmkking der reis van den Heer Kabinetsoverste op 6 November 1936 Comeaie, de protestlijsten uitgelokt door het strooibriefken, niet gedrukt te Cachtem, maar wel te Beveren Comedie, de vergadering te leper... en de uit eenzetting gedaan door zekere personen Comedie, de cijfers ons verstrekt door den Heer Minister van Venteer... waar er kwestie is van een dehciet bedragende Fr. 1.325.Ü0U. aiswanneer dit siecncs 73.UUU bedroeg bij de afschaffing der treinen Wij hopen dat de belofte ons gedaan door den Heer ivunis ter van V erxeer oe zaak opnieuw te onderzoeken met de VERTE GEri WuurtDl- GERö van het Arrondissement» zal gehouden woraen... en oat nieuwe onderhouden met onze volksvertegenwoordigers zullen piaats grijpen. Wij verlangen immers geen nieuw bedrijf dezer jaren lange comedie Tegen oe partijdigheid, tegen, de koppigheid van zekere ambtenaren in het Ministerie... en in de N. M. B. S. protesteeren wij. De aanstaande bespreking van het budget van Verkeer zal een nieuwe gelegenheid bieden aan onze Volksvertegenwoordigers om de zaak op nieuw voor te leggen aan den Heer Marcel-Henri Jaspar en verderen uitleg te eischen. Wij vragen gelijke behandeling als in andere streken Millioenen worden aangewend voor ver beteringen te Brugge, Oostende, Noord-Zuidver- binding en zoo meer... en uit koppigheid, moed willig, wordt de herinrichting van het treinver keer tusschen het Westland, leper en het cen trum van West-Vlaanderen van kant geworpen. Hoe lang nog Wij hebben hier in ons blad reeds meermaals gelegenheid gehad te spreken over groote, nieuwe werken die in andere, meer bevoordeeligde stre ken van ons land worden uitgevoerd. Te dikwijls reeds hebben we moeten bestatigen hoe men el ders, alsof het er werkelijk het luilekkerland is, alles bekomt wat men begeert, terwijl onze streek er maar niet in slaagt datgene terug te krijgen wat ze door den oorlog verloor en wat voor haar heropleving onmisbaar is. Van die waarlijk tergende en verregaande par tijdigheid willen wij heden, voor de zooveelste maal, nog een nieuw voorbeeld aanhalen en na melijk spreken over de gezondmaking der Vesdre- vallei. Het programma dezer werken, die thans in uit voering zijn en die, hoeft het gezegd, een aanzien lek aantal millioenen zullen kosten, werd opgevat door wijlen M. Dupont, Hoofdingenieur van den provincialen technischen dienst van Luik, en door den zuiveringsdienst Om de verontreiniging der Vesdre te voorko men zal alle rechtstreeksche waterafvoer naar deze rivier of naar de riolen die erin uitloopen verboden worden vanaf de brug van Béthane te Goé (gelegen 2 km. boven Dolhain- Limburg) tot aan Goffontaine. Op gansch dezen afstand, die ook nog loopt over de gemeenten Andrimont, Bilstain, Verviers, Heusy, Ensival, Hodimont, Lamber- mont, Wegnez en Cornesse, zal een rioolontvanger aangelegd worden waarin al de afvalwateren zul len moeten gestort worden. Deze moerbuis zal twee zijvertakkingen hebben, waarvan de eene dient om de afvalwateren van Dison te ontvan gen, en de tweede zal gaan tot aan Marteau waar de rioolleiding van Spa thans uitkomt. Al de afvalwateren dezer gemeenten zullen al- zoo geleid worden naar de zuiveringsstatie van Goffontaine waarvan het lastenkohier den 7 No vember 1936 door het Ministerie van Openbare Werken uitgegeven werd. Deze zuiveringsstatie zal een oppervlakte van 15 hectaren beslaan langs de Vesdre en is voorzien om er dagelijks een maximum van 86.000 m3 water te kunnen zui veren. Benevens deze werken, die onder het toezicht van den Heer Hoofdingenieur Honorez uitge voerd worden, zal er ook nog, op de plaats ge noemd Spabrünnen een barrage gebouwd wor den om het zuiver water der Getz en der Vesdre tegen te houden. De inhoudsgrootte dezer bar rage zal van 27 millioen m3 zijn, 't zij meer dan het dubbel van deze van de Gileppe, en haar da- gelijksch debiet zal minstens 50.000 m3 bedragen Vanaf Spabrünnentot aan het bosch van Breux zal, langsheen Eupen, Andrimont, Dison, Micheroux en Fléron, een moerbuizenleiding, waarop nog tal van bijkomende afleidingsbuizen zullen komen .aangelegd worden om zoodoende gansch die streek in overvloed van drinkbaar- en nijverheidswater te voorzien. Berekend op een dagelijksch verbruik van 100 liter water per inwoner, zou deze barrage van Eupen volstaan voor de bevoorrading van 500.000 inwoners. Dit grootsche werk, dat enkel maar aan een 60.000 tal inwoners zal ten goede komen, zou dus volstaan om gansch de provincie West- Vlaanderen van het noodige water te voorzien. Daarbij wordt van die nieuwe barrage van Eupen nog verwacht dat zij de oprichting van nijver heden in die streek zal in de hand werken, juist zooals de barrage van de Gileppe ook voor de nij verheid van Verviers de beste gevolgen heeft ge had. Hierdoor wordt dus nogmaals, in tegenstrijd met hetgeen de Heer Minister Merlot beweert, wanneer het onze streek geldt, bewezen van welk overwegend belang het water voor de nijverheid is. Ziedaar in 't kort geschetst de belangrijke en kostelijke werken welke men ginder zal uitvoe ren om van een aantal Duitschers te trachten Belgen te maken, terwijl de ware Belgen van onze streek hier, zij die alles opofferden en alles verloren voor het heil van gansch het land, nog steeds wachten op hetgeen de Heer Minister Mer lot hen, bij zijn van over maanden reeds be loofde bezoek, brengen zal. Of beweert hij misschien nog Wij zijn nage- noeg tot het besluit gekomen dat het belang van de streek het graven van die vaart niet vergt? Waaraan is deze verschillende behandeling te wijten Voorzeker wel grootendeels aan het feit dat ze ginder niet, zooals wij, het ongeluk hebben een volksvertegenwoordiger te bezitten die tegen de belangen zijner streek werkt. wordt gestild, weggenomen door de DENTOGÈNE 6 fr. de flesch in alle apotheken. Opgeleteischt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1937 | | pagina 2